What's new

2 3 ερωτησούλες για πρώτο γκρόου

Idium

New member
2 3 ερωτησούλες για πρώτο γκρόου

Καλησπέρα, χαιρετώ το φόρουμ, πρώτο ποστ από εμένα :tiphat: ήρθα για να μείνω!

Ασχολούμαι χρόνια με την κάνναβη και ήθελα από το 2013 να κάνω το πρώτο μου γκρόου αλλά δυστυχώς οι καταστάσεις ποτέ δεν ήταν ιδανικές. Πριν δέκα μέρες λοιπόν ξεκίνησα. Τα τελευταία χρόνια έχω ρίξει πολύ διάβασμα και "youtubing" οπότε κατέχω τις θεωρητικές γνώσεις του αθλήματος.

Στην ουσία έχω ξεκινήσει δυο γκρόου.

Ένα σε κρυφό μπαλκόνι που βλέπει πολύ ήλιο(2xGorilla Glue από Fast Buds, 1xThink Different από Dutch Passion. Όλα autoflowering) Αυτά μπορώ να τα φροντίζω καθημερινά (κεντρική προς νότια Ελλάδα).
Το δεύτερο γκρόου είναι στο χωριό(βόρεια Ελλάδα). Όπου είναι 1xThink Different,1xGorilla Glue(autos), 2xPanama από Ace Seeds(κανονικά). Αυτά θα τα ποτίζει μια θεια και θα πηγαίνω μια φορά το μήνα περίπου να τα κοιτάω. Τα Panama σε μερικές εβδομάδες θα τα καβατζάρω στο βουνό σε κάποιο καλό σημείο.

Πιο πολύ με νοιάζει το γκρόου του μπαλκονιού και θέλω να είναι 100% επιτυχημένο. Έχουν σκάσει όλα και τα έχω σε 3λιτρες γλάστρες σε χώμα Biobizz Allmix από το οποίο έχω συνολικά 50lt. Όταν έρθει η ώρα της μεταφύτευσης θα μπουν σε 25-30λιτρες γλάστρες αλλά το Biobizz είναι πανάκριβο.

Ερώτηση 1.
Το mix για τις 25λιτρες θα είναι: 70% χώμα(biobizz+κάποιο κοινό φτηνό φυτόχωμα στο ίδιο ph. Στις αναλογίες θα υπερτερεί το biobizz προφανώς), 15% κοκοφοίνικας, 10% περλίτης, 5% κόκκοι άργυλου. Είναι καλό mix αυτό; Να αλλάξω κάτι;

Ερώτηση2.
Το Allmix απότι λέει πάνω είναι πλούσιο σε N-P-K κλπ και κρατάει έως 8 με 10 εβδομάδες. Από την εμπειρία σας ισχύει αυτό; Να μην χρησιμοποιήσω επιπλέον λίπασμα(Νάτριο πχ) ως τότε; ή Να το κρίνω από τα φυτά και τις μετρήσεις;

Ερώτηση3.
Να ψαχτώ για τις ποικιλίες μου και την φροντίδα που χρειάζονται συγκεκριμένα;

Αυτά για αρχή! Σόρρυ για το σεντόνι αλλά αφού μου δόθηκε η ευκαιρία έπεσα με τα μούτρα :D . Αν έχω χρόνο θα κάνω και ημερολόγιο με φωτογραφίες κλπ. Συμβουλές ευπρόσδεκτες!!

idium
 

Ksaderfo

Active member
Καλώστον! :)

Τα Panama σε μερικές εβδομάδες θα τα καβατζάρω στο βουνό σε κάποιο καλό σημείο.

Θα το καταφάνε τα ζουζούνια στο βουνό... Θα το τρώνε και θα ακούνε trance στο βουνό, rave party και έτσι... :D Γίνεται αυτό που λες αλλά καλύτερα να έβαζες καμιά 30αριά φυτά και να μη σε πολυ-νοιάζει μη χάσεις και τα μισά...


Όταν έρθει η ώρα της μεταφύτευσης θα μπουν σε 25-30λιτρες γλάστρες αλλά το Biobizz είναι πανάκριβο.

Το all mix είναι όντως ακριβό. Το light mix από την άλλη είναι 11 ευρώ τα 50 λίτρα που δεν είναι κακή τιμή για ψωνίστικο χώμα. Πήρα ένα τσουβαλάκι ήδη και είναι απλά γ@μάτο... Δεν έχει πολύ λίπασμα μέσα αλλά για σπορά και νεαρά φυτά είναι ότι πρέπει...

