What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ajutor!!!

plm

Member
In flower plantele prefera lumina din spectrul cald asemenea unei zile insorite de august, de aceea multi scot hps-ul pe timp de flower, pt caldura degajata si spectrul optim.
 
Tre sa ma înveți și pe mine sa fac un panou de asta ,îndată ma apuc și eu de grow și nu mai vreau sa bag hps ca consuma prea mult.Mi-a explicat odată cineva cum se leagă in serie dar am uitat și postul nu-l mai găsesc .
 
A

Alin

Cristocel420 deci e simplu mergi cu fir de 1,5 rosu și negru și obligatoriu dulie ceramica de la dede 1. 20 lei bucata, de la ștecher ce bagi în priza mergi cu firele la prima dulie la prima dulie bagi nu 2 fire ci 4 fire 2 roși 2 negre după ce prinzi cele 4 fire în prima dulie rămân 2 fire pentru a 2-a dulie la a 2-a dulie mai adaugi 2 fire pentru a 3-a dulie și tot asa pana la câte duli vrei tu ultima dulie din serie se pun doar 2 fire nu mai scoți nimic ca să continui acolo e sfârșitul seriei, dulile ceramice au o bucata de tabla ce poți sa o prinzi de latetul de lemn dacă faci cu lemn, bucățică de tabla e prinsa în 2 șuruburi cu piulițe trebuie desfăcute șuruburile și tabla întoarsă invers sa poți prinde de lemn, sa nu încerci sa îndoi tabla vei sparge dulia ceramica, sper ca m-am exprimat pe înțelesul tău, vezi la horba acum este în oferta 2x13w lumina calda la 29.90 lei becuri de la Philips, dai difuzorul jos, gaura de 10 cu bormașini mai sus de lipituri cu 1 cm bagi în gaură un patent și forțat un pic iasă difuzorul tot o data.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
so fking simple:
brightness-img.jpg


Dupa cum vezi in stanga. Cred ca sunt si tutoriale pe net care iti arata exact cum sa faci circuitul. Trebuie doar sa vrei sa cauti.
Gasesti si in romana, si in engleza pe forum. si pe google gasesti ce vrei tu, poze, videouri, text.
 
A

Alin

Ms expo, eu știu sa fac circuitul, nu știu sa așez becurile, am cautat pe forum, google, nu am găsit nimic sa zică pune 2 calde unu rece sau invers
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Le pui cat mai uniforme pe suprafata canopiei. Diferenta intre spectru e mica, asa ca poti pune jumi juma sau mai multe calde, sau toate neutru (daylight), si tot pe acolo iesi.
 
A

Alin

Va salut, cam asa arata ww auto la 30 zile, după ce am schimbat lumina în box se vede o mare diferență între cele cu care am început și asta, creste ca nebuna nu știu ce sa fac sai mai tai din frunze parca e prea stufoasa.
Cei cu experienta cele 2 auto ak47
(68 zile) urmăresc trichomi cu microscopul dar nu îmi dau seama dacă mai trebuie lăsate pana la taiere zi de zi apar pe ele frunze noi muguri noi e normal? după ce sa ma iau vârf? Va pun niște poze sa ma sfătuiți cum știți voi mai bine. Va mulțumesc.
 

Attachments

  • IMG_20181209_142724.jpg
    IMG_20181209_142724.jpg
    93.5 KB · Views: 40
  • IMG_20181209_142720.jpg
    IMG_20181209_142720.jpg
    92.8 KB · Views: 38
  • IMG_20181207_134207.jpg
    IMG_20181207_134207.jpg
    98.2 KB · Views: 40
  • IMG_20181207_134211.jpg
    IMG_20181207_134211.jpg
    96.1 KB · Views: 41
  • IMG_20181209_142926.jpg
    IMG_20181209_142926.jpg
    32.1 KB · Views: 35

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vreo 2 sapt ar trebui sa mai aiba lejer. Dar vezi cu sticla aia de nutrienti, sa nu o lasi acolo expusa la lumina pentru mai mult decat e nevoie sa uzi. si chiar si pastrata la intuneric si racoare, mai mult de 1 zi sa ii tii amestecati nu e bine.
 
A

Alin

Mulțumesc expo nu am știut voi scoate sticlele afara și le voi goli, cu ww meu auto ce zici sai mai rup din frunze? E stufoasa rău nu vezi tulpina principala fără sa ai dai frunzele la o parte.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu ai de ce sa rupi din frunze daca nu blocheaza lumina la buzii de mai jos, si chiar si asa nu te arunca prea tare pe tuns. cate putin si rar, daca trebuie.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
De cele mai multe ori eu trag frunzele sub Bud. Frunzele sunt utile. Mai bine le lași pe planta.
 
A

Alin

Va mulțumesc o sa le las dar le așez sa pătrundă lumina pana jos.
 
A

Alin

Eu ma declar mulțumit 😊
Va mulțumesc pentru îndrumări și sfaturi.
 

Attachments

  • IMG_20190109_215554.jpg
    IMG_20190109_215554.jpg
    36.9 KB · Views: 38
  • IMG_20190109_215614.jpg
    IMG_20190109_215614.jpg
    70.8 KB · Views: 39
  • IMG_20190109_215735.jpg
    IMG_20190109_215735.jpg
    60.8 KB · Views: 41
  • IMG_20190109_220950.jpg
    IMG_20190109_220950.jpg
    95.1 KB · Views: 39
A

Alin

Nu am unde expo, în casa nu post ca miroase de ma ia dracu, și afara în garaj unde am și cutia nu pot ca este 0 grade
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Macar de ai fi facut becurile alea reglabile sa le lasi putin mai jos (oricum mie imi par departe de plante) si sa lasi loc sus pentru buzii de la uscat, incat sa nu bata lumina pe ei. Dar pe langa problema cu lumina, ramane problema temperaturii mari si a miscarii prea puternice de aer.. de unde rezulta uscare rapida, deci iarba care racaie pe gat si cu o aroma nu prea placuta.
 
A

Alin

Asta cu ridicatul și lăsat mai jos becurile nu este o problema ca pot sa le las mai jos, le-am ridicat mai sus cam 30 cm de vârful plantei ca în vârf aveam temperaturi ridicate de 30 și de grade, pot sa las becurile mai jos și deasupra de becuri sa pun recolta la uscat,dar 30 și de grade mi se pare mult la vârful plantei.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Lipsa de ventilatie face sa fie cald la varful plantei, nu apropierea de lumina. Lumina o sa creasca temperatura plantelor doar daca e mai aproape de 5-10 cm.
 
A

Alin

Am înțeles doar ca acum nu pot sa fac modificări la cutie, noaptea ajunge temperatura de - 3,4 grade, am încercat sa pun un ventilator sa îmi tragă aerul din cutie doar ca nu mai aveam 24 grade aveam 18 și asta ziua, noaptea cred ca ajungea la 10,asa ca am făcut tot cum am avut înainte ventilator pe intake sa bage aer proaspăt înăuntru 2 ventilatoare în cutie sa sufle pe plante, când va veni primăvara voi face cum trebuie, pana în primăvara nu am ce sa fac dacă nu creste temperatura afara noapte la +
 
Top