What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Εξωτερική καλλιέργεια

alexsid

New member
Εντάξει ρε παιδιά! Το ότι κιτρινίζουν μερικά φαν φύλλα δε σημαίνει σώνει και καλά έλλειψη σε κάτι...ιδιαίτερα από δω και πέρα είναι φυσιολογικό...θα μου πεις, γιατί τα άλλα δεν το κάνουν;

Πάντως, Αλέκο, τα δεντρούθκια σου πάνε σφαίρα! Με τις επερχόμενες υγρασίες να δούμε τι θα κάνουμε...όσο τα καρύδια είναι φουντούκια δεν τρέχει τίποτα, αλλά όταν γίνουν καρύδια...

Εν τω μεταξύ, ντελίκο, τι εννοείς έχει ανέβει αρκετά; :chin:

:tiphat:Ορφεύς
Και μια ερωτηση που ξεχασα κανω…
Μηπως φταιει οτι τα εχω ακομα σε 25λ πανινες και εχουν και ειναι στρεσαρισμενα?(root bound).Αν και διαβασα οτι με τις πανινες αποφευγετε το root bound.Μηπως ειναι μυθος?
 

bathory

Member
απο δω και περα θα πεφτουν τα μεγαλα φυλλα ειναι απολυτα φισιολογικο οπος ειπε και ο Ορφεας!μεχρι να τελειωσει το φυτο θα φυγουν ολα εκτος ισος τα τερμα πανω!
 

delicorganic

Well-known member
Εντάξει ρε παιδιά! Το ότι κιτρινίζουν μερικά φαν φύλλα δε σημαίνει σώνει και καλά έλλειψη σε κάτι...ιδιαίτερα από δω και πέρα είναι φυσιολογικό...θα μου πεις, γιατί τα άλλα δεν το κάνουν;

Πάντως, Αλέκο, τα δεντρούθκια σου πάνε σφαίρα! Με τις επερχόμενες υγρασίες να δούμε τι θα κάνουμε...όσο τα καρύδια είναι φουντούκια δεν τρέχει τίποτα, αλλά όταν γίνουν καρύδια...

Εν τω μεταξύ, ντελίκο, τι εννοείς έχει ανέβει αρκετά; :chin:

:tiphat:Ορφεύς

Καλησπέρα ορφεύς!Εννοώ πως η έλλειψη ανέβηκε ψηλά στο φυτό κιτρινίζοντας τα βενταλωτά(fan)φύλλα..κάτι που για το στάδιο αυτό δεν είναι φυσιολογικό και θα το χαρακτήριζα ανεπιφύλακτα έλλειψη,όπως σωστά είπες τα διπλανά φυτά δεν είναι σε τέτοια κατάσταση.
Το άζωτο ανήκει στα ευκίνητα στοιχεία,αυτό σημαίνει πως μετακινείτε εύκολα στο φυτό και συνήθως με ανοδική τάση.
Το κάθε φυτό απλά τραβάει άζωτο απ' τα κάτω φύλλα για να δώσει στην νέα βλάστηση,το απότομο και εκτεταμένο(πρός τα πάνω) κιτρίνισμα των μεγάλων φύλλων όμως είναι καθαρή έλλειψη αζώτου κατα την άποψη μου.
Θα συμφωνήσω όμως πως στα γηρατειά είναι φυσιολογικό,γηρατειά θα όριζα την στιγμή που τα φυτά έχουν σχηματίσει τους καρπούς και απλά ωριμάζουν.
Παρ'όλα αυτά,οι παράγοντες που παίζουν ρόλο στο να δούμε μιά διαφαινόμενη "έλλειψη", είτε αζώτου είτε άλλων θρεπτικών στοιχείων είναι πάρα πολλοί.
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
Και μια ερωτηση που ξεχασα κανω…
Μηπως φταιει οτι τα εχω ακομα σε 25λ πανινες και εχουν και ειναι στρεσαρισμενα?(root bound).Αν και διαβασα οτι με τις πανινες αποφευγετε το root bound.Μηπως ειναι μυθος?

Σίγουρα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα λίτρα χώματος,όσο πιό λίγα τόσο πιό πολλές οι ανάγκες σε υδατοδιαλυτά θρεπτικά και συχνό πότισμα.
δεν νομίζω πως αποφεύγετε το root bound σε καμιά μικρή γλάστρα με μεγάλο φυτό,χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα και κακουχία.
 