Πήρα μία 30άρα root pouch και μετά που την είδα είναι πάρα πολύ μεγάλη... Κάποιος έλεγε κάπου ότι τα φυτά θέλουν 5 λίτρα ανά μήνα ανάπτυξης. Με 20 λίτρα παίζει να είσαι μία χαρά. Αλλά δεν ξέρω για πόσο μεγάλα φυτά πας κτλ...


Ερώτηση 1.
Το mix για τις 25λιτρες θα είναι: 70% χώμα(biobizz+κάποιο κοινό φτηνό φυτόχωμα στο ίδιο ph. Στις αναλογίες θα υπερτερεί το biobizz προφανώς), 15% κοκοφοίνικας, 10% περλίτης, 5% κόκκοι άργυλου. Είναι καλό mix αυτό; Να αλλάξω κάτι;

Ένα καλό που διάβασα στο biobizz είναι ότι "συμαζεύει" το ph του μόνο του... Επίσης, το νερό σου τι ph είναι;
Μπορείς να κατεβάσεις λίγο το ph με σάπια φύλα κτλ.
Τα περισσότερα "άσχετα" χώματα που είδα τελευταία έχουν ph 5.7-6.5 λένε στη συσκευασία. Εκτός από ένα composan organic που είδα που λέει απλά 5.7, αλλά είναι πανάκριβο, ίσως παρόμοια τιμή με το all mix.

Επίσης το biobizz δε χρειάζεται ούτε καρύδα, ούτε περλίτη... Οι κόκοι άργυλου δεν είναι περλίτης πάλι; Κρατάει πάρα πολύ καλά το νερό αυτό το χώμα δεν χρειάζεται καρύδα σίγουρα και από περλίτη είναι κομπλέ. Μπορείς να συμπληρώσεις λίγο κοπριά για άζωτο στην αρχή αλλά δε γ@μιέται, βάλε ένα biogrow εκεί και τελείωσες... Άσε που δε θα σε καθυστερεί μετά το άζωτο στην ανθοφορία..

Γιατί δε βάζεις μόνo light mix και να συμπληρώνεις λίπανση ανάλογα από τη φάση που είναι το φυτό;


Ερώτηση2.
Το Allmix απότι λέει πάνω είναι πλούσιο σε N-P-K κλπ και κρατάει έως 8 με 10 εβδομάδες. Από την εμπειρία σας ισχύει αυτό; Να μην χρησιμοποιήσω επιπλέον λίπασμα(Νάτριο πχ) ως τότε; ή Να το κρίνω από τα φυτά και τις μετρήσεις;

Στην αρχή χρειάζεσαι παραπάνω Ν. Χρειάζεται και PK αλλά λιγότερο. Μετά χρειάζεσαι λιγότερο Ν και παραπάνω PK στην ανθοφορία.
Για αυτό δε μου αρέσουν τα "ενισχυμένα" χώματα γιατί χάνεις το έλεγχο με τη λίπανση. Με το light mix πχ, μπορείς με τη διαφορά στα χρήματα να πάρεις και 2 μπουκαλάκια, ένα bio grow για άζωτο και ένα bio bloom και να είσαι κομπλέ.


Ερώτηση3.
Να ψαχτώ για τις ποικιλίες μου και την φροντίδα που χρειάζονται συγκεκριμένα;

Αν γίνονται πολύ συμπαγή ψάξτο για να έχεις ιδέα για μούχλα κτλ... Το κύριο που μάλλον θέλει να ψάξεις είναι η φωτοπερίοδος που χρειάζονται για να ανθίσουν και οι θερμοκρασίες...

Επίσης δε θα πείραζε να βρεις και κανένα φυτό που να του αρέσει πχ ένα πιο αλκαλικό ph αν είσαι σαν και εμάς που δεν μένουμε στον Αμαζόνιο και το ph μας είναι 7-8...

Γκουντ λακ και του χρόνου σου εύχομαι με δικά σου σπόρια!

