What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai in primul rand nu as recomanda sa bagi in ecuatie plante din seminte feminizate, pentru ca nu stii ce metoda s-a folosit pt. feminizare, si daca genetica este sanatoasa.
apoi sa Afli daca sunt ibl.. ar trebui sa gasesti pe site-ul producatorului. desi multi evita sa scrie ca un anumit "strain" nu este IBL, poti gasi cuvinte precum hibrid, cross.. etc. in descriere, si atunci e clar ca nu sunt IBL-uri.
 
G

guestaweed

ok . multumesc explo
si atunci daca nu e IBL
si fac acest cross....semintele au o sansa 50/50 sa fie ok sau nu , corect ?
adica sa iasa o nasoleala sau sa iasa ceva ok .....
e la ghici nu ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu e la ghici, dar probabil vei avea foarte multe fenotipuri, si putine dintre ele vor fi dezirabile. asta daca nu cumva genetica de la cele feminizate iti va da peste cap total planurile. semintele feminizate nu-s pentru breeding..
 

dushumea

Member
Salutare si bine (ca) v-am gasit! :) . Sunt curios daca si-a construit careva dintre voi un panou cu led-uri; ce led-uri a folosit, cum le-a alimentat, daca merita raportul investitie/rezultat, etc. As vrea sa folosesc un sistem de genul asta pentru o carcasa Spire SwordFIn SP-9007B, pentru a creste o planta. Cred ca 30-50 W ar fi suficienti pentru suprafata respectiva. Am cautat pe net informatii despre cum as putea sa-mi fac singur un panou cu leduri, insa nu sunt asa multumit de ce am gasit; asa ca daca m-ati putea ajuta cu link-uri sau alte informatii, v-as fi recunoscator.

Carcasa: http://www.marketonline.ro/carcase/carcasa-spire-swordfin-sp-9007b
Un link interesant: http://www.homegrownlights.com/14wled.html

Sper ca am adaugat bine linkurile; daca nu, mai incerc, sa nu dati tare :)
 

yohji

Member
Salutare si bine (ca) v-am gasit! :) . Sunt curios daca si-a construit careva dintre voi un panou cu led-uri; ce led-uri a folosit, cum le-a alimentat, daca merita raportul investitie/rezultat, etc. As vrea sa folosesc un sistem de genul asta pentru o carcasa Spire SwordFIn SP-9007B, pentru a creste o planta. Cred ca 30-50 W ar fi suficienti pentru suprafata respectiva. Am cautat pe net informatii despre cum as putea sa-mi fac singur un panou cu leduri, insa nu sunt asa multumit de ce am gasit; asa ca daca m-ati putea ajuta cu link-uri sau alte informatii, v-as fi recunoscator.

Carcasa: http://www.marketonline.ro/carcase/carcasa-spire-swordfin-sp-9007b
Un link interesant: http://www.homegrownlights.com/14wled.html

Sper ca am adaugat bine linkurile; daca nu, mai incerc, sa nu dati tare :)
sunt pe aici raspunsuri la problema ta dar trebuia doar sa cauti un pic.. nu se merita sa ti faci un panou,te ajunge mai mult decat l ai lua gata facut. si in plus ..oricum e destul de greu de facut asa ceva ,pare simplu dar nu e.
prin urmare, cauta un led panel pe net si tine cont ca daca nu l comanzi din europa o sa trebuiasca sa l ridici de la vama si v a trebui sa fii pregatit sa dai un raspuns in caz ca te intreaba oamenii ce e panoul ala. site uri sunt multe dar va trebui sa gasesti unul care accepta cardurile din romania si mai important sa si livreze in romania.. ai aici 2 site uri din romania de unde ai putea cumpara ce te intereseaza ..tine doar de tine daca vrei sa cumperi din ro sau nu..www.homegrow.ro si www.growin.ro
 

dushumea

Member
Merci yohji! Am cautat si pe forum discutii legate de led panel, dar ma interesa un mod/o schema prin care sa-mi fac eu unul. Nu am gasit (aici) pe nimeni care sa-si fi construit unul singur. Cat despre cumparat ... sunt putin mai mult sceptic in privinta asta, iar preturile sunt destul de mari. Momentan am 4 CFL-uri de 23 W in carcasa (lumina calda) si nici o planta :) . Urmaresc din ianuarie 2010 forumul si tot cam de-atunci m-am apucat de proiect. Ideea este ca nu ma grabesc deloc (ceea ce nu este neaparat un lucru pozitiv :) ). Grow case-ul este gata in proportie de aprox. 85%. M-ar fi interesat un sistem cu led-uri pentru economie la curent, caldura mai putina si pt a avea mai mult spatiu de crestere pe inaltime (nu neaparat in ordinea asta :) ). N-am sa fac un Thread separat cu evolutia proiectului pentru ca nu stiu cand va fi gata si nu vreau sa ma umflu in pene ca o sa fac si o sa dreg si de fapt sa nu se intample nimic. Probabil voi avea un grow jurnal dupa prima recolta (daca va exista). In concluzie, momentan nu sunt interesat sa cumpar un led panel gata facut, nici nu stiu daca mi-ar incapea in carcasa, ci sunt curios daca a incercat cineva sa-si improvizeze unul, cat a costat si ce rezultate a avut.
Multumesc! :tiphat:
 

Gigel2

Member
dar oare gasesti panou de leduri atat de mic?el vrea 35,50 de wati...daca e 2 lei ledul o sa dea un mil pe leduri...un panou de 50 de w cat costa?

ba si`am zis ca nu mai postez asa :)
 
G

guestaweed

se poate refolosi pamantul deja folosit . parerile sint impartite . sint groweri ce sustin ca ei refolosesc acelasi pamant de ani de zile(cica ar fi bogat in subst hranitoare) ..dupa ce il trec printr o sita , il curata bine de radacini si adauga worm castings sau home made compost.
altii spun ca never re use soil!
ati expermentat sa refolositi pamantul?
 
G

guestaweed

sa l trec bine printr sita ...sa arunc radacinile samd plus adaug worm casting? sau un home made compost? sau nu mai adaug nimic
tu ei refolosit si cum ai procedat la regenerarea lui?

ce zici daca as adauga var(dolomite lime)?
 
M

MJMJ

ce sa fac sa opresc o domnita din crescut?imi da cu capul in geamul despartitor dintre bec si restul boxului...
 
A

AlexFermieru'

si ce daca e in flower?..poti face lst si in flower, o poti indoi inainte sa o uzi, e mult mai "fragila"..
 
G

guestaweed

salut. am cumparat pamantd estul de scump(biobizz) (cand l-am luat), l-am folosit si nu as vrea sa il arunc. ma gandeam sa il curat bine de radacini si sa l regenerez ptr a l refolosi.
nu stiu exact cume cu regenerara
cunoasteti metode pe care le ati pus in practica?
se poate adauga var in compozitie?
poate un home made compost? asta ar insemna sa strang resturile alimentare timp de ....?
si apoi sa il amestec cu pamantul?
sau sa amestec cu pamant cumparat gen florasol?
ce ziceti ?
 
Last edited:

zeeland

Member
mjmj said:
pai e in flower de vreo 2 saptamani,si se tot lungeste budul din capat

bine, de fapt vroiam sa zic ca sa o apleci putin si sa o ancorezi aplecata cumva. asta inainte de udare :)
 
Top