What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Πρόβλημα με βοτρύτη

Booker

Member
Πρόβλημα με βοτρύτη

Παιδιά καλησπέρα, εδώ και δυο μέρες είδα σε 2 φυτάκια μου σημάδια βοτρύτη, το ένα παραέχει μάλιστα. Τα καθάρισα με ένα πανάκι και με τα χέρια, αλλά έχουν μείνει κηλίδες στα φύλλα και γενικά φαίνεται σε εξέλιξη. Πρώτη φορά μου συμβαίνει, εκτός ότι πρέπει να ρίξω την υγρασία και να διώξω από τον χώρο την υγρασία τι άλλο μπορώ να κάνω από ψέκασμα βιολογικό πάντα. Διάβασα για το propolix, μέχρι να το αγοράσω να ψεκάσω με δικιά μου πρόπολη η οποία είναι φτιαγμένη από αλκοολ ή να περιμένω 3 μέρες μέχρι να αγοράσω το propolix. Ξέρω ότι ο βοτρύτης δεν είναι να του δώσεις χρόνο, αναπτύσσεται πολύ γρήγορα. Τι λέτε εσείς?
 
G

Guest

Γειά σου φίλε.Μήπως είναι ωίδιο(powdery mildew);Δεν έχω δει βοτρύτη στα φύλλα,γι αυτό το λέω.
 

Booker

Member
Δυστυχώς δεν τράβηξα φώτο για να ανεβάσω. Οπτικά βλέπω στον κορμό να έχει άσπρο χνούδι και κάποιες κηλίδες άσπρες χνουδωτές στα φύλλα. Μοιάζει πολύ με το φαγητό που αρχίζει να μουχλιάζει όταν βγάζει ένα χνουδωτό άσπρο. Δεν ξέρω τι είναι το ωίδιο, κάπου το πέτυχα να αναφέρεται αλλά το προσπέρασα ψάχνοντας απελπισμένα να βρω κάτι για βοτρύτη. Τι λέτε να ψεκάσω με πρόπολη δικιά μου, είναι λίγο δυνατή σε περιεκτικότητα, σκέφτομαι να ψεκάσω σήμερα λίγο μπας και δω καποιο αποτελεσμα.
 

Booker

Member
Έψαξα και είδα φωτογραφίες με φυτά που πάσχουν από ωίδιο και μοιάζουν με τα δικά μου.
Πιθανόν να είναι και αυτό, διάβασα ότι το αντιμετωπίζεις με τον ίδιο τρόπο όπως και τον βοτρύτη. Δηλαδή χαλκό, θείο και ασβέστη. Ή εναλλακτικά με βάκιλο.τριχόδερμα ή στρεπτομύκητα από μικροοργανισμούς. Σκέφτομαι πάντως να ψεκάσω με πρόπολη όπως προτείνει το alegre.
 
G

Guest

Επίσης έχω δει και για οξυζενέ -νερό 1 προς 3 αν πάρεις το κλασικό 3 τοις εκατό του φαρμακείου.Η γάλα-νερό 1 προς 9.Έχω και γω σε ένα εκτός τέντας.Μέχρι στιγμής δεν έχω ρίξει κάτι,απλά κόβω τα προσβεβλημένα φύλλα.Ό,τι κι αν κάνεις κάνε μια ενημέρωση αν θες !
 

Booker

Member
οκ ευχαριστώ΄, η μαλακία είναι οτι θα απουσιάσω για 3 μερες ρε γμτ.....ελπίζω μην επιστρεψω και τα βρω χαλια.
 
G

Guest

Τότε οπωσδήποτε ρίξε κάτι πριν φύγεις!Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
 

Booker

Member
Το πόρισμα βγήκε και τελικά είναι ωίδιο 100%. Αγόρασα ένα υγρό που λέγεται iodio (ή κάπως έτσι) που περιέχει Βάκιλο για ψέκασμα διφυλλικό, επίσης αγόρασα και λίγο τριχόδερμα για πότισμα στην γλάστρα. Μέσα στο υγρό με το βάκιλο έριξα και μερικές σταγόνες πρόπολη. Έχω καθαρίσει τα φυτά από τα φύλλα με τις κηλίδες , τα ψέκασα από την κορυφή μέχρι τα νύχια και έριξα την υγρασία στο 60%. Θεωρώ ότι δεν θα έχω πρόβλημα αν κρίνω ότι αυτές τις δυο μερες που απουσιασα δεν εξελίχθηκε ο μύκητας πολυ. Οπότε θεωρώ ότι τον βρήκα και δεν με βρήκε.
Syd ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου, πραγματικά με βοήθησε και μάλιστα άμεσα.
 
G

Guest

Να σαι καλά αδερφέ!Καλό δρόμο στα κορίτσια σου.:)
 
Top