What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

"Sevrajul"

Salut tuturor!
In primul rand, imi cer scuze daca subiectul acesta a mai fost discutat aici, dar, prin search-urile mele in graba pe forum, nu am prea gasit informatii care sa ma ajute.

In al doilea rand sa va povestesc experienta mea cu marijuana:
De consumat, am consumat-o de cativa ani mai mult sau mai putin dar niciodata n-am simtit ca abuzez de ea. Insa, de prin septembrie am inceput sa fumez din ce in ce mai mult, iar in ultimele 2-3 luni am ajuns sa bag in fiecare zi intre 2 si 5 cuie.
Totul bine si frumos pana am ajuns sa ma simt letargic de fiecare data cand nu eram fumat.
Nu cred ca are rost sa intru in detalii despre toate starile nasoale pe care le-am avut, sunt sigur ca stiti despre ce vorbesc.
In fine, am decis sa iau o pauza de cateva saptamani si dupa, cand va fii sa ma reapuc, sa nu mai fac prostia de a fuma zilnic.
Nu am mai fumat de cateva zile, mai exact de sambata.
In prima zi, in afara de insomnia pe care am avut-o, m-am simtit ok. Insa, urmatoare zi a inceput raul si cu fiecare zi care trece simptomele parca devin din ce in ce mai puternice. Prin simptome, nu ma refer neaparat la cele fizice(lipsa apetitului, dureri ale stomacului etc) acestea sunt usor de suportat, ci la cele psihice. Din ora in ora trec de la o stare la alta(acum gandesc lucid, dupa am ditamai brain fog-ul) am tot felul de ganduri depresive si sunt cu moralul la pamant. Nici cu prietenii sau familia nu mai pot vorbii pentru ca pur si simplu ma irita fiecare cuvant pe care il spune cineva( azi stiu ca am strigat la mama pentru o chestie neimportanta).
Am tot citit pe net despre sevrajul de la iarba si am stiut ca risc sa trec prin el odata ce ma las, dar nu ma asteptam sa fie asa rau.
Eu merg pe ideea ca dupa o saptamana imi vor trece mare parte din simptome si voi incepe sa ma simt mult mai bine, insa problema e alta: eu nu pot si nici nu vreau sa ma las complet de iarba, vreau dupa pauza asta sa incep iar sa fumez cel mult de 3 ori pe saptamana.(nu mai imi trebuie fumat zilnic)

Credeti ca dupa ce ma reapuc risc sa imi revina inapoi sevrajul asta chiar si dupa un cui?
(la alte droguri, in cazul unui fost dependent e posibil si dupa o singura doza, de ce ar fi maria o exceptie?)

Imi cer scuze ca m-am lungit asa mult cu vorba, am incercat sa fiu cat mai clar...
 
S

Sertaiz

this is definitely a thing for me as well as, i figure for anyone who uses a substance.

people dont talk about it enough but weed covers up both irritation over little things and also irritation over not being wherever you want to be in life .big things. so to feel those negative emotions and deal with them before smoking is better than always using when you feel stressed, specifically.

i only really notice it when i quit, but herb lets me tune things out that i would have to deal otherwise.

edit, let us know how it all goes though, there needs to be more info on this, i had a week off a while back and it was crazier than smoking
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La mine cand am fumat mult timp si ma las.. dupa 2-3 zile dispare orice urma de insomnie sau "sevraj". Pun in ghilimele pentru ca nu e nimic greu de suportat. Dar substantele astea lucreaza cu creierul, asa ca daca in cazul tau iti fac rau si iti lasi stari de astea ce dureaza, poate mai bine nu abuzezi.
Inca ceva, fumezi cu tutun sau simplu?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Analizeaza relația ta cu iarba. De ce fumezi? Care e rolul ei in viata ta? Care va fi viitorul tău dacă continui asa?

