What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Η οργανική δουλεύει πολύ καλύτερα!organicsworksbest !

bioBeast

Member
Η οργανική δουλεύει πολύ καλύτερα!organicsworksbest !

Καλησπερα παιδια διαβαζω ενα χρονο τωρα το φορουμ και αποφασισα να κανω και εγω με την σειρα μου ενα ταπεινο ποστ!Αυτη ειναι η δευτερη μου προσπαθεια εξωτερικης καλλιεργειας, κατω απο τις υπεροχες ακτινοβολιες UVA -UVB του ηλιου μας.
Η περσινη μου προσπαθεια ηταν με συνθετικα λιπασματα της GHtripack με μη αγοραστα σπορια απο 2 πιθανες ντοπιες ποικηλιες.Τα αποτελεσματα σε αποδοση και σε ποιοτητα ηταν μηδαμινα και πολυ κατω απο τα στανταρ μου.
Μεσολαβησε ενας χρονος διαβασματος και αφυπνισης για την οργανικη καλλιεργεια καθως ηθελα να καλλιεργησω κατι πολυ καθαροτερο για να εχω και τα φαρμακευτικα οφελη που χρειαζομαι.
Λοιπον αρχικα ψαχτηκα για σπορους σε εταιριες του εξωτερικου πολυ καιρο πριν, κατεληξα στους Humboldt Seed Organisation για το λογο οτι ειδα κατι υπεροχα αποτελεσματα σε φορουμς youtube και google. Τα reviews απο τις ποικιλιες τους ηταν πολυ θετικα και ετσι κατεληξα με ενα πακετακι Blue dream γιατι ηθελα μια ποικιλια που με λιγα φυτα θα μου δωσει αρκετη κανναβη για να μπορω να κανω και λαδι.
Η παραγγελια εγινε τελικα απο τους theseedbank.gr που αποδειθχηκε αξιοπιστη εταιρια.
Καβατζα 5 μετρα μηκος 2,5 μετρα πλατος 3 φυτα.
Συγκαλλιεγρεια πολλων και διαφορων φυτων.
Χωμα: Η βαση μου ηταν
-BioBizz all mix 60%
-κομποστ γεωσκωλικα χυμα απο παραγωγο γεωσκωληκων 10%
-περλιτι 20%
-coco 10%
Ξηρη λιπανση
-αγορασα τα περισσοτερα απο GKorganics (πιστοποιημενα οργανικα)
-GKorganics Palm tree ashes (0-1-30)
-GKorganics Seaweed powder (0.5-2-0)
-GKorganics Cotton seed meal (5-2-1)
-GKorganics Bat guano (1-10-1)
προσθεσα
-χυμα φυκαλευρο
-δολομιτη
-μυκοριζα και τριχοδερμα
-ζεολυθο
-epsom salts
κομποστοποίησα το χωμα για δυο μηνες ενω μεγαλωνα τα φυτα τον πρωτο μηνα σε ενα πιο light μειγμα χωματος.
Υγρη λιπανση και ph
Ρυμθιζα το Ph του νερου μου με λεμονι στο 6.5ph
Δινω συνεχως τσαγια(ΑCT) με σχετικα εξελιγμενες συνταγες ωστε να αναβαθμισω και να υπερπολαπλασιασω τους ωφελιμους μικροοργανισμους.
Χρησιμοποιω αναλογως το σταδιο και τις απαιτησεις τα εξης:
-ΒioThrive grow 3-1-6
-BioThrive bloom 2-3-4
-Guano NK 6-0-3
-Humic acid
-Seaweed GH
-epsom foliar
-Iguana bloom juice 4-3-6
Στο οργανικο οπλοστασιο μου βρισκεται επισης το Neem oil , πυρεθρος βιολογικος και τσαι τσουκνιδας.
Τα σπορια τα εσκασα 7/5.
Τα φυτα μπηκαν στην γη μεσα ιουνη.
Επιστρεφω με φοτο! καλως σας βρηκα!:tiphat:
 

bioBeast

Member
veg stages

veg stages

picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
picture.php
 

delicorganic

Well-known member
τελικά υπάρχει ελπίδα..