Εγώ του χρόνου αντί να δίνω 50άρικα σε χώματα θα πάω να πάρω ένα μετρητή μάλλον και θα αρχίσω να φτιάχνω εγώ χώμα... Αν βγάλω και τπτ σπόρια θα είμαι κορυφή!!! :)
 
Last edited:

bathory

Member
φιλε ασε τα χωματα τα ετοιμα και καλα,παρε κανα τσουβαλι χωμα απο καποιο φυτωριο προσθεσε και λιγο χωνεμενη κοπρια και εισαι κομπλε!3-4 ευρω το πολυ εχει ενα εικοσαλιτρο τσουβαλακι,με χωρητικοτητα σε λιτρα τα μετρανε οχι με κιλα!!οσο για το βουνο αν μιλας για κανα ρεμα εκει πανω βαλε μην μασας!!!
 

Ksaderfo

Active member
φιλε ασε τα χωματα τα ετοιμα και καλα,παρε κανα τσουβαλι χωμα απο καποιο φυτωριο προσθεσε και λιγο χωνεμενη κοπρια και εισαι κομπλε!3-4 ευρω το πολυ εχει ενα εικοσαλιτρο τσουβαλακι,με χωρητικοτητα σε λιτρα τα μετρανε οχι με κιλα!!οσο για το βουνο αν μιλας για κανα ρεμα εκει πανω βαλε μην μασας!!!


Αυτό θα έκανα και γω αν έμενα στη Μέση Γη και είχα και 300 σπόρια για την πλάκα μου κάθε χρόνο.. :D

Φέτος μέχρι και σφουγγαράκια ριζοβολίας αγόρασα... Τι μλκία αυτά τα σφουγγαράκια όμως πολύ με ξενέρωσαν... Τώρα φύτεψα άλλα δύο σε χώμα κατευθείαν και θα ανοίξω και τα σφουγγαράκια να βάλω και τα άλλα που δε βγήκαν... Πολύ το ψήνω και το κόλπο με το μόντεμ για ζέστη γιατί ο καιρός έγινε πάλι μούφα.

Το έχετε συνειδητοποιήσει ότι οι σπόροι Κάνναβης έχουν πάει λίγο πιο πάνω σε τιμή από τα κατεργασμένα διαμάντια πλέον ε; :D
Ο σπόρος της ντομάτας είναι λίγο πιο πάνω από το χρυσό πλέον...

Ντ@βάδες... :D
 

Ksaderfo

Active member
Btw πήγα στο Μασούτη να πάρω κάτι "νηστίσιμα" και έχει ένα Algoflash για Ορτανσίες με ph 4-5.5!!! :D Σαν το αίμα των Alien! :D

Πολύ αμφιβάλω ότι είναι βιολογικό, επίσης δε γνωρίζω αν ανακατεύοντας Αλκαλικό με Όξινο χώμα απλά παίζει μέσος όρος για το σύνολο ή κάνει μπουμ, αλλά παίζει να είναι Ok για ανακάτωμα maybe... ;

Δεν είναι φτηνό, με 3,4 ευρώ το 10λιτρο, αλλά ph 4; Damn... :D


Το Ειδικό Φυτόχωμα ALGOFLASH, περιέχει τύρφη και φυτικά μέρη, τα οποία έχουν χουμοποιηθεί (αποδομηθεί), κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες. Είναι κατάλληλο για όλα τα οξύφιλα φυτά, όπως οι γαρδένιες, οι αζαλέες, οι ορτανσίες, τα ροδόδεντρα, οι καμέλιες, κ.λπ., για φύτευση σε γλάστρα, ζαρντινιέρα ή στον κήπο. Η σύνθεσή του, διασφαλίζει ότι τα φυτά που αγαπούν το όξινο έδαφος, μπορούν να αναπτυχθούν σε χώμα με pH κάτω του 6 και εξασφαλίζει την απαιτούμενη κυκλοφορία αέρα και νερού, για τη σωστή τους ανάπτυξη.
Συσκευασία: σάκος 10L
 

bathory

Member
οχι απο μασουτηδες και λιντλ βρε, πανε και παρε απο κανα φυτωριο η κανα γεωπονο αν παιζει!για εναμιση ευρω διαφορα μιλαμε!!
 

Ksaderfo

Active member
οχι απο μασουτηδες και λιντλ βρε, πανε και παρε απο κανα φυτωριο η κανα γεωπονο αν παιζει!για εναμιση ευρω διαφορα μιλαμε!!

