What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

DIY LED panel

Papastroumf

Member
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα.Όπως είχα πει σε κάποιες απαντήσεις μου σε κάποια ημερολόγια ήμουν απασχολημένος με ένα project και είναι ένας από τους λόγος που δεν έβαλα έξω.Το λέει ο τίτλος παιδιά,DIY πανελάκι για να προχωράμε σιγά σιγά.Ας μπούμε στο "ψητό".Τα υλικά έφτασαν στην πόρτα μου από Κίνα σε 2 εβδομάδες,όπου για την 2η ευθυνόταν οι τελωνειακοί (Έλληνες εργαζόμενοι).
Υλικά :
4 x COB Cree CXB 3590 36v (50w x 4τμχ).
1 x Μετασχηματιστής Meanwell HLG-185H-C1400B.
4 x holders για τα cobs.
4 x Arctic Alpine 64 PLUS
Καλώδιο λεπτό για την ένωση των COBS
Καλώδιο τροφοδοσίας και σουκό.
Kapton tape ,ταινία που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες (Την περιμένω ακόμα)
Wago clips των 2 θέσεων για πιο ασφαλή σύνδεση των καλωδίων.

Τιμολόγιο :
Τα cobs + MW HLG 185 + holders = 210 + 35 ευρώ μεταφορικά =245 + 116 ευρώ έξοδα εκτελωνισμού,φόροι,δασμοί = 360 + 50 ευρώ οι 4 ανεμιστήρες μαζί με τα μεταφορικά τους = 410. Τα άλλα είναι ψιλολόγια γιαυτό δεν τα βάζω. :biggrin:

20160915_162347.jpg

Ένωση σουκό με καλώδιο μονοφασικό.Το κίτρινο είναι η γείωση όπου μπαίνει στην μεσαία εσοχή του σουκό που αν δείτε από μέσα δεν καταλήγει κάπου.Τα άλλα 2,καφέ και μπλε,είναι η φάση και το ουδέτερο(neutral) και δεν έχει σημασία πιο θα βάλετε που.
20160914_200755-1.jpg
Απόδειξη των δασμών για τους δύσπιστους.
20160915_161822.jpg
Η σύνδεση που ακολούθησα είναι σε σειρά.Για να βρεις τον κατάλληλο μετασχηματιστή βλέπεις την τάση που θέλουν για να λειτουργήσουν τα cobs.Εμένα είναι 36v x 4 =144v.Ο MW δίνει τάση εξόδου 143v αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα δουλέψουν τα cobs απλά θα δουλεύουν σε ασταθείς τάσεις πχ 1) 35,9 + 35,5 +35,6 +36 Αλλά αυτές οι τάσεις παίζουν συνέχεια χωρίς να μένουν ίδιες.
??????? driver ?? ???.jpg
Όπως βλέπεται σε σειρά θα πει οτι ο θετικός πόλος του 1ου COB πάει στον αρνητικό του 2ου και ούτε κάθε εξής.Το + του 1ου COB ξεκινάει από τον μετασχηματιστή και το - του 4ου καταλήγει στο αρνητικό πόλο του μετασχηματιστή.Το άλλο καλώδιο από την δεξιά πλευρά του μετασχηματιστή περιέχει άλλα 2,ένα μπλε και ένα άσπρο όπου χρησιμοποιούνται εάν θες να κάνει dimming την τάση εξόδου.Μπορείς δηλαδή,εάν θες,να μειώσεις την φωτεινότητα των λαμπτήρων σου και να μειώσεις τα watt πχ όσο είναι μικρά.Αυτό το χαρακτηριστικό υπάρχει στα B μοντέλα της MW εξού και c1400b.Το c1400a δεν το έχει ας πούμε.
20160925_182901.jpg
Όπως θα δείτε η ένωση έγινε με μονωτική για να τεστάρω αν λειτουργούν αλλά είναι πολύ κακή λύση και δεν την συνιστώ γιατί υπάρχει μεγάλη αστάθεια που δεν την θέλουμε σε καμία περίπτωση.Περιμένω ακόμα τα κλιψάκια.
20160925_183427.jpg
Το αποτέλεσμα είναι κάτι που δεν περίμενα.4 λεντάκια των 50 βατ να παράγουν τόσο ισχυρό φως.
Προφανώς θα ξεκινήσει grow αλλά από Ιανουάριο γιατί θέλω να κάνω κάτι πολύ δυνατό.Ετοιμάζω ακόμα των χώρο τους.

