What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Cultivare ninja.

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Problema cu pusul plantei tarziu e ca o sa ai recolta foarte mica. Si trebuie puse multe plante, adica iti trebuie multe seminte care is relativ scumpe.
Si calitatea are de suferit, pentru ca plantele nu vor fi la fel de mature. Acum depinde de tine ce compromisuri vrei sa faci.
 

kil

Member
Nu stiu o sa vad in vara. Vorbind despre cannabis oare cand o sa se legalizeze in romania ? Oare dealeri o sa fie deacord ? Stii ca nu mai fac bani. Eu nu prea as vrea legalizarea intr-un fel si as vrea nu as vrea sa vad toti hipsteri mama ce cool sunt fumez marijuana cum se intampla in america. Cel putin nu stiu de ce fumati voi. Dar eu am fost alcoolic de la 18 ani (acum am 27) si cannabisul m-a ajutat sa scap de alcool si acum nu ma m-ai pot lasa de ea nu fiindca nu as vrea. Dar nu as reveni la alcool daca am ceva natural. De asta as vrea si sa plantez sa fumez mai natural. Acum sa vad si unde ma gandeam ca daca pun langa stupi mei as avea motiv sa merg acolo zi de zi dar nu ca daca se gaseste aia acolo si vinde politia mai grav. Pana la urma o sa caut un loc mai retras gen sa pun 2-3 plante intr-un canal mai adanc de pe aici ca-s o gramada. Ca nu o sa se uite nimeni la ele. Si vorbind despre iesirea plantei din pamant. Nu as putea sa le cresc direct la soare sa germinez semintele si sa le pun in pamant intr-un ghiveci si sa le las la soare ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca e suficient de cald afara se pot planta direct afara. Dar daca planuiesti sa le lasi in ghiveci, cand cresc putin o sa trebuiasca sa le uzi de mai multe ori pe zi. plus ca sunt mai usor de observat in ghivece. sa le pui in canal e ok, atat timp cat au soare si canalul nu se inunda.
 

kil

Member
Si mi-a venit o idee sa o cresc chiar la mine in curte. Intr-o sera. Cu flori aromate si inalte sa nu se vada ce e in sera si soarele sa vina pe sus. Si ii mint eu pe ai mei daca nu se simte miros nu e problema. Si asa nu cred ca i-ar interesa. Si in sera as putea controla planta mai bine zi de zi chiar. Fara sa trezesc suspiciuni. Colegul de forum fenomeno_djo a facut asa ceva din cate am vazut si poate ar vrea sa imi explice el ce si cum. Si am o intrebare si chiar il invit pe colegul nostru fenomeno_djo sa imi explice. Nu ti-am vazut pozele cu solarul nu merge sa le accesez nu stiu de ce. Tu ai sticla la solar sau nailon ? Transparent sau opac ? Eu ma gandesc la un nailon verde.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O sa puta, nu ca o sa miroasa. Cred ca te complici, mai ales daca au si altii acces la sera.
 

kil

Member
Pai sera ar fi reconstruita de la 0 si probabil i-as face usa. Si cel mai probabil pe langa copaci aia gen care sa acopere din miros o sa poizitionez sera langa porci si o sa depozitez si un pic de balegar de vaca si cal langa sera sa se amestece mirosurile ca nu cred ca si-ar da seama cineva.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca nu ai oameni curiosi prin zona.. poate sa mearga. Dar ma mira ca ai trecut de la plante de maxim 1 m, ca sa nu le observe lumea, la un solar, direct. Din ce ai spus pe aici, mie varianta aia cu pusul in canale mi-o sunat cel mai bine. Si daca le gaseste cineva, aia e. Macar nu le gaseste pe terenul tau, sau in sera ta. Si na, e si investitia mai mica, ca nu trebuie sa reconstruiesti sera, poti lua mai multe seminte de banii aia si asa te asiguri ca orice ar fi recoltezi macar o parte..
Daca nu, poate e mai bine sa incerci un indoor. Poate fi mai safe decat un grow in sera.
 

kil

Member
Daca nu ai oameni curiosi prin zona.. poate sa mearga. Dar ma mira ca ai trecut de la plante de maxim 1 m, ca sa nu le observe lumea, la un solar, direct. Din ce ai spus pe aici, mie varianta aia cu pusul in canale mi-o sunat cel mai bine. Si daca le gaseste cineva, aia e. Macar nu le gaseste pe terenul tau, sau in sera ta. Si na, e si investitia mai mica, ca nu trebuie sa reconstruiesti sera, poti lua mai multe seminte de banii aia si asa te asiguri ca orice ar fi recoltezi macar o parte..
Daca nu, poate e mai bine sa incerci un indoor. Poate fi mai safe decat un grow in sera.

