What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

απο indoor σε outdoor

orfeas

Active member
Veteran
Aαα καλα. εγω πατησα στο γκουγκλ "ολοσωμη γλαστρα" , για να το λεει ο ορφεας κατι θα ξερει σκεφτηκα χαχαχα

View Image

View Image

Ωχ, μεγάλε! Γουστάρω παρεξηγήσεις! :laughing:

Ρε συ, αυτό το όμορφο φυτό θα γίνει δεντρό κανονικό! Γύρω στο μέτρο τώρα να υποθέσω, ή και λίγο παραπάνω...
Τέτοια φυτά σε μικρές γλάστρες θέλουν ζόρικη περιποίηση...όπως σου είπα και παραπάνω, συχνά ποτίσματα και λίπανση...και τανύζουυυυν! σαν το κλήμα ένα πράμα... :biggrin: από δω και πέρα που πιάνουν κι οι ζέστες και μπαίνουν και 10.000 βατ του ηλιάτορα...πρόπερσι νομίζω είχα μια Ζαμαλντελίκα σε 25 λτ και κόντεψε τα δύο μέτρα...χωρίς προπόνηση εννοείται...

Βοήθεια σου! :)

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Κακώς! :D

Η αδερφή της σου στέλνει χαιρετίσματα! :D (η κορυφή τους είναι ζούπερ... ;) )


attachment.php
 

Attachments

  • 20170525_150454[1].jpg
    20170525_150454[1].jpg
    111.2 KB · Views: 44

Rastafaropoulos

New member
Aν το βαλω σε μεγαλυτερη γλαστρα ειναι πολυ αργα για να ακολουθησω κααατι σαν lst? δλδ να τραβηξω την κορυφη να μην μου φτασει τα 2 μετρα+ γιατι θα τον βλεπουν γειτονες. αυτος ειναι και ο λογος που θα βαλω αυτοματα.
 

Ksaderfo

Active member
Aν το βαλω σε μεγαλυτερη γλαστρα ειναι πολυ αργα για να ακολουθησω κααατι σαν lst? δλδ να τραβηξω την κορυφη να μην μου φτασει τα 2 μετρα+ γιατι θα τον βλεπουν γειτονες. αυτος ειναι και ο λογος που θα βαλω αυτοματα.

Είναι strain "ksaderfo"... 3 σπόρια με μείνανε... μάλλον θα πεθάνει...

Αλλά ανθίζει νωρίς και οι κορυφές μαμανε.. :biggrin:

Κορφολόγησε ότι δεν έχει ανθίσει ακόμα... Θα τα κολλήσει καμιά βδομάδα και θα πάνε και πιο αργά γενικά.

Και γαμώ το μανικιούρ! :biggrin:
οτοματίκ το μωρό;

Καλαζνίκοφ... :D

[YOUTUBEIF]-NJ3OpY6X0k[/YOUTUBEIF]
 

Rastafaropoulos

New member
Είναι strain "ksaderfo"... 3 σπόρια με μείνανε... μάλλον θα πεθάνει...

Αλλά ανθίζει νωρίς και οι κορυφές μαμανε.. :biggrin:

Κορφολόγησε ότι δεν έχει ανθίσει ακόμα... Θα τα κολλήσει καμιά βδομάδα και θα πάνε και πιο αργά γενικά.

[YOUTUBEIF]-NJ3OpY6X0k[/YOUTUBEIF]

Ωραιος! Σας ζηλευω καλοπροαιρετα που φτιαχνεται μεχρι και τα δικα σας strain :)

Πολυ καλη ιδεα μου ακουγετε το κορφολογημα για την περιπτωση μου ,αλλα δεν το χω κανει ποτε ξανα. Απλα θα κοψω την κορυφη χωρις φοβο και παθος? Επισης να κανω πρωτα τη μεταφυτευση και μετά το κορφολόγημα ή το αναποδο?
 