τελικά υπάρχει ελπίδα..

Φίλε biobeast καλώς όρισες στο φόρουμ.
Εχεις κάνει "αμερικάνικους",οργανικούς γίγαντες φίλε!
Πραγματικά σε συγχαίρω με όλη μου την καρδιά,απο τις πρακτικές που ακολουθείς σε νιώθω αδελφικό καλλιεργητή να ξέρεις!!
Καλλιεργούμε και την ίδια ποικιλία!!!
Τα φυτά που μεγαλώνεις ειναι τούμπανο..Η γή,σε συνδυασμο με τα τσαγάκια την χωματάρα σου και τον κοπο σου φυσικά απογειώθηκαν!:peacock:
Τετράνυχος σε επισκέφθηκε?
και πάλι ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!!
:tiphat:
 
Last edited:

bathory

Member
ωραια πραματα,μπραβο μπραβο!!οταν κοψεις με το καλο πες μας κατι για τα blue dream,ψηνομαι να βαλω για του χρονου!!
 

bioBeast

Member
Να σε καλα delicorganic για τα καλα σου λογια το εκτιμω πολυ! ειδα και τα δικα σου κοριτσια ποσο ευτιχισμενα ειναι και πανεμορφα! παιζεις και εσυ act ισως ειναι εκει το μυστικο της υγειας?
Πινει 65λιτρα μερα παρα μερα, η μεγαλη! Οσο για τον τετρανυχο ειχα προσβολη μεσα Ιουλιου και τον καταπολεμησα με persimilis.
 

delicorganic

Well-known member
Να σε καλα delicorganic για τα καλα σου λογια το εκτιμω πολυ! ειδα και τα δικα σου κοριτσια ποσο ευτιχισμενα ειναι και πανεμορφα! παιζεις και εσυ act ισως ειναι εκει το μυστικο της υγειας?
Πινει 65λιτρα μερα παρα μερα, η μεγαλη! Οσο για τον τετρανυχο ειχα προσβολη μεσα Ιουλιου και τον καταπολεμησα με persimilis.

Nαι τα τσαγάκια είναι μεγάλη υπόθεση,σε οτιδήποτε φυτό και να δίνεται,βλέπεις διαφορά στην συνολική υγεία του,θα γράψω κάτι για αυτό σύντομα.Η συνταγή του χώματος σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα...
65λίτρα νερό!!!
Μιλάμε για πάρα πολύ νερό,εδώ θεωρώ φαίνεται η μεγάλη ικανότητα του ζωντανού οργανικού χώματος να απορροφά πολύ νερό χωρίς θέματα σαπίσματος στην ρίζα,όπως συμβαίνει με συνθετικά θρεπτικά.
Οι μικροοργανισμοί εκεί κάτω θα ετοιμάζονται για μετανάστες στην αμερική λόγω υπερπληθυσμού..:biggrin:
Έχεις φτιάξει χώμα που θα είναι γόνιμο για χρόνια πιστεύω εκει πέρα.
Persimilis vs spider mites:5-0
Είσαι τελικά όνομα και πράμα biobeast.
respect!
:tiphat:
 
Last edited:
G

Guest

Συγχαρητήρια για τα τερατάκια σου φίλε!Για εξωτερική καλλιέργεια,είναι όντως μονόδρομος η οργανική για να πάρεις το μέγιστο σε ποιότητα κυρίως.Μέσα είναι λίγο πιο περίεργα τα πράγματα(με το μικρό όγκο χώματος) και ο "συνθετικός" δρόμος είναι τυφλοσούρτης ,ειδικά για νέους καλλιεργητές που δεν έχουν επαφή με κήπο γενικότερα(όπως εγώ).Σε κάποια από τις επόμενες εσωτερικές καλλιέργειες,θα αποπειραθώ και πιο φυσική προσέγγιση σε κάποια φυτά μου...

