What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ LED

kostas cy

New member
το πανελ της dutch passion το είδα και Live σε grow στο εξωτερικό και είναι αρκετά καλό.. το θέμα είναι τι θέλεις. ο Αστηρ έχει τελείως διαφορετική νοοτροπία και λογική από όλα τα υπόλοιπα πανελ της αγοράς... ειναι ξεχωριστό για αυτό και ίσως κάποιοι να το βλέπουν καχύποπτα.. δεν είναι βλέπεις φανταζί, με πολλά λαμπάκια και διάφορους άχρηστους διακόπτες.. είναι ένα εργαλείο... δεν είναι φωτιστικο. ειναι grow light. οι αποδόσεις του εγγυημένα είναι πάνω από 1 γρμ/w φτάνει ο grower να ξέρει τι του γίνεται... και επειδή όλα τα ζύγια από φωτογραφία τα βλέπουμε, όποιοι έχουν δει με τα μάτια τους αποτυχημένο grow με led Αστηρ ας εκφράσουν γνώμη.... εγώ προσωπικά έχω δει και έχω κάνει πολλά back to back hps/led grows και έχω δει τη διαφορά...

για τα "σνομπαρίσματα" δεν έχω να πω κάτι. ίσως αν το icmag ήταν πιο ανθρώπινο site να μην υπήρχαν αυτές οι "παρεξηγήσεις"


και τώρα στο προκείμενο.. για να καλύψεις 1 τ.μ χρειάζεσαι 6-8 πανελ. για 1,5 τ.μ 9-12..

Γειά σου letis. Γνωριζεις περισσοτερα για το πάνελ της dp ? Χρειαζομαι πανελ που να μπορώ να μεταφέρω εύκολα στο εξωτερικό γι'αυτό και το πρότιμω από τα astir.
 
B

Bocanegra

γεια σας και παλι μετα απο καιρο! τα LED μπορουν να χρησιμοποιηθούν μονα τους απο την αρχη το grow?
 

kostas cy

New member
Μετά απο ψάξιμο σε ξένα forum βρήκα να προωθούνται πολύ αυτά http://www.topledgrowlight.com/ Βρήκα και μερικά growjournals ώπου φαίνονται να κάνουν καλή δουλειά ειδικά η σειρά mars που χρησιμοποιεί 5w leds.

Τα γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει ?
 
L

letis

επειδή σας βλέπω να επιμένετε, θα επιμείνω και εγώ. :)

υπάρχουν Led panels που δουλεύουν καλά ΑΛΛΑ κοστίζουν. ufo και άλλα κινέζικα παρεμφερή με 200 watt και 100 ευρώ για μένα δεν κανουν...
τα Leds έχουν το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που μπορεί να έχει ένα grow light. επιλογή φάσματος...αποφύγετε το πολύ κόκκινο και μπλε. πολλές εταιρίες έχουν αρχίσει και προσθέτουν στα φάσματα τους περισσότερο άσπρο. δεν είναι τυχαίο. επιλέξτε panels με φακούς και δυνατά leds (3w/5w) αν θέλετε να έχετε το φως σε απόσταση από τα φυτά. αλλιώς τα leds (1w/2w) χωρίς φακούς ή με πολύ ανοιχτούς φακούς, είναι καλύτερα για τοποθέτηση κοντά στα φυτά (π.χ scrog). τα Leds θέλουν ψάξιμο γιατί δουλεύουν με διαφορετικό τρόπο από τις Νατρίου...
 

glalizas

Member
Τα Astir ειναι 1watt/led νομιζω ... Αυτο σημενει οτι πρεπει να το εχεις οσο πιο κοντα γινεται στο φυτο?? Της Dutch Passion ειναι 3watt/led. Δεν θα ηταν καλυτερα 2 πανελ απο Dutch Passion παρα 10 πανελ απο Astir ?
 

weedolada

Member
εξαρτάται τι θέλεις..αν δεν έχεις μεγάλο χώρο τα ASTIR είναι ότι πρέπει..αν δεν απατώμαι πρέπει να ετοιμάζουν και μεγαλύτερα πάνελ για μεγαλύτερους χώρους..
 

bazz

Member
Bre paidia einai apla ta pragmata.... riksete mia matia stous logariazmous tis deh kai sigkrinetai analoga.