Σημείωση 1: Το αποτέλεσμα που σας δείχνω δεν είναι το τελικό.Θα προστεθούν οι ψύκτρες που έχω στην περιγραφή.Τα cobs θα κάτσουν από κάτω και θα στερεοποιηθούν με την kapton ταινία.Επίσης η ένωση των καλωδίων θα γίνει με τα κλιψάκια wago.

Σημείωση 2: Αν δω οτι υπάρχει ενδιαφέρον από τα άτομα εδώ μέσα θα γράψω οδηγό με οτι χρειάζεται να ξέρετε ακόμα και αν είστε στο 0 από θέμα γνώσεων.
 

Attachments

  • 20160925_174129.jpg
    20160925_174129.jpg
    33 KB · Views: 49

Ksaderfo

Active member
200w led με 400€;; (Το ψάχνω μισή ώρα τώρα αλλά τα 100€ για το φόρο το έριξαν λίγο έξω... Για 300 θα ήταν ζούπερ..)

Πολύ σωστοστ!

Γιατί από Κινα; Το maplin δε στέλνει;

Πόσα βάζεις με 400w led? 30 τρίμηνα;; :D

Edit: Δε στέλνει το maplin... Brexit brah! :D
 
Last edited:

Papastroumf

Member
200w led με 400€;; (Το ψάχνω μισή ώρα τώρα αλλά τα 100€ για το φόρο το έριξαν λίγο έξω... Για 300 θα ήταν ζούπερ..)

Πολύ σωστοστ!

Γιατί από Κινα; Το maplin δε στέλνει;

Πόσα βάζεις με 400w led? 30 τρίμηνα;; :D

Edit: Δε στέλνει το maplin... Brexit brah! :D

Βγήκε λίγο ακριβά αλλά χαλάλι θα το έχω καιρό το σύστημα.Για την δουλειά που το θέλω είναι ότι πρέπει.Κάνναβη για μένα μόνο και τα αδέρφια.Καλά με 400w panel και cobs από cree κάνεις τρελά πράγματα.Για αρχή θα βάλω 4 αυτόματα σε χώρο
80-85εκ x 80-85εκ x 1.90 .Πιστεύω είναι το ιδανικό.Στο μέλλον θα δούμε για feminised.
 

Ksaderfo

Active member
Βγήκε λίγο ακριβά αλλά χαλάλι θα το έχω καιρό το σύστημα.Για την δουλειά που το θέλω είναι ότι πρέπει.Κάνναβη για μένα μόνο και τα αδέρφια.Καλά με 400w panel και cobs από cree κάνεις τρελά πράγματα.Για αρχή θα βάλω 4 αυτόματα σε χώρο
80-85εκ x 80-85εκ x 1.90 .Πιστεύω είναι το ιδανικό.Στο μέλλον θα δούμε για feminised.

Αυτόματα ε; Βάλε και κάνα ολόκληρο.. 😆
 

Papastroumf

Member
Σκέφτομαι σε ένα μελλοντικό grow να βάλω πολλά φυτά από regular σπόρια που έχω από ότι έχω πιει και να γίνει καλή φάση με διαφορετικά φυτά.
 

Ksaderfo

Active member
Εγώ αν σου πω τι σκέφτομαι θα γελάς αλλά θέλω να διασταύρωσω αυτό x-file που έβαλα φέτος...

Αν και με ένα κλάδεμα θα είναι τέλειο την άλλη φορά. ��
 

Filos

New member
Βγήκε λίγο ακριβά αλλά χαλάλι θα το έχω καιρό το σύστημα.Για την δουλειά που το θέλω είναι ότι πρέπει.Κάνναβη για μένα μόνο και τα αδέρφια.Καλά με 400w panel και cobs από cree κάνεις τρελά πράγματα.Για αρχή θα βάλω 4 αυτόματα σε χώρο
80-85εκ x 80-85εκ x 1.90 .Πιστεύω είναι το ιδανικό.Στο μέλλον θα δούμε για feminised.