Restul simptomelor pot fi cauzate de alte substanțe adictive sau chiar pot fi atribuite alimentației. Nu ar fi rău să îți analizezi obiceiurile.
 

gumzgi

Well-known member
foarte adevarat gantz, in primu`rand ce l mai probabil nu e pentru tine , ce e bun pentru mine nu e intotdeauna bun si pentru tine.
 
Cred ca aveti dreptate, iarba nu este buna pentru mine. Cel putin nu in excess.
Astazi m-am simtit destul de bine pe plan mental. Mi se pare putin straniu tinand cont ca ieri am fost varza.
Azi-noapte nu am reusit sa dorm deloc, dar nu a fost mare lucru, mi-am ocupat timpul cu tot felul de chestii, iar acum simt, in sfarsit, ca pot sa adorm inainte de 12 noaptea.
Se pare ca, pana la urma, totul a trecut mai repede decat ma asteptam, totusi nu doresc sa mai am parte de asa ceva.
Tind sa cred ca starile prin care am trecut, le-am simtit asa puternic si din cauza ca sunt o fire emotiva
 
S

Sertaiz

tobacco and weed was a different thing to me, a slap and a hug, and i had to quit tobacco also. but it was like heavier drugs, i would smoke it out of a bong and im glad i quit mixing the two .
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Tutun? Chestia aia din țigări? Produsul considerat cancerigen de către o căruță de oameni? Același produs care în concentrații mari te poate omorî?

Tu ce crezi? O fi rău?
 
Tutun? Chestia aia din țigări? Produsul considerat cancerigen de către o căruță de oameni? Același produs care în concentrații mari te poate omorî?

Tu ce crezi? O fi rău?

Nu contest, dar nu cred ca tutunul are vreo implicatie in aventura prin care trec.

Am avut niste frisoane acum cateva ore. Sper sa nu racesc, atat mai imi trebuie, sa fac combo cu ele.
 
Peste o saptamana vreau sa merg la un concert si ma tenteaza rau sa fumez acolo. Credeti ca e o idee buna?
Imi e teama sa nu o iau de la capat cu sevrajul...totusi tind sa cred ca daca bag doar o data, nu imi va face rau.
 
tobacco and weed was a different thing to me, a slap and a hug, and i had to quit tobacco also. but it was like heavier drugs, i would smoke it out of a bong and im glad i quit mixing the two .

Tobacco for me is like a toxic relationship.
It makes me think i must use it when i have something to finish, going out with friends feels like pain if i don't have ciggarets(also drinking alcohol without smoking it's real torture).
Tobacco makes me thinking i can't continue to live without it while it kills me in silent.
I hope one day i will be strong enough to quit it, right now i am not.
 
Îs în al 13-lea an de fumat hărb și pot sa-ți spun cum de altfel au spus și colegii ,stările alea nu sunt din cauza ierbii .E viața man ,care ne tot bagă bețe in roate ,lipsuri ,stres.Trebuie sa fi atent la ce bagi in tine ,băutura și fumatul de tutun sunt foarte periculoase pt psihic și organism,nu poți da vina pe hărb atât timp cât le consumi,unii mai trag și pe nas,speed,sare și dau vina pe iarbă.A mai fost un om aici cu probleme de piele ,că el are pielea uscată de la iarbă și el poate se spală cu ceva gel de duș de 2 lei .
Eu am 2 “probleme” de la hărb 1 câteodată mă mâncă in cur să lovesc un joint dimineața înainte sa ma duc la lucru și dupaia îs bleg vreo 4 ore dacă nu am sativă care sa nu-mi dea starea aia de lene.
2.memoria,care nu sunt 100% sigur ca e de la iarbă,îmi amintesc ca eram mic copil și eram cam uituc de fel.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai sunt si de-astia de nu te mai intelegi cu ei cand raman fara iarba. Auzisem de la cineva de unul de incepuse sa manance plantele de prin casa si tot ce era verde.
 
Top