What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

BagSeed Προσπάθεια 2η

Lamogio

Member
Ναι ρε εχω ανοιξει τρυπες . και απο κατω και στα πλαγια και όχι ποτίζω μέρα παρα μέρα λίγο αλλά συνεχεια ειναι στεγνο το χωμα .

Οξινο ε ? Λες να πεταχτώ δίπλα εδω σε ενα χωράφι να πάρω χώμα ??

Υ.Γ Επίσης , επειδή είμαι αγχωτικός σε αυτό το θέμα πηρα χώμα απο αυτο που ειχα και το επλυνα καλά , πολύ καλά .. ήμουν κανα τεταρτο στο μπανιο να το βρεχω και έκανα μια μετεμφυτευση .. αν δεν φτιαχτει το φυτό , τι να κάνω ? Να πάρω χώμα απο χωράφι ή απο δάσος ??? Και αφού πάρω το χώμα , το βάζω χύμα ή κάνω τιποτα αλλο πριν ?
 

Ksaderfo

Active member
Πάρε ένα κλειστό καλύτερα για ζουζουνια κτλ...

Κοίτα, παίζει να ζήσει, αλλά εγώ πέρυσι είχα ένα που κόλλησε τόσο ενα μηνα και βγήκε και αρσενικό.

Εγώ θα εκανα αυτο:

Μεταφυτευσε το σε μία μεγάλη γλάστρα, όσο μεγάλη θα είναι και ή τελική. Να είναι σίγουρο το χώμα και ρίξε και ένα καλό ποτισμα χωρίς λιπάσματα εννοείται. Έχω μεταφυτευσει και πιο μικρά. :D

Αστο μετα.. ποτιζε κάθε 2-3 μέρες και δες πως θα πάει. Αν ζήσει μπορεί να κάνει και 2 βδομάδες να αρχίσει να μεγαλώνει γρήγορα.

Πάντως να ξέρεις είναι καλά φυτά τελικά. Το άρωμα έχει αρχίσει να μου αρέσει. Είναι κάπως πιπεράτο.
Έχουν τρελό πετσί... Σκληρές φούντες και δίνει πιστιλ σα τρελό...
 

Lamogio

Member
Τα ζουζούνια (συγκεκριμενα τα σκουλικια) στο χώμα είναι ενδειξη οτι ειναι καλο το χώμα , τωρα για αλλα ζουζουνια δεν ξερω ..

Εκανα μετεμφυτευση !

Αντε να δουμε , Ευχαριστώ Ξαδερφε !
 

Ksaderfo

Active member
Όχι όλα τα σκουλήκια. Πιθανόν τα σκουλήκια του πάρκου να είναι λίγο πιο χούλιγκαν.
 
Top