What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

απο indoor σε outdoor

Rastafaropoulos

New member
Καλησπέρα παιδιά.

Μεγάλωσα κάτι σποράκια απο αλβανικό σε indoor κάτω από 12/12 και μόλις άρχισαν να φουντιάζουν τα έβγαλα στο ήλιο. Θα γίνει δουλίτσα τέτοια εποχή ή θα τα καταστρέψω;
 

thandee

Active member
ουτε στην jamaica δεν γινεται αυτο...:)
απο ιουλιο και μετα κατι μπορει να γινοτανε...καλυτερα σε indoor να τα ειχες σε βλαστηση...και φυσικα να αρχιζαν το flower outdoor...παρε σπορακια και φυτεψε outdoor προλαβαινεις να σπειρεις μεχρι τελευταια βδομαδα του Ιουνη αντε αρχες του Ιουλη...για να εισαι και μεσα στη σεζον...
 

Rastafaropoulos

New member
Ευχαριστω φιλε.
Απλα δεν είμαι φουλ οργανωμένος για indoor και έχω μέχρι και 60% υγρασία με σβηστά φώτα,ενω έχουν ανθοφορήσει. Γιαυτο σκεφτηκα το εξω μπας και..
Θα αφησω ενα εξω να δω τι θα γινει για πειραμα
 

thandee

Active member
το θεμα ειναι οτι τα φυτα εξω μεχρι να αρχισει να πεφτει η μερα βρισκονται (21 ιουνιου και μετα αν θυμαμαι καλα)... σε βλαστηση...στο indoor sou σε ανθοφορια...οποτε αν τα βγαλεις τωρα εξω ...προφανως θα σταματησουν να φουντιαζουν...και θα αρχισουν βλαστηση και μετα παλι ανθοφορια...δεν γνωριζω τα αποτελεσματα απο κατι τετοιο...με την υγρασια στο indoor sou δεν θα επεφτε ασχημη η βλαστηση στα φυτα σου και μετα προς τα μεσα να ταβγαζες εξω...αλλα και παλι προλαβαινεις κανονικα τη σεζον με νεα φυτα...αλλα εννοειται κανε και το πειραμα σου...να μας πεις τι και πως!
 

thandee

Active member
και τελειωσε τα φυτα σου...τα indoor που εχεις προσπαθωντας!και οπου σε βγαλειι...παιρνεις expirience...βελτιωνεσαι και ξαναπροσπαθεις!:tiphat:
 

Ksaderfo

Active member
Αν μόλις άρχισαν να φουντιάζουν, δλδ ίσα ίσα να έχουν κάλυκες με κάνα 2 τριχούλες μπορεί και να ξαναγυρίσουν στην ανάπτυξη... Μπορεί να είναι ακόμα στην ανάπτυξη βασικά και απλά να δείχνουν φύλλο.

Αλλά αν ανθίζουν εδώ και καμιά 2-3 βδομάδες και έχουν ήδη πολλά λουλούδια και φουντώνει τότε λένε ότι δε θα γυρίσουν στην ανάπτυξη και θα ανθίσουν έτσι και αλλιώς.

Έχεις κανένα μέρος έξω λίγο τσεκαρισμένο για να νυχτώνει νωρίτερα;;
 

Rastafaropoulos

New member
Ευχαριστώ thandee. θα παραγγείλω και κατι αυτόματα τις επόμενες μερες απλα βρισκομαι στη φάση που λεει o ksaderfo ,δλδ εχει φουντιασει αρκετα και δεν μου παει καρδια να τα πεταξω. Θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτο να πάρετε μια ιδεα. Μεσα την ειχα πατησει με μουχλα παλι και μαλλον για εκει θα το πηγαινε και τωρα.

Ksaderfo ήλιος τα βαράει καλά γυρω στις 6 ωρες και μετα υπαρχει μια σχετικη σκια απο καλαμιές και αναρριχώμενο φυτό.
 

Rastafaropoulos

New member
album.php
 

Ksaderfo

Active member
να μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά αυτό δύσκολα να γυρίσει στην ανάπτυξη... Μάλλον θα ανθίσει κανονικά αλλα ας πει και κανενας που το εχει δοκιμασει.

Παίζει μήπως να τα σοκάρεις αν τα βγάλεις έξω; από απότομη αλλαγή; Επίσης παίζει μήπως να στραβώσουν κτλ;
 

Rastafaropoulos

New member
Τα χω βγάλει 5 μέρες εξω και δειχνουν να πηγαίνουν καλά προς το παρον.
Να στραβωσουν εννοεις απο το βαρος?
 

