What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Discutii legate de LED-uri

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Fratilor vreau si eu sa imi fac un mic panou de leduri. M-am gandit ca unul de max 40w ar ajunge. As vrea sa folosesc leduri de 1 w ( rosii , albe si albastre).Bugetul alocat pentru leduri este de 250 lei .
Acum sa va spun care e buba. Nu stiu de unde sa comand ledurile .

Mie doar acestea mi-au atras privirea dar nu cred k merita sa dau banii pe ele http://www.ebay.com/itm/10pcs-1W-Re...367?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c5609c17

Va rog spuneti-mi si mie de unde as putea sa cumpar niste leduri (cei care va pricepeti :D )


:tiphat::thank you:

Iti recomand ledurile de 1w de pe Ebay (gasesti tot ce ai nevoie , toate lungimile de unda necesare pentru grou : Royal Blue, Blue, Red, Deep Red).

Iti recomand sa folosesti si leduri albe (6000K si 2700K) pentru completarea spectrului (asta ca sa nu mai cumperi si leduri Orange, care oricum dau prea multa lumina din spectru nefolosit de plante).

Nu iti recomand ledurile de 3W din mai multe motive :
- deviatia lungimii de unda cu temperatura e mult mai mare ;
- caldura degajata e considerabil mai mare in comparatie cu fluxul de lumina radiant ;
- controlul intensitatii curentului e mai dificil (cele de 3W merg la curenti diferiti 650, 700, 720 respectiv 750mA)

Daca vrei sa comanzi leduri mai multe, iti recomand magazinul online "SatisLED"( siteul are acelasi nume dar nu stiu daca am voie sa dau linkul aici) - taxele de shipping sunt acceptabile.

Totodata merita sa investesti si in colimatoare de plastic de 45 de grade - asta iti va creste considerabil (proportional cu patratul distantei) fluxul de lumina incident pe plante . Recomand colimatoarele concave cu carcasa alba, tot de la Satisled.

In vreo luna sau doua o sa public si eu imagini cu noul panou de 300W (real drain power) la care lucrez.

Succes !
 

Mentosane

New member
Salut

Salut

Cunoaste cineva un site BUN , unde as putea gasii un panou de leduri de maxim 120w , dar pana in 900 lei ?

PS : nu din Romania :tiphat::tiphat:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca nici Google nu te poate ajuta iar ce se gaseste pe Ebay si Amazon nu iti satisface necesitatile, atunci inseamna ca inca nu s-a inventat/construit ceea ce cauti.

De ce nu ti-l construiesti singur ? Iti ia ceva timp, dar e chiar funny si rezultatul final e cu atat mai placut cu cat stii ca ai muncit cu greu pentru el.
 

Mentosane

New member
Daca nici Google nu te poate ajuta iar ce se gaseste pe Ebay si Amazon nu iti satisface necesitatile, atunci inseamna ca inca nu s-a inventat/construit ceea ce cauti.

De ce nu ti-l construiesti singur ? Iti ia ceva timp, dar e chiar funny si rezultatul final e cu atat mai placut cu cat stii ca ai muncit cu greu pentru el.

PAI ...hai sa incepem cu inceputul
EBAY : http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw...20w+LED&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Din toate astea nu am gasit nimic BUN !!!! Am dat alta cautare (660nm led blablabla) . Nu stau acum sa pun 50k de linkuri dar ce am gasit era ( Not Available to Romania ) . DOAR 1 am gasit si ghici ce zicea el : Price 129 $ . Cu totul ca sa ajunga la mine Shipping: $257.93 UPS Worldwide Expedited . Pai da-l in **** mea ce ii face ma pe drum ? Frectie ?


iar pe amanzon citii niste REWIEW's si nu imi placu deloc (ba ca sunt stricate unele , ba ca nush ce )

Cu GOOGLE stiu si eu sa umblu numai ca nu vreau sa gasesc vreun site care sa imi ia banii si sa imi trimita pe 12.12 2012 produsul sau mai stiu eu ce primesc .

De asta am apelat la voi , ca poate unu dintre voi CUNOASTE un SITE SIGUR de unde a comandat/vrut sa comande .

:tiphat:

Si mi-as face eu un "panou" , numai ca habar nu am ce sa fac cu 2 fire si un led daca mi le pui in mana
 
Last edited by a moderator:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ieftine si bune, si cu pret de shipping redus nu o sa gasesti din pacate. Panourile chinezesti mai ieftine sunt facute cu leduri la fel de ieftine, no-name, produse tot in china.