Καλα ναι, μόνο με την κοπριά έτσι και αλλιώς κατεβαίνει το pH, αλλά μη δεν κιτρινίζουν μετά και καίνε χάλια;

4! pH! 4!! 3 ευρώ... Το ρίχνεις μέσα σε αυτό που λες η κάτι τέτοιο και το πας μόνο με υγρό άζωτο μετά που θα φύγει κιόλα μέχρι την ανθοφορία, nein; :D
 

bathory

Member
λοιπον για να καταλαβεις,ανοιγω λακο και βαζω το χωμα που σου ειπα!δεν μιλαω για γλαστρες.το χωμα το παιρνω ειτε απο φυτωρια ειτε απο γεωπονους!το εμπλουτιζω λιγο με κοπριες σταχτες κτλ. και ειναι γαμω!οταν φτιαχνω φυτο στο σακουλι αφηνω το χωμα οπος ειναι.και να τελειωνουμε στα φυτωρια θα βρεις καλη ποιοτητα χωμα,το ιδιο δουλευουν και αυτοι!και αλλο χωμα θα ζητησεις να βαλεις για λουλουδια και αλλο για να φτιαξεις φυτα πχ για ντοματες...
 

delicorganic

Well-known member
Καλησπέρα, χαιρετώ το φόρουμ, πρώτο ποστ από εμένα :tiphat: ήρθα για να μείνω!

Ασχολούμαι χρόνια με την κάνναβη και ήθελα από το 2013 να κάνω το πρώτο μου γκρόου αλλά δυστυχώς οι καταστάσεις ποτέ δεν ήταν ιδανικές. Πριν δέκα μέρες λοιπόν ξεκίνησα. Τα τελευταία χρόνια έχω ρίξει πολύ διάβασμα και "youtubing" οπότε κατέχω τις θεωρητικές γνώσεις του αθλήματος.

Στην ουσία έχω ξεκινήσει δυο γκρόου.

Ένα σε κρυφό μπαλκόνι που βλέπει πολύ ήλιο(2xGorilla Glue από Fast Buds, 1xThink Different από Dutch Passion. Όλα autoflowering) Αυτά μπορώ να τα φροντίζω καθημερινά (κεντρική προς νότια Ελλάδα).
Το δεύτερο γκρόου είναι στο χωριό(βόρεια Ελλάδα). Όπου είναι 1xThink Different,1xGorilla Glue(autos), 2xPanama από Ace Seeds(κανονικά). Αυτά θα τα ποτίζει μια θεια και θα πηγαίνω μια φορά το μήνα περίπου να τα κοιτάω. Τα Panama σε μερικές εβδομάδες θα τα καβατζάρω στο βουνό σε κάποιο καλό σημείο.

Πιο πολύ με νοιάζει το γκρόου του μπαλκονιού και θέλω να είναι 100% επιτυχημένο. Έχουν σκάσει όλα και τα έχω σε 3λιτρες γλάστρες σε χώμα Biobizz Allmix από το οποίο έχω συνολικά 50lt. Όταν έρθει η ώρα της μεταφύτευσης θα μπουν σε 25-30λιτρες γλάστρες αλλά το Biobizz είναι πανάκριβο.

Ερώτηση 1.
Το mix για τις 25λιτρες θα είναι: 70% χώμα(biobizz+κάποιο κοινό φτηνό φυτόχωμα στο ίδιο ph. Στις αναλογίες θα υπερτερεί το biobizz προφανώς), 15% κοκοφοίνικας, 10% περλίτης, 5% κόκκοι άργυλου. Είναι καλό mix αυτό; Να αλλάξω κάτι;



idium
Καλώς ήρθες idium...
για τα αυτόματα δεν γνωρίζω και πολλά να σου πω,
Αν όπως λες όμως θες 100% επιτυχία στο μπαλκόνι και η επιτυχία για εσένα σημαίνει ποιότητα φούντας πρώτα πρώτα...
τότε άσε στην θεία τα αυτόματα και σπείρε τα παναμά τα κανονικά Ιούνιο και θα με θυμηθείς..:flowers2:
να είσαι σίγουρος πως θα είναι πολύ πιο ''εύκολα'' στην καλλιέργεια και η συνολική ποιότητα τους είναι ασύγκριτη με οποιοδήποτε αυτοματάκι..
 
