What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Περι Germination

Ksaderfo

Active member
Hola παιδες...

Βρήκα άλλο ένα σπορακι στη φου και μιας και είναι και από το αυτόματο έλεγα να τη φυτεψω.

Είναι καλή ευκαιρία να την ψαξω λίγο με το germination μιας και εβγαλα λίγο άγχος με το θέμα την τελευταία φορά.

-Τελικά σε πόσο μεγάλα γλαστρακια φυτευουμε;

-Σε τι χώμα; Πχ με πολύ λίπασμα, λίγο, κτλ.

-Καλυπτουμε με μεβρανες, τάπερ, μπουκάλια κτλ;

-Σκοταδι ή στο φως;

-Θερμοκρασιες;

-Αλλα θεματακια;

Θενκς! :)
 

orfeas

Active member
Veteran
Αξά, κάτσε καλά, γιατί μου θυμίζεις τον άλλο μαχαλά :biggrin:

Από πότε η σπορά εξελίχθηκε σε αστροναυτιλία; Παίρνεις το ύψος του ήλιου σε noon position και το GMT, παίρνεις τη συνάρτηση για την ευθεία Mark και τσουπ έσκασε ο σπόρος! Έτσι σπέρνουμε εμείς οι space farmers, όχι παίζουμε...

Για τους πιο πρωτόγονους καλλιεργητές υπάρχουν χώματα για σπορεία, το Potgrond P Klasmann φερ' ειπείν, όπου χώνεις το σπορί στα 8,5 χιλ. :biggrin: και περιμένεις να ωριμάσει το Jack Daniels...

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Για 10€ το σπόρο φτιάχνω και ένα τέτοιο από το Indiana Jones.. :D

Θα το κάνω ένα reverse engineering αυτό το Potgrond P να δω μπας και βρω κάτι παρόμοιο εδώ γύρω...

Κρατάει πολύ νερό; Πάντως με το ψεκαστηρι μου φαίνεται δε γίνεται καλή δουλειά ...

Μεταφυτευση κατευθειαν στις μεγαλες μετα no?

Thanks :)

4.jpg
 

bathory

Member
ασε τις μεταφυτευσεις στα αυτοματα,κατευθειαν στην τελικη γλαστρα!
 

Ksaderfo

Active member
Το φοβάμαι να το ρίξω στη μεγάλη γλάστρα κατευθειαν θα το χάσω...

8χλ βαθειά ε; 5-10 είχα δει κάπου...

Δε ρωταω αν το βάζουμε με τη μύτη προς τα πάνω.. ντρέπομαι. :D αν και λέει ότι το κουράζεις αν κάνει πολλές σβούρες για να βγει.

Εκείνα τα διασπωμενα γλαστρακια είναι απάτη;
 
G

Guest

Potgrond P και Mikskaar μπλε πηρα εγώ,νομίζω για την ίδια δουλειά είναι.Κανα 10-12 ευρώ τα 70 λίτρα από μαγαζί με γεωργικά.Αμα εχεις κανα πράκτικερ κοντά παίζει να έχει Compo Sana για σπορεία.
Και γω λέω να τα βάλεις σε ποτηράκι για αρχή(κανα δεκαήμερο-2 βδομάδες).
 

Ksaderfo

Active member
Καλή τιμή είναι αυτή... Είδα ένα από την Canna τώρα 25λ "Seed Mix", με 12€ που είναι καλή τιμη για ψωνιστικο χωμα. :D

Με το ποτηρακι, γλαστρακι κτλ έχω θέμα με stretch... Πετάγονται 3εκ. με 0 φύλλα και στραβωνουν και φυσικά δε μπορώ να τα βγάλω έξω τόσο μικρά... Θα πάρω μία 150w hps μάλλον έτσι και αλλιώς και θα λυθεί και αυτό...

εντομεταξυ το Potgrond P έχει και 6ph. ;)

Όταν πήρα πράγματα το μαιο προσπάθησα να πάρω μόνο ελληνικά πράγματα ότι βρήκα (έχω και γω το θέμα μου :D ). Είχα βρει ένα ωραίο χωματακι ελληνικό σε δύο ποικιλίες.

