Register ICMag Forum Menu Features Search Today's Posts Mark Forums Read
You are viewing our:
in:
Forums > IC Magazine > International Forums > Romania > Romanian Grows > Incepator...Prima incercare!

Thread Title Search
Post Reply
Incepator...Prima incercare! Thread Tools
Old 02-23-2018, 02:21 PM #31
plm
Member

plm will become famous soon enough
Eu la VENTS-ul meu am coborat cam 1 saptamana sub 50% a mers asa fara problema, si VENTS nu sunt cine stie ce firma insa are protectie termica, in caz de ceva se opreste automat, dar deja din a 2-a sapt de veg, nu cobora sub 60 - 70%, zgomotoase rau oricum, data viitoare o sa ma orientez spre altceva.
plm is offline Quote

Old 02-23-2018, 07:23 PM #32
Jukebox
Member

Jukebox is on a distinguished road
Deocamdata nu am ajuns cu documentatia asa departe ma refer la topping si restu(nu am idee cum se realizeaza si cand,dar ajung eu si pe acolo).Nu am asteptari la sute de grame de la un auto flower tinand cont ca e si primul grow dar,sunt ca un burete acumulez informatii si thc!)
Jukebox is offline Quote

Old 02-23-2018, 07:39 PM #33
plm
Member

In primul rand pe autoflower nu aplica niciun fel de training, poate ceva defoliere sa penetreze lumina mai bine mai spre bud sites orientati spre baza, iar in al doilea rand nici nu recomand daca nu ai mai crescut niciodata canabis.

Pentru inceput las-o sa creasca cum vrea ea ca sa ii inveti anatomia, sa vezi modul de dezvoltare, cum se lungeste intre noduri, cum apar stipulii, pistilii, calyxii (bud) iar apoi dupa ce ai ochiul format poti sa incepi prin tehnici de antrenament pentru optimizare la spatiul respectiv si dupa nevoie.

Iar nu recomand autoflowering pentru inceput, nu inteleg pe astia incepatorii cu treaba "cresc auto ca e mai simplu" lol, nu e deloc asa, de ce sa nu cresti regulara ca sa intelegi ce schimbari apar cand schimbi ciclul de lumina, tu nu stii mare lucru despre modul de dezvoltare iar autoflowering-ul nu sta dupa tine ca sa ai tu timp sa inveti, plus ca e mult mai greu sa repari ceva, multi noobi isi induc la stres si soc plantelor lor incat are super mult de suferit recolta cand vorbim de auto, te taxeaza grav daca nu reactionezi in timp.

Eu nu m-as atinge de auto, decat daca nu am de ales, plus ca nu se compara high-ul, cine zice asta nu a crescut o regulara cum trebuie, niciodata un auto nu o sa se ridice la standardul unui fenotip misto de regulara, un connaisseur care se respecta si stie ce inseamna gustul si un high complex stie care-i treaba, in schimb cu auto faci treaba cand ai la dispozitie doar optiunea aia "mai bine decat deloc".
plm is offline Quote

Old 02-24-2018, 01:56 AM #34
Jukebox
Member

Regularele mi se par complicate,nu m'am prea documentat despre ele,auto mi se parea asa simpla.Ciclurile de lumina ma sperie pe mine ca poate nu ii dau cat trebe si nu rezolv nimic asa auto ii pe treaba ei).Nu ii nici o problema pana ajunge grow tentu studiez cat mai mult.Revin cu cunostinte noi si sigur si cu alte intrebari.Multumesc tuturor pentru raspunsuri chiar sunteti o comunitate faina tare!
Jukebox is offline Quote

Old 02-24-2018, 12:31 PM #35
plm
Member

Man dar e foarte simplu, cand planta sta in stadiul de crestere vegetativa are cat mai multa nevoie de lumina posibil, ca sa poata dezvolta toate acele ramuri care pe viitor vor sustine mugurii, cu cat o lasi mai mult in veg cu atat o sa aiba o structura mai solida si complexa, automat o recolta mai mare.