Last edited:

Ksaderfo

Active member
λοιπον για να καταλαβεις,ανοιγω λακο και βαζω το χωμα που σου ειπα!δεν μιλαω για γλαστρες.το χωμα το παιρνω ειτε απο φυτωρια ειτε απο γεωπονους!το εμπλουτιζω λιγο με κοπριες σταχτες κτλ. και ειναι γαμω!οταν φτιαχνω φυτο στο σακουλι αφηνω το χωμα οπος ειναι.και να τελειωνουμε στα φυτωρια θα βρεις καλη ποιοτητα χωμα,το ιδιο δουλευουν και αυτοι!και αλλο χωμα θα ζητησεις να βαλεις για λουλουδια και αλλο για να φτιαξεις φυτα πχ για ντοματες...

Ναι οκ... Ξέρω κάνα 2 φυτώρια, να πάω και να ζητήσω όξινο χώμα δηλαδή θα έχουν λες ε; Μπορεί... Μη γίνω "ο δράκος των φυτωρίων" μόνο γιατί δε μοιάζω και πολύ με την Κυρία με Τας Καμελίας... :D

Πέρισυ είχα βάλει κοπριά μέσα στο άσχετο το χώμα.. Αποστειρωμένη από σακούλα... Στάχτες δεν έχω βάλει...

Μου φαίνεται θα καβατζώσω λίγο χώμα από κάπου... Θα βάλω λίγο περλίτη... Καμιά τύρφη μπορεί... Απλά η κοπριά σιγά να μην τη φάει όλη και θα δίνει άζωτο αργότερα μήπως; @@ πολύ το ψάχνω νομίζω, αλλά πέρισυ που είχα βάλει κοπριά πάντως δεν μου κιτρίνισαν σχεδόν καθόλου τα φύλλα. Επίσης δεν ωρίμαζε με τίποτα το ριμάδι...

Παίζαν και άλλα βέβαια...
 

Idium

New member
Καλώστον! :)

Θα το καταφάνε τα ζουζούνια στο βουνό... Θα το τρώνε και θα ακούνε trance στο βουνό, rave party και έτσι... :D Γίνεται αυτό που λες αλλά καλύτερα να έβαζες καμιά 30αριά φυτά και να μη σε πολυ-νοιάζει μη χάσεις και τα μισά...

Μπορεί να τα φροντίζει και κανας ξαδ αν έχει χρόνο. Θα προσπαθήσω να γίνει σωστή προεργασία στον χώρο

Πήρα μία 30άρα root pouch και μετά που την είδα είναι πάρα πολύ μεγάλη... Κάποιος έλεγε κάπου ότι τα φυτά θέλουν 5 λίτρα ανά μήνα ανάπτυξης. Με 20 λίτρα παίζει να είσαι μία χαρά. Αλλά δεν ξέρω για πόσο μεγάλα φυτά πας κτλ...

Όσο δυνατόν μεγαλύτερα :biggrin:

Ένα καλό που διάβασα στο biobizz είναι ότι "συμαζεύει" το ph του μόνο του... Επίσης, το νερό σου τι ph είναι;

Το ph του νερού της βρύσης είναι 7,5 - 7,6. Βέβαια το μέτρησα χωρίς να το έχω αφήσει κάμια μέρα να κάθεται, για το χλώριο κλπ, δεν ξέρω αν θα έχει διαφορά. Το ph του χώματος των γλαστρών είναι 6,5. Αγωγιμότητες θα μετρήσω άλλη μέρα
 

Idium

New member
Καλώς ήρθες idium...
για τα αυτόματα δεν γνωρίζω και πολλά να σου πω,
Αν όπως λες όμως θες 100% επιτυχία στο μπαλκόνι και η επιτυχία για εσένα σημαίνει ποιότητα φούντας πρώτα πρώτα...
τότε άσε στην θεία τα αυτόματα και σπείρε τα παναμά τα κανονικά Ιούνιο και θα με θυμηθείς..:flowers2:
να είσαι σίγουρος πως θα είναι πολύ πιο ''εύκολα'' στην καλλιέργεια και η συνολική ποιότητα τους είναι ασύγκριτη με οποιοδήποτε αυτοματάκι..