Last edited:

alexsid

New member
Σίγουρα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα λίτρα χώματος,όσο πιό λίγα τόσο πιό πολλές οι ανάγκες σε υδατοδιαλυτά θρεπτικά και συχνό πότισμα.
δεν νομίζω πως αποφεύγετε το root bound σε καμιά μικρή γλάστρα με μεγάλο φυτό,χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα και κακουχία.
Καλημερα Ντελικο!!Χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια!!!Σημερα το πρωι ειδα αυτο στις κοριτσαρες μου…

Μπορω να το προβλαβω η θα μου παει τσαμπα ολη η σοδια???
 

Ksaderfo

Active member
Καλημερα Ντελικο!!Χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια!!!Σημερα το πρωι ειδα αυτο στις κοριτσαρες μου…
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=69250&pictureid=1652306&thumb=1]View Image[/url]
Μπορω να το προβλαβω η θα μου παει τσαμπα ολη η σοδια???


Αν είναι σκουλήκια λένε να βάζεις κάτι ειδικό για σκουλήκια...

Όχι ότι κάνω μαύρη διαφήμιση αλλά αυτό μου φάνηκε οκ..
 

Attachments

  • fungicida_trabe_biothur_bacillus_thurigiensis_32_m_100_bio_120g_.jpg
    fungicida_trabe_biothur_bacillus_thurigiensis_32_m_100_bio_120g_.jpg
    16.2 KB · Views: 62

delicorganic

Well-known member
Καλημερα Ντελικο!!Χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια!!!Σημερα το πρωι ειδα αυτο στις κοριτσαρες μου…
[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=69250&pictureid=1652306&thumb=1]View Image[/url]
Μπορω να το προβλαβω η θα μου παει τσαμπα ολη η σοδια???
Καλημέρα alexsid..Κατ'αρχήν μην πανικοβάλλεσε..δεν φαίνετε κάτι που θα σου καταστρέψει την σοδειά..
Ελπίζω να μπορέσουμε να βοηθήσουμε όλοι μας εδώ κάπως.
Απο πρώτη εικόνα δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αυτό..
θες να μου πεις που βρίσκετε στο φυτό,μόνο παπά?η και στον κορμο και στα φύλλα?κινούνται?τρώνε κάτι?τι υφή έχουν είναι σκληρά μαλακά?σπάνε?εχουν κάποιο ζουμί?βλέπεις άλλα ζωύφια να το μεταφέρουν?το φυτό πως έχει αντιδράσει?θα βοηθούσε μια φωτό μόνο του με καλό φόντο για να καταλάβουμε τι είναι και να δούμε πως θα το διώξουμε..
 

delicorganic

Well-known member
Μπας κι είναι ψώρα/κοκκοειδή;

Μοιάζουν πολύ με scale,όμως δεν είμαι σίγουρος ακόμα,πολύ ανοιχτόχρωμα και παχουλά φαίνονται σε αυτήν την φωτό για ψώρα..
Χρειάζεται περαιτέρω περιγραφή και φωτογράφηση η προσβολή
 

alexsid

New member
Μοιάζουν πολύ με scale,όμως δεν είμαι σίγουρος ακόμα,πολύ ανοιχτόχρωμα και παχουλά φαίνονται σε αυτήν την φωτό για ψώρα..
Χρειάζεται περαιτέρω περιγραφή και φωτογράφηση η προσβολή

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων.Ειναι στους παπαδες απο οτι προλαβα να δω.(δεν ειχα περισσοτερο χρονο να ψαξω λογω δουλειας).Ειναι καφε ανοιχτο και δεν κινούνται.Επισης ειναι πολυ μαλακα και διαλύονται μολις τα πιασεις...
Περισσοτερες φωτο αυριο γιατι τωρα ειμαι στη δουλεια.Ελπιζω να το προλάβω...
 

alexsid

New member
Μοιάζουν πολύ με scale,όμως δεν είμαι σίγουρος ακόμα,πολύ ανοιχτόχρωμα και παχουλά φαίνονται σε αυτήν την φωτό για ψώρα..
Χρειάζεται περαιτέρω περιγραφή και φωτογράφηση η προσβολή
Καλημερα ντελικο!Εδειξα τις φωτο σε ενα φιλο(τεχνολογο γεωπονο)και μου ειπε να οτι κοκοειδες εντομο και να το ψεκασω με θερινο πολτο.
Αυτο και εκανα σημερα το πρωι!Ποια ειναι η γνωμη σου?
 

delicorganic

Well-known member
Καλημερα ντελικο!Εδειξα τις φωτο σε ενα φιλο(τεχνολογο γεωπονο)και μου ειπε να οτι κοκοειδες εντομο και να το ψεκασω με θερινο πολτο.
Αυτο και εκανα σημερα το πρωι!Ποια ειναι η γνωμη σου?

