What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Coco Grow/Sog-Gorilla Glue,Gelato;

Salutare tuturor !
Deschid si eu un jurnal cu growul ce il am in desfasurare. Rasadurile au 2 saptamani de cand au germinat si saptamana trecuta au fost transplantate in ghivece de 6 l pentru ca erau cam lungite si nu voiam sa se intinda si mai mult si sa le pierd. Strainul e Gorilla Glue de la Professor Trichome.
Ieri am scos de la germinat pentru ca incoltisera si 2 seminte de Gelato( Professor Trichome) si una de Gorilla Glue#4 (Experts Seeds) pe care le-am plantat in paharele de unica folosinta cu fundul taiat pentru drenaj;astept sa scoata capul si o sa le pun in cort cu celelalte dupa ce isi deschid cotiledoanele.
Ca substrat am decis sa incerc Coco amestecat cu perlit ! Coco-ul a venit intr-o caramida din aia de 5 kg pe care am hidratat-o cu 20 de l de apa si dupa 20 de minute aveam 70 de l de coco. destul de fain si incognito cu caramida asta de 5kg care vine intr-o cutie,daca nu vrei sa fii vazut primind saci uriasi de pamant prin curier.
Dupa hidratare,am lasat coco la buffer intr-o solutie puternica de calmag (ph solutiei era 5.8,ppm 1200-dupa cum era recomandat intr-un tutorial)pentru 12 ore dupa care am drenat coco si l-am bagat la inca un rand de buffer peste noapte intr-o solutie proaspata de calmag. A doua zi am amestecat coco-ul cu perlit si i-am dat flush pana a iesit run-offul la 350 ppm ,numarul recomandat in tutorial cand ai de a face cu rasaduri,daca as fi transplantat plante mari direct in el ,nu ar fi trebuit aplicat flushul dupa cum scriau ei acolo.
Lumina momentan folosesc 50 de w de cob dar am sa o mai maresc azi pentru ca dupa cum puteti vedea si in poze unele din fete par ca vor mai multa.
Temperatura 23-26 C ziua,20-23C noaptea
Umiditatea 60%-75%
Astept pareri, sfaturi si critici in acelasi timp !:)))
O zi buna !!! :joint:
 

Attachments

  • c1.jpg
    c1.jpg
    96.4 KB · Views: 45
  • c2.jpg
    c2.jpg
    102 KB · Views: 47
  • c3.jpg
    c3.jpg
    78.3 KB · Views: 46
  • c4.jpg
    c4.jpg
    77.5 KB · Views: 47
  • c5.jpg
    c5.jpg
    42.3 KB · Views: 45
PS:Nu stiu de ce s-a postat 'Original Glue ' in loc de Gorilla Glue dar strain-ul e Gorilla Glue si nu Original Glue ,poate vre-un autocorect la tastatura dar eu cu siguranta am scris Gorilla Glue! :)))) Exploziv,daca vezi si poti sa ma ajuti sa editez postul sau vreun alt admin,va rog si multumesc anticipat! ;)
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Undeva jos langa quote ai edit si poti modifica tu de acolo! Copaceii arata bine! Nu am experienta cu coco s. Daca pui alcool cum pui pamant in paharele de unica folosinta poti sa te faci barman :joint: umplele. Eu germinez direct in coco s sau le pun imediat cum se sparge carapacea! Tine-te de treaba! Succes!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Un vent sa mute aerul pe langa ele ar trebui, in caz ca nu ai. Cat despre modificarea de o ceri, ma bate ce zici acolo, mie imi pare ca ceri sa modific original glue in original glue??
Spor la treaba!
 
Vai vai, abia am vazut ca si in al doilea post mi s-a modificat cuvantul 'gorilla' in cuvantul 'original' deci clar nu ma intelege nimeni si nici eu nu ma mai inteleg bajeti! :))) eu scriu 'Gorilla' acolo si dupa ce apas enter sa postez in loc de 'Gorilla' site-ul pune 'Original' ! nu pot sa modific pentru ca nu pot edita posturile inca dar nu vad sa fie vreo problema in afara faptului ca imi place mai mult denumirea 'Original Glue' decat 'original glue':))
Zona verde,merci man,paharelele nu erau pline pentru ca pusesem semintele incoltite deasupra cocoului ce il vezi in poza si dupa ce am facut poza am acoperit cu inca un strat de coco si acum is aproape pline ! las si poza ca tocmai ce au scos capul azi ! Clar as fi putut sa fiu barman daca umpleam asa paharele! De asta niciodata nu cer votca cu gheata cand merg la bar !
Exploziv,merci man ,am un ventilator acolo in cort sa bata pe ele ,nu se vede in poza pentru ca nu l-am prins in cadru cand am facut pozele !
Vasi,era ceva daca eram spart cand am postat ieri dar trebuia sa merg la munca bro si eram cam trist din pacate! merg acum sa bag un cuiut la cafeaua de dimineata! :)))
O zi buna tuturor!! :joint:
 

