What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

-παραδοσιακές, ντόπιες ποικιλίες κάνναβης-

Ksaderfo

Active member
κατι ξερεις ε????α ρε εκεινα τα μαυρα χωματα!!!!

Ευλογημένος τόπος.. :D Οι ντοματες το καλοκαίρι είναι τεράστιες!! Τεράστιες σου λέω!! :D

Εκει κοντα είχα πιει ένα τσιγάρο που είχε γεύση καλύτερη και από τσάι βουνού.. αλλά άντε βρες σπόρια τώρα..
 

delicorganic

Well-known member
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία και χόρτο να έχουμε. Πρώτη μου ανάρτηση στο forum και μάλιστα σε forum έπειτα από πολλά χρόνια.
Είμαι αρχάριος στην καλλιέργεια-3 φορές. Είκοσι σχεδόν χρόνια με «τάιζε» ο πατέρας του κολλητού καθώς και ο κολλητός, όμως ήρθε η ώρα να έχω τα δικά μου παιδιά. Την πρώτη φορά έβαλα σπόρους ντόπιους Κρητικούς. Είμαι σίγουρος για την εντοπιότητα των σπόρων και συγκεκριμένα της περιοχής του Μυλοποτάμου όπου και φύτευε ο πατέρας καο φίλος μου μαζί. Ένας η θρυλική κοκκινόφουντα και 3 άλλοι σατιβάρες που φτάναν τα 3,5 μέτρα. Στάθηκα τυχερός μέσα στην ατυχία μου και μόνο η κοκκινόφουντα ήταν θυλικό φυτό. Τα έπαιξα μέσα σε μια χαρτόκουτα 80χ40χ40 με 5 λάμπες led 11 w η καθεμία που τις ανεβοκατέβαζα όλη την ώρα. Τα τάιζα μπατζαροζούμια, μπανανες, γάλα, καρπούζι και ότι μπορεί να φανταστείτε... Το κουτί έμπαζε από όλες τις μεριές και οι μύγες κοντεύαν να αρχίσουν να καλπάζουν μέσα από τις γλάστρες. Τα φυτά δεν έπαθαν τίποτα, ποτέ. Η κοκκινόφουντα βγήκε 30 πόντους ύψος (την είχα κουτσοτρουλίσει -topping) και έβγαλε κάτι λιγότερο από 15 γρ. Τα άλλα 3 δεν τα πάλευα, θέλουν ύψος πως να το κάνουμε. Έπειτα έπαιξε upgrade: τέντα, leds, ανεμιστήρες, θερμάστρες, λιπάσματα βιολογικά κάνναβης κτλ.. Από τότε παίζω με auto. Η φάση είναι ότι κάθε φορά βάζω και ντόπιους κρητικούς. Από την 14 μέρα ξεκινούν τα προβλήματα... Με τον κολλητό τα έχουμε βάλει όλα κάτω και σε αυτό που καταλήγουμε είναι ότι τα φώτα είναι πολύ δυνατά για τους ντόπιους σπόρους. Μακάρι να έπαιζε χώρος να μπορούσα να τα διασταυρώσω 5-6 φορές για να προσαρμοστούν σε εσωτερική καλλιέργεια. Πάντως χαίρομαι που έχει ανοίξει τέτοιο θέμα γιατί πραγματικά αξίζει να διατηρήσουμε τις ντόπιες ποικιλίες.
Μπουμ!
καλησπέρα absent,πολύ ευχάριστα νέα αυτα για την κρητική κοκκινόφουντα,περιέγραψέ μας αν θες το άκουσμα,το φυτό την φούντα,έχω μεγάλη περιέργεια για την γενετική και τα χαρακτηριστικά αυτής της ποικιλίας.
Υποθέτω κρατάς χρόνια τον σπόρο,αυτη η γενετική δεν πρέπει να χαθεί ποτέ,είσαι αρκετά σίγουρος πως κρατάνε την σκούφια τους,ή με τα χρόνια έχουν μπασταρδευτεί κάμποσες φορές με αλβανικά ή ολλανδικά?τα τάραξες με τις σαλάτες τις μεσογειακές και πάλι άντεξαν τα θηρία...κανονικά οι σατιβάρες θέλουν πολύ λίγο φαί,ελαφρύ και
ζωντανό χώμα να έχουν και δεν ζητούν και πολλά..
καμια φωτό έβγαλες ποτέ?η ποικιλία είναι ξακουστή σε όλον τον κόσμο,αλλα η γενετική της παραμένει άγνωστη..
Δεν έτυχε να καπνίσω ποτέ κρητική κοκκινόφουντα,αντίθετα με τα καλαματιανά που μέχρι καποια εποχή έπαιζαν καθε νοεμβριο,απίθανα-αξέχαστα χόρτα δε.Ένας φίλος που είχε καπνίσει την ξακουστή κρητική κοκκινόφουντα κατά το '85-90 μου μίλαγε για παραισθήσεις κανονικότατες..
 