Καλημέρα alexsid!!
Όπως λοιπόν σωστά διαπίστωσε και ο syd πιθανότατα μιλάμε για κοκκωειδή ψώρα,(αν και δεν είδαμε άλλες φωτό)η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι κάποιο είδος scale.
Προσωπικά δεν θα έριχνα ποτέ τπτ στο φυτό μου χωρίς να είμαι 100% σίγουρος τι πρόκειται να καταπολεμήσω,πρώτα η σωστή διάγνωση!
Τώρα ο θερινός πολτός είναι σκεύασμα με παραφινέλαιο,το οποίο είναι παράγωγο του πετρελαίου και δεν θα το ρίσκαρα να πέσει στα όμορφα άνθη μας που σύντομα θα καπνίζουμε..(για το κρασί καλό είναι.)
Θεωρώ οτι βιάστηκες,το neem oil και το spinosad(οργανικά?) κανουν πολύ καλή δουλειά σε προσβολές τέτοιου είδους.
Αν η προσβολή ήταν στην αρχή,ακόμα και χειρονακτικά με πανάκια και οινοπνευματάκι θα του έβαζες πλάτη.
Ελπίζω να πρόσεξες την δοσολογία ωστε να μην αποβεί μοιραίο για την ποιότητα και φυσικά να κάνει τουλάχιστον την δουλειά του χωρίς να πειράξει το φυτό.
Το ότι ήταν ακόμη μαλακά τα κελύφοι τους τα κάνει πίο ευάλωτα στα ψεκάσιμα υγρά,οπότε τουλάχιστον να τα σκοτώσει,όσο για τα αυγά τους δεν ξέρω κατα πόσο θα ψοφήσουν και αυτά..
Καλή συνέχεια..:tiphat:
Υ.σ. 30 μέρες το λιγότερο μετά τον θερινό πολτό η συγκομιδή..
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
...
Αν η προβολή ήταν στην αρχή,ακόμα και χειρονακτικά με πανάκια και οινοπνευματάκι θα του έβαζες πλάτη....

Έτσι! Εγώ έχω εκείνες τις πεταλίδες τις καφέ και δια χειρός Ορφέως γίνεται η εκκαθάριση... :biggrin:

Ο συντ, παρά τη βραδύτητά του ένεκα ονόματος :biggrin: είναι συνεπής μαθητής...

:tiphat:Ορφεύς
 

alexsid

New member
Καλημέρα alexsid!!
Όπως λοιπόν σωστά διαπίστωσε και ο syd πιθανότατα μιλάμε για κοκκωειδή ψώρα,(αν και δεν είδαμε άλλες φωτό)η οποία αν δεν κάνω λάθος είναι κάποιο είδος scale.
Προσωπικά δεν θα έριχνα ποτέ τπτ στο φυτό μου χωρίς να είμαι 100% σίγουρος τι πρόκειται να καταπολεμήσω,πρώτα η σωστή διάγνωση!
Τώρα ο θερινός πολτός είναι σκεύασμα με παραφινέλαιο,το οποίο είναι παράγωγο του πετρελαίου και δεν θα το ρίσκαρα να πέσει στα όμορφα άνθη μας που σύντομα θα καπνίζουμε..(για το κρασί καλό είναι.)
Θεωρώ οτι βιάστηκες,το neem oil και το spinosad(οργανικότατα) κανουν πολύ καλή δουλειά σε προσβολές τέτοιου είδους σε προχωρημένες προσβολές.
Αν η προβολή ήταν στην αρχή,ακόμα και χειρονακτικά με πανάκια και οινοπνευματάκι θα του έβαζες πλάτη.
Ελπίζω να πρόσεξες την δοσολογία ωστε να μην αποβεί μοιραίο για την ποιότητα και φυσικά να κάνει τουλάχιστον την δουλειά του χωρίς να πειράξει το φυτό.
Το ότι ήταν ακόμη μαλακά τα κελύφοι τους τα κάνει πίο ευάλωτα στα ψεκάσιμα υγρά,οπότε τουλάχιστον να τα σκοτώσει,όσο για τα αυγά τους δεν ξέρω κατα πόσο θα ψοφήσουν και αυτά..
Καλή συνέχεια..:tiphat:
Υ.σ. 30 μέρες το λιγότερο μετά τον θερινό πολτό η συγκομιδή..