Για εμένα σημαίνει ποσότητα και ποιότητα και εννοείτε μόνο οργανικά(έχω δεί τον οδηγό σου για την οργανική σε εξωτερικό, τρελά respect από εμένα :tiphat: ). Θα έβαζα κανονικά αλλά το καλοκαίρι θα λείψω σίγουρα 2 εβδομάδες από το μπαλκόνι οπότε δε βόλευει για φέτος
 

Idium

New member
Έχω και ενα θεματάκι με το ενα Gorilla δεν έχει πετάξει το μανδύα του ακόμα. Είναι στο ίδιο ύψος με τα άλλα δυο αλλά ακόμα κλειστό. Σας έχει τύχει ποτέ;

17807522_1908537532761265_3915303354022162361_o.jpg


17621811_1908562042758814_2994877570028674885_o.jpg
 

orfeas

Active member
Veteran
Έχω και ενα θεματάκι με το ενα Gorilla δεν έχει πετάξει το μανδύα του ακόμα. Είναι στο ίδιο ύψος με τα άλλα δυο αλλά ακόμα κλειστό. Σας έχει τύχει ποτέ;

View Image

View Image

Συμβαίνει πότε πότε...λες να ντρέπεται; :biggrin:

Πάντως ό,τι και να 'χεις στο νου σου, το έξω είναι μανίκι γενικώς...εκτός κι αν υπάρχει τέτοια καβάτζα που την ονειρεύονται όλοι...
κάτι σαν σκουρούχι στάιλ δλδ. Άσε που ο σκούρο έχει μια ράχη που μπορεί να διηγηθεί ανέκδοτα...σ' αυτούς που η δική τους δεν κουβάλησε, εννοείται... :biggrin:
Και να σου πω την αλήθεια, η φάση "θα μου ποτίζουν τα φυτά" κάπως δεν μου κάθεται...εκτός κι αν ο ποτιστής κατέχει :)

Εν τω μεταξύ, χώμα με ρΗ 4,5 μόνο ο αξάς θα αγόραζε...και που 'σαι, ξάρφε, η κοπριά δεν το χαλάει και πολύ το ρΗ, άσε που το καννάβι δε μασάει και σε πάνω από 7....και μη ξεχνάς ότι σημαντικό ρόλο παίζει το είδος κι η ποιότητα...κι η βρώμα της επίσης :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Ααααχ με ξεσηκώσατε πάλι! Παλιόπαιδα! :D

Συμβαίνει πότε πότε...λες να ντρέπεται;

Δεεεν τα βγάζεις με νυστέρι; :D


Εν τω μεταξύ, χώμα με ρΗ 4,5 μόνο ο αξάς θα αγόραζε...και που 'σαι, ξάρφε, η κοπριά δεν το χαλάει και πολύ το ρΗ, άσε που το καννάβι δε μασάει και σε πάνω από 7....και μη ξεχνάς ότι σημαντικό ρόλο παίζει το είδος κι η ποιότητα...κι η βρώμα της επίσης

Δεν το πήρα. Το μαγκαζί έφερε light mix και θα φάμε πάλι... Για να το χαλάσει μπζηλέ, πρέπει να είναι οκ πρώτα. Το δικό μου δεν είναι Οκ... Αλλά κάτι έχω, αν μετρήσω, αν ανακατώσω, κάτι θα γίνει... (Τα ψηλά το γουστάρουν πολύ το χώμα μου!!)

Μπορεί να τα φροντίζει και κανας ξαδ αν έχει χρόνο. Θα προσπαθήσω να γίνει σωστή προεργασία στον χώρο

Πάντα βοηθάνε μερικά επιπλέον δακτυλικά αποτυπώματα...

Όσο δυνατόν μεγαλύτερα

και τα μαρούλια έτσι τα ψωνίζεις; :D

Αγωγιμότητες θα μετρήσω άλλη μέρα

ναι μέτρα τις και αυτές...


Μουσική!!! :)

[YOUTUBEIF]Ocu4BXjajOY[/YOUTUBEIF]
 

Idium

New member
Συμβαίνει πότε πότε...λες να ντρέπεται; :biggrin:

Και να σου πω την αλήθεια, η φάση "θα μου ποτίζουν τα φυτά" κάπως δεν μου κάθεται...εκτός κι αν ο ποτιστής κατέχει :)

Να το βοηθήσω;

Θα δείξει. Ελπίζω να βρούμε την ιδανική καβάτζα και ίσως μοντάρουμε κάποιο βαρέλι/δεξαμενή. Είναι και πάνω από ποτάμι το μέρος οπότε έχω ελπίδες για κάποια πηγή στα ψηλά :biggrin:
 
Top