What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Og Kush Dinafem

cadavruslos

Well-known member
Salut , bine v-am regasit , avand in vedere ca nu ma mai astept la prea multe de la outdoorul de anu acesta , din cauza insectelor care mi-au invadat plantele , am decis sa arunc 2 seminte de Og Kush de la Dinafem la germinat . Dispun de urmatorul space pentru grow , este vorba de 1 m inaltime , 1 latime . 70 adancime acesta fiind inca in constructie , mai am de adaugat usa si nu ceva reflectorizant inauntru . DIn cauza ca nu prea dispun de asa mult spatiu , m-am gandit si m-am orientat spre cfl de la philips 23 de w 6500 k in veg si 2700 in flower . Space growl e facut de mine din lemn , iar in interior l-am placat cu polistiren , urmand sa il plachez si pe exterior pentru mai multa caldura , asta din cauza ca space growul se va afla intr o camera care nu are incalzire , . Plantele vreau sa le cresc in scrog , din cauza fiabilitatii cflurilor , si din ce am citit pe forum se pare ca acestui strain ai place foarte mult aceasta varianta , acum sa vedem cateva poze cu fetele si cu growspaceul.
 

Attachments

  • IMG_0956.jpg
    IMG_0956.jpg
    92.4 KB · Views: 42
  • IMG_0951.jpg
    IMG_0951.jpg
    36.2 KB · Views: 45
Last edited:

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
As fi mers pe leduri cu dulie normala. CFL-urile sunt bune dar dacă le pui verticale papa mult țin spațiul vertical. In rest e un început bun. Eu as trata lemnul ala și câteva straturi de vopsea alba mata ar ajuta cu reflectivitatea. De ce sa tratezi lemnul? Insectele se baga peste tot și în unele cazuri lemnul e o casa bună.
Un sistem de ventilație nu pui?
 

cadavruslos

Well-known member
In legatura cu becurile , am gasit leduri cu dulie normala , doar philps , pentru ca vreau sa fie de calitate nu china , leduri de 12 w 20 lei bucata philips , nr de lumeni 1521 pentru led iar ce am luat eu adica cfl philips Bec economic E27 Philips Tornado spiralat 23W lumina rece, 3 buc 40 de lei cu nr de lumeni 1450 , acum diferenta e mica la nr de lumeni , intradevar e diferenta si de wati , dar nu prea se merita sa iau 30 de becuri led de 12 w cand pot sa iau 20 de becuri cu mult mai multi wati , as avea nevoie de vreo 30 40 de becuri led ori 20 de lei bucata , unde ies ? asa prefer sa iau 20 x 23w cfl sunt 460 de wati , si ies mult mai ieftin si cu mai multi wati , iar in ce priveste lemnul , am sa il plachez cu polistiren atat pe intrerior cat si pe exterior , deci nu are rost sa il tratez , daca obseri in interior deja am placat , mai am de placat jos si sus si usa , peretii sunt acoperiti cu polistiren !
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Ok. CFL-urile le pui vertical sau orizontal?
Vertical și căldură se duce în sus iar lumina în toate direcțiile. Mișto și eficient dacă le cobori între plante dar ciudat și posibil riscant.
Orizontal și jumătate din lumina și lumeni se duce în sus. Reflectoare la CFL-uri? Ok...

Totuși e mai bine sa crești cu ce ai.
Ventilație ai? Căldura aia trebuie sa se ducă undeva...
 