Panourile scumpe, profesionale, sunt facute cu leduri mult mai bune (CREE, OSRAM, etc) dar evident si mult mai scumpe, acest lucru reflectandu-se in pretul final.

Cand te decizi sa treci pe leduri trebuie sa iei in calcul suprafata de crestere. Un panou de 120W nu iti lumineaza eficient mai mult de 0.5mp (daca il pui prea sus scade intensitatea iar puterea de patrundere se diminueaza considerabil).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
tu ai spus ca vrei panoul sub 900 ron, deja este extrem de putin pentru un panou de calitate, daca voiai sa includa si transportul, deja glumesti.
 

Mentosane

New member
tu ai spus ca vrei panoul sub 900 ron, deja este extrem de putin pentru un panou de calitate, daca voiai sa includa si transportul, deja glumesti.

NU GLUMESC DELOC => http://www.growlights.co.uk/120w-led-grow-panel-red-blue-orange-p-45.html

1 Nu am vazut sa trimita in Romania.
2 Am gasit EXACT acelasi site ( la fel , identic) dar cu fundal albastru (aici m-am gandit ca unul din ele ar putea fii SCAM).
:tiphat:


Nu vreau un panou de CALITATE ... ca ala stiu si eu ca iti scoate o gramada de bani din buzunar .....dar nici o porcarie care o bagi in priza sa ii faci proba si in 5 min ti se ard 5 leduri ....
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu par foarte safe aia, si nici nu cred ca trimit de fel catre ro., vezi pe net daca nu cumva exista cumparatori de-ai lor care isi spun parerea. daca totusi vrei sa cumperi dupa ce mai studiezi, le poti da un mail. atat timp cat au plata nu vad de ce nu ar livra. si vezi si cat costa transportul, sa nu fie cumva foarte scump.
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Mai ieftine ca cele de pe Ebay , direct din China nu cred ca o sa gasesto.

Dar ce te faci cand iti vine pachetul la posta si te duci sa-l ridici ? Ce explicatii le dai ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si de pe ebay sunt vanzatori care vand direct din china. dar cu dhl, care costa mai mult decat panoul pe care il vrei tu..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
vad shipping only to the usa. si oare cate comenzi poate strange inaine sa se sesizeze cuparatorii ca nu vor primi nimic si sa ceara banii inapoi? nu de alta, dar descrierea pare facuta de pe net, cu ajutorul google translate. si accepta si bulk orders.. daca se gaseste cineva sa cumpere cateva bucati din cele mari, s-au scos. :)

sugestia mea ar fi sa gasiti vanzatori cu numar de telefon la care raspunde cineva, si sa stie si engleza (orice firma serioasa din china are cateva persoane din departamentele de vanzari/PR care sa stie engleza) si preturile sa fie si ele in rand cu ceilalti vanzatori, ca daca unu e de 2-3 ori mai ieftin decat restul, ori nu trimite nimic, ori primiti vreo cutie de conserva cu beculete sau cine stie ce alta "oferta de Craciun".

sunt multi dubiosi in acest domeniu in care nu ai cui sa te plangi daca te ard, asa ca take care!
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pai am si precizat "eftin si bun". Evident ca de pe Ebay poti lua oricand tepe, dar daca tranzactia e acoperita de Ebay Buyers Protection (si cam toate sunt) iti iei banii inapoi destul de usor (eu am avut vreo 3-4 experiente in sensul asta).

Ceea ce ma mira pe mine e ca nu s-a apucat nimeni pana acum sa aduca astfel de lumini sa le revanda in Ro, desi magazine de profil sunt.

Se pot lua la preturi cat de cat rezonabile (dar evident tot chinezarii) de pe Alibaba, numai ca acolo cumperi la palet, nu la bucata.
 

swimi

Member
Eu vreau sa imi comand de pe ebay o chinezarie de 90W . Partea buna e ca imi pot configura cum vreau eu pannelul (vreau unghi de 60)
Intrebarea mea este ce leduri sa cer? Eu tind catre 8:1 red/blue, exista alta varianta mai buna?

PS: toata treaba ma costa 540 RON.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca vrei sa o folosesti singura, fara alt adaos de lumina, baga ceva leduri daylight.
 
Top