What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Εξωτερική καλλιέργεια

tjo

life gardener
Veteran
Εξωτερική καλλιέργεια

Ότι έχει σχέση με εξωτερική καλλιέγεια,όπως λέει ο τίτλος.
και sticky με τη μία,είμαι σίγουρος ότι θα πούμε πολλά εδώ.:scripture:


Καλά ποστ!
smokeweed.gif
 

Fruzzle

Member
Πανω στην ωρα το ποστ Τζο! Τωρα που θελω να βγω εξω μιας και καλοκαιριαζει!
Κατα την αποψη μου θα πρεπει να συζητησουμε για το ιδανικοτερο μερος που θα μπορουσε να θριαμβευσει το πολυαγαπημενο μας δεντρο! :rasta:

Φανταζομαι διπλα σε μερος με αυθονο νερο, πχ ποταμι / ρυακι που κραταει το χωμα διαρκως υγρο με αυθονα nutrients. Ισως σε δασακι με ψηλα δεντρα γυρω γυρω για αρκετη καλυψη.

Κατα την αποψη σας ειναι καλητερο να σκαψεις στην γη και να προσθεσεις δικο σου χωμα απο την αρχη η απλα γουρνογλαστρες και εξω?
 

locoezon

Member
Πανω στην ωρα το ποστ Τζο! Τωρα που θελω να βγω εξω μιας και καλοκαιριαζει!
Κατα την αποψη μου θα πρεπει να συζητησουμε για το ιδανικοτερο μερος που θα μπορουσε να θριαμβευσει το πολυαγαπημενο μας δεντρο! :rasta:

Φανταζομαι διπλα σε μερος με αυθονο νερο, πχ ποταμι / ρυακι που κραταει το χωμα διαρκως υγρο με αυθονα nutrients. Ισως σε δασακι με ψηλα δεντρα γυρω γυρω για αρκετη καλυψη.

Κατα την αποψη σας ειναι καλητερο να σκαψεις στην γη και να προσθεσεις δικο σου χωμα απο την αρχη η απλα γουρνογλαστρες και εξω?

Τα ποταμια και τα ρυάκια συνήθως έλκουν πολλούς επισκέπτες,οποτε πρώτου βάλεις κοντά σε αυτά φυτά
θα πρέπει να έχεις παρακολουθήσει από καιρό τι γίνεται εκεί τριγύρω [κυνηγοί,τουρίστες,απλοί άνθρωποι που βγαίνουν για πεζοπορίες].

Ακόμα και στο δασος να βάλεις πρέπει να ξέρεις το μέρος απέξω[τα μονοπάτια ας πούμε που μπορείς να πας,διότι το καλύτερο είναι να μην πηγαίνεις από το ίδιο μονοπάτι κάθε φορα],επίσης ναι μεν είναι καλο να έχεις μια κάλυψη από πιο ψηλά δέντρα αλλα το θέμα είναι να μην σκεπάζουνε και τα φυτά σου...

Τώρα όσο αφορά το χώμα..
Εγώ προπέρσι στο μέρος που τα είχα στο έδαφος δεν έριξα ούτε περλίτη,ούτε τύρφη απολύτως τίποτα..Το μονο που έκανα ήταν να σκάψω γούρνες γύρω στα 50λίτρα χωρητικότητας και να σκαλίσω το ήδη υπάρχον χώμα που ήταν αφράτο και κρατούσε νερό για τουλάχιστον 3 μέρες παρόλο την ξηρασία του καλοκαιριού.

Φέτος όμως τα πράγματα αλλάζουν και ευχαριστώ τον Ορφέα για την πληροφορία που μου έδωσε για το orfeasmix το οποιο θα δουλέψω φέτος
 
Πόσο νωρίς μπορεί να δείξει ο προανθός στα φυντάνια μας? Έχω δύο μικρούλια που έχουν κανει 3-4 γόνατα και έδειξαν ήδη τρίχες ...Μόλις βρω χρόνο, θα βγάλω και φωτό...
 

locoezon

Member
Αυτό μου έτυχε πέρσι στα φυντάνια Άγιε όταν τα ξεκίνησα τέλη Ιανουαρίου!