Ειχα ψεκασει και με neem oil στις 19 του μηνος.Ο θερινος πολτος που ψεκασα ειναι σε υγρη μορφη και βιολογικος...ετσι μου ειπε ο λακαμας που μου τον εδωσε...
Να συνεχισω με neem oil ?
 

delicorganic

Well-known member
Ειχα ψεκασει και με neem oil στις 19 του μηνος.Ο θερινος πολτος που ψεκασα ειναι σε υγρη μορφη και βιολογικος...ετσι μου ειπε ο λακαμας που μου τον εδωσε...
Να συνεχισω με neem oil ?

Δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο μεγάλο και σοβαρό είναι το προβλημα,αν είναι λίγα και στην αρχή και με τα χέρια όπως λέει και ο ορφέας τα καταστρέφεις κ δεν ψεκάζεις τπτ.

Βιολογικός μέν ακατάλληλος δε ο θερινός πολτός για το στάδιο αυτό στην κάνναβη,κατα την αποψή μου πάντα..
Το neem για άλλες λίγες μέρες ακόμα σε παίρνει να το ρίξεις αλλά επιθετικά για να δουλέψει σε μεγάλη προσβολή.
Γενικά τα βιολογικά διασπούνται σχετικά γρήγορα με τον ήλιο,βροχή,όμως τα σκευάσματα σαν τον θερινό έχουν και βοηθητικές ουσίες συνήθως,οι οποίες δεν ξέρω αν διασπούνται το ίδιο γρήγορα.
Μην ρίξεις κάτι μέχρι να δείς τί έκανε ο πολτός
 
G

Guest

Mε neem ψεκάζετε και άνθη;Εγώ όποτε το έχω ρίξει στην αρχή ανθοφορίας σε pistils,τα έχει τσουρουφλίσει.
Επίσης,deli,με spinosad(λέιζερ) ψεκάζεις και στο άνθος;Δεν το έχω δοκιμάσει εκεί,μόνο στην ανάπτυξη...Βιολογικό -βιολογικό ,αλλά για τις μέλισσες επικίνδυνο και για τους υδρόβιους οργανισμούς επίσης,κάπως μου κάνει να ψεκάσω φούντα μ'αυτό.Αμα είναι τόσο σοβαρή η προσβολή βέβαια...Η πυρεθρίνη είναι χειρότερη ;Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι διασυστηματική ,άρα ίσως καταλληλότερη για επεμβάσεις κοντά στη συγκομιδή;Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ,αλλά ως υποχόνδριος,την έχω κι αυτή στο οπλοστάσιο.

Μια καλαθέα στο μπαλκόνι γέμισε τετράνυχο(άργησα να πάρω χαμπάρι) και το acaridoil φαίνεται να κανε δουλειά...
 
Last edited:

alexsid

New member
Να ειστε καλα αλανια!!Ευχαριστω που κανατε τον κοπο να ασχοληθειτε με το προβλημα μου.
Απο την αρχη της καλλιεργιας καθε 15 μερες ψεκαζα με neem και πυρεθρινη (μια το ενα μια το αλλο)και η αληθεια ειναι οτι δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα μεχρι τωρα…το εκανα σαν μεθοδο προληψης αλλα καποιος μου ειπε οτι παιζει με τον καιρο να επαθαν ανοσια τα εντομα…παντως η προσβολη δεν ειναι μεγαλη αλλα δεν γινεται και με το χερι…
Θα ανεβασω φωτο συντομα και θα περιμενω πως θα παει οπως ειπε ο ντελικο…
Ευχαριστω και παλι...
 

delicorganic

Well-known member
Mε neem ψεκάζετε και άνθη;Εγώ όποτε το έχω ρίξει στην αρχή ανθοφορίας σε pistils,τα έχει τσουρουφλίσει.
Επίσης,deli,με spinosad(λέιζερ) ψεκάζεις και στο άνθος;Δεν το έχω δοκιμάσει εκεί,μόνο στην ανάπτυξη...Βιολογικό -βιολογικό ,αλλά για τις μέλισσες επικίνδυνο και για τους υδρόβιους οργανισμούς επίσης,κάπως μου κάνει να ψεκάσω φούντα μ'αυτό.Αμα είναι τόσο σοβαρή η προσβολή βέβαια...Η πυρεθρίνη είναι χειρότερη ;Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι διασυστηματική ,άρα ίσως καταλληλότερη για επεμβάσεις κοντά στη συγκομιδή;Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ,αλλά ως υποχόνδριος,την έχω κι αυτή στο οπλοστάσιο.

Μια καλαθέα στο μπαλκόνι γέμισε τετράνυχο(άργησα να πάρω χαμπάρι) και το acaridoil φαίνεται να κανε δουλειά...