Μπράβο και πάλι!
 

Papastroumf

Member
Φίλε πραγματικό θαυμασμό αξίζει αυτό το πράγμα που έφτιαξες.Μπράβο για τον κόπο σου.Όπως πολύ σωστά λέει και ο delicorganic πλησιάζεις τα αμερικανικά μεγαθήρια και αξίζει πολλά μπράβο αυτό.Η ποικιλία που διάλεξες είναι φοβερή και θα ήθελα σίγουρα να την δοκιμάσω στο μέλλον.
 

orfeas

Active member
Veteran
Ε, ρε Θηρίο!
Φίνα κόλπα στο 5χ5! Μπράβο!

Οφείλω, ωστόσο να ομολογήσω ότι ψιλοζαλίστηκα με όλα αυτά τα πρόσθετα που χρησιμοποίησες και τα οποία μου θύμισαν τους Αμερικάνους που είναι του "πολύ"... :) Είμαι σίγουρος ότι η λίστα θα μπορούσε να ψαλιδιστεί...υπάρχουν καλλιεργητές εκεί έξω, Αμερικάνοι και μη, που φτιάχνουν τα περίφημα tenfooters με πολύ λίγες προσθήκες...
Αυτά δεν τα λέω για να μειώσω το υπέροχο ταπάνι σου, αλλά για να μη νομίζουμε ότι για να φτιάξεις τέτοια δεντρά είναι απαραίτητα όλα αυτά τα πρόσθετα...
Κι αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση, τα 65 λίτρα ανά δεύτερη(κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολλά!) καλό θα ήταν να τα προσέχεις γιατί τα φυτά σου έχουν πυκνώσει πια πολύ και οι παραπανίσιες υγρασίες μπορεί να σου κοστίσουν...

Είθε ο τρύγος σου να είναι καθαρός, μακριά από προσβολές! Τα ζόρια αρχίζουν τώρα με τις επερχόμενες βροχές κι υγρασίες...

:tiphat:Ορφεύς
 

bioBeast

Member
:D

:D

Συγχαρητήρια για τα τερατάκια σου φίλε!Για εξωτερική καλλιέργεια,είναι όντως μονόδρομος η οργανική για να πάρεις το μέγιστο σε ποιότητα κυρίως.Μέσα είναι λίγο πιο περίεργα τα πράγματα(με το μικρό όγκο χώματος) και ο "συνθετικός" δρόμος είναι τυφλοσούρτης ,ειδικά για νέους καλλιεργητές που δεν έχουν επαφή με κήπο γενικότερα(όπως εγώ).Σε κάποια από τις επόμενες εσωτερικές καλλιέργειες,θα αποπειραθώ και πιο φυσική προσέγγιση σε κάποια φυτά μου...

Μπράβο και πάλι!
Ευχαριστω Syd Barrett για τα καλα σου λογια!Ασε για τερατακια πηγαινα και σε τερατουκλες κατεληξα!χεχεχε! Θα συμφωνησω οτι για αρχη μεσα ειναι τυφλοσουρτης τα συνθετικα! Αλλα και το οργανικο θα δουλεψει με τα απαραιτητα!
 

