What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Outdoor 2018

earba

New member
Salutare tuturor!
Felicitari in primul rand pentru activitatea de pe forum si pentru tona de informatii pe care le impartasiti cu restu.
Am descoperit forumul inainte cu o luna si ceva, am tot citit diverse thread-uri si subiecte interesante inclusiv cel a lui Gantz" Culturi ninja ". Asa ca m-am hotarat sa incerc si eu anul acesta un outdoor :).

Dar mai am cateva intrebari la care daca ati putea sa imi raspundeti v-asi fi foarte recunoscator:

1. Am cumparat 3 seminte de pe un site din Romania ( nu pot sa pun linkul aici dar daca e curios cineva ii trimit PM ), Amnesia Haze Auto mai exact. Din cate am citit aici nu e prea ok sa cresti outdoor seminte Auto, din cauza ca au o recolta slaba etc.

Intrebarea mea este, ce seminte imi recomandati ? Gen OG KUSH sau ?

2.Am inteles ca nu e prea sigur sa comanzi din tara, am intrat si pe site-ul de seminte al forumului dar nu am prea inteles care e treaba cu banii in plic.
Ce ziceti e ok si sigur daca comand direct de la producator de pe site gen Royal Queen Seeds sau Nirvana etc. ?

3. Locul pe care l-am ales este unul expus la soare cam toata ziua, cu arbusti nu prea inalti, in care zic eu e perfect si scutit pe unde nu circula nimeni.

Este ok daca planta este expusa la soare toata ziua? Nu e vreo problema sa o arda sau ceva?

4. Ce pamant imi recomandati? Am gasit unul pe piata cu ph-ul intre 5.5 si 6.5 dar cred ca e destul de mic. Voi ce ziceti?



Sper ca nu m-am lungit prea mult si daca am facut-o imi pare rau, nu am vrut sa plictisesc pe cineva.
Astept raspunsurile voastre si o sa mai revin cu alte intrebari, pentru ca imi doresc sa duc la capat ce mi-am propus. :)

Multumesc si va doresc numai bine !
 

VanLife

Member
Salutare tuturor!
Felicitari in primul rand pentru activitatea de pe forum si pentru tona de informatii pe care le impartasiti cu restu.
Am descoperit forumul inainte cu o luna si ceva, am tot citit diverse thread-uri si subiecte interesante inclusiv cel a lui Gantz" Culturi ninja ". Asa ca m-am hotarat sa incerc si eu anul acesta un outdoor :).

Dar mai am cateva intrebari la care daca ati putea sa imi raspundeti v-asi fi foarte recunoscator:

1. Am cumparat 3 seminte de pe un site din Romania ( nu pot sa pun linkul aici dar daca e curios cineva ii trimit PM ), Amnesia Haze Auto mai exact. Din cate am citit aici nu e prea ok sa cresti outdoor seminte Auto, din cauza ca au o recolta slaba etc.

Intrebarea mea este, ce seminte imi recomandati ? Gen OG KUSH sau ?

2.Am inteles ca nu e prea sigur sa comanzi din tara, am intrat si pe site-ul de seminte al forumului dar nu am prea inteles care e treaba cu banii in plic.
Ce ziceti e ok si sigur daca comand direct de la producator de pe site gen Royal Queen Seeds sau Nirvana etc. ?

3. Locul pe care l-am ales este unul expus la soare cam toata ziua, cu arbusti nu prea inalti, in care zic eu e perfect si scutit pe unde nu circula nimeni.

Este ok daca planta este expusa la soare toata ziua? Nu e vreo problema sa o arda sau ceva?

4. Ce pamant imi recomandati? Am gasit unul pe piata cu ph-ul intre 5.5 si 6.5 dar cred ca e destul de mic. Voi ce ziceti?



Sper ca nu m-am lungit prea mult si daca am facut-o imi pare rau, nu am vrut sa plictisesc pe cineva.
Astept raspunsurile voastre si o sa mai revin cu alte intrebari, pentru ca imi doresc sa duc la capat ce mi-am propus. :)

Multumesc si va doresc numai bine !

