What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Calcul consum grow

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pentru ca vad ca nimeni nu da search pe forum, si prefera sa intrebe, o sa pun aceste informatii la indemana.

Avem un grow. Adunam puterea luminilor, a ventilatiei, a celorlalte aparaturi (A/C, umidificator, dezhumidificator, etc).
Sa zicem ca avem un bec de 600W, un extractor care consuma 80W, un umidificator ce consuma 20W si inca niste coolere ca sa mute aerul prin grow care mai insumeaza si ele 20W.

Total consum instant: 600 + 80 + 20 + 20 = 720 W (sau 0.72 kW pe ora)
Consumul acesta total se poate afla si cu un dispozitiv de masurat consumul aparatelor conectate prin el.

Formule folosite:

W (/ora) / 1000 = kW (/ora)

kW (/ora) x (numar de ore de consum / zi) x 30 (numarul mediu zile / luna) = total kW consum / luna


La grow-ul prezentat mai sus, avem asa:

(VEG)
0.72 x 24 x 30 = 518.4 - consum cu toata aparatura conectata 24/24, adica in vegetatie

(FLOWER)
0.72 x 12 x 30 = 259.2 - consumul pe 12 ore, la care desigur trebuie sa adaugam si consumul aparaturiilor in cele 12 ore de intuneric, adica toate in afara de becul de 600W (0.12 x 12 x 30 = 43.2). rezulta un total de 302.4 kW in flower.

Acum, totalul asta lunar de kW trebui inmultit cu pretul unui kW, pret pe care il luati din ultima factura de curent, deoarece variaza in functie de furnizorul de energie si tipul de abonament pe care l-ati incheiat. Atentie, unele abonamente au tarife diferentiate zi/noapte, de care trebuie tinut cont. De asemenea, trebuie adaugat TVA-ul de 20%.

Sa luam o medie de 0.8 lei pentru un kW, cu tva inclus.

Pentru grow-ul prezentat mai sus, avem asa:

IN VEG:
518.4 (kW/luna) x 0.8 (lei/kW) = 414.72 (lei/luna)

IN FLOWER:
302.4 (kW/luna) x 0.8 (lei/kW) = 241.92 (lei/luna)

Calcule placute! :tiphat:
 
Last edited:

james88

New member
in perioada de vegetatie banuiesc ca se poate folosi si o putere mai mica,ca sa fim verde, eco friendly daca tot suntem pe verde
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Se poate, dar si dezvoltarea plantelor va fi mai inceata. Depinde foarte mult de cat te grabesti si cat costa chiria..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ba da. De multe ori consuma si mai putin decat minte producatorul ca ar avea. :))
 

Pillang

Well-known member
Panourile led, nu consuma mai putin? :tiphat:

Ledul este cea mai buna alegere. Nu intotdeauna a fost asa, dar in zilele noastre NU merita sa folosesti altceva. Cam de 2 saptamini am cules gradina, am terminat cu 2g/w+! cu 200w consumat. Si sa nu credeti, ca din cauza, ca sint un gradinar A divizie, cu calculi serioase, etc. E din cauza lumini, atit.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
IN FLOWER:
302.4 (kW/luna) x 0.8 (lei/kW) = 241.92 (lei/luna)

Calcule placute! :tiphat:
Asta inseamna ca daca cresti un OTH, 6 luni, cu becuri de 600W, vei cheltui pe curent 1500 de lei.
Cum sculele te costa tot cam pe atata, dar vei mai face inca (sa zicem) 6 grow-uri similare, te mai costa sculele 250 lei de grow. Zic si eu, acum, variatiile pot fi mari: ex. cresti direct in camera, no growtent, faci lampa de mana, un ban, o cumperi de gata, alt ban, etc...



Nutrienti, pamant, stuff, variaza. Eu ma descurc cu 250, orientativ. Plus, OTH nu cere mult.


Asadar avem cheltuieli de circa 2000 de ron /grow.


Acum, la 600W LED, recolta este in medie 600g. Pillang zice ca a scos 1200g, good for him, dar nu putem generaliza.


Va sa zica, per total, ne costa iarba buna, organica, 3,3 lei/g. Sa vad cine gaseste OTH la 3,3 lei/g!!!:peacock:
L.E.1 Nu am pus semintele, care pot sa fie scumpe. O sa ajunga costul pe grow la 4 lei :D
L.E.2 Am ales OTH, pentru ca nu o poti creste outdoor. Bine, o poti creste, poate fac o proba la anul, cu sacul in cap, insa e oricum numai simplu nu...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si o planta regular ce termina in 3-4 luni o sa dea recolta sub 2 lei per gr indoor. Si sub 1 leu pe gram outdoor. Dar scuze se gasesc, ba e scump, ba e greu. Daca ar creste singura si gratis poate arfi lumea multumita.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu-i nimic, daca se legalizeaza pe aici, abia o sa existe cerere. Eu cred ca imi inregistrez watercured pe RO, daca nu i-o da altuia prin cap.
:woohoo:

Adevarul e ca, de multe ori externalizarea unor servicii e mai simpla. Acuma na, doar nu o sa isi faca toata lumea vin! Si chiar daca si-ar face, la cati le-ar iesi ceva gen Lacrima lui Ovidiu? Ca na, OTH suna prea tehnic...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Haha, daca se legalizeaza vin eu cu materialu si tu il bagi la watercuring. Sa luam si drogalaii, si nebunii. Eventual si pe aia mai bisericosii. Inregistreaza si "A 2-a Biserica"! :JOINT:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pure green social club cred ca ar da mai bine. Nu iti mai limitezi clientela la religiosi.. :joint:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Era sa zic ca ai con-f-umatia free cand vii la club, dar eu stiu, cu tine da omul faliment :))
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Imi place ca discutia e pe subiect: se calculeaza consumul lui explo. In clubul ipotetic al lui jtm... :biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce spart eram nici nu am vazut ca ai zis si tu de faliment. Dar na eu ziceam in gluma, ca nu fumez mult. Daca ai treaba buna as putea sa bag maxim vreo 5 grame pe zi. Si oricum nu m-as posta acolo zi de zi ca sa fac vreo gaura.
 

Latest posts

Latest posts

Top