What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

#3 Northern Lights /nirvana/

hungrowboy

Member
neee XD :DDDDDD

sok faszság van leírva, minden szituáció egyedi megoldást igényel. ami fel van halmozva ismeretanyag.. abból improvizáld össze az optimálisat a te dolgodnak :D

Hat ahogy most megcsinaltam egyedul a 2. korom peldakepp hogy tanultam a 1400 hosszazolasbol :laughing: most mar azt hittem nagy kiraly vagyok de meg mindig vannak hianyos dolgok ami az alap dolgokhoz kapcsolodik. De csak igy elmeletbe ha pl 1.0 ec t akarol de nekem 0.5 os ec kell mi a fasz lesz attol hogy megmertem nem lesz belole az amit akarok:woohoo:
 

thcgecco

Active member
Gondolkozz logikusan. Szerinted a növény mindig folyamatosan ugyanannyit eszik?

Az Ec mérése abban segít , hogy megfelelően kontrollálhasd a vízzel bevitt tápmennyiséget a növényednek. Mindegyik fajtának és mindegyik növénynek megvannak a határai , hogy mondjuk 2-es Ec fölött már a levélvégek égni fognak ez azt jelenti hogy az alatt kell tartanod az értékeket . És most figyelj ! Hiába locsolsz te mindig ugyan annyi táppal és ugyanolyan ph- val ugyanannyit , az Ec változni fog. Lehet azt mondja a növényed hogy hé haver most elég a kajából , te azt honnan fogod tudni? A táblázat nem mondja meg . Na erre van az Ec !!!

Kérdésedre válasz ha mondjuk magasabb értéket kaptál a kelleténél , semmi pánik következőnek sima vízzel vagy enyhébb tápösszetétellel locsolsz és voalá az Ec lejjebb tolódik.

Ha ezeket sikerül betartanod szerintem eléggé meg fogsz döbbenni a végeredményen.
 

hungrowboy

Member
Gondolkozz logikusan. Szerinted a növény mindig folyamatosan ugyanannyit eszik?

Az Ec mérése abban segít , hogy megfelelően kontrollálhasd a vízzel bevitt tápmennyiséget a növényednek. Mindegyik fajtának és mindegyik növénynek megvannak a határai , hogy mondjuk 2-es Ec fölött már a levélvégek égni fognak ez azt jelenti hogy az alatt kell tartanod az értékeket . És most figyelj ! Hiába locsolsz te mindig ugyan annyi táppal és ugyanolyan ph- val ugyanannyit , az Ec változni fog. Lehet azt mondja a növényed hogy hé haver most elég a kajából , te azt honnan fogod tudni? A táblázat nem mondja meg . Na erre van az Ec !!!

Kérdésedre válasz ha mondjuk magasabb értéket kaptál a kelleténél , semmi pánik következőnek sima vízzel vagy enyhébb tápösszetétellel locsolsz és voalá az Ec lejjebb tolódik.

Ha ezeket sikerül betartanod szerintem eléggé meg fogsz döbbenni a végeredményen.

Na! ezert erdemes itt lenni, koszi az informaciot! akkor ezt az ec merot a foldbe kell dugni es megallapitja mennyi tapanyag kell a novenynek? vagy mi alapjan tudom meg mennyi a novenyem ec szukseglete? pontosabban tap szukseglete ec alapjan
 

thcgecco

Active member
Nem , a vízbe kell dugni :D . Locsolás előtt először leméred a tápos víz Ec jét( az optimális kb 1,1-1,6 között van de ez megint egyénre szabható ) , beállítod a ph-t és kb annyit locsolsz rá ( ezt neked kell tudni ) hogy a cserepből egy 2-3 deci kifollyon magyarul drainnel locsolsz így nem gyűlik fel tápsó a gyökerekben(meg egyéb okokból, az a lényeg így locsolj) és az alul kifolyt víz Ec -je mutatja a földednek a tápmennyiségét és az alapján kell kalkulálnod hogy következőnek emeld e vagy csökkentsd e a tápot és mennyivel. Ezt neked kell kikísérletezned , mert nem győzöm hangsúlyozni minden növény egyedi igényekkel rendelkezik.

A lényeg : az alul kifolyt Ec-je ne legyen sokkal magasab , mint 2 és ha több mint 2 kevesebb tápot adj vagy esetleg következőnek sima ph állított vízzel locsolj.
Természetesen ennél sokkal összetettebb a dolog és nagyon lebutítva írtam le , de nagyjából ezeket a dolgokat kell betartani, és minden rendben lesz. Közben folyamatosan egészítsd ki a dolgot egy kis utána olvasással ha érdekel a téma. Hajrá
 