E minunat daca locul are expunere buna la soare, cat se poate de muuult soare! Atat timp cat primeste apa, ea va fi fericita!

Substratul Florisol am vazut ca este foarte folosit si recomandat de catre cei care cresc out, plus ca se gaseste usor.

Referitor la comenzi, cred ca e descris pe undeva pe forum cum se comanda din afara. Dar ai putea sa comanzi si de pe site romanesc, pui la un domiciliu random, cu nume random, si cu un nr de telefon care nu are nici o legatura cu tine. A, si incerci sa iti maschezi putin mufa, niste ochelari, o sapca/palarie/ gluga :).
Eu nu tin minte sa-mi fi cerut vreodata buletin la ridicarea coletului, si daca ti-l cere, il zici ca nu-l ai, si nu mai ridici coletul daca vezi ca-i dubioasa treaba :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E minunat daca locul are expunere buna la soare, cat se poate de muuult soare! Atat timp cat primeste apa, ea va fi fericita!

Substratul Florisol am vazut ca este foarte folosit si recomandat de catre cei care cresc out, plus ca se gaseste usor.

Referitor la comenzi, cred ca e descris pe undeva pe forum cum se comanda din afara. Dar ai putea sa comanzi si de pe site romanesc, pui la un domiciliu random, cu nume random, si cu un nr de telefon care nu are nici o legatura cu tine. A, si incerci sa iti maschezi putin mufa, niste ochelari, o sapca/palarie/ gluga :).
Eu nu tin minte sa-mi fi cerut vreodata buletin la ridicarea coletului, si daca ti-l cere, il zici ca nu-l ai, si nu mai ridici coletul daca vezi ca-i dubioasa treaba :)

Ca-i soare e bine intr-adevar.
Dar substratul Florisol este unul dintre cele mai proaste, daca nu chiar cel mai prost posibil. Florasol este probabil cel care il vezi tu recomandat, desi si ala e mai slabut decat cand era el recomandat aici de toata lumea. Agro natura e bun, din ce stiu eu, si ar mai fi primaflora pentru clonare si plante tinere, floraself substrat de gradina..
Din tara nu iti recomand sa iei, sa zicem ca faci cum spune vanlife si iei semintele fara sa te ia garda la ochi, dar chiar si asa sansele sunt mari ca semintele comandate sa nu fie ce ai platit. pe forum sunt mai multi selleri de incredere din europa, in functie de cum vrei sa platesti sigur vei gasi unul care sa aiba genetica pe care o cauti. Si nu, nu as recomanda OG sau alt kush pentru outdoor. Daca dai de o toamna ploioasa aproape sigur vei avea mucegai in buzi cu orice planta ce are buzi mari si compacti. Uita-te la hibrizi, 8-9-10 saptamani de flower. Alege cateva care iti suna bine si cauta pe google si pe forum growuri cu ele outdoor. Vezi cat de multumiti au fost cei care le-au crescut. Alege 2-3 variante care se descurca bine si plantaze-le in mai multe locuri diferite. In caz ca cineva iti descopera un loc, sau insectele sau animalele dau iama in el, ai mereu celelalte locuri. Asa iti poti asigura o recolta. Mai multe genetici diferite si mai multe locuri diferite. In rest, daca zici ca ai citit culturi ninja, probabil ai idee cam ce ai de facut. Success! :tiphat:
 

Pillang

Active member
Salut earba!
Nui adevarat, ca nu merita sa cresti in out autoflow. Anul trecut am avut un annesia auto afara, am terminat cu 30g. Chiar iti recomand auto, mai ales care e mai mult sativa decit indica! Eu le folosesc, fiindca unde locuiesc, cresc multe canna salbatice. Royalqueenseeds este un loc destul de bun, iti trimit pe DHL, nu posta, asta este mai putina sansa sa gaseasca cine nu trebuie. +primesti seed gratuite. Noroc! (imi pare rau pentru cum scriu, dar vorbesc slab romaneste)
 
Last edited:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Un auto nu poate egala niciodată o regulă!!!!!!! Nici la recoltă nici la high!!!!
O regulară dacă nu o îngrijești 100 g tot scoți la auto NU!
 

