What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Culturi Ninja

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
"muguri" este in mare parte un termen. Nu seamana, in opinia mea, cu mugurii pe care ii vedem pe crengi. Eu as descrie bud-ul mai mult ca o aglomeratie vegetala...dar denumirea e prea lunga si nu prea cred ca o sa prinda la public...

Ma irita lenea unor oameni si sincer ma deranjeaza ca avem acest gen de discutie intr-un thread la care am bagat informatii, zic eu, bune si ceva creativitate si umor. Dar daca esti prea lenes sa citesti, nu mai visa ca ai sa cresti vreo planta, pentru ca daca ai avea grija de ea la fel cum te si informezi, atunci plantele tale nu vor supravietui germinarii.
Definitia data de tine este ceva generic ce suna de parca ar fi luat de pe legea antidrog. Nu zic ca este in totalitate gresita, numai ca prezinta erori grave.
Iar de recoltat...Fiecare planta pe lumea asta are parti ce se pot recolta si folosi. Rosiile au fructele lor, cartofii au bulbi, floarea soarelui are seminte, tutunul are frunze, si numeroase alte ierburi aromate au inflorescente. Fiecare are un ciclu in natura si creste, in mare, cam in aceleasi conditii.

Totusi te avertizez de acum. Nu considera subiectul "cannabis" o chestie gen un hobby micutz. Este un subiect complex cu informatii numeroase. Vei avea nevoie de mult timp sa le intelegi si sa le aplici. Asa ca iti recomand sa le faci in paralel. Dar sa stii ca nu vei scapa cu una cu doua. Daca ai sa stai in scaunu tau si ai sa cochetezi cu ideea de a creste si nu ai sa faci nimic...nimic nu se va schimba. In schimb daca te vei implica in asta, dupa cativa ani vei intelege elemente de ecologie, biologie, genetica, agricultura si elemente ce tin de pamant si relatiile simbiotice dintre acesta si plante...pe care putini studenti de la agronomie ajung vreodata sa le invete. Si da, aceste skiluri se transfera asa ca vei putea creste mai mult decat doar o buruiana buna de fumat.
 

swimi

Member
Pentru apa ma gandeam la un furtunas camuflat si o pompita. Ma rog sunt si inpedimente: pompa la ce o alimentez, ce debit are etc.
 
A

andreiiibbb

Mm, imi pare rau daca ti-am creat vreun discomfort in ceea ce am spus. Dar dupa cum am mai spus, sunt incepator, am si o varsta frageda si nu am spus ca vreau sa imi iasa niste plante foarte sanatoase si nici nu am spus ca o sa imi iasa din prima.
Doar ma documentez deocamdata si cand o sa cred ca am acumulat destule cunostinte poate o sa ma apuc sa cresc o planta.
Intr-adevar este adevarat ce spui, cred ca esti foarte experimentat si o sa-ti urmez sfatul.
- numai bine!
 
hmm.. ma gandeam acum sa cumpar niste seminte de CLEOME spinosa Colour Fountain
sa arunc prin apropierea plantelor.... daca trece totusi cineva pe acolo sa creada ca e canepa romaneaasca sau planta asta ciudata...
Cleome040618.jpg
Cleome040621.jpg

ce parere aveti ?:D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
planta aia s-ar putea sa atraga mai mult atentia decat sa camufleze.
am asa ceva in gradina si creste destul de inalta, e observabila de la distanta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sugerez sa mergi pe mai multe locatii concomitent.. ca sa nu ramai fara material. :)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
putina lume se apuca sa citeasca un thread cap coada
si mai putina lume il cinteste de 2 ori. Cum? Cine? EU? Sa fi ratat ceva? NUUUUUU!!! Imposibil!