Last edited:

AbsentM

New member
Α εντάξει έβαζες και αλάτι μαζί για σίγουρα αποτελέσματα. :D

Σε νιώθω.. είμαι και εγώ λίγο του diy.. για αζωτο αν δε σε πειράζει ότι χάνεται γρήγορα μπορείς να βάλεις και 1-10 αραιωμένο κατουρο... :D

Έτσι όπως μου ακούγεται πάντως που καίγονται στην άκρη τα φύλλα και μετά παίρνει όλο ταιριάζει και με nute burn. Καλο είναι που τσεκαρεις το pH.

Επισης επειδή αυτές οι ματσαρο-φουντες γίνονται τεράστιες ίσως θα ήθελες να το παίξεις και με root pouches για να μην έχεις θέματα με root bound οταν θα Είναι μεγάλο το φυτό..

Βάζεις από τώρα φαγητό; Φαγητό πολύ αργότερα μάλλον.. αν είσαι σίγουρος ότι είναι οι λάμπες τελικά τότε με απόσταση η με το να τα έχεις εκτός από το κουτί με τα ανακλαστικά κάτω από τη λάμπα μπορεί να πετύχει το φάσμα που θέλουνε..

Τουλάχιστον δεν θα έχεις πόκεμον να τα μασουλανε μέσα! :D

Άστα Ksαδερφέ... μόνο κοκκινιστή σάλτσα δεν είχα βάλει τότε να την κάνει πιο γευστικιά. Αλλά αυτό που με εντυπωσίασε ότι εκεί το πάλευε 2 μήνες ανάπτυξη και 3 μήνες ανθοφορία με τέτοιες συνθήκες και δεν έμφάνισε το παραμικρό. Στα φυτά αυτά δεν έβαλα φαγητό πριν τις 14-21 μέρες αφού τα γνώρισα και από κοντά. Μάλιστα ο καλλιεργητής είχε καταφέρει να βγάλει ελάχιστα δέντρα άνυδρα. Μετά από ένα μηνά που έμαιναν στο χώμα έσκαβε και έβαζε σβησμένη κοπριά αλόγου αφού τη σκέπαζε με χώμα και πότιζε για 2 φορές ακόμα και τέλος.
Αλλά όπως είπα είμαι εντελώς αρχάριος και η επόμενη εργασία είναι να ψάξω τη είναι το «root pouches και root bound» :p
Το τελευταίο το έχω τώρα υπό έλεγχο αλλά με την πρώτη σιστάδα φύλλων ξεραμένο. Θέλω να πιστεύω ότι θα αναρρώσει. Θα ενημερώσω σχετικά. :)

καλησπέρα absent,πολύ ευχάριστα νέα αυτα για την κρητική κοκκινόφουντα,περιέγραψέ μας αν θες το άκουσμα,το φυτό την φούντα,έχω μεγάλη περιέργεια για την γενετική και τα χαρακτηριστικά αυτής της ποικιλίας.
Υποθέτω κρατάς χρόνια τον σπόρο,αυτη η γενετική δεν πρέπει να χαθεί ποτέ,είσαι αρκετά σίγουρος πως κρατάνε την σκούφια τους,ή με τα χρόνια έχουν μπασταρδευτεί κάμποσες φορές με αλβανικά ή ολλανδικά?
καμια φωτό έβγαλες ποτέ,η ποικιλία είναι ξακουστή σε όλον τον κόσμο,αλλα η γενετική της παραμένει άγνωστη..
Δεν έτυχε να καπνίσω ποτέ κρητική κοκκινόφουντα,αντίθετα με τα καλαματιανά που μέχρι καποια εποχή έπαιζαν, πολύ σπάνια μεν,απίθανα-αξέχαστα χόρτα δε.Ένας φίλος που είχε καπνίσει την ξακουστή κρητική κοκκινόφουντα κατά το '85-90 μου μίλαγε για παραισθήσεις κανονικότατες..

