What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

MJgrow

Active member
Si dupa aia pregateste-te de carosel.... ca mai apoi backout !

Adica mort (propriu si fugurat) in cort, pentru cateva ora bune !
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Corect !!! Eu saptamana trecuta am bagat o brownie inainte sa ma sui in avion si era cat pe aci sa uit sa ma mai dau jos la destinatie. Vreo 3-4 ore am plutit deasupra norilor, si la propriu si la figurat.

Si cand ma gandeam ca imi facem probleme pentru untul tinut prea mult la congelator - aiurea, nu i-a diminuat cu nimic efectul.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu are de ce sa se diminueze efectul, ba chiar untul scade in timp, datorita umiditatii scazute si atunci se concentreaza THC-ul.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Ma refeream de fapt la chestia cu punctuletele alea rosii care aparusera pe el. Dar efectiv m-am facut ca nu le vad, mai ales ca erau in partea cu mai putina grasime adunata (cea care se aduna sub unt cand se raceste fiertura - cred ca alea sunt substante mai sarace in grasimi , dar totusi mai usoare ca apa, intrucat se aduna imediat sub stratul de unt, intro fasie de aproape un milimetru grosime.
 

fenomeno_djo

Active member
Salut tuturor, ma bucur ca pot sa vorbesc cu voi, am inteles multe idei ce le aveam preconcepute in minte datorita informatiilor corecte de pe forum; sper sa ne intelegem foarte bine si ..sa avem relatii bune cu marioara la sfarsitul zilei! atentie: Vorbiti cu un om care e definitiv in stadiul de noob, dar hey, am venit aici sa invat cel putin cat stiti voi!

frigiderpozadinfata.jpg
frigider(poza din fata)
frigiderpozadinlaterals.jpg
frigider(poza din lateral stanga)
hornpozadinfata.jpg
- horn (poza din fata)
hornpozadinlateraldreap.jpg
horn(poza din lateral dreapta)


Am de gand sa cumpar 10 seminte(Din care sa aleg o planta-mama si sa continui productia cu clone)
Strain: nu m-am hotarat (recomandati ceva strain bun pt scrog?multumesc)
Medium: Pamant
Fertilizatori: Da
Tehnica: Scrog
Locatie: Frigider (Podul casei; ati crescut cu succes in pod ?multumesc)

Restul planului il stiu:
ventilatie buna(in&out; de-asta am ales podul),
lumina (250w mh/hps)
filtru de miros,
etc

edit: n-o sa intre daunatorii la marioara, se inchide bine frigideru :D
 

MJgrow

Active member
mai bine in primavara pui niste seminte la germinat, le cresti cat de cat marisoare la vreo 30-50 cm si le cauti un loc afara (outdoor). Ai si un ghid frumusel acolo despre secrete, sfaturi de la cei prin care au trecut prin asa ceva.

Decat sa te chinui aiurea prin pod cu frigiderul, caldura.. frig, lipsa aer, sau chiar unele pericole...

presupun ca nu poti creste in casa, si nu e loc sa afle alte persoane....
 

fenomeno_djo

Active member
@MJgrow Ai dreptate in privinta discretiei si in privinta casei..cat despre outdoor, trebuie sa invat ca nu prea am habar despre acest lucru,iti multumesc pentru interesul dat

@exploziv_gbb Nu am incercat inca dar daca imi spune vreo fata cum a fost, poate o sa-ti spun:D
 
in pod nu cred ca o sa ai probleme daca vrei sa cresti doar iarna cu un hps. Ba chiar nu o sa iti faci prea mai probleme legate de caldura data in exces :)
 

fenomeno_djo

Active member
Una dintre nedumeririle mele este legata de cata caldura degaja un bec hps de 250w (ca asta am de gand sa folosesc)Am cautat si-am cautat..si n-am gasit. Am intors inside-out toate site-urile care vand acest tip de bec si n-am gasit nimic despre temperatura.

Cat despre frigider, este lung de 115cm, lat de 50, si adanc de 40.