Ksaderfo

Active member
Ωραιος! Σας ζηλευω καλοπροαιρετα που φτιαχνεται μεχρι και τα δικα σας strain :)

Πολυ καλη ιδεα μου ακουγετε το κορφολογημα για την περιπτωση μου ,αλλα δεν το χω κανει ποτε ξανα. Απλα θα κοψω την κορυφη χωρις φοβο και παθος? Επισης να κανω πρωτα τη μεταφυτευση και μετά το κορφολόγημα ή το αναποδο?


Α όχι, :D δεν εννοούσα αυτό... Είναι strain φέρει κσαντέρφο από το κωριό κόψει τα κόρτα... :D Πίτα με κορτάρι που λένε; Κορεάτικο; Από το Κωριό; :D Αλλά έχει φάση.. λίγο ισχνό είναι όμως..

Εγώ το κορφολόγημα που έκανα είναι το λεγόμενο "topping", υπάρχουν και άλλα αν ψάξεις..

Στο τόπινγκ κόβεις μόνο ένα πολύ μικρό κομματάκι στην κορυφή ακριβώς ανάμεσα από 2 κλαδάκια που θα μεγαλώσουν και τα 2 μετά αντί για μία μόνο κορυφή.

Επίσης λένε ότι θα ήταν καλό να μην το κόψεις με ψαλίδι γιατί θα το σοκάρεις ακόμα παραπάνω αλλά απλά να το ζουπίξεις κάπως...

380x250-toppingplant.jpg
 

orfeas

Active member
Veteran
Το κορφολόγημα ή τόπιν (στα Ελληνικά) :biggrin: γίνεται ανάλογα με το τι θες να κάνεις...εσύ θες "αεροπορία" αν καταλαβαίνω καλά ... οπότε το κορφολόγημα που δείχνει ο κωριάτης(πολύ σικ) αμφιβάλλω αν θα κάνει τη δουλειά του ... κάποτε ένα κορφολογημένο δεντρό μου έφυγε πάνω από 3 μ. ...:biggrin: τώρα επειδή κι εγώ έχω πρόβλημα ύψους καταφεύγω σε δραστικά μέτρα...τράβα στο θέμα μου και θώρε...
πάντως απ' ό,τι φαίνεται είναι βιτσιόζα η κορού... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

Rastafaropoulos

New member
Το κορφολόγημα ή τόπιν (στα Ελληνικά) :biggrin: γίνεται ανάλογα με το τι θες να κάνεις...εσύ θες "αεροπορία" αν καταλαβαίνω καλά ... οπότε το κορφολόγημα που δείχνει ο κωριάτης(πολύ σικ) αμφιβάλλω αν θα κάνει τη δουλειά του ... κάποτε ένα κορφολογημένο δεντρό μου έφυγε πάνω από 3 μ. ...:biggrin: τώρα επειδή κι εγώ έχω πρόβλημα ύψους καταφεύγω σε δραστικά μέτρα...τράβα στο θέμα μου και θώρε...
πάντως απ' ό,τι φαίνεται είναι βιτσιόζα η κορού... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

Το θωρω το θεμα σου γιαυτο και εννοειτε δεν σε αμφισβητω. Αλλα λεω να το δοκιμασω δεν εχω τιποτα να χασω, να πειραματιστω κι ολας πανω του μιας και ειναι απο αλβανικακι. και να το τραβηξω και ελαφρα σαν lst.
Αν κανω topping και μεταφυτευση μαζι θα τα παιξει το φυτο?
 

Ksaderfo

Active member
Το θωρω το θεμα σου γιαυτο και εννοειτε δεν σε αμφισβητω. Αλλα λεω να το δοκιμασω δεν εχω τιποτα να χασω, να πειραματιστω κι ολας πανω του μιας και ειναι απο αλβανικακι. και να το τραβηξω και ελαφρα σαν lst.
Αν κανω topping και μεταφυτευση μαζι θα τα παιξει το φυτο?

Γενικά όλα αυτά κάντα αργά το απόγευμα προς το βράδυ έτσι ώστε όταν δε λειτουργεί και πολύ το φυτό να έχει χρόνο να "μπαλαντζάρει".