Καλησπέρα delicorganic. Δυστηχώς δεν έβγαλα φώτογραφίες αλλά μπορώ να την περιγράψω. ΤρουλοΠαπάδες (κορφή) 15 εκ. max συμπιεσμένοι όσο δεν πάει άλλο σε αντίθεση με τις περισσότερες γηγενείς Κρητικές σατίβες. Ανοικτό πράσσινο φύλλωμα και κάτι μουστάκια μεγαλύτερα από των βοσκών. Ξεκινάνε πορτοκαλί και καταλήγουν απαλό κόκκινο. Το περίγραμμα των φύλλων των παπάδων είναι και αυτό βαθύ πορτοκαλί. Από άκουσμα τώρα.. Ένα τσιγάρο το μεσημέρι καλοκαιρινούς μήνες και την πρώτη μισή ώρα μας καθίζει κάτω. Δεν κουνάει άνθρωπος λέμε. Μετά δεν μας βάνει ο τόπος. Υπερδραστηριότητα σε βαθμό ιδρώτα για 1,5 ώρα. Μέχρι και για πεζοπορία μπορεί να βγάλει κάποιον. Μετά την 1,5 ώρα όμως πρέπει να υπάρχει φαγητό σε κοντινή απόσταση αλλιώς υπάρχει πρόβλημα. Θερίζει το στομάχι. Και αφού έχουν περάσει 3 ώρες, κτυπά η πόρτα και ακούγεται μια φωνή: «Ποιος είναι επάε ο υπεύθυνος;» και παίζει μια και μπαίνει μέσα για μια επίσκεψη μισής ώρας για γέλια μέχρι δακρύων. Ωραίες αισθήσεις, ικανότητα επικοινωνίας, συναναστροφής και καίει λίπη-πολλά...
Όσο για την εντοπιότητα τον σπόρων είμαι σίγουρος αφού ο φίλος είναι βιολογικός παραγωγός λαχανικών καθώς και η οικογένεια του, διατηρώντας τράπεζα σπόρων για όλα τα λαχανικά τους. Από αυτόν πλέον ψωνίζω μόνο το φαγητό για το σπίτι ;-) Το θέμα μου είναι ότι σίγουρα έχω μπερδεμένους σπόρους και δεν ξέρω τι είναι τι παρά μόνο όταν ανθίσουν (αν..).
Θεωρώ καθήκον όλων μας να διατηρήσουμε αυτές τις ποικιλίες ώστε να μάθουμε περισσότερα γι αυτές, ειδικά από φαρμακευτικής σκοπιάς.
 

AbsentM

New member
Ξέχασα την γεύση, εξίσου σημαντικό χαρακτηριστικό η οποία έχει γεύση μάνγκο. Από μυρωδιά κοινή με τις υπόλοιπες, αυτή του ξύλου. Τα παραπάνω είναι όταν ανακαλώ τις αισθήσεις μου, για κάποιους άλλους ίσως είναι διαφορετικές.
 

Ksaderfo

Active member
Άστα Ksαδερφέ... μόνο κοκκινιστή σάλτσα δεν είχα βάλει τότε να την κάνει πιο γευστικιά. Αλλά αυτό που με εντυπωσίασε ότι εκεί το πάλευε 2 μήνες ανάπτυξη και 3 μήνες ανθοφορία με τέτοιες συνθήκες και δεν έμφάνισε το παραμικρό. Στα φυτά αυτά δεν έβαλα φαγητό πριν τις 14-21 μέρες αφού τα γνώρισα και από κοντά. Μάλιστα ο καλλιεργητής είχε καταφέρει να βγάλει ελάχιστα δέντρα άνυδρα. Μετά από ένα μηνά που έμαιναν στο χώμα έσκαβε και έβαζε σβησμένη κοπριά αλόγου αφού τη σκέπαζε με χώμα και πότιζε για 2 φορές ακόμα και τέλος.
Αλλά όπως είπα είμαι εντελώς αρχάριος και η επόμενη εργασία είναι να ψάξω τη είναι το «root pouches και root bound» :p
Το τελευταίο το έχω τώρα υπό έλεγχο αλλά με την πρώτη σιστάδα φύλλων ξεραμένο. Θέλω να πιστεύω ότι θα αναρρώσει. Θα ενημερώσω σχετικά. :)