cadavruslos

Well-known member
O sa caut dulii duble in V ce le va oferi becurilor o poziție la 75 de grade , nici vertical nici orizontal plus reflector cfl , ventilația vreau sa o fac in forma unui horn sau Cos al sobei pe principiu asta as vrea sa fac ventilația , plus câteva fan in !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca iei in calcul ca ledurile consuma mai putin, si toata lumina merge in jos.. o sa fie mai eficient pe leduri.
Ventilatoarele se pun pe exhaust, nu pe intake.
Plus ca pe un cos sau horn pe post de exhaust, mai ales fara extractor montat pe el iti pot intra insecte in growroom.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Câteodată e ok mentalitatea de "poate merge și asa"
Dar aici ma declar ferm împotriva acestui lucru.
Becuri la un unghi de 45 de grade? Tot pierzi multă lumina. Ledurile se duc direct în jos. Nu pierzi nimic și de obicei pana și un începător poate recolta 1gr/watt. Avansați trec lejer de asta. CFL-urile nu sunt atât de eficiente sau longevive.
Horn sau coș? Hai înțeleg deghizare dar îți trebuie tubulatura bună și un ventilator ceva mai puternic pt spațiul ala. Se poate și cu un pc fan la fel cum se poate folosi un trabant ca mașina de transportat frigidere. Da, merge dar exista opțiuni mai bune. Probabil vrei un fan ieftin și nu un Noctua. Succes cu idea asta! :tiphat:
 

cadavruslos

Well-known member
Deci am reusit sa termin usa de la growspace si am inbracat toti pereti din interior cu polistiren , am reusit sa fac si gura de ventilatie pentru exhaust dupa cum se poate vedea este deasupra , am pus doar un tub mic , urmand sa racordez in contiunare cu o tubulatura mai lunga, urmeaza sa fac gaura de intake , care va fi pasiva si m-am gandit pentru un tiraj mai bun sa o fac in podea, am inaltat growspace pe un postament tocmai pentru asta , din cate stiu eu curentu vine de jos , puteam sa fac si parti undeva mai sus dar vreau sa vad cum iese asa , am facut o proba cu exhaustu de sus si fara extractor momentan vad ca arunca destul de bine fanu care l-am pus , urmand si un extractor .. akm sa vedem ce si cum ... , in ce privesc becurile , sincer consider ca bag prea multi bani in becurile cu dulie led , cum spunea un bec de 12 w = 20 de lei . m-ar duce 200 de euro numai becurile , akm kiar nu stiu o sa vad ... la banii astia as putea sa iau altceva ..
 

Attachments

  • IMG_0969.jpg
    IMG_0969.jpg
    42.9 KB · Views: 41
  • IMG_0974.jpg
    IMG_0974.jpg
    44.2 KB · Views: 40

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Tu sigur ai calculat la 300-350w/mp si nu mai mult? Plus ca pana la urma conteaza eficienta, adica cat bud scoti cu aceeasi bani. Si durata de viata e un plus. Cflurile sunt moarte si pentru iluminat prin casa, dapai pt grow.
 

cadavruslos

Well-known member
sa iau un HPS ? nu stiu cum e cu hps ... si daca se poate sa il folosesc la dimensiunile care le am eu .. si daca e ok sa iau din ro ? sau de unde as putea sa iau , ma gandeam la unu de 150 de wati . cum ar fii ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai bine leduri. Mai prost, cfluri. Hps ar fi la mijloc, poate chiar 250 ar trebui.. daca ai macar peste o treime de mp. Daca esti aproape de juma de mp atunvi obligatoriu de 250w.
 

cadavruslos

Well-known member
1metru inaltime , 1 metru latime , 70 adancime . as incerca un hps , da nu prea ma pricep cu balast si toate cele , si nu am gasit decat pe siteruri de grow kit cu tot , si mie cam tarsa sa intru intr-un aseamenea shop , un hps de 150 nu ar fii suficient crezi ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu, ai 0.70 mp, si ar veni sub 250W/mp. Prea putin. Si oricum si la 150W de obiei trebuie ballast. Eu as trage tare si as lua vreo 15 becuri led, sau chiar si mai putine si mai adaugi dupa. Cflurile nu or sa faca treaba la fel de buna.
PS 20 lei pe bec e cam mult. Nu am mai verificat preturile prin ro de curand dar cand am luat ultima data erau optiuni sub 15 lei, gen osram, nu chinezisme. Si de mai multe ori am vazut packuri promotionale philips de 6 sau 10 becuri care te scoteau la 10 lei per bec. Incearca la un distribuitor de iluminat sau la magazine de iluminat. Or sa fie optiuni bune sub 20 lei sigur. Nu or sa te duca 200 euro ledurile, la 100 euro umplii cu leduri acolo. Mai te costa 50-100 lei duliile si cablurile si un stecher si aia e.
 