Καλησπέρα φιλέ και σε όλα τα παιδιά και καλώς σας βρήκα.
Πολύ καλη επιλογή έκανες!
Τα δουλεύω κ εγώ τα 3590 εδώ και αρκετό καιρό και τα αποτελεσματα (θα το δεις κ εσύ) είναι καταπληκτικα!
Τα πήρα βέβαια απο mouser και τα χρυσοπληρωσα (γιατί ήθελα συγκεκριμενα bin)(και γιατί φοβόμουν λίγο τη συναλλαγή απο κινα,τελωνείο,κτλ) αλλά χαλαλι γιατί τα αποτελεσματα με αποζημιωσαν!!!Αλλά απο οτι βλέπω δεν είχες κανένα πρόβλημα!
Τα 200 watt για το 90 x 90 είναι υπέρ αρκετά!
Ακόμα και με 4 αυτόματα, κάτω απο 1gr\w δεν πρόκειται να πάρεις!
Καλη αρχή και +++++ για την επιλογή σου!*

*αν μπορω να βοηθήσω κάπου (πανω στην κατασκευη) πολύ ευχαρίστως!
 
G

Guest

Papa πολύ καλό θέμα...Ως παντελώς άσχετος από ηλεκτρονικά (μόνο της HPS τα καλώδια έχω συνδέσει :biggrin: ) ,με ενδιαφέρει πολύ ένας οδηγός για άμπαλους !

Κι ο Filos φαίνεται ότι μπορεί να συμπληρώσει/βοηθήσει! :tiphat:

Και 4 φωτοπεριόδου εγώ λέω πως βάζεις με 5-6 βδομάδες ανάπτυξη.Αλλά εγώ γουστάρω και τα στριμωξίδια.:)

400 βατ λεντ πιστεύω είναι για 1,2χ1,2 ,δε νομίζω να καλύπτεις παραπάνω.

Δεν ξέρω τι παίζει από τη διεισδυτικότητα των cob led σε σχέση με HPS,θα πρότεινα λύγισμα για καλύτερη απόδοση.

Συνεχάτε το :biggrin: !
 

Papastroumf

Member
Καλησπέρα φιλέ και σε όλα τα παιδιά και καλώς σας βρήκα.
Πολύ καλη επιλογή έκανες!
Τα δουλεύω κ εγώ τα 3590 εδώ και αρκετό καιρό και τα αποτελεσματα (θα το δεις κ εσύ) είναι καταπληκτικα!
Τα πήρα βέβαια απο mouser και τα χρυσοπληρωσα (γιατί ήθελα συγκεκριμενα bin)(και γιατί φοβόμουν λίγο τη συναλλαγή απο κινα,τελωνείο,κτλ) αλλά χαλαλι γιατί τα αποτελεσματα με αποζημιωσαν!!!Αλλά απο οτι βλέπω δεν είχες κανένα πρόβλημα!
Τα 200 watt για το 90 x 90 είναι υπέρ αρκετά!
Ακόμα και με 4 αυτόματα, κάτω απο 1gr\w δεν πρόκειται να πάρεις!
Καλη αρχή και +++++ για την επιλογή σου!*

*αν μπορω να βοηθήσω κάπου (πανω στην κατασκευη) πολύ ευχαρίστως!


Ευχαριστώ πολύ File. Χαίρομαι που αυτά που κάνω έχουν αντίκτυπο έστω και σε λίγους.Θα γίνει τουμπανη η φάση και πιστεύω οι διαστάσεις είναι καλές από όσο το έψαξα.Θα δείξει η συνέχεια! :tiphat:
 

Papastroumf

Member
Papa πολύ καλό θέμα...Ως παντελώς άσχετος από ηλεκτρονικά (μόνο της HPS τα καλώδια έχω συνδέσει :biggrin: ) ,με ενδιαφέρει πολύ ένας οδηγός για άμπαλους !

Κι ο Filos φαίνεται ότι μπορεί να συμπληρώσει/βοηθήσει! :tiphat:

Και 4 φωτοπεριόδου εγώ λέω πως βάζεις με 5-6 βδομάδες ανάπτυξη.Αλλά εγώ γουστάρω και τα στριμωξίδια.:)

400 βατ λεντ πιστεύω είναι για 1,2χ1,2 ,δε νομίζω να καλύπτεις παραπάνω.

Δεν ξέρω τι παίζει από τη διεισδυτικότητα των cob led σε σχέση με HPS,θα πρότεινα λύγισμα για καλύτερη απόδοση.

Συνεχάτε το :biggrin: !

