What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Incepator...Prima incercare!

Jukebox

Member
Salutare tuturor!
Dupa ce am citit cateva topicuri pe acest forum,m'am decis sa deschid si eu unul cu incercarea primului meu grow.
Growboxul meu va arata cam asa:
Dimensiune:60x60x160
2 coolere in partea de jos pentru intrarea aerului
1 in tavan pentru evacuare
La iluminat m'am gandit la 8 becuri led e27 alb cald(daca mai e nevoie de becuri mai adaug am o galagie de leduri:biggrin::biggrin:)
Pamant am gasit Canna Terra Professional
Buuuunn!!
Eram foarte hotarat pe semintele autoflower,dar citisem pe aici ca nu sunt asa bune pentru noobi adica eu:d.Nu am nici o idee de unde si cum sa imi cumpar seminte(Era sa fac o prostie adica sa le comand din ro dar nu sa intamplat si ma simt mult mai usurat)Nici la soi nu m'am gandit asa ca astept sfaturile voastre!!!!
P.S.Prin aprilie as vrea sa pun si 2-3 outdoor,dar deocamdata growboxul e prioritare.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
la ventilatie doar exhaust-ul trebuie sa fie activ. celelalte coolere le poti pune in interior sa miste aerul. sa pui coolere si pe intake si pe exhaust nu face altceva decat galagie. nu ajuta cu nimic la miscat aerul.
ledurile sunt bune. nu uita sa le dai jos difuzorul de lumina.
seminte probabil ca iti va trebui ceva feminizat pentru ca ai spatiu mic, desi te poti descurca si cu regulare daca e nevoie.
in rest, succes!|
 

mike1983

Member
Ai facut bine ca nu ai cumparat seminte din Romania.Eram sa o patim multi de pe aici , unii chiar au si patit-o.Cati w au ledurile ? Nu ai specificat.Vrei sa pui doar o planta sau mai multe ?
 

Jukebox

Member
Scuzati greselile!!:D
Puterea becului este de 30w led incandescenta 240w.
Vreau sa pun 2 plante in grow,am zis ca vreau sa incerc sa amestec pamntul cu gainat de pasare pentru ca am inteles ca este foarte bun si asa nu trebuie sa ma complic cu nutrienti pana aflu si despre aia ce si cum si de unde sa ii procur.Nu vreau sa ma apuc de nimic pana nu am totu'l pus bine la punct,vreau sa fac un grow de calitate cu ajutorul vostru bine inteles!!Dar tot e problema ca nu stiu nimic cu semintele nici de care nici de unde:)))) Aaaaa si inca ceva de cati litri e optim sa fie ghivecele?:d
 

narcox

Member
Eu iti recomand ce mi am luat eu. Blue mystic de la RQS
Cred ca e bun si NL. Ambele din ce stiu eu au un miros mai scazut. Cel puțin a mea,BM este in a 2 a săpt aproape si nici cand bag nasul lipit de frunze nu simt nimic .
Eu un ventilator îl lasă să bată în ceva umed (laveta) ca sa imi creasca umiditate. Tot de aici am invatat si chiar m a ajutat enorm
O sa ti zic cei mai experimentați mai multe
4-6 litri ghivece. Poti sa găsești chiar si pătrate care ocupa mai putin loc la 4.6 L
 

Jukebox

Member
Dupa cateva socoteli am decis sa imi iau un grow tent cu aceleasi dimensiuni pe care le'am specificat mai sus,am comandat si un termometru cu senzor intern care masoare si umiditatea si temp.Inca caut informatii utile pentru achizitionarea de seminte.O sa ma documentez despre acel blue mystic.Ceva pareri sugesti orice chestie e bine venita!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vezi sa nu faci greseala sa pui gainat proaspat, pentru ca e acid. Daca nu ai alta solutie fa cum a zis help pe un alt thread. Pamant fara nutrienti adaugati + nutrienti "organici" la sticla.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Asta e rețeta pe care o folosesc eu acum! Si voi încerca să o îngraș cât mai mult, dacă se poate bineînțeles! Ce spart sunt!!:muahaha:
 

plm

Member
grow tent + lumina, bunicele LED-urile pe veg insa sunt slabe, pe flower o sa vrei sa mai bagi un HPS + ca e spectrul cat mai complex + extractor sa traga aerul puturos afara (nu ai nevoie de intake activ) + filtru de carbon un venitlator de ambient pentru miscarea aerului in grow un termohigrometru si esti gata de treaba, ia-ti de pe RQS seminte, recomand Critical, planta viguroasa cu o perioada de flower rapida 50 zile ceea ce inseamna ca termina repede si te rasplateste si pe masura.
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Dupa cateva socoteli am decis sa imi iau un grow tent cu aceleasi dimensiuni pe care le'am specificat mai sus,am comandat si un termometru cu senzor intern care masoare si umiditatea si temp.Inca caut informatii utile pentru achizitionarea de seminte.O sa ma documentez despre acel blue mystic.Ceva pareri sugesti orice chestie e bine venita!