GK_420

Active member
Szerintem meg találsz táblázatot a növény fejlettségi szintjéhez ideális ec értékekre, de elsősorban a növényt kőne figyelni látszik ám rajta mi kell. Az meg egyértelmű minél fejlettebb annál több köll. Nehéz lehet ezt átlátni...de egyszerű példával egy naposcsibének se annyit adsz enni mint egy kifejlett kakasnak...hátha elég paraszt vagy a példa átlátásához. :D
 

hungrowboy

Member
Nem , a vízbe kell dugni :D . Locsolás előtt először leméred a tápos víz Ec jét( az optimális kb 1,1-1,6 között van de ez megint egyénre szabható ) , beállítod a ph-t és kb annyit locsolsz rá ( ezt neked kell tudni ) hogy a cserepből egy 2-3 deci kifollyon magyarul drainnel locsolsz így nem gyűlik fel tápsó a gyökerekben(meg egyéb okokból, az a lényeg így locsolj) és az alul kifolyt víz Ec -je mutatja a földednek a tápmennyiségét és az alapján kell kalkulálnod hogy következőnek emeld e vagy csökkentsd e a tápot és mennyivel. Ezt neked kell kikísérletezned , mert nem győzöm hangsúlyozni minden növény egyedi igényekkel rendelkezik.

A lényeg : az alul kifolyt Ec-je ne legyen sokkal magasab , mint 2 és ha több mint 2 kevesebb tápot adj vagy esetleg következőnek sima ph állított vízzel locsolj.
Természetesen ennél sokkal összetettebb a dolog és nagyon lebutítva írtam le , de nagyjából ezeket a dolgokat kell betartani, és minden rendben lesz. Közben folyamatosan egészítsd ki a dolgot egy kis utána olvasással ha érdekel a téma. Hajrá

már értem! :D köszönöm, sokkal többre mentem ezzel mint hogy olvasgattam volna utánna hosszú órákat ha egyaltalan talaltam volna számomra érthető anyagot. Köszi!
Auto pot systemel mar volt dolgod vagy ismered esetleg? Elvileg nagyon leegyszerűsíti az öntözést a növény mindig csak annyi tapanyagot vesz fel ami épp kell neki. De miként kell feltölteni a tárolo edényt és hogy milyen tipusu tapoldat kell neki? Canna-nak van ilyen tablazat ugy hiszem az pont erre van kitalálva de javits ki ha tévedek.
 

thcgecco

Active member
Nekem még nem volt dolgom , PC - boxxal kísérletezgetek / tanulgatok és még csak ez a második köröm, de viszont elég sokat olvastam a témával kapcsolatban amit neked is figyelmedbe ajánlanék. Minden nap egy kis időt belefektetsz a témába és azt a tudást beleteszed a termesztésbe , teljesen új értékeket kapsz és villámcsapás szerűen értelmet nyernek a dolgok. Sok értelmes ember van itt a fórumon is , de ki kell szűrni a megfelelő információkat itt is ;)

Erre a kérdésedre nem tudok választ adni de biztos jön valaki aki szívesen leírja.
 

hungrowboy

Member
Szerintem meg találsz táblázatot a növény fejlettségi szintjéhez ideális ec értékekre, de elsősorban a növényt kőne figyelni látszik ám rajta mi kell. Az meg egyértelmű minél fejlettebb annál több köll. Nehéz lehet ezt átlátni...de egyszerű példával egy naposcsibének se annyit adsz enni mint egy kifejlett kakasnak...hátha elég paraszt vagy a példa átlátásához. :D

persze értem en.A mostani körömbe sem latszodott a leveleken hogy valamiből hiányt szenvednek, vagy épp valami túl sok. De a jövöben odafigyelek az ec értékekre is! Köszi a parasztos példát értem :D:dance013:
 

hungrowboy

Member
Nekem még nem volt dolgom , PC - boxxal kísérletezgetek / tanulgatok és még csak ez a második köröm, de viszont elég sokat olvastam a témával kapcsolatban amit neked is figyelmedbe ajánlanék. Minden nap egy kis időt belefektetsz a témába és azt a tudást beleteszed a termesztésbe , teljesen új értékeket kapsz és villámcsapás szerűen értelmet nyernek a dolgok. Sok értelmes ember van itt a fórumon is , de ki kell szűrni a megfelelő információkat itt is ;)

Erre a kérdésedre nem tudok választ adni de biztos jön valaki aki szívesen leírja.

jah értem, ahoz képest tényleg sokat tudsz, nekem ez lesz a 3. most utánna olvasok majd jobban igen. Klonozás is érdekel meg az anya növény is mert gyorsabban keszen lenne ha lenne anya növény.Milyen fényforrás szükséges egy anyanövénynek? 2xPHILIPS ECONOMY TWISTER 20W/865 E27 6500K elég lehet Anya és klónok alá?
 

sucminee

Active member
Rakd inkább föléjük :D

Autopottal nem volt még dolgom de gondolom az cirkulálós megoldás így én azt csinálnám a helyedben hogy beleraksz 1l vízbe X mennyiséget tápból majd ezt annyiszor ismétled hogy tele legyen a tartály. Megméred az Ec-t ami Y érték lesz. Eltelik Z idő ami alatt ők felvesznek vizet és tápot is. Akkor jó a táp mennyisége/ec ha újra mérésnél ugyanazt az Y-t kapod, ha magasabb az újra mért érték akkor Ynál kevesebb kell ellenkező esetben több. Ez az optimális érték változik a növény életszakasza alatt. Vedd elő az Excelt és irogasd szépen az értékeket. Ha látod hogy sok akkor megjegyzésben odaírod hogy csökkenteni. Ezt egy koordináta rendszerben szépen szemléltetni is lehetne.Függőleges tengely Ec, vízszintes pedig az idő. Mivel klónokkal tervezed a további köreidet ezért ha jó vagy akkor körről körre egyre jobban közelítened kellene az optimális görbéhez.