Ευχαριστώ Barrett.Αφού το θέλεις θα το έχεις αλλά δώσε μου χρόνο για να γίνει καλή δουλειά.Εννοείτε πως θα επέλεγα φωτοπεριόδου αν είχα το χρονικό περιθώριο απλά είναι περίεργη η κατάσταση και προς το παρών δεν μου δίνεται αυτή η ευκαιρία. Όσο για τα 400 βατ για το χώρο που αναφέρεις σε 1 πάνελ δεν κάνουν τίποτα.Άμα όμως φτιάξεις 3 χ 150 βατ,ναι είναι 50 βατ παραπάνω,αλλά η απόδοση τους ανεβαίνει κατακόρυφα.Το λύγισμα γενικά προτιμάτε σε led καταστάσεις απλά εγώ θα πάω με αυτόματα και ως γνωστόν τα αφήνεις στο προορισμό τους χωρίς εμπόδια.Βίβα :biggrin:
 
G

Guest

Με το πάσο σου αδερφέ...

Δεν αναφερόμουν σε ένα πάνελ εννοείται!

Αυτό με τα αυτόματα μην το δένεις και κόμπο...Αν ψήνεσαι δοκίμασε να λυγίσεις ένα απ'αυτά.Με το μαλακό άμα φοβάσαι,ένα δέσιμο και τέρμα.
 

Papastroumf

Member
Με το πάσο σου αδερφέ...

Δεν αναφερόμουν σε ένα πάνελ εννοείται!

Αυτό με τα αυτόματα μην το δένεις και κόμπο...Αν ψήνεσαι δοκίμασε να λυγίσεις ένα απ'αυτά.Με το μαλακό άμα φοβάσαι,ένα δέσιμο και τέρμα.

Δεν είναι οτι φοβάμαι ρε Barret αλλά από τυπάδες που βλέπω που καλλιεργούν μόνο αυτόματα δεν παίζουν καθόλου με τεχνικές σe αυτά.Ρίξε μία ματιά στον tang.Καλημέρα αδερφέ :tiphat:
 
G

Guest

Καλημέρα!:)
Τι να πω...Το έχεις ψάξει σίγουρα περισσότερο.Απλά φοβάμαι για πολύ ποπκορν κάτω από τον κεντρικό παπά με τα λεντ.
Αυτόματα 3 έχω μεγαλώσει και θα ξανάβαζα μόνο έξω για να έχω έτσι ένα πετ που θα τελειώσει γρήγορα,μέσα δεν πρόκειται να καίω 16 και 20 ώρες λάμπες για να πιω κάτι που δε με τρέλανε ποτέ...Εσύ βέβαια με τα λεντ θα χεις λιγότερη κατανάλωση.Θα χω δοκιμάσει σύνολο κανα 5-6 αυτόματα στρέιν και μόνο 1 μου άρεσε,γιατί βοηθούσε στον ύπνο.Τα άλλα ήταν σίγουρα κατώτερα από ό,τι φωτοπεριόδου έχω βάλει.
 
Last edited:

Papastroumf

Member
Καλημέρα!:)
Τι να πω...Το έχεις ψάξει σίγουρα περισσότερο.Απλά φοβάμαι για πολύ ποπκορν κάτω από τον κεντρικό παπά με τα λεντ.
Αυτόματα 3 έχω μεγαλώσει και θα ξανάβαζα μόνο έξω για να έχω έτσι ένα πετ που θα τελειώσει γρήγορα,μέσα δεν πρόκειται να καίω 16 και 20 ώρες λάμπες για να πιω κάτι που δε με τρέλανε ποτέ...Εσύ βέβαια με τα λεντ θα χεις λιγότερη κατανάλωση.Θα χω δοκιμάσει σύνολο κανα 5-6 αυτόματα στρέιν και μόνο 1 μου άρεσε,γιατί βοηθούσε στον ύπνο.Τα άλλα ήταν σίγουρα κατώτερα από ό,τι φωτοπεριόδου έχω βάλει.