Καλησπέρα delicorganic. Δυστηχώς δεν έβγαλα φώτογραφίες αλλά μπορώ να την περιγράψω. ΤρουλοΠαπάδες (κορφή) 15 εκ. max συμπιεσμένοι όσο δεν πάει άλλο σε αντίθεση με τις περισσότερες γηγενείς Κρητικές σατίβες. Ανοικτό πράσσινο φύλλωμα και κάτι μουστάκια μεγαλύτερα από των βοσκών. Ξεκινάνε πορτοκαλί και καταλήγουν απαλό κόκκινο. Το περίγραμμα των φύλλων των παπάδων είναι και αυτό βαθύ πορτοκαλί. Από άκουσμα τώρα.. Ένα τσιγάρο το μεσημέρι καλοκαιρινούς μήνες και την πρώτη μισή ώρα μας καθίζει κάτω. Δεν κουνάει άνθρωπος λέμε. Μετά δεν μας βάνει ο τόπος. Υπερδραστηριότητα σε βαθμό ιδρώτα για 1,5 ώρα. Μέχρι και για πεζοπορία μπορεί να βγάλει κάποιον. Μετά την 1,5 ώρα όμως πρέπει να υπάρχει φαγητό σε κοντινή απόσταση αλλιώς υπάρχει πρόβλημα. Θερίζει το στομάχι. Και αφού έχουν περάσει 3 ώρες, κτυπά η πόρτα και ακούγεται μια φωνή: «Ποιος είναι επάε ο υπεύθυνος;» και παίζει μια και μπαίνει μέσα για μια επίσκεψη μισής ώρας για γέλια μέχρι δακρύων. Ωραίες αισθήσεις, ικανότητα επικοινωνίας, συναναστροφής και καίει λίπη-πολλά...
Όσο για την εντοπιότητα τον σπόρων είμαι σίγουρος αφού ο φίλος είναι βιολογικός παραγωγός λαχανικών καθώς και η οικογένεια του, διατηρώντας τράπεζα σπόρων για όλα τα λαχανικά τους. Από αυτόν πλέον ψωνίζω μόνο το φαγητό για το σπίτι ;-) Το θέμα μου είναι ότι σίγουρα έχω μπερδεμένους σπόρους και δεν ξέρω τι είναι τι παρά μόνο όταν ανθίσουν (αν..).
Θεωρώ καθήκον όλων μας να διατηρήσουμε αυτές τις ποικιλίες ώστε να μάθουμε περισσότερα γι αυτές, ειδικά από φαρμακευτικής σκοπιάς.


Μηπως ηταν στο χώμα και την πάλεψαν; Άλλη στράγγιση..

Root pouch ειναι μαρκα από υφασματινες γλάστρες.. καίνε τις ρίζες όταν βγαίνουν από το ύφασμα και έτσι δεν παίζει να γυρίσουν και να κολλήσει το φυτό...

Βγαίνουν και σε καμουφλάζ για Εσκομπαρ καταστάσεις. :D

Ναι... Μην τα χάσεις αυτά τα σπόρια.. ;) Όταν έρθει το φαξ στην Ελ.Ασ. ότι ο Νίξον πέθανε θα κάνουν 20ευρω το ένα και μετά θα είμαστε εμείς η βασίλισσα της φούντας. ;)


[YOUTUBEIF]https://youtu.be/ZaSX4PJGtWg[/YOUTUBEIF]
 

Attachments

  • I¦160505283_1.jpg
    I¦160505283_1.jpg
    14.8 KB · Views: 43

AbsentM

New member
Τα σπόρια τα κρατάω σαν κόρη οφθαλμού. Όλο και πιο συχνά ακούω άτομα που έχουν φυτέψει ντόπιες ποικιλίες, το θέμα είναι κατά πόσο είναι «ντόπιες». Βρήκα αυτό: http://medgens.info/ και φαίνεται αξιόλογη προσπάθεια.
 

Saker

Member
Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το θέμα των γνήσιων ελληνικών ποικιλίων αλλα επίσης
πολύ δύσκολο να βρεθούν...ακόμη και σε μέρη της επικράτειας με χρόνια παράδοσης στην καλλιέργεια μυλοπόταμο, πελοπόνησο, ξηρόμερο κλπ...εδώ και αρκετά χρόνια η τάση ακόμα και στους πιο γνήσιους βλάχους είναι skunk και υψήλες αποδόσεις δυστηχώς...
 

AbsentM

New member
χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν το κείμενο μου φένεται πιλάφι και
πολλά τα strains αλλά κανένα photo!
΄Το είδα σαν ιστοσελίδα και σαν προσπάθεια και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Δεν γνωρίζω όμως τίποτα παραπάνω.

Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον το θέμα των γνήσιων ελληνικών ποικιλίων αλλα επίσης
πολύ δύσκολο να βρεθούν...ακόμη και σε μέρη της επικράτειας με χρόνια παράδοσης στην καλλιέργεια μυλοπόταμο, πελοπόνησο, ξηρόμερο κλπ...εδώ και αρκετά χρόνια η τάση ακόμα και στους πιο γνήσιους βλάχους είναι skunk και υψήλες αποδόσεις δυστηχώς...
Σίγουρα είναι πολύ δύσκολο και όπως λες στους γνήσιους βλάχους πλέον μετράει μόνο οι υψηλές αποδόσεις. Υπάρχουν όμως ακόμα άτομα σε απομακρυσμένες περιοχές που βάζουν για να καλύψουν οικογένεια και φίλους, τιμώντας το φυτό στη σημασία του. Είμαι λίγο ρομαντικός και θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι. Δεν έχω ιδέα απο γενετική, ελπίζω όσοι έχουν το άθλημα να το εξασκήσουν και να διαθέσουν στην αγορά γηγενείς ελληνικής ποικιλίες. Άποψη μου.
 