Βγάλαν τρίχες πολύ γρήγορα και μετά φυσικά το φυτό έγινε REVEG!

Γίαυτό δεν την ξαναπατάω να βάλω σπόρο τόσο νωρίς έξω!
 

orfeas

Active member
Veteran
Cavron, δώσε φωτό να δούμε ίντα πράματα!

Λόκο, το ότι βγάζουν τρίχες στα γόνατα δε σημαίνει ότι ανθοφορούν!
Μη μπερδεύουμε τα προ-άνθη με τα άνθη...
 
σίγουρα είναι προ-ανθή αλλά δεν νομίζω ότι θα φανούν στη φωτογραφία ,το φυτό είναι ακόμα γύρω στους 10-15 πόντους και όλα πάνω του είναι μινιόν...
 

locoezon

Member
σίγουρα είναι προ-ανθή αλλά δεν νομίζω ότι θα φανούν στη φωτογραφία ,το φυτό είναι ακόμα γύρω στους 10-15 πόντους και όλα πάνω του είναι μινιόν...

Άγιε μήπως το είχες μέσα το φυτό και το μετέφερες έξω ? :biggrin:

Cavron, δώσε φωτό να δούμε ίντα πράματα!

Λόκο, το ότι βγάζουν τρίχες στα γόνατα δε σημαίνει ότι ανθοφορούν!
Μη μπερδεύουμε τα προ-άνθη με τα άνθη...

Το ξέρω αυτό ορφέα σχετικά με τις τρίχες στα γόνατα.

Πρόπερσι αν θυμάσαι το δέντρο που είχα στο μπαλκόνι στον τενεκέ,είχε δείξει τρίχες από πολύ νωρίς και όμως συνέχιζε την ανάπτυξη του κανονικά για κάνα μηνα μέχρι να αρχίζουν να σχηματίζονται κανονικά άνθη
 

orfeas

Active member
Veteran
Άγιε μήπως το είχες μέσα το φυτό και το μετέφερες έξω ? :biggrin:



Το ξέρω αυτό ορφέα σχετικά με τις τρίχες στα γόνατα.

Πρόπερσι αν θυμάσαι το δέντρο που είχα στο μπαλκόνι στον τενεκέ,είχε δείξει τρίχες από πολύ νωρίς και όμως συνέχιζε την ανάπτυξη του κανονικά για κάνα μηνα μέχρι να αρχίζουν να σχηματίζονται κανονικά άνθη

Ναι, βρε παιδί μου, αλλά οι τρίχες που λες είναι τα περίφημα προ-άνθη και τα περισσότερα φυτά τα εμφανίζουν στο 4ο με 5ο γόνατο. Όταν δε αντί για τρίχες έχει σουσουναρούθκια τότε είναι σερνικό.
Τα πραγματικά άνθη, θηλυκά η αρσενικά εμφανίζονται πολύ αργότερα...
 

akorn

Member
παιδια χαιρεται απο μενα σαν καινουριο μελος,οσο αφορα την εξωτερικη καλλιεργεια εχω ασχοληθει πολυ ερασιτεχνικα οσο αφορα την τεχνικη και τον σπορο{αλβανος,μονο με νερο και γιδινι κοπρια} αλλα πετυχα πολυ καλο αποτελεσμα αλλα χρονοβορο και πιεστικο,φετος θα ηθελα να ασχοληθω παλι με εξωτερικη αλλα με κατι ποιο ειδικο και με περισσοτερη φροντιδα οσο αφορα τα φυτα,αν θελετε και μπορειται να με βοηθησετε θα το εκτιμουσα πολυ.τα δεντρα μου πχ ηταν στο υψος κοντα στα 2μετρα και παραγωγη καπου στα 350γρμ τ δεντρο.:tiphat:
 

antartist

Member
Τα προάνθη μπορούν να εμφανιστούν και κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης, μετά από κάποια γόνατα, ως ένδειξη ηλικιακής ωριμότητας και δεν έχει να κανει απαραίτητα με την φωτοπερίοδο ή την αρχή της ανθοφορίας.
Τα προάνθη μπορούν να υπάρχουν και για μήνες πριν το φυτό περάσει στην ανθοφορία και συνήθως τα θηλυκά προάνθη είναι αυτά που κάνουν την παρουσία τους πιο έντονη από νωρίς κάνωντάς μας χαρούμενους!
 