Ποπκόρν σίγουρα θα υπάρχει...αλλά τι να κάνουμε.Καταλαβαίνω την λογική σου.Δυστυχώς για μένα είναι μονόδρομος τα αυτόματα,όχι οτι τα συμπαθώ :biggrin:
 

Papastroumf

Member
Κεφάλαιο 1ο

Κεφάλαιο 1ο

Καλησπέρα φίλου μου. Όπως ξέρετε εδώ και λίγο καιρό ετοιμάζω ένα DIY οδηγό για led panel.Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται ούτε θέλει ιδιαίτερες ικανότητες και γνώσεις στην ηλεκτρονική για να φτιάξετε ένα πανελάκι για σας.
Η αλήθεια είναι ότι τα led panel έχουν μία παγίδα την οποία τα τμήματα marketing των εταιριών προσπαθούν να κρύψουν προς όφελος τους. Τι εννοώ? Βρισκόμαστε εν έτη 2016 και η τεχνολογία καλλιέργειας κάτω από λεντ έχει εξελιχθεί αλλά έχει ακόμη πολύ μέλλον. Αν εσείς πάνω στον ενθουσιασμό σας ή όπως αλλιώς θέλετε πες τε το αποφασίσετε ότι θέλετε να ρίξετε πολλά λεφτά και να κάνετε ένα μεγάλο πάνελ ή πολλά μικρά, τότε πέσατε στην παγίδα. Γιατί? Είναι πολύ πιθανόν αυτό που θα φτιάξετε να είναι πολύ καλύτερο από μια HPS σε θέματα απόδοσης και εξοικονόμησης ενέργειας. Όμως σε 2-3 χρόνια όσο εξελίσσεται η τεχνολογία θα είναι «λίγο» σε σχέση με αυτά που θα μπουν στην αγορά. Αυτό δεν κάνει χειρότερο το πάνελ σας απλά δεν θα έχετε κάνει καλή αξιοποίηση των χρημάτων σας. Με λίγα λόγια τα λεντ προτιμώνται για καλλιέργειες σε μικρούς χώρους από μικρά πάνελ, ώστε να έχετε την ευκαιρία στο μέλλον για αναβάθμιση, αν επιθυμείτε.

Driver (Μετασχηματιστής)​
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να δούμε είναι τον διαθέσιμο χώρο που έχουμε ή αυτόν που έχουμε επιλέξει για καλλιέργεια, δηλαδή τις διαστάσεις του. Παρακάτω ακολουθεί ένας πίνακας που σας κατευθύνει για το πόσο βατ πάνελ πρέπει να φτιάξετε ανάλογα με τον χώρο σας.
Διαστάσεις χώρου καλλιέργειας Συνιστάμενα watt
~ 30εκ x 30εκ ~ 25 watts
~ 60εκ x 60εκ ~ 100 watts
~ 90εκ x 90εκ ~ 225 watts
~ 120εκ x 120εκ ~ 400 watts
~ 150εκ x 150εκ ~ 625 watts
~ 180εκ x 180εκ ~ 900 watts