Saker

Member
΄Είμαι λίγο ρομαντικός και θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί περισσότεροι. Δεν έχω ιδέα απο γενετική, ελπίζω όσοι έχουν το άθλημα να το εξασκήσουν και να διαθέσουν στην αγορά γηγενείς ελληνικής ποικιλίες. Άποψη μου.

Σίγουρα κάποιοι θα υπάρχουν και όποτε μας δίνεται η ευκαιρία να τους συναντήσουμε οφείλουμε να τιμούμε και να διατηρούμε τις γηγενείς ελληνικές μας ποικιλίες!

:good:
 

Saker

Member
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει και θα είχε ενδιαφέρον εάν υπηρχέ κάποιου είδους καταγραφή των δικών μας ποικιλιών από pre-skunk pre-internet era...
 

orfeas

Active member
Veteran
Λεβέντες μου, προσοχή λίγο με τους επιθετικούς προσδιορισμούς βλπ. "γηγενείς" ...είναι καλύτερα θαρρώ να λέμε ΙΒL μιας κι απ'τα λίγα που έχω διαβάσει έτσι πράμα δεν έχει...τώρα τελευταία ακόμα κι αυτοί που φαίνεται να κατέχουν αποφεύγουν τους όρους σατίβα και ίντικα και αναφέρονται με NLD & WLD ...
Ωστόσο λίγη σημασία έχει εάν είναι γηγενείς (που δεν είναι!), μιας κι αυτό που ενδιαφέρει όλους μας ( ή κάποιους τέλος πάντων) είναι οι ιδιότητες κι όχι η προέλευση, σωστά; Γι'αυτό ωφέλιμο θα ήταν κάποια στιγμή, όσοι κρατούν κάτι που θα μπορούσε να είναι IBL να το μοιραστούν κι όχι βέβαια με τη προοπτική να εμπορευθεί ... λες κι η μάζα χαμπαριάζει από τέτοια...ένας γνωστός μου παλιά σταμάτησε να φουμάρει γιατί μια IBL που τον κερνούσα τον έβαζε να μαλώνει με τον εαυτό του, κι αυτό δεν του άρεσε...

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, με τον όρο IBL δεν αναφέρομαι σε υβρίδια...
 

Saker

Member
Κάλα τα λες Ορφέα,
Για εγκυκλοπαιδικούς κυρίως λόγους γιατί δεν βλέπω να διατηρούνται αναλείωτες ακόμη τέτοιες ποικιλίες θα είχε ενδιαφέρον εάν υπήρχε κάποιου είδους καταγραφή από τα παλιά
με τις βασικές ελληνικές ποκιλιες και τα χαρακτηρηστικά τους from back in the day
αλλά δεν νομίζω οι γενετιστές της εποχής του ρεμπέτικου και πιο πρίν να κρατούσαν
τέτοιου είδους αρχεία.
Το μόνο που έχει μείνει είναι ιστορίες που κυκλοφορούν και αλλάζουν από στόμα σε στόμα...
Επίσης μου φαίνεται λιγό άκυρο το οτι οι περισσότεροι συνδέουν οτι παραδοσικά ελληνικό
και καλά βλαχικο καλαματιανό κλπ με σατίβες μόνο!
 

delicorganic

Well-known member
Λεβέντες μου, προσοχή λίγο με τους επιθετικούς προσδιορισμούς βλπ. "γηγενείς" ...είναι καλύτερα θαρρώ να λέμε ΙΒL μιας κι απ'τα λίγα που έχω διαβάσει έτσι πράμα δεν έχει...τώρα τελευταία ακόμα κι αυτοί που φαίνεται να κατέχουν αποφεύγουν τους όρους σατίβα και ίντικα και αναφέρονται με NLD & WLD ...
Ωστόσο λίγη σημασία έχει εάν είναι γηγενείς (που δεν είναι!), μιας κι αυτό που ενδιαφέρει όλους μας ( ή κάποιους τέλος πάντων) είναι οι ιδιότητες κι όχι η προέλευση, σωστά; Γι'αυτό ωφέλιμο θα ήταν κάποια στιγμή, όσοι κρατούν κάτι που θα μπορούσε να είναι IBL να το μοιραστούν κι όχι βέβαια με τη προοπτική να εμπορευθεί ... λες κι η μάζα χαμπαριάζει από τέτοια...ένας γνωστός μου παλιά σταμάτησε να φουμάρει γιατί μια IBL που τον κερνούσα τον έβαζε να μαλώνει με τον εαυτό του, κι αυτό δεν του άρεσε...