Pillang

Active member
Un auto nu este egal cu un photoperiodic correct. Alte avantaje are, de pilda nu se observa usor, culegi mai repede, poti intrun an sa culegi de 3 ori, daca locuiesti in munti si vara e scurta, sau iti place haze, etc. In mod normal pui mai multe plante sa creasca, nu numai unu. Poate un grower cu mai multa experienta ca mine, culege mai mult, decit 30g. Dar daca nu vrei sa vinzi si nu fumezi 5g/zi pui 5-8 plante auto si o sa ai un an bun ;) daca esti norocos si ai imprejurari bune, sa cresti plante "normale", atunci foarte bine. Intelegi... :)
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Intradevar are si avantaje ca poți culege de mai multe ori pe sezon ! Poti încerca niște semințe care la noi nu termină! Dar în schimb nu as vedea alte avantaje!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu as zice ca poti incerca soiuri care la noi nu termina. Daca un auto are in gene niste sativa, nu inseamna ca a preluat toate caracteristicile acelui genotip. In plus, cannabinoizii si terpenele se dezvolta mai mult spre final de flower, si atunci o inflorire grabita iti va da, pe langa yeld mai mic, si mai putini cannabinoizi si terpene. Adica potenta mai mica si calitate a highului scazuta. E doar o varianta de conpromis, daca nu ai alta posibilitate. Daca vorbim de mai multe recolte pe sezon, deja inseamna ca ai timp sa termini si plante regular, si o planta regular iti va da fara probleme cat 2-3 auto ce le-ai putea creste in acelasi timp. Plus ca e mai putina bataie de cap cu regulare.
 

Pillang

Active member
Eu am impresia, ca vedeti autoflowerul mai rau, decit este. Pentru asta (nu numai pentru asta :)) o sa deschid un thread aici si o sa vedeti, cam la ce poti astepta cu plantele auto in out. Daca nu am noroc si caprioarele maninca tote, macar rideti putin pe gramatica mea. Numai bine!
 

earba

New member
S-au intamplat multe pe aici de cand am lipsit :)).
Salutare tuturor !Multumesc mult pentru sfaturi si scuzati intarzierea :D.

In legatura cu semintele m-am hotarat sa comand niste feminizate 3 bucati mai exact, dupa sfaturile pe care le-am primit de la voi plus ce am mai apucat sa citesc pe forum.
M-am hotarat sa incerc out-ul cu 3 seminte Royal Gorilla, am gasit chiar si un topic, al lui VanLife, cand a crescut acelasi strain dar indoor.

Are urmatoarele specificatii :

  • THC: 27%
  • CBD: Low
  • Yield Indoor : 500 - 550 gr/m2
  • Yield Outdoor: 550 - 600 gr/plant
  • Height Indoor: 90 - 160 cm
  • Height Outdoor: 130 - 170 cm
  • Flowering time: 8 - 9 weeks
  • Harvest Month: Middle of October
  • Genetic Background: Sour Dubb x Chem Sis x Chocolate Diesel
  • Type: Sa 50% In 50% Ru 0%
  • Effect: Cerebral and relaxing
  • Flavor: Earthy, Pungent, Pine
  • Climate: Warm
Dupa sfaturile lui exploziv am filtrat cateva soiuri gasite si asta mi se pare cel mai ok, avand in vedere ca timpul de inflorire este de 8-9 saptamani si pe langa asta e si hybrid :D.

Pentru pamant, am cumparat un sac de Canna Terra Profesional de 50 L.
Acum urmeaza sa comand si fertilizator.

Voi ce parere aveti ? E ok strainu-l asta? Sau recomandati altceva ?
Dar pamantul?

Am preferat sa comand de pe RSQ pentru ca pot sa platesc cu bitcoin, deci e mult mai ok..