Daca are cineva amabilitatea sa masoare temperatura la marginea exterioara a unui hps si sa-mi spuna cat e ..va rog, calculele le fac eu
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
da, 400 grade celsius
tu ai acolo cam 0,2 mp, ori asta inseamna o gramada de caldura
sugestia mea e sa-ti iei un cooltube

Am si eu o intrebare, mai mult pt hempfield ca el m-a starnit cu discutia despre co2:
Cam in ce proportii sa fac amestecul sare de lamaie/bicarbonat/apa pt o reactie ideala si un rezultat pe masura?
Am pus cate o farama din fiecare intr-un pahar, am adaugat putina apa si vad ca fasaie.
Ca sa scutesc o gramada de teste, ma intrebam daca stie cineva cam care ar fi proportiile ideale...
Eu as sari imediat pe varianta asta pt boost, ca e cea mai curata, nu pute ca otetu' ;)
Si tocmai de-aia ii acord credit lui hempfield, ca el mi-a dat ideea :tiphat:
mercix :wave:
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Un hps ajunge pana la 650 de grade la suprafata bulbului central, dar temperatura exterioara e considerabil mai mica.

Daca zici ca esti incepator, mai ales cu un spatiu asa de mic la dispozitie, nu iti recomand sa germinezi mai mult de o samanta o data. Ca sa nu mai vorbim de clone. Ce vrei sa faci cu ele, mai ales acum iarna.
Clonele pt outdoor se pregatesc prin martie-aprilie.

Pentru inceput iti rcomand CFL in loc de HPS. Caldura e un pic mai mica si e distribuita mai uniform, reducand riscul de incendiu.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
da, 400 grade celsius
tu ai acolo cam 0,2 mp, ori asta inseamna o gramada de caldura
sugestia mea e sa-ti iei un cooltube

Am si eu o intrebare, mai mult pt hempfield ca el m-a starnit cu discutia despre co2:
Cam in ce proportii sa fac amestecul sare de lamaie/bicarbonat/apa pt o reactie ideala si un rezultat pe masura?
Am pus cate o farama din fiecare intr-un pahar, am adaugat putina apa si vad ca fasaie.
Ca sa scutesc o gramada de teste, ma intrebam daca stie cineva cam care ar fi proportiile ideale...
Eu as sari imediat pe varianta asta pt boost, ca e cea mai curata, nu pute ca otetu' ;)
Si tocmai de-aia ii acord credit lui hempfield, ca el mi-a dat ideea :tiphat:
mercix :wave:

Teoretic ai putea calcula, in conditiile in care ai avea bicarbonat pur si acid citric pur. Cum insa cele din comert nu sunt (din cauza antiaglomerantilor adaugati ) poti face un test de determinare a proportiilor. Iei 1g sau 5g de bicarbonat si le dizolvi in 100-200ml apa. Apoi cantaresti 2 sau 10g de sare de lamaie si incepi sa adaugi din ea in solutie pana nu mai obtii nici o reactie. Cantaresti cat a ramas si afli proportia.

Poti cantari apoi si solutia ramasa, scazi din ea greutatea initiala a apei, a sarurilor adaugate si obtii cantitatea de CO2 produsa.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
sub aceste cuvinte sunt cateva linkuri. cauta in sectia "Tick's Sogg'n Journal". in unu' din ele vei gasi instructiuni ;)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
http://hydroponics.eu/lighting-c-24...defender-reflector--spreader-medium-4949.html

Nu stiti,foitele sunt din "aluminiu reflectorizant" sau din aluminiu obisnuit? As vrea sa-mi construiesc unul de mana mea si sa vad rezultatele..dar mi-e teama sa nu dau gres cu aluminiul; a mai incercat cineva cu succes sa-si construiasca un reflector ?

Poti sa il faci si din pamant atata timp cat reflecta lumina. Daca il faci de mana (in cazul in care reusesti sa calculezi un tipar cat mai aproape de perfectiune) trebuie sa ai grija ca suprafata sa fie cat mai lucioasa.

Cel mai bun ar fi un reflector din aluminiu polishat, insa tabla asa de lucrioasa gasesti mai greu si se lucreaza la fel de greu cu ea (banuind ca il vei face manual si nu pe o presa hidraulica).

Cum aluminiul este destul de scump pentru a arunca banii pe fereastra , iti recomand sa folosesti pentru inceput o foaie de tabla galvanizata de 0.5mm. Cu putin noroc gasesti chiar si tabla cromata (sau tratata electochimic sa fie lucioasa).
 

Latest posts

Latest posts

Top