What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Cultivare ninja.

kil

Member
Salutare fratilor. Vreau sa imi cultiv niste ierbuta pe la mine pe aici stau intr-un sat in R.M. si m-am gandit dar nu stiu de unde sa cumpar seminte. Pot sa ma duc in Romania sa dau comanda si sa ma intorc inapoi la mine in sat. Un site cu seminte sa nu astept mult si sa nu semnez la primire ? Vreau sa cresc niste sativa outdoor stiu cam ce sa fac m-am gandit unde o sa o cultiv intr-o padure ca iau o planta mai mica gen Amnezia Haze alte soiuri mici indica sau sativa gen Amnezia haze de se poate ascunde usor intre niste buruieni ? Multumesc.
 

kil

Member
Apropo nu merge sa dau reply. Dar am uitat. Nu cultiv pentru vanzare deci imi puteti recomadna un soi care nu face multe plante consum pentru mine deci 500 de grame pe an sunt ok.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sativele nu se prea pot creste afara in clima europeana. Eu iti recomand sa comanzi din vestul europei. Am auzit prea multe povesti de groaza legate de magazinele din romania.
Nu inteleg ce zici ca vrei un soi care nu face multe plante. Dar, daca plantezi un soi indica sau majoritar indica care se aiba timp sa termine flowerul pana in toamna, cu ceva udari de apa si ceva nutrienti poti sa te bazezi lejer ca vei primi suficient din 5 femele. Drept urmare, cu un pachet de 10 seminte ar trebui sa iei asiguri acel minim. Daca vrei sa fii sigur, poti lua 2 pachete si sa faci mai multe spot-uri, ca sa ai sanse mai mici sa ramai fara recolta daca ceva nu merge bine.
 

kil

Member
Nu am zis ca e obligatoriu un soi care nu face multe plante. Si ma gandeam la ceva feminized ca-s mai nou si nu stiu sa deosebesc plantele. Indica am fumat nu imi place lenea. Vreau sa incerc o sativa sa pot sa am si grija de ferma. Unde stau eu e seceta deci m-ar putea avantaja sa cresc sativa. Da dar ma pune sa dau cnp-ul acolo sau sa semnez cand le aduce? ma gandeam sa comand de la Nirvana.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sativa nu are timp sa termine afara pana vine frigul. Nu conteaza daca e seceta sau nu. Doar in sera cu controlul orelor de soare poti creste sativa in europa.. cel mai mult poti spera sa termine afara un hibrid sativa, dar doar daca ai noroc de toamna blanda. Dar, daca nu e o toamna buna, ramai fara nimic. Poate de un hash mediocru sa fie bune, dar de fumat nu ai ce fuma daca nu termina sau mucegaiesc din cauza vremii.
Chiar si daca e trimis prin curier, nu verifica nimeni ce cnp si ce semnatura dai tu acolo. Unii trimit prin curier, altii prin posta. Nu stiu cum e la nirvana.
 

kil

Member
Sativa nu are timp sa termine afara pana vine frigul. Nu conteaza daca e seceta sau nu. Doar in sera cu controlul orelor de soare poti creste sativa in europa.. cel mai mult poti spera sa termine afara un hibrid sativa, dar doar daca ai noroc de toamna blanda. Dar, daca nu e o toamna buna, ramai fara nimic. Poate de un hash mediocru sa fie bune, dar de fumat nu ai ce fuma daca nu termina sau mucegaiesc din cauza vremii.
Chiar si daca e trimis prin curier, nu verifica nimeni ce cnp si ce semnatura dai tu acolo. Unii trimit prin curier, altii prin posta. Nu stiu cum e la nirvana.
Atunci imi poti recomanda niste indica care nu creste inalta sa o pot masca cu un tufis mai mediu asa. Cum era si amnezia haze la inaltime. Mersi frumos de informatii.
 