Astept raspunsuri si multumesc inca o data pentru tot !
Sanatate !
 

iceiceice

Member
Suna bine , nu stiu de faza cu 27% thc , cred ca e cam umflat scoru dar merge
Mi se pare cam riscant sa mergi numa pe 3 ca sti cum se intampla? comanzi 3 , una nu-ti germineaza , una ti-o mananca capreoara , si mai ramai cu 1 . Daca am invatat o chestie din outdoor e ca plantezi 10 ca sa culegi 2.
 

iceiceice

Member
Eu am impresia, ca vedeti autoflowerul mai rau, decit este. Pentru asta (nu numai pentru asta :)) o sa deschid un thread aici si o sa vedeti, cam la ce poti astepta cu plantele auto in out. Daca nu am noroc si caprioarele maninca tote, macar rideti putin pe gramatica mea. Numai bine!

Normal ca vedem autofloweru rau , fiindca sti ce se intampla? se intampla ca uite , in ultimu timp tot apar oameni noi pe forum care vor sa creasca autoflower outdoor si care probabil ca o sa dea fail fiindca ca incepator faci greseli si planta asta nu te iarta , si nu mai poti sa te reapuci de plantat dupa ce dai fail ca se termina sezonu .Apoi te demoralizezi ca nu ti-a iesit si te lasi de growing si in loc sa avem si noi +1 in comunitatea de groweri nu avem nimic .

Daca plantezi si normale si autoflower e ok , asa ai 2 harvesturi , daca esti indoor cu autoflower iara e ok ca daca dai fail poti sa mai incerci si nu trebe sa mai astepti un an ca la outdoor

explo , asta cu AUTOFLOWER INTERZIS PT INCEPATORI ar trebuii pusa mare undeva :)))
 
Last edited:

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
o feminizata e mult mai ok. daca vrei sa testezi cateva locuri.
hai sa zicem ca STII ca poti avea o plantuta mica in x loc. pui, o lasi sa creasca si din cand in cand bagi un fim, un topping si o faci superboskete. Apoi vii, iei cate clone vrei si testezi 15-20 alte locuri.

si asa transformi o samanta in 20 de plante :D

nu poti face aceeasi treaba cu automatele, dar cel putin ai ce fuma prin iunie-iulie. dar la cum e vremea, cu siguranta nu incepi prea curand...asa ca poate recoltezi in august - septembrie....
 

earba

New member
Mersi mult pentru sfat!
O sa comand 5 Gorile feminizate, 2 Royal medic Regulare si pe langa astea o sa mai primesc inca 3 bucati feminizate cadou:woohoo:
:biggrin:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Sa le interzicem autoflowerele nu avem cum, dar cine are ochi sa studieze putin problema inainte de a se arunca pe autoflowers.. cred ca are de unde sa gaseasca destule informatii. Eu cred ca aceasta moda va trece pana la urma si in romania. Ca prin alte parti nu auzi asa des de autoflower oricum..
 

earba

New member
Multa lume cred ca se uita doar la timpul scurt de recoltare cand aleg automatele, eu de exemplu, ne avand experienta, la asta m-am uitat prima data plus la cantitatea aia enorma de dupa recoltare pe care o scriau ei acolo 300-400g :)) .
Pe langa asta majoritateas site-urilor cand intri pe ele primul lucru pe care ti-l arunca in fata cand intri la ei pe site, sunt automatele...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai asta e problema. La prima vedere par o varianta buna. Dar inca nu am auzit de incepatorul ala care sa recolteze nici macar o buna parte din ce se promite.. Macar recomand sa puneti si regulare si auto ca sa stiti pe viitor pe ce sa va axati.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Poate o automata sa scoată o cantitate mare? Absolut. Dar in ce condiții?

O creștem în substrat perfect adaptat pt Mărioara, irigare perfect controlata, lumina 24/0, supliment de co2, nutrienti si cine știe ce altceva?
Apoi fie o punem afara la soare can începe sa înflorească și zicem ca e "outdoor"
Fie continuam sa creștem indoor, dar nu avem una ci mai multe și calculam la m2?

Iese kilu? Clar ca iese. Da ce a zis careva ca trebuie sa fie uscat? Bud devine recolta când l-ai tăiat de pe planta. Când e uscat e produs final gata de consum.
 

Latest posts

Latest posts

Top