Στο παράδειγμα του πίνακα επάνω προτείνουν 25w/30εκ ή αλλιώς στα αμερικάνικα πρότυπα 25w/sq. Ft,το οποίο είναι υπεραρκετό για να πιάσετε πολύ καλές αποδόσεις. Συνεπώς αποφασίσαμε με βάση τον χώρο μας πόσα watt θα είναι το πάνελ μας. Εμείς θα πάρουμε για παράδειγμα την 3η περίπτωση του πίνακα μας γιατί με αυτή δούλεψα εγώ το Project μου, αλλά με την διαφορά ότι το πάνελ μου είναι 200w και όχι 225w.Αφού ξέρουμε τις διαστάσεις μας σαν επόμενο βήμα είναι η επιλογή μετασχηματιστή για λεντ (LED Driver).Ας κρατήσουμε την ονομασία driver για την συνέχεια. Όταν κοιτάμε έναν driver βλέπουμε πολλά χαρακτηριστικά. Ας εξηγήσουμε λοιπόν όσα μπορούμε και ας δούμε ποια μας ενδιαφέρουν περισσότερο.
• Αρχικά κοιτάμε το VAC δηλαδή την τάση εισόδου. Λέγοντας τάση εισόδου μιλάμε για την τάση που θα πάρει από τον τοίχο μας.
Αμερική : εναλλασσόμενο ρεύμα(AC) στα 110V
Ελλάδα : εναλλασσόμενο ρεύμα(AC) στα 230V
Οπότε το πρώτο πράγμα που ελέγχεται είναι αν οι driver που κατασκευάζει η εταιρία είναι συμβατοί με την χώρα μας. Σχεδόν όλοι οι σύγχρονοι driver είναι σχεδιασμένοι για να δουλεύουν παντού και κυμαίνονται από 90VAC-305VAC περίπου.
• Από τα πιο σημαντικά είναι η τάση εξόδου του driver. Δηλαδή η τάση που θα περνάει στα λεντ μας για να λειτουργήσουν. Τα λεντ έχουν στα χαρακτηριστικά τους μια τάση Vf ή τάση εισόδου V. Εμείς είπαμε ότι θέλουμε 200w για τον χώρο μας. Άρα πρέπει να βρούμε έναν driver που να μπορεί να αποδώσει τόσο. (Στην ουσία δεν είναι αυτό που μετράνε τα watt αλλά εμείς θα δουλέψουμε με ένα πάνελ και όχι περισσότερα.)Αφού επιλέξουμε driver που μπορεί να δώσει 200w ψάχνουμε φακούς-leds-cobs που η τάση που ζητάνε για να λειτουργήσουν να αρκεί από τον driver.Πχ έχουμε έναν driver ο οποίος έχει Output Power: 200w και VDC (τάση εξόδου) 100V.Αυτό σημαίνει ότι το άθροισμα των τάσεων των φακών μας πρέπει να είναι max 100V.Δηλαδή 4 cobs x 25VDC = 100VDC άρα αυτοί οι 4 φακοί είναι συμβατοί με τον driver μας. Αυτό συμβαίνει επειδή η σύνδεση των φακών μας γίνεται σε σειρά και όχι παράλληλα.
• Εξίσου σημαντικό είναι το Output Current του driver και το Maximum Current των φακών. Με λίγα λόγια το ρεύμα που φεύγει από τον μετασχηματιστή μας δεν πρέπει να ξεπερνάει το μέγιστο ρεύμα αντοχής των φακών γιατί προφανώς θα τα κάψει.2 συνηθισμένα ρεύματα εξόδου ενός driver είναι 700mA & 1400mA.Πχ ο driver μας έχει output current 1400mA και τα cobs μας έχουν max current στα 1800mA.Άρα θα πηγαίνει 1400mA στον κάθε φακό. Επιθυμητό αποτέλεσμα…
• Έπειτα έχουμε 2 κωδικούς,τα IP65 και IP67 (IP=International Protection Marking). Μπορεί να υποστηρίζονται και τα 2 ή ένα από αυτά ή και κανένα, αν και η τελευταία πιθανότητα είναι λίγο μικρή. Λέγοντας IP65 αυτό θα πει ότι ο μετασχηματιστής μας αντέχει σε υψηλά επίπεδα εισόδου σκόνης σαυτόν. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τον προσέχουμε. Το IP67 έχει να κάνει με μία μικρή αντοχή του driver μας σε νερό και σε υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται σ ’αυτόν. Δηλαδή αν καταλάθος πέσει λίγο νερό ή κάτι παρόμοιο. Πάντα όμως προσέχουμε τον εξοπλισμό μας όσο καλύτερα μπορούμε όχι μόνο για να αντέξει παραπάνω αλλά και για να μην έχουμε ατυχήματα.
• Μην ξεχνάμε την απόδοση (efficiency).Προφανώς όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα. Γενικά προτιμάμε driver με >85% σίγουρα.
• Υπάρχει μία ακόμη λειτουργία η οποία όμως δεν είναι διαθέσιμοι σε όλους τους drivers.Η λειτουργία αυτή είναι το dimming function. Σου δίνεται δηλαδή η δυνατότητα να ρυθμίσεις την τάση εξόδου. Αυτό είναι ένα συν αν έχετε μικρά φυτά και δεν θέλετε το πάνελ σας να δουλεύει στο 100% και να ξοδεύει πολύ ρεύμα. Βέβαια για να δουλέψετε αυτό το feature χρειάζεστε επιπλέον ένα dimming controller ή dimmer.Οι μαγικές λέξεις για να το ψάξετε. Είναι πολύ φθηνό στο εξωτερικό και ειδικά από eBay απλά θα αργήσει να έρθει.

Μερικές αξιόλογες εταιρίες παραγωγής LED drivers είναι :
Ι) Meanwell
ΙΙ) Phihong
Αν θέλετε κάτι πιο οικονομικό μπορείτε να ψάξετε σε eBay και amazon αλλά οι περισσότεροι που πουλάνε είναι no name. Οπότε προσοχή!
Όπως καταλαβαίνεται η επιλογή driver και cobs γίνεται παράλληλα. Αφού για να επιλέξουμε driver πρέπει να ξέρουμε το max current των φακών και την τάση εισόδου τους.