Pai si pe mine ma mira ca nu am cum decat cu o sera. Oameni curiosi ? Nici vorba ca sa ajungi la mine acasa la ferma tre sa treci pe un drum prin curtea unui vecin. Pe acolo intram noi si de obicei e inchis si doar noi avem cheia si are 2 caini cel mult sa sara gardu dar nu as crede. Indoor. Daca m-ar prinde tata ar fi mai grav decat 4 ani de puscarie. + ca cea mai buna planta e aia crescuta la soare. Solaru ar fi cel mai ok balega de porc si de vaca amestecata si flori care miros tare prin imprejur. Si eventual sa ma asigur. Ambrozie pe langa solar ca aia taie din respiratie parca. Pe camp umbla boschetari astia din sat la furat cu coasa. Si astia "idi nahui costelus iaci ce am gasit" rusi corditi. Oricum pana in vara e timp sa imi fac planurile.
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Pai si pe mine ma mira ca nu am cum decat cu o sera. Oameni curiosi ? Nici vorba ca sa ajungi la mine acasa la ferma tre sa treci pe un drum prin curtea unui vecin. Pe acolo intram noi si de obicei e inchis si doar noi avem cheia si are 2 caini cel mult sa sara gardu dar nu as crede. Indoor. Daca m-ar prinde tata ar fi mai grav decat 4 ani de puscarie. + ca cea mai buna planta e aia crescuta la soare. Solaru ar fi cel mai ok balega de porc si de vaca amestecata si flori care miros tare prin imprejur. Si eventual sa ma asigur. Ambrozie pe langa solar ca aia taie din respiratie parca. Pe camp umbla boschetari astia din sat la furat cu coasa. Si astia "idi nahui costelus iaci ce am gasit" rusi corditi. Oricum pana in vara e timp sa imi fac planurile.

Un solar ar fi beton in situatia in care te afli. Daca zici ca accesul la voi e pe baza doar de invitatie, din cate am inteles, atunci e si mai bine. Aveti si caini sa dea alarma, e blana. Oricum, nu boschetarii sunt problema. Tatal tau poate s-o gafeze din cauza ta daca nu-i spui ca ai plante in solar. El invita pe cineva in solar sa se laude cu salata si poate observa musafiru ce ai tu langa salatu lui taicat-o, de ex. :D

Daca vrei sa nu afle nimeni de hobby-ul tau, mai bine pui automatice pe-afara. O sa creasca pana la 1m si scoti 100 de grame de pe 10 bucati. Minim de tot.

Daca ar sti tatal tau ce pui in solar, atunci ar fi mult mai safe daca si-ar da acordul. Dar na, daca nu se poate, ramane oricand libera alegere a outdoorului decat inchisoare de la parinte :biggrin:

Ceva locuri beton n-ai descoperit prin zona ta sa pui ceva boabe feminizate? Ca e pacat sa pui automatice outdoor... mai bine culege iarba mai potenta si mai de calitate de la plante inalte si puternice :tiphat:

a, ps: nu pune balega de porc te rog. nu e buna. Si un pont bun pentru stealth: transplanteaza vreo 3-4 urzici mici langa planta ta. Seamana f bine frunzele intre ele :) Si pe langa ca iti ofera asta, intra bine in simbioza una cu cealalta. Urzica fixeaza nitrogenul in sol, ceea ce e perfect pentru iarba in perioada de vegetatie
 