kil

Member
Si imi poti explica care ar fi nivelul de crestere outdoor in dificultati al feminized autofem si regular la autofem mi se pare ca infloresc cand ating o anumita varsta tot ce stiu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
produse din stocul magazinului nirvana si autoflowerele is departe de zonele in care te-as putea ajuta. o sa ii las pe cei ce au crescut in trecut asa ceva sa iti zica mai multe.
 

kil

Member
Atunci cred ca o sa renunt la ideea cu sativa. Expo tu de unde comanzi seminte ok ? Am citit topicul cu recunoasterea sexului si cum trebuie idepartati cei de sex masculin. Dar cei de sex masculin nu fac si ei mugurasi ? Nu am vazut sa citesc. Si nu stii un soi de indica care e mai domol. Cel putin aici in RM nu stiu ce soi se planteaza da e nasol te baga in stoned head 5-9 ore. In Bucuresti cand am fost parca era mai ok si la gust si la tot. Aici iarba e proasta poate si fiindca e data cu toate cacaturile. De asta vreau sa imi plantez si pentru mine pentru consum 2-3 soiuri chiar daca ma gandesc mai bine cate 2-3 plante din fiecare soi sa nu trebuiasca sa am grija de ele multa. As lua ceva soi care creste mai inalt si face mai multe plante but nu am unde sa ascund bro. Asa prin gradini la un soi mic tip blueberry il pot ascunde printre bostani in gradina un soi mai mare as sapa o groapa si l-as baga in groapa ca aici nu prea ploua si chiar daca l-as baga in groapa l-as baga unde tin stupi de albine. De ce ? Fiindca e un teren in panta si se termina panta brusc si as putea face 2-3 canalase anti inundare cu gauri ascunse la terminarea pantei. Si as avea motiv sa ma duc sa le ud ca zic ca duc apa cu zahar la stupi. Ca am vreo 30. Si nu cred ca ar fi problema de polenizare cu plantele masculine ca le-as inteparda si chiar si asa o planta feminina din fiecare soi tot as pastra pentru seminte sa mai fumez si eu in alti ani din soiu meu natural. Oricum productia nu conteaza asa de mult ca fumez doar eu fara prieteni chiar daca as vrea sa impart tripu cu prieteni nu m-as risca niciodata. Si asa fac ceva ilegal daca as m-ai si indemna nu mi-ar sta bine pe constiina.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Sative pt ROMÂNIA nu ai sa găsesti in veci Amin. Nu avem clima necesara. Mai bine încerci sa crești banane la polul nord.

Exista hibrizi cu efect gen sativa dar cer băieții niste bani pe boabe de te ia capu. Cinderella 99 de la Brothers Grim sau Mosca seeds... daca vrei sa dai 100+ pe 10-12 boabe regular

Mugurasii sunt o aglomerație vegetală folosita de femela ca sa captureze polen. Tu, ca mascul feroce, ai vrea sa capturezi ceva polen de la alt mascul feroce?

Nu te lua prea mult dupa descrierile de pe net. Da, unele plante cresc mari de tot, altele nu foarte dar conteaza foarte mult si condițiile. Dacă îți e frică ca se fac prea mari le pui in august si gata.
Totusi vezi ca albinele iti pot aduce polen de la cânepa din zonă si semințele rezultate vor da plante din ce in ce mai slabe ca high. Nu ai ce face aici.
 

kil

Member
Nu am vazut daca exista mesaj privat pe acest forum. Daca exista imi puteti da un mesaj cu un site de seminte. Nu as da 100 de euro pe 10-12 boabe in veci. Cred ca raman la o indica. Ma tem ca cresc prea mari fiindca nu am unde sa le ascund pe aici paduri sunt 2-3 dar mici chiar daca sunt nemiscate de mult sunt langa terenuri agricole si e pericol mare. Unde as vrea eu sa cresc printre niste boscheti plante de maxim 35-40 de cm cum era la Amnezia Haze.
 

