What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Primul grow/seminte din bud

Mago

Member
Bine v-am gasit
Pana imi vin semintele am decis sa incerc cu niste seminte gasite prin bud...stiu,stiu ca nu se merita dar sunt bune sa imi dau corijenta pe ele
Din 6 seminte doar una a germinat mai repede si am putut sa o pun in pamant,si mai sunt 2 care au iesit doar 2-3 mm restu sunt intacte,semintele le-am pus la germinat acum 6 zile.
Temperatura este de 26grade si umiditatea de 64.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
plantele acelea din background is mult prea dese. trebuie rarite daca vrei sa cresti ceva.
 

Mago

Member
7 zile de cand a scos capul din pamant...varfurile frunzelor sunt putin ridicate in sus..temperatura nu trece de 27..sa nu ii ajunga umiditatea de 60%?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
lumina pare departe. in rest par sanatoase. dar daca se poate lumina mai aproape fara sa le dauneze.. s-ar dezvolta mult mai bine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai daca ai cfl sau neoane si le tii la 15 cm de planta e ca si cum ai tine-o in bezna.. :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Atunci ii ok. Oricum se dezvolta mai bine decat ale lui avaible, care are 600w hps. :D
 

Avaible

Member
Hmmmm arunci paie pe foc expo bineeee, las ca tac si fac eu ! Mama lor de hps-uri next time veg cfl power!
 

Mago

Member
11 zile de cand a scos capu din pamant...


Este posibil ca frunzele sa indoaie asa din cauza la ventilator??(mentionez ca ventilatorul este aproape de planta) sau alta sa fie cauza...
Nutrienti nu i-am dat...apa de la robinet nu contine clor(chiar si asa am lasato 24 ore in camera),nu am udat excesiv..
Nu am avut niciodata mai mult de 27grade..in 90% din timp temperatura sta la 23-25grade
 

pytu

Member
Aceeasi problema am avut-o si eu. Dupa cum arata, pare a fi stres termic. Dar nu stiu ce sa spun, temperatura la tine e ok. Coincidenta face ca si eu am avut aceeasi problema la 3 plante acum 5 zile la primul set de frunze si cam aceeasi varsta o au ca a ta. 10 zile. Eu am departat becurile si ventilatorul, am redus temperatura si am reglat umiditatea. Deci cel mai probabil unul dintre acești factori este problema. Pt ca acum al2 lea si al 3 lea set de frunze la ale mele sunt in regula.

Umiditatea cat e?

Felicitari pt planta. Sunt mult mai dezvoltate decat ale mele la aceeasi varsta. La 600w mi se pare si normal
 

Mago

Member
Stres termic nu cred ca e vorba..umiditatea sta intre 65-70%

nu am 600w,acum planta sta sub 130w..100w-6500k... 30w-2800k
 

Mago

Member
Pai aia cred ca e.. este cam puternica ventilatia,si forteaza planta sa transpire (banuiesc)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai ce inseamna puternica? cate schimburi de aer per minut? daca ai 60% umiditate oricum teoria ta nu merge.
 

Mago

Member
Extractorul este de 150/190-m3h si filtru 160m3h intr-un spatiu de 0,72 m3.
Eu ma refeream la ventilatoru care bate direct pe planta..
 

Latest posts

Latest posts

Top