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, με τον όρο IBL δεν αναφέρομαι σε υβρίδια...
Ορφέα έχεις απόλυτο δίκιο για το γηγενής,είναι λάθος τίτλος(και δεν ξέρω αν αλλάζει κιόλας?)
Θα μπορούσαν όμως να αποκαλεστούν κάποιες ποικιλίες ντόπιες..
ίσως αυτές που χρόνια διατηρήθηκαν εγκληματίστηκαν σε "κλειστή" μονοποικιλιακή καλλιέργεια σε απομακρυσμένα μέρη,χωρίς επιλεκτική εκτροφή..
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
Από που είναι αυτές οι κοπέλες; Πανέμορφες.
Εδώ μια ανανεωμένη περιγραφή.

Σατιβάρες απο σπόρους άσιμους μεν,απο χέρια μερακλή-παλιού καλλιεργητή δε,o oποίος δεν είχε σίγουρα πρόσβαση,γνώση και θέληση για νέας γενιάς υβρίδια,περιοχή προέλευσης νότια πελοπόννησος..
Δεύτερo γκρόου με αυτήν την ποικiλια,οργανική καλλιεργεια σε χώμα(20λ-25λ γλαστρα),5-6 φαινότυπους με πολλά κοινά χαρακτηριστικά 11-13 εβδομάδες ανθοφορία,υψηλό ποσοστό χέρμι,αρκετά λεπτά παπαδάκια σε σχεση με τις νέες ποικιλίες,πολύ μεγάλη ανθεκτικότητα σε μούχλες και έντομα ενώ η παραγωγικότητα είναι σχεδόν πάντα μέτρια προς χαμηλή..
Οι πιο ξεχωριστοί-εντυπωσιακοί φαινότυποι,τα φυτά που αποκαλώ "κοκκινόκορμα"(κόκκινες ρίγες σε κορμό και φούντες),είναι η αποθέωση των αρωμάτων της φύσης,πρίν περιγράψω το άρωμα και την γευση θέλω να πω,πως υπάρχει ένα κυρίαρχο άρωμα που δεν περιγράφετε με λόγια,χωρίς ίχνος υπερβολής δεν περιγράφεται γιατί απλά δεν έχω συναντήσει κανένα φυτό ή κάτι άλλο να μυρίζει παρόμοια με την φούντα αυτή.
Τα δευτερεύοντα όμως αρώματα περιγράφονται,το διακριτικο άρωμα κόκκινων φρούτων σε απόλυτη ισορροπία με αρώματα-πεύκων-λεμονιού κ.α.(χαρακτηριστικά τα οποία ποικίλουν ανάλογα με το φυτό) και μια κοινή γεύση απροσδιόριστης διαπεραστικής γήινης χασισίλας που ενοχλητικά επαναλαμβάνω δεν εχω συναντήσει πουθενά σε φούντα..
Το άρωμα του στο τρίψιμο και στο κάψιμο είναι σαγηνευτικά μυρωδάτο,ειναι εντυπωσιακό το πόση δύναμη έχει το άρωμα του όταν το σπάς και όταν το καίς,αφού φυσικά έχει κιουραριστεί καταλλήλως..
(φίλος με έχει χάσει σε συναυλία 1000+ ατόμων και ακολουθώντας το άρωμα καθώς το ΕΣΠΑΓΑ στα χέρια μου,χωρις καν να το ανάψω,με βρήκε σε μια άκρη να το κολλάω,αξέχαστο σκηνικό).
Απο άκουσμα τώρα τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά είναι δημιουργικότητα,ευδιαθεσία ενεργητικότητα στα πρώτα 1-2 τσιγάρα,και ενώ ως εκεί μοιαζει σαν μια σατιβάρα της εύφορης μέρας,του περιπάτου,του ποδηλάτου,της ζωγραφικής..
στα 3-4 τσιγάρα οι δυνατοί φαινότυποι,παρότι έχουν αυτό το άμεσο κουτούλημα την στιγμή του πιώματος,συνεχίζουν να σε ανεβάζουν αργά αργά και χωρίς σχεδόν να το καταλάβεις έχεις γίνει για τα καλά, ,το σώμα έρχεται και λύνεται και ελαφραίνει και σε τυλίγει μια έντονη *ξαπλωτή* διάθεση για αυτοσχέδιες φανταστικές ιστοριούλες και επικαναπέδια μουσική..αλλα όχι ύπνο..
Θα το χαρακτήριζα αναμφίβολλα σαν την αγαπημένη μου ποικιλία για πολλούς λόγους και περισσότερο απ όλα για το απίστευτο κεφάλι,που θυμίζει τα δοξασμένα αγνά-δυνατά ελληνικά τσιγάρα του 2000 και πίσω που κάποιοι τυχεροί καπνίσαμε και δεν θα ξεχάσουμε ποτέ..