kil

Member
Si as face niste compromisuri. La privinta cu marimea dar sa cercetez locurile de prin prejur si sa vad deja am 2 gandiri dar nu stiu cat de sigure sunt. Vorba aia dupa ce ti-am citit topicul trebuie sa le plantez acolo unde nu s-ar gandi nimeni sa isi planteze plantele. Cat despre legatul plantei sa stea in jos imi poti da mai multe detalii te rog ?
 

kil

Member
Cristocel singur tip de la ei care infloreste mai rapid adica 60 days e ala Edy. Si daca le-as pune in august sa nu creasca inalte ca nu specifica inaltimea s-ar putea sa ma arda garda inainte. Asa ca prefer sa fiu stoner si liber decat happy si inauntru. Si inca ceva baieti ce inseamna stealth ship ? Stiu ca este livrare discreta dar cum functioneaza iti trimite semintele alea printre seminte de lavanda sau or what ? Ca nu prea inteleg.
 
de ce ar specifica cineva inaltimea ,ca doar e determinata de perioada de vegetatie .Inaltimea o corectezi tu cu topping ,mai multe. lily-48-60zile,lily x himalaya - 49-56,queen mother -56-63,alice 49-56,her majesty 56-70,first lady 60-70, Edy,Astea iti termina toate si sunt tot ce au ei si nici nu o sa ai probleme cu mucegaiul ca au structura de sativa,plus ca astia is timpi de indica.Daca bagi ceva indicoase nu o sa mai fi productiv la ferma cum ti-ai propus hihi. In legatura cu stealth-ul la shiping ,poti vorbi cu cei de la care cumperi sa-ti faca pachetul cum doresti sa nu se observe,nu o sa aiba nimic de comentat toti sunt bucurosi de un client nou.Ba eu nu te oblig sa cumperi de acolo doar ma bucur ca mai exista lume care stie ca sativa e altceva , nu ti-o da cu lene si am vrut sa ajut.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu ce asteptari legate de inaltime ai tu, dar out plantele vor depasi 1 metru indiferent de ce le faci tu. Ba chiar majoritatea vor depasi si 2 m. Chiar si cele autoflower au potentialul sa depaseasca 1 m inaltime. Se poate sa stai sa le legi o data la cateva zile, dar e si munca multa, si devine si clar ca sunt plante ingrijite. dar nu cred ca exista planta sa termine sub 50 cm inaltime in mod natural. Nici canepa nu sta asa jos.
 

kil

Member
Deci cam cat timp de vegetatie le-ar trebui pana sa se schimbe ora sa intre in flower? in ce anotimp intra in flower ? Explo daca le trebuie timp de veg mic gen 30 de zile cred ca varianta lui Grantz cu pusul plantei rasadite in august e numai buna. Sa intelegi si tu explo nu as avea unde sa ascund plante de 2 metri aici. Poate in stuf sau sa in una din padurile alea dar nu stiu ce sa zic. Cristocel sa cante melodii de astea nu prea stiu nu ascult rap Moldovenesc in general. Ca-s un fel de moldovean ca mama a stat la granita cu ukraina in Romania. Si tata e din Bucuresti. Bunica e moldoveanca din R.M. care a imigrat in Romania. Eu am fost crescut in Bucuresti pana la 14 ani si de acolo m-am dus in R.M. cu tata cu afacerea lui. De aia vizitez Bucurestiul des si stiu cum e iarba de acolo. Dar ca rapperi ce ascult pe aici si m-ai sunt ok. E eLegancE parca Magnat si Feocist, Unda Comuna (din care face parte romaNecredinciosu aka romaN care canta cu Bocaseca au fost si la Mic Check impreuna). In general nu prea mai stiu. Revenind la Canna. O sa vad si cred ca o sa iau de la Delicatessen niste sativa si ceva indica poate am nevoie de somn. Mersi de recomandari.
 
Top