Attachments

  • s1.jpg
    s1.jpg
    47.1 KB · Views: 51
Update:
Salut! Am mutat operatiunea in cortul mare. Plantele mari au 3 saptamani de cand au scos capul si au crescut destul de frumos de la ultimul update. Am inceput sa le dau hrana in a doua saptamana de cand au iesit. Am inceput cu o solutie usoara de nutrient si am crescut concentratia pe parcurs( Ph 5.8 ,ppm-700 la momentul actual)
Rasadurile care iesit saptamana trecuta le-am transplantat si pe ele in ghivece de 6 l si primesc doar apa simpla cu ph-ul reglat la 6.2. Cele doua Gelato o duc bine insa rasadul de Gorilla/Glue nu mai putea sa scape de coaja si cotiledoanele erau captive in samanta care era destul de puternic inchisa si astazi de la o saptamana de cand au iesit. Am decis sa ii dau o mana de ajutor si cu grija am deschis samanta si am eliberat cotiledoanele.
Maine toate plantele intra in flower ,pentru rasadurile mai tinere o sa fie mai mult un 12/12 din samanta. O sa fie destul de interesant sa vad diferenta dintre o planta crescuta din samanta la 12/12 si una crescuta 3 saptamani la 18/6 si apoi bagata la 12/12.
Temperatura:23-26 ziua; 20-24 noaptea;
Lumina; panou cob dimat la 50% din putere (100w)
Ne mai auzim pe aici,o zi buna ! :joint:
 

Attachments

  • w8.jpg
    w8.jpg
    85.3 KB · Views: 43
  • w7.jpg
    w7.jpg
    81.3 KB · Views: 43
  • w6.jpg
    w6.jpg
    89.6 KB · Views: 43
  • w5.jpg
    w5.jpg
    82.3 KB · Views: 47
  • w4.jpg
    w4.jpg
    75.7 KB · Views: 44
  • w3.jpg
    w3.jpg
    109.9 KB · Views: 45
  • w2.jpg
    w2.jpg
    92.5 KB · Views: 48
  • w1.jpg
    w1.jpg
    83.8 KB · Views: 57
Update 4 saptamani :
Nu le-am mai bagat la 12/12 saptamana trecuta cum imi propusesem si le-am mai dat o saptamana de 18/6. Azi le-am setat timerul si intra la 12/12 maine. Par sa o duca bine salaturile,uneia i-au aparut 2 pete galbene pe o frunza inca de saptamana trecuta;nu stiu ce ar fi ,pare a fi o deficienta de calciu sau magneziu insa poate fi si planta care consuma frunza(daca stie cineva sa ma lamureasca din poza ce am pus-o as fi recunoscator) am urmarit planta in ultimele zile si cresterea noua nu pare afectata si doar frunza cu pricina e afectata. in fine ,am sa tin ochii pe ea .
Plantele mici au 2 saptamani de la germinare ,cele 2 gelato se dezvolta destul de bine insa parca mai incet fata de cum s-au dezvoltat in primele 2 saptamani surorile mai mari. Gorilla a fost stresata cateva zile dupa ce i-am eliberat cotiledoanele din samanta aia prea tare inchisa si la un moment dat am crezut ca o sa moara,din fericire si-a revenit si incet incepe sa prinda forma .
Lumina:200 w cob
Temperatura: ziua/noaptea: 23-27/19-23;
Umiditate:65-75% zi/noapte
Nutrienti: Canna CalMag,Canna Coco A+B;
 

