What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

AutoEuforia,PineApple Express,Think Different,Super Lemon Skunk

Papastroumf

Member
καλημερα στρουμφ,τι λεντ εχεις,παιζει καμια φωτο?
καλη αρχη

Καλημέρα μακεδόνα και ευχαριστώ πολύ. Οτι πληροφορίες θες για το πάνελ μου θα τις βρεις στο παρακάτω thread.

DIY Panel
 

Papastroumf

Member
Πότισμα σήμερα έπεσε στα babies.1,5 λίτρο νερό με 3ml root juice και για τα τρία συνολικά.Από 500μλ στο καθένα.Το 4ο (P.E) ποτίστηκε με κανονικό νερό.Προχωράμε ευθεία μάγκες.
 

orfeas

Active member
Veteran
Ρε συ Πάπα, θα μας τρελάνεις; Μισό λίτρο για το κάθε έμβρυο;
Αυτά κανονικά δεν θα έπρεπε να είχαν ποτιστεί καθόλου μέχρι τώρα...και δεύτερο σετ εγώ δεν βλέπω πουθενά...εκτός κι αν εννοείς τις κοτυληδόνες πρώτο...

:tiphat:Ορφεύς
 

fousat

Member
Γεια σου στρουμφ ;)
Θυμηθηκα κ εγω να δω λιγο τι γινεται εδω μεσα
Καλη αρχη με τ μωρα σου,θα σε παρακολουθω απο εδω
Καλως εχόντων των πραγμάτων,πλησιαζει και για μενα η ωρα,μ ενα indoor λιγο πριν το πασχα
Τα λεμε
:smokeit:
 

delicorganic

Well-known member
καλή αρχή papastrumf και απο εμένα..
έκανες πολύ καλή δουλειά με το πάνελ και μπράβο σου που το μοιράστηκες μαζί μας..:tiphat:
θεωρώ πως άξιζε κάτι καλύτερο απο αυτόματα ο κόπος σου για τα φώτα..:)
τι νερό χρησιμοποιείς στην αρχή?απο κρύα είσαι οκ? 24/0?
λίγο κωλωμένα μου φαίνονται για 2 εβδομάδες κουτάβια?στις 18-20/1 έσκασαν?
πολύ λίγο περλιτη βλέπω επίσης στο χώμα σου..κοκοφοίνικα?
απ ότι λέγεται τα αυτόματα κάνουν 4-6 εβδομάδες ανάπτυξη και ανθοφορούν,οπότε αν δεν προλάβουν σε αυτές τις πρώτες εβδομάδες να γίνουν φυτά κανονικά,μένεις με νάνους στην κυριολεξία..
o orfeas έχει δίκιο για το νερό,άστο να ψάξει να το βρει το νερό,θα πρότεινα να πότιζες πολύ λιγότερο για αρχή και σε μικρο κύκλο γύρω απ το φυτό,ώστε να στείλεις το ριζικό βαθιά..
καλή συνέχεια..
 
Last edited:

Papastroumf

Member
Ρε συ Πάπα, θα μας τρελάνεις; Μισό λίτρο για το κάθε έμβρυο;
Αυτά κανονικά δεν θα έπρεπε να είχαν ποτιστεί καθόλου μέχρι τώρα...και δεύτερο σετ εγώ δεν βλέπω πουθενά...εκτός κι αν εννοείς τις κοτυληδόνες πρώτο...

Γιατί σου φαίνεται παράξενο το μισό λίτρο για τα έμβρυα? Θα ξαναποτίσω όταν ξαναχρειαστεί.Όσο για το 2ο σετ καλά κατάλαβες.

Γεια σου στρουμφ
Θυμηθηκα κ εγω να δω λιγο τι γινεται εδω μεσα
Καλη αρχη με τ μωρα σου,θα σε παρακολουθω απο εδω
Καλως εχόντων των πραγμάτων,πλησιαζει και για μενα η ωρα,μ ενα indoor λιγο πριν το πασχα
Τα λεμε

Γεια σου φουσάτ. Ευχαριστώ πολύ και καλή επιτυχία και στα δικά σου.