kil

Member
Nu pun balega de porc pe plante sau in sol man. :)) Pun in afara solarului mai ales uda nu stii cum pute. + ca solarul o sa fie unul mic facut de la 0 special pentru plante doar nu cresc canna langa salata lu tata ;)) Locuri bune si ascunse de pus nu am gasit si nici nu imi vin prin cap ceva locuri. Familia nu e asa bagareata. Doar mirosu ce le-ar atrage atentia. Dar cel mai probabil cred ca o sa gasesc eu ceva plante de indepartat mirosul si balegarul de porc ca daca s-ar face un cocktail de mirosuri nu si-ar da seama in veci. M-am gandit ca am vazut ca tu langa solar aveai porumb. Sa pun si eu 5-6 randuri de porumb in jurul solarului si sa le tai tarziu dupa ce recoltez. Poate chiar m-ai multe ca porumbul de obicei creste 1.80-2 metri depinde de soi poate caut unul mai inalt dar din experienta mea creste si 2 metri lejer. Adica eu am 1.90 si cand intru prin lanu de porumb vara nu mi se vede capul deci e ok. Si cu ocazia asta as putea si aerisii solarul daca e porumb ca nu s-ar vedea ce e inauntru. Si cred ca ar fi safe sa pun niste gard viu cu spini in jurul solarului. ca nu am familia bagareata dar totusi mai vine nebuna aia curva de matusamea pe la mine sa o viziteze pe mama si poate se baga ca proasta care e sa vada ce e inauntru.
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Daca ai pune cateva randuri de porumb pe langa solar ar fi perfect. Porumbul poate creste si de 3 metri dar de obicei e pe la 2.5m intr-un an cu cantitati normale de ploi. Nu s-ar vedea nimic de el :D

Man, ar trebui sa puta locul de langa solar non-stop, din aprilie pana in octombrie, daca te hotarasti pe plante mari, nu auto. Daca iti intra prin activitatile zilnice eu zic ca e ok. Baga de seama totusi ca in zilele de vara se usca repede si trebuie "reimprospatata" zona iar si iar .. e fara doar si poate o solutie neconventionala :D Ma gandesc daca ar face rau intr-un fel growului..daca ar atrage ceva daunatori dar nu-mi vine nimic in minte momentan.

Te-ai gandit la un solar cu folie semitransparenta, nu ? Ca sa aerisesti alea e bine sa poti deschide usa de intrare din solar. Ideal ar fi sa ai 2 usi, in capetele solarului, si s-ar aerisi cat ai zice peste din cauza curentului. Eu am avut solar din cadru metalic si sticla pusa pe el. Scoteam pana la 7-8 bucati de sticla, le "trageam"pe interior si asa aveam guri de aerisire. Batea o briza usoara, era placut de tot :D

Hahah, bagaretze femeile astea, n-ai ce face :laughing: Daca ar vedea cateva plante ar sti ce sunt ? Ca daca nu stie poti sa-i zici ca-i menta din india sau ceva bullshit din asta. Depinde de ea dar si de tine sa mearga bine vrajeala :D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu uitati ca porumbul se usuca cu mult inainte ca marioarele noaste sa poata fi culese.

Cu alte cuvinte, ramai porumbul te cam lasa in curul gol dupa ce a fost cules, cu plantele expuse.

Recomandarea mea pentru cine creste in sera/solar este sa le faca toping saptamanal (sau chiar mai des ) in toata perioada de vegetatie, pana cand apar primele flori, pastrand planta cat mai aproape de pamant, desfasurata pe orizontal, de cel mult 1m inaltime.
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Dupa ce se usca, acopera mai putin ... dar n-are importanta pentru ca, oricum, si daca e uscat si daca e verde, nimeni nu vede prin 3-5 straturi de porumb .

Hemp, topping, ce trebuia sa fac eu in solaru meu, in 2013? :D :muahaha:
 

kil

Member
Oricum pe langa porumb s-ar putea sa fac si un gard viu din spini. Si da fenomeno cunoaste nebuna de matusa iarba. E tanara are cu 18 ani mai mult ca mine.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Totusi gardul viu cu spini nu creste din primul an.. si oricum in sera va fi clar ca se intra pe usa, nu vad cum ar descuraja acel gard pe cineva.
 

kil

Member
Totusi gardul viu cu spini nu creste din primul an.. si oricum in sera va fi clar ca se intra pe usa, nu vad cum ar descuraja acel gard pe cineva.

Pai gen daca te apleci sa te uiti ce am eu in solar sa te alegi cu un spin in ochi. Iti dai seama ca in sera nu ar intra nimeni.
 

kil

Member
Revin cu un update. Nu o sa mai cultiv nimic. De ce ? Fiindca mi s-a acceptat bursa in Elvetia pe care am asteptato o gramada. Acum ma duc la facultate acolo chiar daca sunt batran :). Stie cineva daca e legal in Elvetia ?
 
Top