Me 600HPS....se dimino logariazmo ekapsa 2150kWh....teliko poso gia na plirothi eftase sta 300euro.

Opote automata den simferoun oi HPS.... kai kitazw gia LED se aksia konta sta 300 euro....

Opote eimai poli konta me ta led tis DUTCH PASSION.
Pisteuw oti einai aksiopisto site, kai auto pou dinoun pragmatika tha aksizi.
giati mhn ksexnate OTI PLIRONIS, PERNEIS!!!
exei kai free sporia.....pou to ena kanh 30 euro :laughing:

Ta LED theloun balasta h apla ta vazis sthn mpriza???
 

ganja3

Member
Τα Astir ειναι 1watt/led νομιζω ... Αυτο σημενει οτι πρεπει να το εχεις οσο πιο κοντα γινεται στο φυτο?? Της Dutch Passion ειναι 3watt/led. Δεν θα ηταν καλυτερα 2 πανελ απο Dutch Passion παρα 10 πανελ απο Astir ?
γιατί η απόδοση στα 3watt σε σχέσει με τους φακούς , πέφτει κάτω από το μισό .
θα μπορούσε και ο ASTIR να βάλει 3watt/led και να γίνει το πάνελ 70 w και χωρίς να ανέβει η τιμή . αλλά η σχέσει , απόδοσης / καταναλώσεις είναι δυσανάλογη και τελικά ασύμφορη .
αν είναι να βάλεις στην άκρη την 600άρα που σου έδινε 400 γραμμάρια .και πάς σε 3watt/led 300 w για πάρεις 200 γραμμάρια , ε δεν έκανες και τίποτα έξυπνο ..

θα μπορούσαν να μπουν και 70 1watt/led στην ίδια ψήκτρα και έχουμε πάλι ένα δυνατό πάνελ . αλλά και πάλι τα τόσα μαζεμένα τόσο κοντά , με τις μοίρες και το ύψος που αποδίδουν , απλά θα ήταν χάσιμο ενέργειας .
σκεφτείτε ένα πάνελ 1000 w σε ύψος 30 εκατοστά από το φυτό με φόκο 70 ή λιγότερων μοιρών να καλύπτει σωστά μία απόσταση 40Χ40 . ε πάλι δεν είναι ότι ποιο έξυπνο .
γενικά είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα και έχουν γίνει πολλές έρευνες πάνω στο θέμα και δεν θα σταματήσουν να γίνονται . , οι ποιο σοβαρές όμως και αυτές που χρηματοδοτήθηκαν πάνω στα λέντ για την καλλιέργεια σε θερμοκήπια για οπωρολαχανικά . έτσι βγήκαν και κάποια πάνελ για μονάδες θερμοκηπίων σαν συμπληρωματικός φωτισμός . τώρα αν νομίζετε ότι έχετε θερμοκήπιο με ντομάτες θα κάνετε δουλειά .
 

weedolada

Member
αν κάποιος έχει όρεξη διαβάζει εδώ τα πάντα για τα λεντ..όταν λέμε όμως τα πάντα το εννοούμε..κατά την γνώμη μου είναι από τα πιο αναλυτικά thread όσον αφορά τα λεντ..
 

panas1

Member
κανονικά τα πάντα
σχεδόν όλη η τεχνογνωσία του αστηρ ;)

open source mothafuckars!