Υ.Γ.1-landrace-The -race in this word refers to the taxonomic definition of race in biology, not the ethnographic sense of the word...
Υ.Γ.2-Διορθώνω συνεχώς την περιγραφή της ποικιλίας,καθώς στην πορεία βλέπω ακόμα περισσότερα χαρακτηριστικά της και απο τους περισσότερο επιθυμητούς φαινότυπους και επίσης γιατί παράλληλα εμπλουτίζεται και η ικανότητα μου να περιγράψω μια ποικιλία.
Να σημειώσω εδώ πως με μικρά μικρά βήματα,παλεύοντας πρώτα την άγνοια μου για πάρα πολλά,αναζητώντας γνώση και ενάντια στον καθοριστικό περιορισμό απ'τους άθλιους νόμους μας βρίσκομαι σε μια προσπάθεια εκτροφής της ποικιλίας,με θυσίες και κινδύνους άνευ προηγουμένου..

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=314525
 
Last edited:

AbsentM

New member
Εδώ μια ανανεωμένη περιγραφή.

Σατιβάρες απο σπόρους άσιμους μεν,απο χέρια μερακλή-παλιού καλλιεργητή δε,o oποίος δεν είχε σίγουρα πρόσβαση,γνώση και θέληση για νέας γενιάς υβρίδια,περιοχή προέλευσης νότια πελοπόννησος..
Δεύτερo γκρόου με αυτήν την ποικiλια,οργανική καλλιεργεια σε χώμα(20λ-25λ γλαστρα),5-6 φαινότυπους με πολλά κοινά χαρακτηριστικά 11-13 εβδομάδες ανθοφορία,υψηλό ποσοστό χέρμι,αρκετά λεπτά παπαδάκια σε σχεση με τις νέες ποικιλίες,πολύ μεγάλη ανθεκτικότητα σε μούχλες και έντομα ενώ η παραγωγικότητα είναι σχεδόν πάντα μέτρια προς χαμηλή..
Οι πιο ξεχωριστοί-εντυπωσιακοί φαινότυποι,τα φυτά που αποκαλώ "κοκκινόκορμα"(κόκκινες ρίγες σε κορμό και φούντες),είναι η αποθέωση των αρωμάτων της φύσης,πρίν περιγράψω το άρωμα και την γευση θέλω να πω,πως υπάρχει ένα κυρίαρχο άρωμα που δεν περιγράφετε με λόγια,χωρίς ίχνος υπερβολής δεν περιγράφεται γιατί απλά δεν έχω συναντήσει κανένα φυτό ή κάτι άλλο να μυρίζει παρόμοια με την φούντα αυτή.
Τα δευτερεύοντα όμως αρώματα περιγράφονται,το διακριτικο άρωμα κόκκινων φρούτων σε απόλυτη ισορροπία με αρώματα-πεύκων-λεμονιού κ.α.(χαρακτηριστικά τα οποία ποικίλουν ανάλογα με το φυτό) και μια κοινή γεύση απροσδιόριστης διαπεραστικής γήινης χασισίλας που ενοχλητικά επαναλαμβάνω δεν εχω συναντήσει πουθενά σε φούντα..
Το άρωμα του στο τρίψιμο και στο κάψιμο είναι σαγηνευτικά μυρωδάτο,ειναι εντυπωσιακό το πόση δύναμη έχει το άρωμα του όταν το σπάς και όταν το καίς,αφού φυσικά έχει κιουραριστεί καταλλήλως..
(φίλος με έχει χάσει σε συναυλία 1000+ ατόμων και ακολουθώντας το άρωμα καθώς το ΕΣΠΑΓΑ στα χέρια μου,χωρις καν να το ανάψω,με βρήκε σε μια άκρη να το κολλάω,αξέχαστο σκηνικό).
Απο άκουσμα τώρα τα κυρίαρχα χαρακτηριστικά είναι δημιουργικότητα,ευδιαθεσία ενεργητικότητα στα πρώτα 1-2 τσιγάρα,και ενώ ως εκεί μοιαζει σαν μια σατιβάρα της εύφορης μέρας,του περιπάτου,του ποδηλάτου,της ζωγραφικής..
στα 3-4 τσιγάρα οι δυνατοί φαινότυποι,παρότι έχουν αυτό το άμεσο κουτούλημα την στιγμή του πιώματος,συνεχίζουν να σε ανεβάζουν αργά αργά και χωρίς σχεδόν να το καταλάβεις έχεις γίνει για τα καλά, ,το σώμα έρχεται και λύνεται και ελαφραίνει και σε τυλίγει μια έντονη *ξαπλωτή* διάθεση για αυτοσχέδιες φανταστικές ιστοριούλες και επικαναπέδια μουσική..αλλα όχι ύπνο..
Θα το χαρακτήριζα αναμφίβολλα σαν την αγαπημένη μου ποικιλία για πολλούς λόγους και περισσότερο απ όλα για το απίστευτο κεφάλι,που θυμίζει τα δοξασμένα αγνά-δυνατά ελληνικά τσιγάρα του 2000 και πίσω που κάποιοι τυχεροί καπνίσαμε και δεν θα ξεχάσουμε ποτέ..