Ui.: nekem most lesz az első recirkulálós köröm amit ezek alapján tervezek csinálni így ha valami nem jó akkor én is szeretném ha valaki leírná ne okoskodjak hülyén
 

hobbi ur

Well-known member
érdekes ez Barátaim, mekkora hangsúlyt helyeztek a drain ec-re (és teljesen érthető), én földben sosem néztem meg az elfolyó drain-t, sőt elfolyás is egészen minimális volt, rendben ment a nevelés mindig, szerintem ha ennyire méritek az ec-t, akkor már akár hidró/kókuszozhatnátok is... :) vagy gondolom azért nem teszitek mert nem szimpatikus? pedig jóval többet terem :)
 
láttam képeket itt olyan kókuszos körről, ami drain nélküli öntözéssel ment és ugyanolyan jó lett!

a srátz csak hahotázik ezen a kötelező drain hype-on.
 

sucminee

Active member
érdekes ez Barátaim, mekkora hangsúlyt helyeztek a drain ec-re (és teljesen érthető), én földben sosem néztem meg az elfolyó drain-t, sőt elfolyás is egészen minimális volt, rendben ment a nevelés mindig, szerintem ha ennyire méritek az ec-t, akkor már akár hidró/kókuszozhatnátok is... :) vagy gondolom azért nem teszitek mert nem szimpatikus? pedig jóval többet terem :)

Az én példám elüt a naplóétól. Én árasztásos rendszerben tervezem ezt és priviben hungrownak is mondtam hogy legalább kókuszt csinálnék a helyében. Az ec re való reakciója alapján azt mondanám hogy tart a változás és az azzal jövő esetleges kellemetlenségektől. Dettó igy voltam ezzel én is de a földezgetés után kipróbáltam a kókuszt és be kellett látnom hogy a full hydro ha még ennél is jobb akkor az kell nekem. Rakétatudománynak tűnik de azt is meg lehet tanulni. Tanulni termeszteni tanulni:)
 

hungrowboy

Member
sucminee igazad van! Inkább főléjük fogom rakni :D köszönöm az elméleti levezetést, igy már kezdem érteni a dolgot, hogy s, mint. Abban pedig teljesen igazad van hogy tartok a kokusztól ebbe az autopot rendszernél viszont majd ki szeretném probálni. Ott a locsoláson nem kell aggódnom, ha rájövök hogy is kell azt beállítani. Megvan ez a megszokott dolgok hogy kell csinalni ahogy eddig csinaltam, félek hogy a következőt elkezdem kokuszban és összesem jön, ebben pedig legalább működik.Ott gondolom jóval érzékenyebbek mindenre, nagyobb odafigyelést igényel. Ahogy most csinalom abban pedig van tartalék, egyszerűbb szerintem.
 

iwantmorebuds

Active member
En kokuszban kezdtem es soha nem nyultam foldhoz pl. Kokusznal van par alapveto szabaly amit ha kovetsz nem lesz gond. Pl sima csapvizzel sosem ontozunk/flusholunk max a vegen. A kozeg mindig legyen kelloen nedves, kajat kapjanak, ph legyen jo. Ca/mg hiany hamar kitud jonni, pl a szaraz kokusznak egyik kovetkezmenye is tud lenni. Legalabb is en azt figyeltem meg ha nem ontozok vagy hagyom tovabb szaradni a kozeget szinte automatikusan jon a ca/mg hiany.
 

hungrowboy

Member
En kokuszban kezdtem es soha nem nyultam foldhoz pl. Kokusznal van par alapveto szabaly amit ha kovetsz nem lesz gond. Pl sima csapvizzel sosem ontozunk/flusholunk max a vegen. A kozeg mindig legyen kelloen nedves, kajat kapjanak, ph legyen jo. Ca/mg hiany hamar kitud jonni, pl a szaraz kokusznak egyik kovetkezmenye is tud lenni. Legalabb is en azt figyeltem meg ha nem ontozok vagy hagyom tovabb szaradni a kozeget szinte automatikusan jon a ca/mg hiany.

ha nem csapvízzel akkor mivel locsolsz? röktön itt is van az első kérdés :D tehát bonyolultabb mint a föld. De talán nagyobb hozamot lehet vele elérni
 
Top