Ksaderfo

Active member
Απ'το βάρος καλά θα ήταν! :D Από το φως που θα αλλάξει μη στραβώσουν...
 

orfeas

Active member
Veteran
να μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά αυτό δύσκολα να γυρίσει στην ανάπτυξη... Μάλλον θα ανθίσει κανονικά αλλα ας πει και κανενας που το εχει δοκιμασει.

Παίζει μήπως να τα σοκάρεις αν τα βγάλεις έξω; από απότομη αλλαγή; Επίσης παίζει μήπως να στραβώσουν κτλ;

Αν δεν είναι αυτόματο, όπως λέει ο όπουλος τότε βλπ. δανδής :biggrin:
Εκείνο 'κει δε που αχνοφαίνεται είναι μπερεκέτ' ...

:tiphat:Ορφεύς
 

Rastafaropoulos

New member
Καλησπερα Ορφεα
Τι εννοεις με το δανδή? γιατί είμαστε και ολίγον τι αγράμματοι.

Όσο για αυτό που αχνοφαίνεται (αλβανικακι κι αυτο) το ειχα σε μια 2λιτρη γλαστρα απο αρχες απριλη μεγαλωσε αρκετα και το έκανα μεταφύτευση σε μια 9λιτρη. Μπορω να το αφησω στην 9λιτρη μεχρι να τελειωσει; Γιατι ειμαι σε κατοικημένη περιοχή κ δεν θελω να παρει πολυ υψος
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλησπερα Ορφεα
Τι εννοεις με το δανδή? γιατί είμαστε και ολίγον τι αγράμματοι.

Όσο για αυτό που αχνοφαίνεται (αλβανικακι κι αυτο) το ειχα σε μια 2λιτρη γλαστρα απο αρχες απριλη μεγαλωσε αρκετα και το έκανα μεταφύτευση σε μια 9λιτρη. Μπορω να το αφησω στην 9λιτρη μεχρι να τελειωσει; Γιατι ειμαι σε κατοικημένη περιοχή κ δεν θελω να παρει πολυ υψος

Ο thandee σου είπε ότι θα γυρίσει σε ανάπτυξη...

Το άλλο με το μέγεθος που φαίνεται να έχει παίζει να έπιασε κιόλας όλη τη γλάστρα...βάλε καμιά ολόσωμη...
Εν τω μεταξύ επειδή το βλέπω να σατιβοφέρνει κι άρα θα πάει για Οκτώβρη το νωρίτερο, η 9άρα μάλλον δε φτάνει...
Απ'την άλλη, μικρά δοχεία συνεπάγεται καθημερινό πότισμα και συχνή λίπανση...αλλά ας δούμε την ολόσωμη πρώτα :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Αν δεν είναι αυτόματο, όπως λέει ο όπουλος τότε βλπ. δανδής :biggrin:
Εκείνο 'κει δε που αχνοφαίνεται είναι μπερεκέτ' ...

:tiphat:Ορφεύς

Αυτό εντομεταξύ δεν το διάβασα από τα μεμουάρ του Μπάμπη του Σουγιά, εκδόσεις ΠΑΟΚ, όπου και παίρνω σχεδόν όλες τις πληροφορίες μου. :D

Το έγραφε ο Ed Rosenthal σε ένα παλιό grow book.

Συγκεκριμένα έγραφε:

"Plants can be flowered in the final stages outdoors, even if the days are too long for normal flowering to occur. Once the plant has almost reached peak floral development, it is too far gone to revert quickly to vegetative growth, and final flower will occur regardless".


attachment.php
 

Attachments

  • FB_IMG_1456839879409.jpg
    FB_IMG_1456839879409.jpg
    17.1 KB · Views: 44

Rastafaropoulos

New member
Τωρα καλησπερα ομως.. χαχα απλα ξυπναω 5 το πρωι και γιαυτο μαλλον το γραψα αυθορμητα..

Ελπιζω να μην σας τα πριζω αν σας φαινονται χαζες αποριες , αλλα τι εννοεις ολοσωμη γλαστρα? εκανα και ενα search αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο.
 

Ksaderfo

Active member
Τωρα καλησπερα ομως.. χαχα απλα ξυπναω 5 το πρωι και γιαυτο μαλλον το γραψα αυθορμητα..

Ελπιζω να μην σας τα πριζω αν σας φαινονται χαζες αποριες , αλλα τι εννοεις ολοσωμη γλαστρα? εκανα και ενα search αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο.

Μάλλον εννοεί μία γλάστρα τουλάχιστον 25 λίτρα και μία ολόσωμη φωτογραφία της λόγω κορασίδος... :D
 

Rastafaropoulos

New member
Aαα καλα. εγω πατησα στο γκουγκλ "ολοσωμη γλαστρα" , για να το λεει ο ορφεας κατι θα ξερει σκεφτηκα χαχαχα

picture.php


picture.php
 

Latest posts

Latest posts

Top