Εμένα μετά το κορφολόγημα άρχισαν να μεγαλώνουν πάλι μετά από 3-4 μέρες..

Η μεταφύτευση τώρα είναι άλλη ιστορία... Εγώ θα έκανα πρώτα τη μεταφύτευση και μετά από μία εβδομάδα το κορφολόγημα...

και με την ευκαιρία μια και θα πάρεις γλάστρες, πάρε υφασμάτινες, κάνουν δουλειά τελικά.. Root Pouch η κάτι παρεμεφερές...
 

Ksaderfo

Active member
Το κορφολόγημα ή τόπιν (στα Ελληνικά) :biggrin: γίνεται ανάλογα με το τι θες να κάνεις...εσύ θες "αεροπορία" αν καταλαβαίνω καλά ... οπότε το κορφολόγημα που δείχνει ο κωριάτης(πολύ σικ) αμφιβάλλω αν θα κάνει τη δουλειά του ... κάποτε ένα κορφολογημένο δεντρό μου έφυγε πάνω από 3 μ. ...:biggrin: τώρα επειδή κι εγώ έχω πρόβλημα ύψους καταφεύγω σε δραστικά μέτρα...τράβα στο θέμα μου και θώρε...
πάντως απ' ό,τι φαίνεται είναι βιτσιόζα η κορού... :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

Α καλά, οι 2 κορυφές είναι ήδη όσο όλο το φυτό... Αλλά αν γεμίσουν και οι 2 κορυφές θα είναι το πάρτυ της χρονιάς.. :D

Αυτά τα bondage bdsm που τα κάνεις είναι για δυναμώσει ο κορμός ή για να δώσει παραπάνω;;
 

Rastafaropoulos

New member
Γενικά όλα αυτά κάντα αργά το απόγευμα προς το βράδυ έτσι ώστε όταν δε λειτουργεί και πολύ το φυτό να έχει χρόνο να "μπαλαντζάρει".

Εμένα μετά το κορφολόγημα άρχισαν να μεγαλώνουν πάλι μετά από 3-4 μέρες..

Η μεταφύτευση τώρα είναι άλλη ιστορία... Εγώ θα έκανα πρώτα τη μεταφύτευση και μετά από μία εβδομάδα το κορφολόγημα...

και με την ευκαιρία μια και θα πάρεις γλάστρες, πάρε υφασμάτινες, κάνουν δουλειά τελικά.. Root Pouch η κάτι παρεμεφερές...

Ευχαριστώ ksaderfo αυτό λέω να ακολουθήσω κι ο θεός βοηθός που θα φτάσει. Όσο για τη γλάστρα εχω μια 25λτ καινούρια λέω να παω με αυτή ,αλλα θα δοκιμασω και υφασματινες στο αμεσο μελλον σιγουρα.
 

orfeas

Active member
Veteran
Α καλά, οι 2 κορυφές είναι ήδη όσο όλο το φυτό... Αλλά αν γεμίσουν και οι 2 κορυφές θα είναι το πάρτυ της χρονιάς.. :D

Αυτά τα bondage bdsm που τα κάνεις είναι για δυναμώσει ο κορμός ή για να δώσει παραπάνω;;

Καλά είσαι και πολύ αχρείος να 'ούμ' ! :biggrin:
Τι σχέση έχει το BDSΜ μ' αυτό που κάνω στη κυρά μου; Εγώ απλά της χαμήλωσα τη κορφή γιατί είναι πολύ περηφανιάρα...σύντομα όμως θα την αποκεφαλίσω...τουλάχιστον 2-3 γόνατα για να τινάξουν οι άλλες οι κλάρες... κατάλαβες αξά;

:tiphat:Ορφεύς

Υ.γ. Ράστα, μια χαρά είναι η 25άρα! Κάνε τη μεταφύτευση και μετά από καμιά βδομάδα, χρατς...
 

Latest posts

Latest posts

Top