--
bazz ναι κανονικά στην πρίζα κατευθείαν.. δε θέλει μπάλαστ


για τα 3βατα τα πε μια χαρα ο γκαντζα κ τα λεει κ ακομα καλύτερα το θρεντ στο αλλο φορουμ
όαο για το μέγεθος κτλ αν θέλω πχ σε ενα χώρο 1-1.5τμ να κάνω scrog τότε τα μικρότερα σου δίνουν ευελιξία

αν δε πας σκρογκ κ το αφησεις απλως να ψηλωσει κ να παει μόνο του τα dutch ίσως να ναι καλυτερα.. αν κ πάλι μετα την 5-6βδομάδα στα χαμηλά δε θα φτάνει κ πολυ (οπότε ακόμα κ εδω θα μπορούσες με μικρότερα καλύτερα.. πχ 2-3 επάνω και 2-3 περιμετρικά κ χαμηλότερα)

εξαρτάται γενικά απ το τι θες να κάνεις..
το μόνο σίγουρο είναι οτι έχουμε να δούμε θαυματάκια τα επόμενα χρόνια στο χώρο των λεντ που ακόμα και οι πιο χαρντκοράδες hps maniacs θα αλλαξοπιστήσουν :p
 

glalizas

Member
γιατί η απόδοση στα 3watt σε σχέσει με τους φακούς , πέφτει κάτω από το μισό .

αν είναι να βάλεις στην άκρη την 600άρα που σου έδινε 400 γραμμάρια .και πάς σε 3watt/led 300 w για πάρεις 200 γραμμάρια , ε δεν έκανες και τίποτα έξυπνο ..

Δεν καταλαβα γιατι η αποδοση των 3ων watt πεφτει στο μισο.. Και γιατι με 3watt/led 300w θα παρω 200γρ ? Δηλαδη αν ηταν 1watt/led 300watt τι θα επερνα??
 

panas1

Member
Είναι λίγο μεγάλο θέμα..

με λίγα λόγια προς το παρον.. έχει μαγείρεμα μετά κ μάσα :D
το βραδάκι αν είναι γράφω λιγα πιο πολλά

τα 3w έχουν περισότερο φως (φωτομετρική απόδοση) απο τα 1w αλλα η ραδιομετρική απόδοση που μας ενδιαφέρει είναι λίγο χαμηλότερη 5-10% στα 3w
τα 3χ 1w είναι πιο δυνατά απο 1χ 3w..
στην ουσία την απόδοση ενός τρίβατου την ξεπερνάς με 2 μονόβατα.. φτάνοντας +30-35% απόδοση απ αυτη του ενος τρίβατου

άλλος παράγοντας είναι η ψύξη που θα χρειαστείς για τα 3w αλλα αυτό εξαρτάται απ την κατασκευη που είναι άλλο θέμα οι διαφορετικές προσεγγίσεις (μεγάλα μονολιθικά ή μικρά modular, ανεμιστήρες ή παθητική ψύξη κτλ)

υπάρχουν για όλα τα γούστα κ ανάλογα τι θέλει ο καθένας να κάνει
 

glalizas

Member
Για μενα δηλαδη που εχω χωρο 1χ1χ2 και δεν ασχολουμε με scrog παρα λιγες φορες τι προτεινεις? Astir or Dutch Pasion ?
Ευχαριστω για την απάντηση καταλαβα που το πας
 
L

letis

με τα αστηρ θα έχεις καλύτερη κάλυψη και λιγότερη κατανάλωση. από την άλλη θα έχεις να κουμαντάρεις/σηκώνεις-κατεβάζεις 8 πανελς. κάποιους τους ενοχλεί. με σωστή οργάνωση ούτε αυτό είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. πάντως δεν νομίζω να σε καλύψουν 200 watt της dutch passion. θα χρειαστεις 2. οπότε στα χρήματα πας στα ίδια.
 

glalizas

Member
Ναι για 2 dutch passion θα πήγαινα που βγαίνει στα 660 ευρώ+200 ευρώ δώρο σπόρια , ενώ 8-10 Αστήρ βγαίνουν στα 640-800 ευρώ.. Αυτο ειναι που με χαλαει με τα Αστηρ , το οτι θα εχω να κουμανταρω 8-10 πανελς
 
Top