Υ.Γ.1-landrace-The -race in this word refers to the taxonomic definition of race in biology, not the ethnographic sense of the word...
Υ.Γ.2-Διορθώνω συνεχώς την περιγραφή της ποικιλίας,καθώς στην πορεία βλέπω ακόμα περισσότερα χαρακτηριστικά της και απο τους περισσότερο επιθυμητούς φαινότυπους και επίσης γιατί παράλληλα εμπλουτίζεται και η ικανότητα μου να περιγράψω μια ποικιλία.
Να σημειώσω εδώ πως με μικρά μικρά βήματα,παλεύοντας πρώτα την άγνοια μου για πάρα πολλά,αναζητώντας γνώση και ενάντια στον καθοριστικό περιορισμό απ'τους άθλιους νόμους μας βρίσκομαι σε μια προσπάθεια εκτροφής της ποικιλίας χωρίς φυσικά να αποβλέπω σε εμπορικούς σκοπούς,εξ' άλλου όπως ο ορφέας έχει πεί κάπου αυτές οι ποικιλίες δεν είναι για τις μάζες..άσε που στην χώρα μας το να θες να φτιάξεις IBL(7 γενιές) με δική σου γενετική-ντόπιων ποικιλιλών μόνο για εσένα και για τους φίλους σου απαιτεί θυσίες και κινδύνους άνευ προηγουμένου..κοινώς πρέπει να πάσχεις απο ανίατο εκτροφισμό..:biggrin:

https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=314525
Μόρφωση. Για να μαθένουμε και κάτι καινούριο και ενδιαφέρον.
Τώρα αυτό που ανέφερα στο να διατεθούν στην αγορά σπόροι από ντόπιες ποικιλίες, πιστεύω ότι έτσι θα εδραιωθεί σιγά-σιγά η ελληνική αγορά σπόρων. Και εγώ αγοράζω σπόρους αλλά θα προτιμήσω τους ντόπιους για να στηρίξω τους ντόπιους γεννετιστές. Το φυτό δεν γνωρίζει σύνορα και πιο συγκεκριμένα ενώνει κόσμο. Γιατί να μην μπορεί κάποιος άλλος συνάνθρωπος από την Λατ. Αμερική π.χ. να μην έχει την δυνατότητα να δοκιμάσει κάτι δικό μας; Έτσι για την κουλτούρα της κάνναβης.
Βέβαια υπάρχει επιφυλακτικότητα ως προς την γνησιότητα των σπόρων, αλλά αφού το κατάφεραν οι Ισπανοί, γιατί να μην τα καταφέρουμε και εμείς;
 

orfeas

Active member
Veteran
Αφηρημένε, αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου, αλλά όπως ξεκάθαρα αναφέρει ο Ντέλι, η εκτροφή στη χώρα μας είναι τρομερά δύσκολη υπόθεση λόγω των πολλών γενεών που απαιτούνται...θα μου πεις, ίσως, υπάρχει και το μέσα, αλλά εκεί μάλλον αλλάζει το θέμα φαντάζομαι...
Όσο για τη καθαρότητα των "ντόπιων" σπόρων, σίγουρα υπάρχουν καλλιεργητές που αγνοούν το διαδίκτυο και κατά συνέπεια τα Ολλανδικά ή όποια υβρίδια...Γι'αυτό, το ξαναλέω, όσοι έχουν πρόσβαση σε τέτοιο gene pool καλά θα κάνουν να το διαφυλάξουν κι αν μπορούν να το βελτιώσουν, τουλάχιστον ως προς τον ερμαφροδιτισμό, αφού τα άλλα, δλδ. εμφάνιση/απόδοση δεν θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν σε πρώτη φάση...

:tiphat:Ορφεύς
 
Top