καλή αρχή papastrumf και απο εμένα..
έκανες πολύ καλή δουλειά με το πάνελ και μπράβο σου που το μοιράστηκες μαζί μας..:tiphat:
θεωρώ πως άξιζε κάτι καλύτερο απο αυτόματα ο κόπος σου για τα φώτα..:)
τι νερό χρησιμοποιείς στην αρχή?απο κρύα είσαι οκ? 24/0?
λίγο κωλωμένα μου φαίνονται για 2 εβδομάδες κουτάβια?στις 18-20/1 έσκασαν?
πολύ λίγο περλιτη βλέπω επίσης στο χώμα σου..κοκοφοίνικα?
απ ότι λέγεται τα αυτόματα κάνουν 4-6 εβδομάδες ανάπτυξη και ανθοφορούν,οπότε αν δεν προλάβουν σε αυτές τις πρώτες εβδομάδες να γίνουν φυτά κανονικά,μένεις με νάνους στην κυριολεξία..
o orfeas έχει δίκιο για το νερό,άστο να ψάξει να το βρει το νερό,θα πρότεινα να πότιζες πολύ λιγότερο για αρχή και σε μικρο κύκλο γύρω απ το φυτό,ώστε να στείλεις το ριζικό βαθιά..
καλή συνέχεια..

Ευχαριστώ πολύ deli.Έβαλα αυτόματα γιατί με feminised δεν θα προλάβαινα για δικούς μου λόγους.Υπάρχει περιορισμός χρόνου.Το νερό είναι εμφιαλωμένο και το ζεσταίνω σε θερμοκρασία δωματίου πριν ποτίσω.Δεν είμαι και τέλεια από θερμοκρασίες αλλά είναι ανεκτές.Θα δω και θα σου πω.20/4 από αρχή μέχρι τέλος.Δεν είναι 2 εβδομάδων.Τα 3 είναι 10 ημερών και το P.E 8 ημερών.Απλά το p.e και το sls καθεστέρησαν γιατί δεν μπορούσαν να σπάσουν το φλοιό από το σπόρι και τα βοήθησα εγώ. Περλίτη έχει όσο όταν το αγόρασα,10% δηλαδή.Εγώ από αυτά που βλέπω από tang και άλλους κάνουν 3 με 4 εβδομάδες ανάπτυξη.Σε μικρό κύκλο γύρω από το φυτό εννοείτε πως ποτίζω.Καλή συνέχεια και σε σένα.
 
G

Guest

Πάπα όντως υπάρχει θεματάκι...Ίδια μέρα μας βγήκαν από χώμα και είμαι στο 5φυλλο.Το πιο αργό τώρα πάει να το πετάξει,φαντάσου ότι σκεφτόμουν να το στείλω.Στο στάδιο που είναι το δικό σου είναι ένα από τα μπακαπ που μπήκαν 5 μέρες μετά,τα άλλα αυτής της παρτίδας είναι στο 3φυλλο.Ίσως φταίνε και τα σπόρια.Αλλά όλα;
Ελπίζω να πάρουν μπρος γρήγορα :)
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
Πάπα όντως υπάρχει θεματάκι...Ίδια μέρα μας βγήκαν από χώμα και είμαι στο 5φυλλο.Το πιο αργό τώρα πάει να το πετάξει,φαντάσου ότι σκεφτόμουν να το στείλω.Στο στάδιο που είναι το δικό σου είναι ένα από τα μπακαπ που μπήκαν 5 μέρες μετά,τα άλλα αυτής της παρτίδας είναι στο 3φυλλο.Ίσως φταίνε και τα σπόρια.Αλλά όλα;
Ελπίζω να πάρουν μπρος γρήγορα :)

επιβεβαιώνω με τα κοντινά μου γεννητούρια πως είναι πίσω τα νανια,πάντως σποροια απο τους ίδιους πήραμε και εμένα δεν έχουν κανένα θέμα,ίσα ίσα που σκάσανε όλα και πάνε πολύ καλά,οπότε κάτι άλλο τρέχει κατ'εμε..
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Γιατί σου φαίνεται παράξενο το μισό λίτρο για τα έμβρυα? Θα ξαναποτίσω όταν ξαναχρειαστεί.Όσο για το 2ο σετ καλά κατάλαβες.
...

