What's new

Discutii legate de LED-uri

dalin

Member
mai...nu stiu ce strain este dar semintele sunt din albania....chiar nici ala nu stia ca a cumparat de la un dilar:D si le-a gasit acolo...am mai zis asta....si cand am scris sus am scris ca 170 de grame toate 3 .....mie mi se pare ok avand in vedere ca am crescut-o cu bionat si vitaflora ptr plante cu flori si uree
 
1. chinezarii scumpe rau
2. se poate si 1$/W fara heatsink.
3. jdemii de watts led pentru ce? un led alb de 1W abia atinge 100lm, dar alea din china nu prea cred.. hpsu atinge si 160lm/W
4. as folosi led sa suplimentez cu lumina rece un hps, in rest nu prea vad de ce sa aleg momentan cand 400w de led(china) ajung sa coste cat un hps de 400w cu balast digital. Iar caldura degajata e cam aceeasi, ba chiar teoretic hpsu ar degaja mai putina caldura pentru ca e mai eficient desi o parte din energie este convertita in lumina infrarosie, de unde rezulta niste caldura iradianta.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu ma bag la restul dar la pct. 3 nu prea tine.
conteaza eficienta, nu lumina vizibila sau watti..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ce faci cu leduri albe?? de fapt de ce mai iei leduri daca nu te folosesti de atuul lor, adica spectrul cat mai concentrat exact pe banda necesara plantei..
 
Completezi spectrul?

cool white led
l1d1.gif
&
HPS%20SPECTRUM.jpg


L.E.: Leduri de 630nm&470nm, is vreo 70-80-100$ placuta. Driverul difera in functie de culoare, 25-28V, 3800ma si 30-36V, 3000-3200ma.

Daca esti nebun si cu $$ poti oricand sa incerci asta. Nu vad insa rostul.
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
il completezi,dar il completezi mult mai ineficient
decat cu cele cu spectru scurt. eu unul nu as pune mai mult de 10% albe. si de ce sa pun cand e mai iefin sa atarn cateva neoane??

adica se poate face asa, dar nu merita.
 
Pai, era o optiune.. S-au cam lamurit lucrurile insa.
Dar micro nu cred ca strica 70-80% leduri rosii si restul albe, e mai simplu, mai ieftin sa ai un spectru cat de cat variat decat cu jdemii de culori de leduri. O sa testez cumva niste combinatii de lungimi de unda dar cam dureaza.. un an doi.
 

hamstorgg

Member
Nu mai cumparati de la Retaileri deoarece intradevar toate sunt din China,doar ca au un sticker in plus.

Eu am o prietena chinezoaica care cu asta se ocupa si vinde relativ iefitin fata de piata in Romania care fura pe fata cu preturile lor.

Un LED la 250W cu leduri de 2W putere in valoare de 250 de USD + transport + vama.
Eu zic ca iesi mult mai ieftin :)

Btw,happy to be back ! :)

P.S Poti sa specifici ratia de alb rosu si albastru dorita!

Pentru cei prizati!

Un site cu un guide DIY(DoItYourself) de LED PANELS!

http://www.ledgrow.eu/diy.html
 

Mentosane

New member
bun.
explo deci 3 zici k nu e bun de nimic.
Cu 2 as putea face ceva ? e bun de ceva? Sau macar un site cu ceva asemanator dar care fie bun ? :wave:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu nu ma legasem de postul tau. nu am experienta cu acele aparate, nu stiu mai nimic despre ele.
 

Mentosane

New member
Salut

Salut

Fratilor vreau si eu sa imi fac un mic panou de leduri. M-am gandit ca unul de max 40w ar ajunge. As vrea sa folosesc leduri de 1 w ( rosii , albe si albastre).Bugetul alocat pentru leduri este de 250 lei .
Acum sa va spun care e buba. Nu stiu de unde sa comand ledurile .

Mie doar acestea mi-au atras privirea dar nu cred k merita sa dau banii pe ele http://www.ebay.com/itm/10pcs-1W-Re...367?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c5609c17

Va rog spuneti-mi si mie de unde as putea sa cumpar niste leduri (cei care va pricepeti :D )


:tiphat::thank you:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
in primul rand ti-as sugera sa inlocuiesti ledurile albe de vrei sa le pui cu un neon sau poate chiar mai multe. t5-uri nu produc prea multa caldura, si nici nu ocupa spatiu.
apoi, in link-ul ala de pe ebay, cele albastre sunt mai aprope de spectrul potrivit fata de cele rosii, care sunt cu mai mult de 20 nm pe langa. ca pret nu ar fi mult, dar ai putea gasi ceva mai de firma, eventual de 3w/pc. ca sa fie mai usor cu montarea si racirea. la site-uri de unde poti lua nu am de ce sa ma bag, dar cele din tara nu prea au spectre potrivite pt. growing, cel mai probabil va trebui sa comanzi de afara.

succes.
 

Latest posts

Latest posts

Top