Υ.Γ Ακολουθούν και τα υπόλοιπα σε λίγες μέρες...Οτι απορίες έχετε ελεύθερα!
 

glalizas

Member
Άψογα υλικά ! Περιμενω περισσοτερες φωτος για να παρω ιδεες.

Εγω σήμερα παρέλαβα

30 x Cree CXB3590 3500k TOP BIN COB LEDs
30 x Ideal 50-2303CR COB Holder
30 x Ideal 50-2300AN Ledil ANGELINA Reflector Adapter
30 x Ideal F13838 Ledil ANGELINA 90 Degree Reflector
30 x Alpine Aluminum Active Heatsinks rated at over 95watts of power dissipation each

5 x Meanwell HLG-320H-C1400B dimmable power supply

ανυπομονώ να αρχίσω να συνδέω :biggrin:

Τα παραπανω βγαίνουν 5 κιτ και τα χωριστούν 2 στο δικό μου grow και 3 στου φίλου.

Can't wait <3
 
Last edited:

Papastroumf

Member
Άψογα υλικά ! Περιμενω περισσοτερες φωτος για να παρω ιδεες.

Εγω σήμερα παρέλαβα

30 x Cree CXB3590 3500k TOP BIN COB LEDs
30 x Ideal 50-2303CR COB Holder
30 x Ideal 50-2300AN Ledil ANGELINA Reflector Adapter
30 x Ideal F13838 Ledil ANGELINA 90 Degree Reflector
30 x Alpine Aluminum Active Heatsinks rated at over 95watts of power dissipation each

5 x Meanwell HLG-320H-C1400A dimmable power supply

ανυπομονώ να αρχίσω να συνδέω :biggrin:

Τα παραπανω βγαίνουν 5 κιτ και τα χωριστούν 2 στο δικό μου grow και 3 στου φίλου.

Can't wait <3

Πολύ καλή και μεγάλη επιλογή για τα πάνελ σας.Όλα στην ώρα τους φίλε.Μπράβο πάντως που το ψάξατε. Να αναβαθμιζόμαστε σιγά σιγά... Βίβα :biggrin: :tiphat:
 

glalizas

Member
Πολύ καλή και μεγάλη επιλογή για τα πάνελ σας.Όλα στην ώρα τους φίλε.Μπράβο πάντως που το ψάξατε. Να αναβαθμιζόμαστε σιγά σιγά... Βίβα :biggrin: :tiphat:

Ευχαριστω φιλε !
Εφαγα πακετο , δεν εχω thermal paste και βιδουλες... Νομιζα πως θα μου τα εβαζε μαζι... Ειμαι τοσο κοντα αλλα και τοσο μακρια μιας κ ειναι αργια αυριο..

Ηθελα να κανω μια ερωτηση για ποτενσιόμετρο .
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο για το συγκεκριμένο driver Meanwell HLG-320H-C1400B ?

Συγγνώμη που εισβάλλω στο thread σου
 

Papastroumf

Member
Ευχαριστω φιλε !
Εφαγα πακετο , δεν εχω thermal paste και βιδουλες... Νομιζα πως θα μου τα εβαζε μαζι... Ειμαι τοσο κοντα αλλα και τοσο μακρια μιας κ ειναι αργια αυριο..

Ηθελα να κανω μια ερωτηση για ποτενσιόμετρο .
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο για το συγκεκριμένο driver Meanwell HLG-320H-C1400B ?

Συγγνώμη που εισβάλλω στο thread σου

Εντάξει και thermal paste και βίδες μπορείς να βρεις απο ελλάδα,όσο για την εισβολή ούτε να το σκέφτεσαι.... :biggrin: :tiphat:
 

glalizas

Member
Φτιάξαμε σήμερα το μεγάλο πανελ , στην ουσια ειναι 3 πανελ με 6 CXB3590 το καθε πανελ.
Βγήκε στα 914 watt στον τοίχο. Δεν εχω πολλές φώτος να ανεβάσω αλλα θα ανεβάσω ολη την διαδικασία απο τα υπόλοιπά 12 CXB σε λίγες μέρες
 

Latest posts

Latest posts

Top