Αν έβγαζες προσεκτικά το σπορόφυτο, θα έβλεπες μια τριχούλα, άντε και κάνα δυο ακόμα, για ρίζες. Οπότε για ποιον το έριξες αυτό το νερό;
Στη θέση σου θα τα έστελνα...Μακάρι να έχω άδικο, αλλά σε βλέπω να παλεύεις με νάνους...

:tiphat:Ορφεύς
 

Papastroumf

Member
Ορφέα θα τα αφήσω γιατί έτσι και αλλιώς δεν έχω άλλη εναλλακτική ;). Deli μπορεί να φταίει το κρύο.Θα βάλω θερμοπομπό να ζεστάνει λίγο η κατάσταση.
 

Papastroumf

Member
20170201_162416.jpg

Η σημερινή απώλεια,ευτυχώς η μοναδική. Με λίγα λόγια αγόρασα για κακή μου τύχη έναν θερμοπομπό ο οποίος δούλευε με νερό.Εγώ αυτό το κατάλαβα μετά βέβαια.Έβαλα για ένα 2ωρο το πραγμα να ζεστάνει.Οταν μπήκα στο δωμάτιο είδα την μια γλάστρα μισοκαμένη,γενικό πεσμένο και να μην ανάβει τίποτα.Το πολύμπριζο έλιωσε μέσα σε ένα άλλο.Ήθελε γέμισμα το νερό του.

Υ.Γ Μην αγόραζεται θερμοπομπούς με νερό.
 

Ksaderfo

Active member
View attachment 394849

Η σημερινή απώλεια,ευτυχώς η μοναδική. Με λίγα λόγια αγόρασα για κακή μου τύχη έναν θερμοπομπό ο οποίος δούλευε με νερό.Εγώ αυτό το κατάλαβα μετά βέβαια.Έβαλα για ένα 2ωρο το πραγμα να ζεστάνει.Οταν μπήκα στο δωμάτιο είδα την μια γλάστρα μισοκαμένη,γενικό πεσμένο και να μην ανάβει τίποτα.Το πολύμπριζο έλιωσε μέσα σε ένα άλλο.Ήθελε γέμισμα το νερό του.

Υ.Γ Μην αγόραζεται θερμοπομπούς με νερό.


Με νερό; Τι είναι; Σαν καλοριφέρ λαδιού αλλά με νερό;

Πρόσεχε τα αυτά γενικά.. είχα ένα καλοριφέρ λαδιού που μου είχε λιώσει μερικά πολυμπριζα, μετά το έβαλα στην μπριζα και έλιωσε και τη μπριζα ..

Νομίζω μερικά από αυτά θέλουν δυνατή παροχή .. πχ την μπριζα του πλυντηρίου.. εκτός αν έχεις τριφασικό.
 

Papastroumf

Member
Με νερό; Τι είναι; Σαν καλοριφέρ λαδιού αλλά με νερό;

Πρόσεχε τα αυτά γενικά.. είχα ένα καλοριφέρ λαδιού που μου είχε λιώσει μερικά πολυμπριζα, μετά το έβαλα στην μπριζα και έλιωσε και τη μπριζα ..

Νομίζω μερικά από αυτά θέλουν δυνατή παροχή .. πχ την μπρίζα του πλυντηρίου.. εκτός αν έχεις τριφασικό.

Ηλεκτρική σόμπα έλεγε το παναθεματισμένο. Θερμοπομπός με λάμπες απλά παίρνει και νερό όπου το ζεσταίνει όπως το καλοριφέρ. Και εμείς είχαμε επιτυχία στο λιώσιμο μπριζών, μόνο που ευτυχώς ήταν πάνω σε 2 πολύμπριζα. Και ευτυχώς έχω τριφασικό.
 