https://www.icmag.com/ic/showpost.php?p=2598878&postcount=25

ideea cu subterfugii poate are nevoie de cateva elemente noi.
Am mentionat ca cea mai buna metoda este camuflajul. Unii ar spune ca daca pui plante care seamana asa ai sa camuflezi iarba. Ideea de camuflaj include si asta. Dar sunt probleme. Daca ai plante care seamana intre ele, oare nu se va lasa careva pacalit?
Cum? Pai nu-i asta ideea?
Ba da, asta e ideea. Dar nu vrem sa creada lumea ca avem 15 marioare intr-un loc in loc de 4-5.
Cum adica?
Sa zicem ca ai in curte sau in orice alt loc 5 plante si le camuflezi cu alte plante care seamana cu marioara si intamplator vede unu plantele si zice. MOOOAAAAA ce de iarba...pt ca vezi tu...seamana a iarba. Se apropie, fie nu isi da seama ca nu e iarba si le ia pe toate, inclusiv marioara ta. Fie isi da seama ca nu e iarba si deodata observa care e iarba si care nu e, pt ca el este acum destul de aproape incat sa faca diferenta.
Ideea e sa il faci sa creada ca sunt alte plante si nu iarba. De la distanta e mai usor sa pacalesti ochiul uman decat de aproape.
Daca tot va laudati ca ati vazut filmele lui Jorje atunci ati ratat cateva elemente din materialul de outdoor. Cel mai bine este ca o planta sa fie ascunsa intre alte plante de culori similare. Pentru ca frunzele sunt in spatele mai multor tipuri de frunze, tulpini si poate si flori, bogatia de detalii, unghiul din care bate soarele, umbrele si multe alte alemente din jur, il fac pe cel ce se uita in acea directie sa nu isi dea seama ce e acolo.
De ce?
Treaba cu camuflajul se bazeaza pe faptul ca oamenii nu au o vedere prea buna, in comparatie cu alte specii, de cele mai multe ori daca sunt de la oras si merg la padure sau in alte locuri, multe lucruri de acolo le sunt straine si mai este si un fenomen ciudat numit orbire perceptuala (wikipedia). E cam acelasi lucru ca in jocurile de la BigFishGames in care trebuie sa cauti 15 obiecte si in imaginea din fatza ai peste 150. Sunt atat de multe informatii si nici nu esti sigur cum arata ceea ce cauti, incat nici nu iti dai seama ca le vezi.

Asta e exact ceea ce ar trebui sa incerci pt plantele tale. Omul nici nu ar trebui sa constientizeze faptul ca acolo ar putea fi o marioara.

Am cunoscut pe OG un bucurestean. Baiatu crestea de mai multi ani in mijlocul bucurestiului. Cum? Unde? Langa tomberon :D. Ewwww...Da stiu, dar plantele lui erau ascunse intre alte marioare. Erau ele ruderici dar cand esti baiat destept si poti face diferenta intre BigBud si Haldan ... trebuie doar sa elimini masculii si plantele tale "dispar" ca prin minune. Apoi duci gunoiul, le uzi, mirosul le camufleaza vara, iar toamna recoltezi lejer. Acum metoda nu mai merge pt ca primaria la el trimite oameni sa mai taie ierburi de acest gen si pt ca lumea a inceput sa stie cam ce e aia marijuana (chiar daca ochiometric tot Cannabisul e la fel). Baiatu a facut o chestie inteligenta pt ca s-a bazat pe ignoranta oamenilor. Toti stiau ca acolo creste canepa chioara si ii durea in cot de ea. Chiar daca s-ar fi uitat direct la un bud gros de Big Bud creierul lor le-ar fi spus acelasi lucru: e canepa chioara.
 