De regula se da 18/6, adica 18 ore de lumina si 6 de intuneric, e super simplu ce naiba, sau 20/4 altii dau si 24/0, depinde daca te tine curentul, dar eu nu as da mai mult de 20/4, mai dau timp si aparatelor sa se mai linisteasca si ele daca merg incontinuu poate aparea si problema temperaturii crescute, mai ales daca cresti vara pe indoor si prinzi un val d-ala de caldura nasol de prin iulie - august sa te vad atunci cum rezolvi problema temperaturii, ca daca e peste masura sa vezi cum ti se intind plantele de nu mai stii de ele, dupaia le cresti pt sfoara vba lu explo)

Apoi dupa 3-4 saptamani de veg sau cum iti permite spatiul majoritatea soiurilor (nu toate) isi vor arata sexul, primii pistili se pot observa la noduri cum ies din calyx ceea ce inseamna ca e fetita, si te anunta ca tre sa-i dai 12/12, orele de intuneric dicteaza inflorescenta, planta crede ca scade ziua, vine toamna, si mecanismul ei de supravietuire e sa infloreasca si sa se fructifice, se observa clar cum scadem de la 20/4 sau 18/6 la 12/12.

Hai ca nu e asa de greu, si iti garantez eu ca iese mai bine treaba asa, ti-am zis auto cresti cand nu ai de ales, sau conditiile de out nu-ti permit, gen daca stai intr-o zona cu un nr mare la latitudine, fotoperiodicele nu prea suporta ploaia si frigul din toamna, asa cu auto termini mai repede si le ai si la borcan si mai bine te alegi cu ceva, decat cu mucegai, dar daca ai posibilitatea de indoor, mergi pe fotoperiodice, intr-adevar nu se compara cu un high clear de Haze sau un skunk misto, dar poti prinde niste genetice blana rau si la auto si un high destul de potent daca stii ceea ce faci.
plm is offline Quote

Old 02-24-2018, 01:11 PM #36
indianu
Newbie

indianu is on a distinguished road
Quote:
Originally Posted by plm View Post
si te anunta ca tre sa-i dai 12/12
Cum te anunta ?
Preflowers ?

Eu obisnuiesc sa o bag in floare cand am suficiente bud-sites si sta bine pe plasa cu ochiuri iar ramurile sunt destul de bine dezvoltate ca sa sustina budu.
indianu is offline Quote

Old 02-24-2018, 01:34 PM #37
plm
Member

Preflowers sunt un bun indicator ca planta e fetita, si ai unda verde sa mergi mai departe cu ea, daca iti permite spatiul poti s-o mai vegetezi inca 1-2 saptamani, sa-i faci transplant intr-un ghiveci de 25L si sa cresti un monstru + niste pruning si LST pentru muguri mai mari si te-ai scos.

Cu scrogging-ul e alta poveste, induci inflorescenta bazat pe spatiul liber ramas in plasa, trebuie sa-ti calculezi ca dupa primele 2 saptamani de stretching masiv ce are loc in flower planta sa umple uniform ochiurile ramase, tu practic continui so tesi printre ochiuri pana cand se opreste din stretching, iar daca ramai fara ochiuri, intotdeauna ai optiunea sa aplici putin LST, iei o clema sau un sarmulita si legi o ramura mai mare de plasa, astfel datorita fototropismului ea va creste spre lumina, mentinand o canopie egala si compacta astfel utilizand eficient lumina, dar grija mare cu ventilatia, o canopie in scrog e foarte densa si are nevoie de o ventilatie decenta sau risti mucegai.

Last edited by plm; 02-24-2018 at 01:48 PM.. Reason: eroare tipografica
plm is offline Quote

Old 02-24-2018, 04:53 PM #38
exploziv
pure dynamite

exploziv's Avatar

exploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivor
La scrog eu as da flower de indata ce plantele ocupa peste jumatate din suprafata plasei. Dar mi se pare o metoda ce mananca mult timp, merita aleasa doar in unele cazuri si doar pentru growuri relativ mici, si cu strainul potrivit (si un singur strain per grow).
Si trebuie tinut cont ca nu toate geneticile vor afisa preflowers in veg, indiferent de cat sunt lasate.

If the whole world smoked a joint at the same time, there would be world peace for at least two hours. Followed by a global food shortage.
exploziv is offline Quote

Old 02-24-2018, 11:15 PM #39
Jukebox
Member

Bunn plm multumesc mult de explicatie pe cat de simpla pe atat de multa informatie,m'ati convins baieti o sa incep cu una normala nu auto.Photoperiodice parca le zice sau alea sunt altele?
Jukebox is offline Quote

Old 02-24-2018, 11:39 PM #40
exploziv
pure dynamite

exploziv's Avatar

exploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivorexploziv is a survivor
Da man, sau regular..

If the whole world smoked a joint at the same time, there would be world peace for at least two hours. Followed by a global food shortage.
exploziv is offline Quote

Post Reply

Thread Tools

Posting Rules