Ksaderfo

Active member
Ηλεκτρική σόμπα έλεγε το παναθεματισμένο. Θερμοπομπός με λάμπες απλά παίρνει και νερό όπου το ζεσταίνει όπως το καλοριφέρ. Και εμείς είχαμε επιτυχία στο λιώσιμο μπριζών, μόνο που ευτυχώς ήταν πάνω σε 2 πολύμπριζα. Και ευτυχώς έχω τριφασικό.

Πρώτη φορά το ακούω.. το νερό δεν κρατάει και τόσο θερμοκρασία.. άσε που βράζει εύκολα..

Έχεις κάνα λινκ να το δω;

Εγώ το λαδιού χωρίς τριφασικό ρεύμα το έβαλα στην μπριζα κατευθείαν και έλιωσε το ντουι, αλλά το είχα αλλάξει με ένα legrand..

Με τριφασικό δε λιώνουν; :thinking:
 

Papastroumf

Member
Πρώτη φορά το ακούω.. το νερό δεν κρατάει και τόσο θερμοκρασία.. άσε που βράζει εύκολα..

Έχεις κάνα λινκ να το δω;

Εγώ το λαδιού χωρίς τριφασικό ρεύμα το έβαλα στην μπριζα κατευθείαν και έλιωσε το ντουι, αλλά το είχα αλλάξει με ένα legrand..

Με τριφασικό δε λιώνουν; :thinking:

Μέχρι στιγμής πολύ καλή ζέστη κάνει και δεν έχει λιώσει τίποτα άλλο.
 

Ksaderfo

Active member
Μέχρι στιγμής πολύ καλή ζέστη κάνει και δεν έχει λιώσει τίποτα άλλο.

Τότε θα ήταν το πολυμπριζο.. δες μπας και βρεις κανένα από εκείνα που έχουν και ασφάλεια μέσα.. λογικά εκείνα δε θα λιώσουν αν κοπεί το κύκλωμα..
 

Papastroumf

Member
Καλησπερα παιδες,
Μια μικρη ενημερωση για την εξελιξη των πραγματων. Θερμοκρασια σταθερα στους 18 και υγρασια παιζει μεταξυ 40-50%. Πως τα βλεπετε τα πραγματα; Το Pineapple εχει στρωσει κατ' εμε.

20170204_183746.jpg

20170204_183833.jpg

20170204_183948.jpg

20170204_184023.jpg
 
G

Guest

Αγκομαχάνε ακόμα μου φαίνεται ρε γαμώτο...Και το 3ο κάτι του φταίει αν βλέπω καλά...Τι χώμα έχεις Πάπα;Τέτοια ανάπτυξη μόνο σε κάτι πειράματα που έκανα στις αρχές καλοκαιριού είχα,όπου και έχασα καμπόσα σπόρια από τήξη σπορείων...
 

Papastroumf

Member
Αγκομαχάνε ακόμα μου φαίνεται ρε γαμώτο...Και το 3ο κάτι του φταίει αν βλέπω καλά...Τι χώμα έχεις Πάπα;Τέτοια ανάπτυξη μόνο σε κάτι πειράματα που έκανα στις αρχές καλοκαιριού είχα,όπου και έχασα καμπόσα σπόρια από τήξη σπορείων...


Το χώμα έχει ph 7 με 10% περλιτη και λιγη οργανική ουσία.Πολύ καλά απορροφάει το νερό.Τι βλέπεις στο 3ο που δεν βλέπω εγώ? Μήπως αναφέρεσαι στο 1ο,που είναι λίγο μωβ το φύλλο? Εγώ απότι βλέπω έχουν ξεκινήσει να κυλάνε τα πράγματα.
 
G

Guest

Σαν ζαρωμένο μου φάνηκε το φυλλαράκι,ίσως είναι και η οπτική.Μακάρι μαν να πάνε όλα καλά.Το φως σε τι απόσταση το έχεις;Λίγη ζεστούλα παραπάνω (και υγρασία,αλλά αυτό είναι το λιγότερο) δε θα ταν άσχημα επίσης.
 

Latest posts

Latest posts

Top