Attachments

  • aw9.jpg
    aw9.jpg
    88.7 KB · Views: 45
  • aw8.jpg
    aw8.jpg
    97.8 KB · Views: 44
  • aw7.jpg
    aw7.jpg
    77.1 KB · Views: 48
  • aw6.jpg
    aw6.jpg
    73.1 KB · Views: 48
  • aw5.jpg
    aw5.jpg
    76 KB · Views: 45
  • aw3.jpg
    aw3.jpg
    60.7 KB · Views: 45
  • aw2.jpg
    aw2.jpg
    88.9 KB · Views: 45
  • aw1.jpg
    aw1.jpg
    81.6 KB · Views: 51
  • aw10.jpg
    aw10.jpg
    66.7 KB · Views: 42
Cortul e 1mx1mx2m . Extractor: Califlow 6 inch 450 M3/h (controlat la 50% din putere acum ,in flower 100%) ;filtru carbon 6 inch (500m3/h). Pentru circulat aerul in canopie folosesc un ventilator de 15 cm si unul de 30 de cm. 2 intrari pasive .
Lumina pe care o folosesc la momentul actual e un panou dimabil cu leduri COB ,culoare violet . Panoul are 5 leduri Epistar de 200w fiecare insa are driver intern si ledurile nu sunt folosite la toata capacitatea .Fiecare led de pe panou foloseste doar 48w. Puterea reala a panoului fiind de vreo 240W . Distanta la momentul actual e de 60 de cm fata de plante insa in flower ajunge undeva la 25-30 cm. Al doilea panou pe care il am si o sa il folosesc si in flower pe langa celalalt e un panou led COB Niello de 600w -are 3 Leduri COB Bridgelux de 200w fiecare insa are si asta driver intern si fiecare led consuma undeva la 66 w puterea reala fiind de 200 W. Culoarea luminii acestui panou imita spectrul natural al soarelui. Inainte foloseam panoul din urma pentru vegetatie insa tot citind pe forumuri am auzit ca lumina violeta in vegetatie pare sa tina distanta intre noduri mai mica si am decis sa incerc plus ca e dimabil ceea ce ma ajuta mult cand am de a face cu rasaduri . Salut ! :joint:
 
Salut ! Din pacate nu am mai putut posta update-uri pentru ca nu mai pot incarca poze in sistemul icmag pentru ca nu mai am memorie disponibila(am folosit toti cei 5mb). Saptamana trecuta am platit o subscriptie pentru un an in speranta ca o sa mi se updateze contul si o sa pot posta din nou poze dar nu stiu ce se intampla pentru ca deja e o saptmana si contul nu a mai fost updatat. Le-am trimis mesaj acum cateva minute si sper ca o sa se rezolve si o sa pot posta din nou poze! :joint:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Memoria mea de stocare am impresia ca e mai mare de 5mb dar nu stiu cum merge treaba :joint:
Mai sunt sit-uri unde poti incarca pozele dar nu stiu cat sunt de sigure. Thread-ul asta ar trebui sa se numeasca dcsantos din pele?! Astept cu nerabdare urmatoarele posturi! Spor!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu incarci pozele unde trebuie. Tu le pui la atasamente, banuiesc. Ele ar trebui puse la albume.
 
Memoria mea nu e prea mare pentru ca nu am decat 30 de posturi ! Haha,dcsantos din pele,probabil ar trebui sa il numim asa!:)) Exploziv,merci mult,chiar la atasemente postam,nu stiam ca trebuie sa le incarc in albume! Astept sa termin tura ,mai am vreo 10 ore din pacate:))) si am sa incerc sa postez niste poze noi si pozele ce le.am facut pt updateurile care trebuia sa le pun ! Multam,o zi buna bajeti!! ;)
 
Salut !!
Am reusit sa incarc pozele in sfarsit ,merci exploziv ca mi-ai zis altfel eu nu as fi stiut ca tre' sa le pun in albume!Revin cu niste poze de acum 2 saptamani la initierea 12/12 ,cand am si mutat plantele mici intr-un alt cort si m-am decis sa le cresc ca mame plante !Revenind la growul mare: Acum o saptamana le-am mutat intr-un cort de 1.2 mx1.2 m. O sa mai deschid un post si cu niste poze de azi ! :joint:
https://www.icmag.com/ic/photo_popu...lbums&cp=albums&e=vB_Editor_001&code=&page=2#
https://www.icmag.com/ic/photo_popu...lbums&cp=albums&e=vB_Editor_001&code=&page=2#
https://www.icmag.com/ic/photo_popu...lbums&cp=albums&e=vB_Editor_001&code=&page=2#
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai exerseaza ceva la albumele alea. Ceva nu iti iese. Si cand vrei sa le postezi ai jos sub poza in albume codul pt postat poza aia..
 
Salut din nou ! Am reusit sa ii dau de cap in sfarsit! Merci mult! Revin cu pozele de acum 2 saptamani care am incercat sa le incarc acum cateva ore si s-au postat doar ca link.
picture.php
picture.php
picture.php
 

Latest posts

Latest posts

Top