plm

Member
Eu as baga cel putin 400w intr-un spatiu de 1m2, insa cu un 600w faci treaba buna si nu mai ai nevoie de niciun upgrade + ca da mai multa lumina per watt 600 decat 400 => muguri mai grasi si densi, tine cont ca se va ridica temperatura pe HID si iti trebuie extractie tun (extractor + speed controller) creste consumul intr-adevar, dar scoti marfa tun pe HPS.

Sau faci cum zice explo, confectionezi un cadru ceva si bagi cate LED-uri cuprinde.
 

cadavruslos

Well-known member
Și cu ledurile cum e , tot trebuie sa iau lumina rece și calda , trebuie schimbate in veg și in floare lumina calda ? Trebuie sa iau doua rânduri de becuri ..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu. Iei daylight sau warm white sau un mix din ambele si cu alea ramai. Astea cu schimbatul luminii sunt deja fitze. Nici nu o sa observi diferente pana nu rezolvi alte probleme mai importante precum ventilatie, udare, hranire. De abia dupa ce prinzi ceva experienta cu spatiul respectiv si rezolvi acele probleme o sa poti sa simti o mica modificare de eficienta ce e data de spectru.
 
Last edited:

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Bai măcar de am avea o secție în forum unde lumea pune grow uri cu leduri... Am putea sa o numim Micro Grows sau ceva de genu asta. As lumea s-ar putea informa. Un loc plin de informații și poze menite sa arate, sa inspire și sa delecteze ochiul...

Dar din păcate.. Exista deja.
 

Maramuresanu

New member
salut, iti recomand sa mergi pe hps (chiar si un 150w) decat cfl.
inca nu am vazut o diferenta pozitiva foarte mare intre hps si panou led de grow, decat de temperatura, hps se incinge tare.
600w pentru spatiul acela s-ar putea sa fie prea mult, s-ar putea de asemenea sa fie exact ce trebuie
Nu te gandi la lumini ca la o cheltuiala, e o investitie, si daca dai acum mai mult o sa te tina mai mult si cum a mai spus cineva, o sa ai material mai de calitate.
Succes !
 

Maramuresanu

New member
1metru inaltime , 1 metru latime , 70 adancime . as incerca un hps , da nu prea ma pricep cu balast si toate cele , si nu am gasit decat pe siteruri de grow kit cu tot , si mie cam tarsa sa intru intr-un aseamenea shop , un hps de 150 nu ar fii suficient crezi ?

am uitat sa mentionez in postul de mai sus, poti cumpara cu incredere de pe situri de grow, dar comanda la altcineva(alta adresa, nume) sau roaga pe cineva sa ti le cumpere din magazin.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde si cu ce panou led ai comparat. Ledurile de calitate (philips/osram/cree) or sa fie mai eficiente ca cele din marea majoritate a panourilor led. Iar un hps de sub 400w sta prost la capitolul eficienta (penetrare scazuta si concentrare a luminii pe o suprafata mica). L-as pune in acelasi categorie cu un cfl de putere mare. Adica cam inutile pentru grow. Nu prea merita folosite decat daca le primesti gratis. Eu am peste 5 seturi de hps/mh de 70-250w care stau degeaba de 10 ani. Unele folosite doar o data. A foat mai bine sa cumpar ledurindecat sa lucrez in continuare cu ele.
 

Latest posts

Latest posts

Top