sanducu

Active member
Da, numai ca acum nu prea mai gasesti canepa chioara in oras, si nici prin parcuri oricat de pustii si intinse ar fi nu poti sa risti. Departe.... cel mai departe... :) unde nu mai vezi prezenta de om inca vreo 30 min pe jos in directia aia... :) dupa copacei, in poienite, unde nici dreaq nu s-ar duce... unde cand ajungi si vezi cat de pustie e zona sa iti spui "Nici iarba nu mi-as creste-o aici"... da... :)

nice Sunday :)
 
da gantz ... ai dreptate eram eu prea incantat ca am gasit planta asta si vroiam sa o folosesc cumva... o sa arunc prin oras.. sa vad daca prin toamna dispar:))

cat despre burieni... o sa caut ceva ingrasamant sa le fac sa creasca putin mai mari.. sa mascheze bine locu si daca tocesc plantele din jur sa le ajute sa isi revina mai repede :)


hmm,, de citit topicu l-am citit de mai multe ori de la cap coada si defiecare data cand il recitessc ma amuza povestea cu nenea ninja

respect !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
din cate stiu eu acea planta nu este nativa in romania, deci va atrage atentia oriunde o pui.
 

dready88

Member
Asa am facut eu am aruncat inainte de iarna cateva zeci bune de grame de seminte de canepa prin gradini ca sa le germineze zapada cand se topeste la primavara sa vad ce se intampla cu ele.
La majoritatea gradinilor e gardu inalt si sunt curios dak o sa dispara. Numa din curiozitate am facut chestia asta ca sunt constient ca nu o sa pot sa cresc la mine in oras in acest mod. Oriunde ai fi, lumea o recunoasete repede planta chiar daca nu fumeaza.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
majoritatea semintelor ajung in stomacul pasarilor. contrasteaza cu zapada.
Am vazut personal pasari urmarind oameni care plantau seminte. Nu conta ce fel de seminte ca nenorocitele veneau, sapau, mancau. De aceea eu prefer rasadurile sau clonele :D
 

dready88

Member
aaa da eu n-am stat sa le plantez le-am aruncat trecand pe langa gradinii cu speranta ca natura o sa fac tot. Zapada cand se topeste o sa le bage in pamant iar ele o sa germineze. Este testat deja o data de un prieten care a aruncat din fata geamului niste seminte fara sa isi dea seama de urmatoarele consecinte. Si primavara :hide: ceva de genu nam fost eu :dunno:
 
R

Razvannus

Avand in vedere ca suntem la partea OUT, am niste chestii in biblica, ce nu imi prea dau pace de ceva vreme ! Udatul, o parte foarte usoara dar in acelas timp foarte importanta, din experienta mea cu alte legume ( avand in vedere ca nu am crescut mariuci pana acuma ) stiu ca se uda dimineata sau seara, pt ca "se oparesc" plantele, ma gandesc ca se aplica si la noi treaba asta ! A doua treaba ar fii, a spus cineva pe forum(parca boltar) ca uda cu 10L/planta (stiu ca depinde foarte mult de imprejurimi) dar nu o ineci cu 10L odata de apa ? Sau o udai de 2x/7 zile cu 5L ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
out nu o poti inneca nici cu o cisterna de apa. am spot-uri unde am varsat aproape 100 de litri si nici nu se vedea noroi pe jos in 30 minute pana am plecat.

si da, ar fi recomandat sa uzi pe racoare, dar daca e urgent poti uda si in mijlocul zilei, numai ca e posibil sa isi lase putin frunzele pentru cateva ore, dar isi revin pana a 2-a zi.
 
E

evilkid

la out nu e problema de inecat ca are unde sa se duca apa, dar o furtuna poate sa le inece daca pui plantele intr-o zona unde se poate strange apa de la ploi....
 

ganjamind

Member
Salutare la toti :)

Doar ce am terminat de citit (integral) acest topic...in urma caruia am hotarat sa imi fac si eu cont...

Sa ma prezint: sunt si eu un mini-ninja care doreste sa isi dea anul acesta examenul pentru a deveni master-ninjalau.

Practic verzu-shu de un an jumatate ce este drept doar indoor la inceput cu improvizatii care mai de care mai ciudate incepand cu pamant de curte si seminte de canepa romaneasca cumparate cu 60 lei de la un "amic" puse sub cfl de 20 de w iar apoi neoane ..tot de 20 w..continand cu un reflector confectionat manual din tabla zincata si intr-un final o instalatie hps in toata regula...