bioBeast

Member
xD

xD

Nαι τα τσαγάκια είναι μεγάλη υπόθεση,σε οτιδήποτε φυτό και να δίνεται,βλέπεις διαφορά στην συνολική υγεία του,θα γράψω κάτι για αυτό σύντομα.Η συνταγή του χώματος σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα...
65λίτρα νερό!!!
Μιλάμε για πάρα πολύ νερό,εδώ θεωρώ φαίνεται η μεγάλη ικανότητα του ζωντανού οργανικού χώματος να απορροφά πολύ νερό χωρίς θέματα σαπίσματος στην ρίζα,όπως συμβαίνει με συνθετικά θρεπτικά.
Οι μικροοργανισμοί εκεί κάτω θα ετοιμάζονται για μετανάστες στην αμερική λόγω υπερπληθυσμού..:biggrin:
Έχεις φτιάξει χώμα που θα είναι γόνιμο για χρόνια πιστεύω εκει πέρα.
Persimilis vs spider mites:5-0
Είσαι τελικά όνομα και πράμα biobeast.
respect!
:tiphat:
αχαχαχα! Τους βγαζω πρασινοφουντι καρτα! :p Το χωμα μυριζει δασος ! κατι παρα πολυ ωραιο ,ειναι ζωντανο delicogranic κατι που μου το απεδειξαν κατι μανιταρια που βγηκαν τελη ιουλιου στις ζεστες!!!! ο τετρανυχος δεν ηταν no goal μεχρι να μου ερθει ο persimilis εφαγα μια μικρη σφαλιαριτσα αλλα οπως βλεπεις δουλεψε και με το παραπανω! οποτε 5-1! το φαγαμε στην αρχη αλλα η ομαδα παιζει μπαλα και δεν μασαει το γυρισε το ματσακι! :tiphat:
 

bioBeast

Member
:D

:D

Φίλε πραγματικό θαυμασμό αξίζει αυτό το πράγμα που έφτιαξες.Μπράβο για τον κόπο σου.Όπως πολύ σωστά λέει και ο delicorganic πλησιάζεις τα αμερικανικά μεγαθήρια και αξίζει πολλά μπράβο αυτό.Η ποικιλία που διάλεξες είναι φοβερή και θα ήθελα σίγουρα να την δοκιμάσω στο μέλλον.
Ευχαριστω πολυ Papastroumf για τα καλα σου λογια! Χωρις κοπο επιμονη και υπομονη δεν γινεται τιποτα φιλε! :thank you:
 

bioBeast

Member
:D

:D

Ε, ρε Θηρίο!
Φίνα κόλπα στο 5χ5! Μπράβο!

Οφείλω, ωστόσο να ομολογήσω ότι ψιλοζαλίστηκα με όλα αυτά τα πρόσθετα που χρησιμοποίησες και τα οποία μου θύμισαν τους Αμερικάνους που είναι του "πολύ"... :) Είμαι σίγουρος ότι η λίστα θα μπορούσε να ψαλιδιστεί...υπάρχουν καλλιεργητές εκεί έξω, Αμερικάνοι και μη, που φτιάχνουν τα περίφημα tenfooters με πολύ λίγες προσθήκες...
Αυτά δεν τα λέω για να μειώσω το υπέροχο ταπάνι σου, αλλά για να μη νομίζουμε ότι για να φτιάξεις τέτοια δεντρά είναι απαραίτητα όλα αυτά τα πρόσθετα...
Κι αν μου επιτρέπεις μια παρατήρηση, τα 65 λίτρα ανά δεύτερη(κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολλά!) καλό θα ήταν να τα προσέχεις γιατί τα φυτά σου έχουν πυκνώσει πια πολύ και οι παραπανίσιες υγρασίες μπορεί να σου κοστίσουν...

Είθε ο τρύγος σου να είναι καθαρός, μακριά από προσβολές! Τα ζόρια αρχίζουν τώρα με τις επερχόμενες βροχές κι υγρασίες...

:tiphat:Ορφεύς
Ευχαριστω πολυ Ορφεα για τις ευχες σου!!! Δεν πιστευω οτι το εχω παρακανει κατα την προσωπικη μου αποψη , ισα ισα ακομα μαθαινω και θα μαθαινω για παντα για το πως να εμπλουτιζω ακομα παραπανω το χωμα μου ωστε να το κανω ακομα καλυτερο!
Τωρα που αλλαζει ο καιρος εχω ηδη αρχισει να μειωνω την ποσοτητα του νερου γιατι οι μουχλες τριγυρνανε περα δωθε!! Και εχω ποικηλια ευαισθητη!! :thank you:
 
Top