What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sunt de acord, dar daca dupa cateva ore de placere nu mai iti arde de trimuit? sau daca ai treaba dupa ce termini de trimuit? nu mereu merge. situatii si situatii. niste manusi la indemna nu strica niciodata.
 
Manusi chirurgicale sa fie , ca altfel e un calvar sa tremuiesti cu altceva incomod , plus ca si alea chirugicale sunt incomode , dar nu asa tare.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Mai baieti, eu unul de abia astept primavara, dar noptea imi vin in cap tot felul de scenarii de cosmar. So here it goes: Are ceva daca plantez ceva legume pe langa fete ? In sensul ca ar atrage ceva daunatori ? Si a doua chestie: gainile pot face ceva pagube pe plantatie ? Eu nu am, dar gainile vecinului se perinda mai tot timpul pe ograda mea.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
depinde de legume, e bine sa alegi unele care nu atrag daunatori comuni cu cannabisul. companion planting, cum s-ar spune.
legat de gaini, alea mai ciugulesc din tot ce prind verde. dar nu asta e cea mai mare problema. vecinu', cand vrea sa isi recupereze gainile, nu iti va vedea plantele?
exista chicken wire pentru a feri plantele de gaini, dar pentru om, mai rau atrage atentia.

eu nu as merge pe planul asta pentru ca mai sunt implicati si altii, fara sa vrei. si e pacat, cand este atat pamant neplantat/neutilizat in tara aia pe care il poti folosi mai in siguranta.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Nu e problema cu vecinul ca nu vine sa caute impielitatele si sunt sigur ca habar nu are de mariana, in plus nu e deloc curios. Dar am vazut ca gainile au obiceiul de a scormoni pamantul.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
o idee mult mai simplu de pus in practica ar fi sa exersezi o mica vanatoare pe ele, dupa ce va vedea omul ca i-au disparut cateva, va face el tot posibilul sa le faca sa nu mai ajunga pe terenul tau. altfel s-ar putea sa iesi tu in evidenta daca dintr-o data imprejmuiesti sau ceva.
ele scarma unde e umed, deci daca nu ai alte plante pe care le uzi prin zona, fix la plantele tale isi vor cauta de lucru.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Atentie mare la capre si la oi, pe ele nu le opreste nici un fel de plasa, se pricep de minune sa prinda crengile cu limba, sa le traga prin ochiurile plasei si sa manance toate frunzele.
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Ms de sfaturi, oricum o sa fiu aproape 24/7 pe cat posibil. M-am gandit si sa-mi aduc un caine si sa-l leg in apropiere, in caz de ceva miscari suspecte o sa dea alarma; vorba aia, safety first.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
un caine in zona... genial... sigur nu o sa atraga atentie

recomand plante mici, ghivece mici, training si numere mari de plante. daca pui 5-10 plante normale in ghivece de 1l si le pastrezi mici, le legi bine, si te asiguri ca au parte de mult soare, ceva nutrienti si destula apa, la toamna vei recolta destula iarba pt un an intreg ;)

safe & smart ;)
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Din pacate, treaba cu ghivecele e exclusa, nu intrebati de ce. Si cred ca o sa ma descurc sa le camuflez bine prin gradina mea luxurianta. Daca vad ca trec de 1,5 m le indoi. Si de ce nu e o idee buna cainele ? Noi am mai avut doi caini si in plus e normal, pe la noi la orice gospodarie se tine macar un caine aproape de casa. Iar daca intreaba careva de ce am caine ii zic, pai sa nu-mi fure careva rosiile :D Anyway mai am ceva timp pana atunci sa-mi finisez planul.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
un caine care sa se plimbe e ok ;). unu in fatza portzii e normal. unu legat in gradina... nu prea am vazut d'astea.
ghivecele le recomand pentru ca asa poti muta plantele lejer;) pe langa asta un ghiveci poate fi bagat in pamant si asa mai scazi 20+ cm.
1.5m e mult. eu le-as pastra la 50cm cel mult. poti transforma usor o planta intr-un boschet... si ar fi o idee buna. nu doar ca asa sunt mai usor camuflate dar si pentru ca asa pot produce mai mult ;)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sau folosesti metoda lst-ului cu carlige din electrozi sau fier beton si o transformi in planta taratoare, avand grija sa nu depaseasca 20-30cm inaltime in veg. In felul asta crengile cu bud vor fi uniforme si compacte si pot fi camuflate usor cu tufe de craite, despre care se stie ca stau verzi pana la inghet si ca totodata resping agresiv coloniile de spider mites. Prin alternarea de craite galbene, portocalii si albe, buzii de canabis devin practic iposibil de detectat (pentru ca in marea de verde culorile vii ale craitelor vor iesii in evidenta, dar in mod uniform).
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Foarte bune idei Gantz si Hempfield, pana la urma cred ca le voi tine asa mai mici ca niste tufe desi mi-e cam frica cu trainingul asta ca nah, sunt incepator. Parca si vad vaduvele mele asezate frumos printre craite. Pamant, o sa iau un mix bun, iar ingrasamant nu o sa le dau decat mai incolo, sau la nevoie. Apa, presupun ca de la fantana e ok, nu trebuie sa stea. In rest om trai si om vedea.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Inca un sfat: la trainingul plantelor din culturile outdoor poti sa te porti destul de brutal cu fetele, chiar nu le deranjeaza deloc daca pe alocuri le mai 'fracturezi' cate o creanga. Prin supercroping combinat cu lst recolta va creste garantat.

Nici defolierea selectiva nu le strica celor din outdoor, pentru ca daca au tot ce le trebuie isi vor completa rapid frunzisul. Soare si apa sa fie.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
e normal sa iti fie frica, dar te asigur ca marioara e al naibi de rezistenta.
primele mele plante outdoor au supravietuit pe un deal cu pamant sarac, pietros si plin de radacini. un iepure locuia langa una si cum naiba nu a ras tot inca nu stiu.
un "training" accidental i-am facut uneia. tulpina era sectionata. am pus totu' la loc si am folosit o planta din zona - un fel de pai lung - drept sfoara. a functionat si a fost femela :D

dintre metodele mai putin inspaimantatoare pot recomanda una singura:
- cresti planta in ghiveci si cand vrei sa o pui in pamant, o asezi la orizontala si o lasi in pace pana cand ghiveciul e orizontal si planta e verticala (merge mai usor daca ghiveciul e patrat) gravitropismul si fototropismul vor face tot. rezultatul va fi o planta la 90 grade. daca pui radacinile in pamant, restul plantei va fi inca orizontala si apoi o poti lega sau prinde linistit de pietre, lemne sau cu carlige de cort.

;)
 
Top