What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

dubite

Member
salut. am cumparat pamantd estul de scump(biobizz) (cand l-am luat), l-am folosit si nu as vrea sa il arunc. ma gandeam sa il curat bine de radacini si sa l regenerez ptr a l refolosi.
nu stiu exact cume cu regenerara
cunoasteti metode pe care le ati pus in practica?
se poate adauga var in compozitie?
poate un home made compost? asta ar insemna sa strang resturile alimentare timp de ....?
si apoi sa il amestec cu pamantul?
sau sa amestec cu pamant cumparat gen florasol?
ce ziceti ?

Daca mergi pe solutia compost trebuie sa astepti cateva luni/ani pana se descompun toate resturile care le-ai pus acolo... As adauga niste coco bricks, bat guano si worm castings inainte de a-l refolosi..
In acelasi timp ar trebuie sa stii ca sunt persoane care spun ca nu e bine sa refolosesti pamantul deoarece contine bacterii si posibile boli de la plantele anterioare...
 
G

guestaweed

Daca mergi pe solutia compost trebuie sa astepti cateva luni/ani pana se descompun toate resturile care le-ai pus acolo... As adauga niste coco bricks, bat guano si worm castings inainte de a-l refolosi..
In acelasi timp ar trebuie sa stii ca sunt persoane care spun ca nu e bine sa refolosesti pamantul deoarece contine bacterii si posibile boli de la plantele anterioare...

mda..stiu ca sint pareri si pro si contra ...
1.nu stiu cum sa fac sa fol un mix de pamant sau pamant aerat ...sa nu pastreze apa mult timp ?si in acelasi timp nu foarte piperat la pret
2. se poate adauga var(dolomite lime)?

multumesc ptr raspuns dubite
 
G

guestaweed

gasesc destul de scumnp perlitul sa adaug in proprtie fifty fifty cu pamant
din pamanturile astea de la noi din super marketuri
care e mai aerat ? am avut si florasol dar nu se compara la textura cu biobizz dar si la pret e de 3 ori mai ieftin .
si credc a sint oamneni ce cresc si cu florasol cu rezultate aproape identice
este?
poate o sa iau un pic de perlit sa pun pe fundul ghiveciului
 

tricky1

Member
De ce nu iei un pamant care sa contina nutrientii de care ai nevoie, sa aiba un ph ok si sa-l amesteci cu nisip?

:tiphat:
 

MJgrow

Active member
mergi intr-o zi pe la marketuri dinastea mai mari si incearca la mana eventual cateva feluri de pamant de la diversi producatori.

Am gasit de multe ori pamanturi foarte bune aerate, ba chiar uneori cu bucati mari de cocopeat.
 
G

guestaweed

De ce nu iei un pamant care sa contina nutrientii de care ai nevoie, sa aiba un ph ok si sa-l amesteci cu nisip?

:tiphat:


si nisipul ajuta pamantul sa nu pastreze apa?

MJgrow: mergi intr-o zi pe la marketuri dinastea mai mari si incearca la mana eventual cateva feluri de pamant de la diversi producatori.

Am gasit de multe ori pamanturi foarte bune aerate, ba chiar uneori cu bucati mari de cocopeat.


ai idee cum se numea ce ai gasit tu si era aerat .....?


multumesc ptr raspunsuri



premixul de la biobizz este si ala 50 de ron sau 60.
deci nu prea e combinatie (ca bani)ca de 40 de roni iei un sac de la plagron light mix

ma gandeam la un amestec de genul pamant de flori ok ca pret normal cu nisip din ala normal de constructii de la mare sau de unde il aduc ....
dar ajuta nisipul?
 

tricky1

Member
Nisipul nu retine apa si nici nu lasa ca pamantul sa se comaseze. Dar nu nisip de la mare, acela contine prea multa sare si e acidic.
 

dushumea

Member
O intrebare, nu stiu cat de stupida pare: de ce la hps se pune reflector iar la cfl-uri nu?
Intreb asta pentru ca nu am vazut pe nimeni sa spuna ca si-a facut/cumparat un reflector pentru cfl-uri.
Merci!
 
G

green_land

:laughing:

da...e o intrebare stupida. pai ganditi-va si voi, lumina care normal ar merge in sus, se reflecta in jos spre planta.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
se produc si unii isi fac reflectoare pt cfl-uri
un hps produce multa lumina si e nevoie de un reflector pt a nu pierde din lumina.
cfl-urile sunt de obicei folosite in grow-uri mici, unde nu ai destul loc si pt reflectoare
 

dushumea

Member
pai un reflector home made inseamna o tabla indoita, nu ar ocupa asa mult spatiu. ajuta cu mult daca pun reflector la cfl-uri?
iar cfl-urile produc mai putina lumina decat hps-ul, deci e cu atat mai pretioasa si cu atat mai important sa nu se piarda :)
 
G

growcase

da, ajuta.
in box-ul in care am 120w cfl, am si reflector si dupa ce l-am montat, s-a vazut diferenta.

Iti trebuie o tabla mai lucioasa, nu orice tabla :p
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
am vazut oameni folosind cutii de bere taiate, dar si ambalaje de la cipsuri - "mylar"
 
A

AlexFermieru'

http://www.youtube.com/watch?v=RpX1fYaDdkQ..aveti aici cea mai simpla metoda sa faceti un reflector ptr cfl..eu am facut 1 dar l-am dat jos..dc??pentru ca este chiar bun, adica reflecta ff bine dar mie imi trebuie lumina peste tot in box.daca ii pui reflector la cfl o sa vezi ca o sa poti folosi un cfl doar ptr o planta..nush cum sa ma exprim mai bine dar din ce am observat, cu reflector in growbox parca este mai intuneric :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
de obicei un cfl pentru o planta e minimul.. unii pun chiar 2-3-4.
flurescentele nu trimit lumina asa departe incat sa faci reflectoare sa iti imparta lumina pe toata suprafata unui grow.
pentru mai multe plante iesi mai bine ca bani cu neoane.
iar daca vrei mai multa lumina, mh/hps, led.
 
A

AlexFermieru'

explo pla treci putin si pe la threadul meu...mi-am facut niste planturi sa imi bag in dulap cfl pe la un total de 10000lumeni si cam 200w..ce zici e destul de ok pe spatiul ala?
 
Top