Το neem επειδή είναι λαδάκι θα κάνει έγκαυμα αν ψεκαστεί στο φυτό με ηλιοφάνεια ,επίσης θα διασπαστεί πολύ γρήγορα η δραστική του ουσία άρα και θα πάει τζάμπα και θα μας τσουρουφλίσει.
Είναι το μόνο που χρησιμοποιώ στις επισκέψεις εχθρών αλλά μέχρι την αρχή της ανθοφορίας και είναι πολύ καλή ασπίδα.
Ποτε δεν είχα πρόβλημα καψίματος η άλλο με αυτό το λάδι,δεν το έριξα ποτέ με ήλιο όμως.
Το neem που χρησιμοποιώ φέτος δεν είναι το χρυσάφι των γκρόουσοπ(που επίσης κάνει δουλειά),είναι ψυχρής έκθλιψης 100% καθαρό λάδι neem(πολύ διαφορετικό σε οσμή απο το ακριβό),το οποίο και γαλακτωματοποίησα μόνος μου με άσπρο σαπούνι λαδιού,το αποτέλεσμα είναι ένα μοσχοβολιστό(κάρυ,σκόρδο,μπαχάρι)λαδάκι σε γαλακτώδη μορφή.
Κάποιος φίλος που είχε και αλευρώδη και τετράνυχο το χρησιμοποιησε με καλά αποτελέσματα και στην ανθοφορία μέχρι και 2 εβδομάδες πρίν την συγκομιδή και δεν υπήρχε καμιά πρόσθετη οσμή στους καρπούς.
Στα προσωπικά μου γκρόου είδα πως δουλεύει πολύ καλά και διασπάται αρκετά γρήγορα,αφού δεν μύριζε ποτέ η φούντα κάτι παρόμοιο.
Το spinosad δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ,αλλά υπάρχουν καλές αναφορές απο συμφορουμίτες(αν θυμάμαι καλά).δεν γνώριζα οτι κάνει ζημιά στις μέλισσες,μόλις έφαγε άκυρο..
Πάντως και για το neem γράφονται διαφορα περίεργα τελευταία..τι να πιστέψεις στο τέλος?
Γενικά έχω καταλήξει πως δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τπτ απολύτως ούτε και αυτά τα βιολογικά -οκτόνα,αλλα για να φτάσουμε εκεί,πρέπει πρώτα να έχουμε προνοήσει για όλα τα υπόλοιπα ξεκινώντας με ποικιλία,συγκαλλιέργειες,χώμα και φυσικά να μπορούμε να διαθέτουμε τον απαραίτητο χρόνο και την απαραίτητη ενέργεια για τα βοτάνια μας..:)
 
Last edited:
G

Guest

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αδερφέ!Ειδικά το χειροποίητο νιμ...Θα σε ενοχλήσω κάποια στιγμή για λεπτομέρειες.:)

Δεν είχα ψεκάσει με φώτα(εσωτερική),αλλά ούτε και ξαναδοκίμασα...

Συμφωνώ με όσα λες και στο τέλος για την αμιγώς φυσική προστασία.Βασική παράμετρος όμως ο χρόνος και σίγουρα οι κατάλληλες ποικιλίες για το μικροκλίμα του καθενός.

Μέσα τώρα,εγώ στην ανάπτυξη θα ρίξω πρώτα ναπαλμ και μετά θα περάσω σε απεμπλουτισμένο ουράνιο :biggrin: Δε γίνεται αλλιώς,κουβαλάω από το μπαλκόνι και τα μπονζάι όσο και να προσέχω πράμα και στην τέντα...Μια μαλακία που μου χει γαμήσει το γιασεμί(σα μικροσκοπικά μυγάκια κάτω από τα φύλλα που απομυζούν) και δε φεύγει με τίποτα μην πάθω,τη γάμησα...Αλήθεια,απ'αυτό πρέπει να βγάλω φωτο για διάγνωση!
 

orfeas

Active member
Veteran
...Μια μαλακία που μου χει γαμήσει το γιασεμί(σα μικροσκοπικά μυγάκια κάτω από τα φύλλα που απομυζούν) και δε φεύγει με τίποτα μην πάθω,τη γάμησα...Αλήθεια,απ'αυτό πρέπει να βγάλω φωτο για διάγνωση!

Εγώ είχα/έχω μια άγρια επιδρομή από κάτι πράσινα μυγάκια (κάτι σαν αλευρώδη αλλά μεγαλύτερα) στα φασόλια μου και ενώ έριξα και λέιζερ και αμπαμεκτιν, αυτά δεν μάσησαν...ευτυχώς όμως δεν μετανάστευσαν στα φυτά μου...

:tiphat:Ορφεύς
 
Top