What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

2xUnknown Seeds LED

garuzy

Active member
Practic sunt 2 seminte dintr un plic, nici macar nu mai stiu daca era buna sau nu... :D
Lumina: 4x20w 7000k + 2x18w 4000k, toate leduri, stiu ca e destul de putin, o sa mai pun, dar momentan zic ca e destul.
Pamant: COMPO SANA Pamant universal
Fertilizant: COMPO SANA
Aia din stanga e asa traumatizata pentru ca nu am avut grija cand am facut transplatul in ghiveciul cel mare si s a rupt o parte din radacita...



 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Frumos!! Se vede că te-ai documentat! (Ironic vorbind)
Felicitări!
Și da jos baloanele alea de plastic de pe ele!!!
 

garuzy

Active member
Update

Scuze, sunt spart si inteleg mai greu, la alea din spate respectiv cele de 4000k nu merge sa dau jos plasticul.

 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Sunt mai multe opțiuni!
Cum spunea Gantz:
Faci o gaura in acel balon cu burghiul numai pentru al sparge , deci doar cu vârful burghiului , ai grijă să nu scapi burghiul sa ajungă la leduri că le strici! Apoi cu patentul jupoi cate un pic până îl îndepărtezi treptat tot!
Sau cum fac eu cu un cuțit îl bag la îmbinare și tai acel silicon de jur împrejur apoi incep a inclina cutitul până începe să se dezlipească cat un pic cate un pic! Până îl îndepărtezi total !
Sau cu panza de bomfaier îl poți tăia doar e plastic! Numai când tai la nivel sa nu atingi ledurile, eu am făcut-o o data , și am stricat acel bec!!
Ce dimensiuni are boxul??
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Acolo îți trebuie un 200w sa fie bine! Dar nu vad acolo nici ventilație și nici gaură de IN nu vad extractorul, există ?? Temperatura , umiditatea cum sta??
 

garuzy

Active member
Maine am de gand sa cumpar un termohigrometru, cat despre in-out, e cam dificil momentan, incerc sa gasesc o rezolvare si pentru asta, cel putin un ventilalor inauntru sa pun ca usile de la dulap is intredeschise.
Da, 200w zic si eu ca e bine, dar momentan 116w sper sa si faca treaba.
 
A

Alin

Salut, bafta cu grădina, 116w?esti sigur? Ai o priza ce măsoară curentul consumat? Dacă becurile sunt firma riți piți sar putea sa ai sub 60w,daca vrei sa iasă ceva bine treci pe becuri Philips sau Osram,faci o investiție în becuri un pic mai mare dar se merită.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Nu contează curentul consumat Aline !!
Intensitatea luminoasă și puterea de penetrare sunt mai importante!
Intensitatea luminoasă se măsoară în lumeni!
Și că să îți faci o părere socotește numărul de lumeni !
:smoker:
 
A

Alin

Vasy, nu ma refeream la curentul consumat, ma refeream la ce scrie pe becuri dacă e adevărat.
Au chinezi la lumeni de nu te poți uita la bec.))))
 
Last edited:

garuzy

Active member
Update.

Aia traumatizata azi a inceput sa si revina(sper sa inceapa si sa creasca), pe cand sora ei pare sa o duca foarte bine.
Temp:20C
Umiditate:40%
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Încearcă să scoți și celelalte baloane de plastic , îți ia mult din lumină , e că și cum nu le ai!!!
Schimbale , pune altele in loc !
Hai succes!
:smoker:
 

garuzy

Active member
Update

Dat fiind faptul ca urmeaza sa ma mut saptamana viitoare, si ca planta cea mare a inceput sa creasca intr un stil "agresiv", am decis ca trebuie sa ii fac LST ca sa i pot controla cresterea(sa fie mai usor de transportat).
In alta ordine de idei, planta cea mica si a revenit complet, cred. A inceput sa creasca.


PS: La aia mare cred ca i au dat flocii, dar inca nu s 100% convins :D

 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Tu vrei sa le scoti out sau la ce te refereai cu transportul? Cred ca vor creste maricele pana se face vremea de scos afara, ca mai devreme de jumatatea lui aprilie nu am prins vreme in nici un an sa scot plante afara..
As zice ca ai timp sa germinezi altele pentru out si sa le termini pe astea indoor, sau na, macar fetita de ai gasit-o.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ahh, succes cu ele, si ai grija ca pute si cand le agiti, deci fa mutarea la un moment mai neaglomerat.
 
A

Alin

Fa mutarea seara, noaptea băgate în niște saci sa nu se vadă verde, lumea e foarte curioasa dacă vede verde și vin întrebările.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu avem niste cutii ce se inchideau, etanse, cu garnitura, fix pentru asa ceva. Am dus si plante si recolta cu ele, atat timp cat nu stateai la 1-2 m de ele sau in o incinta inchisa pe langa ele, nu ai fii stiut ce e acolo.
 

Latest posts

Latest posts

Top