όπως και να 'χει, εμένα έχουν αρχίσει και εκδηλώνονται και μόνο χαρούμενος μπορώ να είμαι μιας και περίμενα να μπει Μαης για να δούμε φύλο.
Μόλις ευκαιρίσω,θα ανοίξω και ένα νήμα με τα μωρά....
 

tjo

life gardener
Veteran
Πόσο νωρίς μπορεί να δείξει ο προανθός στα φυντάνια μας? Έχω δύο μικρούλια που έχουν κανει 3-4 γόνατα και έδειξαν ήδη τρίχες ...Μόλις βρω χρόνο, θα βγάλω και φωτό...


Αγιε τα δικά μου είναι 50-60 πόντους σε 1 λιτρο γλάστρα και
δείξαν φύλο..τα είχα μέσα με λάμπα στις αρχές και μετά που τα έβγαλα έξω όταν θέριεψαν ,έκανε κάτι κρύα και πέταξά
πολλα αγοράκια..αυτά συνήθως φαίνονται πιο νωρίς!:tiphat:
 
σε δύο από αυτά που εκδηλώθηκαν, είχα και μία πρόωρη ανθοφορία ,όχι απλώς προανθούς.Πάντως, ως τώρα κανένα αρσενικό, μόνο δυο-τρεις αποτυχίες σε να ανοίξουν σπόρια και κάνα δυο ψόφοι...Από βδομάδα ,ημερολόγιο και μεταφυτευσεις...
 

Attachments

  • IMG_8264.jpg
    IMG_8264.jpg
    45.8 KB · Views: 63
  • IMG_8267.jpg
    IMG_8267.jpg
    39.9 KB · Views: 61

orfeas

Active member
Veteran
σε δύο από αυτά που εκδηλώθηκαν, είχα και μία πρόωρη ανθοφορία ,όχι απλώς προανθούς.Πάντως, ως τώρα κανένα αρσενικό, μόνο δυο-τρεις αποτυχίες σε να ανοίξουν σπόρια και κάνα δυο ψόφοι...Από βδομάδα ,ημερολόγιο και μεταφυτευσεις...
Αυτό δεν είναι καλό!
 

akorn

Member
Παιδες εχετε να μου προτεινεται κανα καλο χωμα πχ απο τ πρακτικερ η τ λεροι?για ν μην παραγγειλω απο τ ιντερνετ γιατι θελω ποσοτητα επισης αν μπορειται ν μ πειτε κ για καποιο λιπασμα οχι τοσο εξιδικευμενο π να μπορω να τ βρω σε καποιο καταστημα.θα χρησιμοποιησω γ την καλιεργεια μ κουβαδες των 13-18 λιτρων εως τ τελος της καλλιεργειας μ
 

weedolada

Member
Λίπασμα μπορείς να πάρεις ένα πλήρες λίπασμα από γεωπόνο 20/20/20(Ν/P/K).Xώμα έχει τo composana αν δεν κάνω λάθος στα praktiker.
 

akorn

Member
Ευχαριστω γ την πληροφορια οριστε 3 φοτο απο τις αγαπες μου
picture.php
picture.php
picture.php
 

akorn

Member
Τ composana δεν θ χρειαστει ν τ κανω προσθηκη κατι αλλο?επισης κατι αλλο αν μετα τ ποτς τ μεταφυτευσω στους κουβαδες κατευθειαν υπαρχει προβλημα?
 
Top