skunk24.com

eu la o comanda de 100 de euro primesc 5 auto nl moka. :tiphat:
 

Jukebox

Member
Hello!!
M'am decis de iau seminte de la RQS ,si am zis ca incerc Amnezia Haze(daca a mai crescut cineva poate sa imi impartaseasca 1,2 pareri).PLM,nu vreau sa bag HPS momentan,adica nu vreau sa investesc in iluminat cand dispun de acele leduri :d
 

mike1983

Member
daca zici ca are 30W un led , nu stiu ce ai vrut sa zici cu 240W incandescenta (lumina se masoara in lumeni apropo , nu in w sau in incandescenta :)) ) , astea sunt chestii de marketing pentru tzarani cand vezi 240w pe un led de 30w.In fine ...cred ca cu 4 leduri de 30w in acel grow tent vei face fata cat de cat.Apoi pe viitor , ai sa vrei mai mult , iti spun din propria experienta.

Succes !!!
 

Jukebox

Member
Leduri mai am nu e problema de asta(mai am vre'o 80 de buc cu tot cu dulii).Am vazut acel Critical de pe skunk24.com wow!Inca foarte nehotarat cu anumite chestii!:)))
 

indianu

New member
Eu am crescut prima mea planta cu doua becuri CFL, am cules in jur de 50g uscat dintr-un bubblelicious si m-am spart pentru cat mi-a ajuns, a doua a stat sub un led de 900w si mi-a scos in jur de 300g uscat intr-un pot de 12L + LowStressTraining (vezi youtube).

Cu apa de la robinet lasata 12-24h in sticla, fara nici un fel de test ph, control umiditate, temperatura, etc. Dupa primul grow, in functie de spatiul tau si de evolutia primei plante o sa-ti dai seama singur ce-i lipseste, in timp incepi sa cunosti diferite trasaturi pe frunze iar in urma propriei tale documentari vei stii ce-ti mai lipseste in grow.

Sa nu uiti de filtru de carbon + ventilator + duct - foarte important sa nu miroasa in floare, obligatoriu timer pe ciclurile de lumina sa nu stresezi planta si spor mult!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu am crescut prima mea planta cu doua becuri CFL, am cules in jur de 50g uscat dintr-un bubblelicious si m-am spart pentru cat mi-a ajuns, a doua a stat sub un led de 900w si mi-a scos in jur de 300g uscat intr-un pot de 12L + LowStressTraining (vezi youtube).

Cu apa de la robinet lasata 12-24h in sticla, fara nici un fel de test ph, control umiditate, temperatura, etc.

Daca ai cules 50 gr cu cfluri fara sa controlezi temperatura si umiditatea probabil ca ai avut 150-200W sau mai bine.
La fel si cu ledurile, 0.33 GPW e foarte putin pentru leduri. Arzi curentul degeaba, cand ai putea sa ai grija de umiditate si temperatura si sa scoti minim dublu. Nu cred ca are rost sa incurajam incepatorii sa creasca fara un mediu potrivit, pentru ca vor fi dezamagiti de rezultate, iar curentul se scumpeste din ce in ce mai mult asa ca trebuie sa fim eficienti in folosirea lui.
Poate un grow merge, dar dupa ce realizezi ca nu Wattii de lumina sunt cei care te limiteaza, ci faptul ca nu ai un mediu potrivit pentru planta garatat nu o sa mai vrei sa cresti asa. Chiar daca suntem romani, parca n-as aplica ""las-o ba ca merge asa" in acest caz. :tiphat:
 

indianu

New member
Nu cred ca are rost sa incurajam incepatorii sa creasca fara un mediu potrivit, pentru ca vor fi dezamagiti de rezultate, iar curentul se scumpeste din ce in ce mai mult asa ca trebuie sa fim eficienti in folosirea lui.

Eu cred ca are sens sa incurajam incepatorii sa creasca cu ce au si sa se adapteze pe parcurs in functie de spatiu si buget. Nu poti fi dezamagit de cantitatea primei plante, daca nu o omori, ai de fumat si de invatat!

Chiar de iti faci setup-ul perfect, nu inseamna ca scoti juma' de kg per m2 din primul grow.
... iar de curent, serios ?
 

narcox

Member
Sa stii ca multi isi pun problema consumului. Eu eram paralel cu consumul si credeam ca o sa ma rupă la factura .
Apoi am aflat ca televizorul meu consuma aprox 450W... Si Eu am 100w in box
 
Top