Acum pot spune ca am deja 4 generatii recoltate si 7 soiuri incercate.

Ceea ce doresc este sa fac si un outdoor de mici dimensiuni...cate o planta din fiecare strain...am disponibile 4 strainuri acum :) si vreau sa vad cum se comporta afara..

Pamant 6-7 ph Florasol am....50 l 20 lei

Ingrasamant (aproape gama completa advance nutrients) nici nu va spun cate mi-am refuzat ptr a achizitiopna acesti nutrienti...

acum is in cautare de locatie si solutie ptr irigare....

Am citit si tot citit acest ghid conceput cu iz de gluma...

Eu am ajuns sa cunosc destul de bine crescutul indoor ceea ce ma face sa cred ca outdoor nu imi va fi f greu...

Cu toate ca...si inside-ninja sa fii tot greu este....

Astfel ca poti avea nenumarate neplaceri de care nici o steluta fermecata nu te poate scapa...

Cea mai mare tragedie am traito in urma cu 2 luni...cand am avut o infestare cu spidermites...(neste paianjeni minusculi ce se hranesc cu seva platei) de unde au aparut acarienii astia mai ales pe gerul acela nush...am crezut ce micile pete de pe frunze sunt de la caldura...apoi am obs infestarea....aveam 5 plantute...fiecare trebuia sa imi ofere intre 25 si 35 de grame...(le-am facut lst si le-am tinut de statura medie) doua le-am taiat definitiv iar pe celelalte le-am fumat cu ganduri negre...per total am scos 40 g cu acarieni mustind in sinsemila...:(((

Pentru ca voi dragi ninja sa nu patiti asta luati aminte la mine...si cautati sub frunze si cele mai mici semne de infestare....daca se intampla in vegetatie aveti noroc...cumparati de la insecticide ptr plante...acaricid(acela ptr acarianul comun si rosu si plat) cel mai scump...si stropiti peste scarbe pana cand nimic nu va mai exista...si cand nu veti mai vedea nenorociti...ami stropiti o saptamana....ouale inca asteapta sa eclozeze...

Nush de ce cred ca am deraiat de la subiect...

Gandul meu cel mai de drag este sa vad in fata-mi plante uriase...frumos dezvoltate si semi-uriase...sa vad o planta de peste un m jumatate cu muguri uscati cantarind peste 500g este un vis sper pe viitor realizabil...:)

nu voi avea nevoie de 500 cred ca mugurele principal si inca cateva ramuri imi vor ajunge mie si pretenilor insa imiginea aceea va merita tot timpul....si fumul nobil de dupa....este un gand imbaietor...

Astfel ca cateva intrebari as avea de pus...

Planta trebuie pusa intr-un loc ferit de oameni si de...corespondentul ei romanesc si lipsit de catre dragul de thc ruderalis..insa totusi polenul poate fi transportat si pe dist de peste 2 km...gandesc ca este greu sa o ascunzi de o astfel de amenintare....

Intrebarea mea...:1.cantitatea de polen conteaza? adica daca doar o cantitate minima de polen ajunge la a mea doamna presupun ca doar putine seminte vor fi produse.

2.inceputul lui iunie presupun ca este ideal...mai devreme se poate totusi...gandesc ca daca plantele(inca mici fiind) intalnesc o noapte friguroasa de 10 grade cam sufera...care este cel mai devreme cand pot fi puse.

3.eu voi pune clone..acestea trebuie neaparat obisnuite cu lumina naturala inainte de a fi transplantate sau pot incerca sa le scot direct in salbatic.?

Cam acestea ar fi actualele mele curiozitati,de precizat ca in acet moment am 5 fete superbe acasa de un verde negru surprinzator...imi pun toate sperantele in acest grow pentru a-l duce la capat fara nici o gresala.

Nu trebuie sa ne gandim la marijuana ca la o planta ci ca la un prieten un companion in viata cu rele si bune...mai multe bune binenteles :)
 
Top