Τελικά τι κάνει το σποράς σποράς; Είδα τη σελίδα, έλεγε κάτι για ότι είναι για plugs κτλ αλλά 0 πρόλογο για το τι είναι..

Τις μισώ αυτές τις πολυεθνικές agro-f@ck-you εταιρείες, τις μισώ. :D Monsanto..
 
G

Guest

Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος από το seed mix.Χίλιες φορές κοκο αν δε θες χώμα.Ενα τούβλο ugro που βγάζει 70 λιτρα,κανα 15ρι.Αν παρεις χωματάκι βάλε και ένα τέταρτο περλίτη(εγώ βάζω και περισσότερο).
 

Ksaderfo

Active member
Εγώ δεν έμεινα ευχαριστημένος από το seed mix.Χίλιες φορές κοκο αν δε θες χώμα.Ενα τούβλο ugro που βγάζει 70 λιτρα,κανα 15ρι.Αν παρεις χωματάκι βάλε και ένα τέταρτο περλίτη(εγώ βάζω και περισσότερο).


Τι θέμα είχες; Κρατούσε πολύ νερο; Πετρώνει;
 
G

Guest

Τα 4 από τα 10 ήταν σε αυτό και τα υπόλοιπα σε κόκο και μετά από μια βδομάδα ήταν λιγότερο από τα μισά συγκριτικά σε ύψος(και σε ρίζα)...Κάπως αμμώδη υφή έχει.
 

Ksaderfo

Active member
Έλα κι εσύ! Monsanto δεν υπάρχει πια, την αγόρασε η Bayer που είναι τίμια σαν τη Volkswagen :moon:

:tiphat:Ορφεύς

Πρώτη φορά που έβαλα είχα βάλει με ένα χώμα απο το βουνό με έξτρα πόκεμον.. :D μόνο σκορπιους δεν είχε. :D

12€ τα 70λ είναι καλά πάντως... Αλλιώς μετά κάθομαι και παίρνω τσουβαλακια πρώτες υλες και κάνω το Ksaderfo Super Mix...

Μονσαντο... Απορω ποτέ θα πάνε να το μεταλλαξουν και αυτό να βγαίνει μόνο με το δικό τους το χωμά.. "It's the only choice!".
 

Ksaderfo

Active member
Τα 4 από τα 10 ήταν σε αυτό και τα υπόλοιπα σε κόκο και μετά από μια βδομάδα ήταν λιγότερο από τα μισά συγκριτικά σε ύψος(και σε ρίζα)...Κάπως αμμώδη υφή έχει.

Μάιστα θενκς ;) ... Θα κάνω λίγο ψαχτηρι ακόμα...
 

Papastroumf

Member
Ξάδερφε το πως θα ρίξεις τον σπόρο μέσα στο χώμα,δηλαδή αν η ριζούλα κοιτάει πάνω ή κάτω δεν έχει σημασία.Η φύση ξέρει πως να κάνει την δουλειά της.Λόγω βαρύτητας η ρίζα θα γυρίσει προς τα κάτω όπως και να την τοποθετήσεις. :tiphat:
 

Ksaderfo

Active member
Ξάδερφε το πως θα ρίξεις τον σπόρο μέσα στο χώμα,δηλαδή αν η ριζούλα κοιτάει πάνω ή κάτω δεν έχει σημασία.Η φύση ξέρει πως να κάνει την δουλειά της.Λόγω βαρύτητας η ρίζα θα γυρίσει προς τα κάτω όπως και να την τοποθετήσεις. :tiphat:

Μα αφού θα το στρεσσαρεις λέει αφού... :biggrin: Οντως έτσι και αλλιώς κινείται μέχρι να φυτρώσει...

Αυτό το bacto που πουλάνε με τα germination kit θα ψαξω μήπως κάνω καμιά πατέντα..

Εντομεταξυ Propagator σε grow shop 40€. ..:biggrin:
 

Latest posts

Latest posts

Top