What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Εξωτερική καλλιέργεια

weedolada

Member
Τωρα αν δω τυχον προβληματα rουtbουnd οπως λες,σπαω την γλαστρα οταν μεγαλωσει το φυτο και το καλυπτω μεχρι εκει που μπορω με επιπλεον χωμα!
βέβαια τώρα είδα και την απάντηση του πιο έμπειρου σε εξωτερικές καλλιέργειες (Ορφεύς) που λέει ότι το rootbound θα επισπεύσει την ανθοφορία..δεν το γνώριζα οπότε μπορεί τελικά να σου βγει σε καλό..όπως και να έχει βέβαια και εγώ θα προτιμούσα το χύμα στο χώμα αν έβαζα έξω..:biggrin:
 

locoezon

Member
Μα δεν εβαλα την γλαστρα ,για να μπορω στο μελλον να το μεταφερω!Το ξερω εξαρχης οτι ειναι αδυναμο αυτο λογο το απλωμα που θα κανουν οι ριζες!!Μονο αν εκανα μεταφυτευση το φυτο στην γλαστρα χωρις κομμενο πατο θα γινοταν αυτο! Θα δειτε το σκεπτικο μου σε μερικες μερες οταν ξαναπαω που θα βγαλω και φωτογραφιες για να μην μπερδευομαστε με αυτα που γραφω :)
 

locoezon

Member
Θα με κανετε να παω τωρα κιολας να το διωρθοσω δηλαδη και να βγαλω την γλαστρα χαχαχα
 

weedolada

Member
χαχαχαχα αν είναι εύκολο ρε φίλε και δεν είναι ταλαιπωρία κάνε το θα είσαι και εσύ πιο άνετος πιστεύω,αλλιώς δεν πειράζει μπορεί να δούμε και αν όντως επισπεύδεται η ανθοφορία..:biggrin:
 
κοίτα, μπορεί όντως να απλώσουν οι ρίζες και να φύγουν κάτω από τη γλάστρα αφού δεν υπάρχει πάτος αλλά να ξέρεις ότι αυτό δε σε εμποδίζει να ξεπατώσεις γλάστρα και ρίζες και να τη πάρεις και φύγεις λόγω έκτακτης ανάγκης.Το σίγουρο είναι ότι το φυτό θα στρεσαριστεί πολύ λιγότερο από ότι αν ξερίζωνες ένα φυτό που είναι φυτεμένο απευθείας στη γη...
 

locoezon

Member
Εκτακτη αναγκη για μενα Αγιε ειναι,ειτε να καθυστερησει πολυ το φυτο να δεσει τους παπαδες και να πιασουνε οι μουχλες...ειτε να πιασει καμοια πυρκαγια γυρω απο τις καβατζες μου. Το να μεταφερω φυτο για να μην μου το *φανε* κατι καλα παιδια ουτε που το σκεφτομαι,χαλαλι τους αν τα βρουνε,να ξερουν ομως οτι τριγυρω το μερος ειναι γεματο παγιδες και ατομο που δεν το εχει και σε πολυ να ριξει ενα σκαγιο στα ποδαρια τους!!!
 

antartist

Member
Λόκο με το που είδα την γλάστρα στο νήμα σου ήθελα να γράψω...

Δεν ξέρω τι λένε τα αλάνια εδώ, αλλά εγώ το βρίσκω πολύ καλή ιδέα...
Θα προσφέρεις στις ρίζες σου τον πολύτιμο αερισμό που τους χρειάζεται, ειδικά προς το τέλος με τις υγρασίες, το βρίσκω σημαντικό...
Φίλος που στο χωράφι του έχει τυφλοπόντικες και οργώνουν τον τόπο. διπλασιάζει παραγωγές, όχι αστεία...
Με τις ρίζες τώρα, αυτό που λέτε δεν στέκει... Από την στιγμή που η γλάστρα δεν έχει πάτο οι ρίζες θα ψάξουν το νερό. Δεν υπάρχει περίπτωση για rootbaund!
To μόνο που θα είχα στο μυαλό θα ήταν η σωστή υποστήρηξη μέχρι να δέσει ρίζα αλλά και γενικά για τον αέρα...
 

locoezon

Member
Λόκο με το που είδα την γλάστρα στο νήμα σου ήθελα να γράψω...

Δεν ξέρω τι λένε τα αλάνια εδώ, αλλά εγώ το βρίσκω πολύ καλή ιδέα...
Θα προσφέρεις στις ρίζες σου τον πολύτιμο αερισμό που τους χρειάζεται, ειδικά προς το τέλος με τις υγρασίες, το βρίσκω σημαντικό...
Φίλος που στο χωράφι του έχει τυφλοπόντικες και οργώνουν τον τόπο. διπλασιάζει παραγωγές, όχι αστεία...
Με τις ρίζες τώρα, αυτό που λέτε δεν στέκει... Από την στιγμή που η γλάστρα δεν έχει πάτο οι ρίζες θα ψάξουν το νερό. Δεν υπάρχει περίπτωση για rootbaund!
To μόνο που θα είχα στο μυαλό θα ήταν η σωστή υποστήρηξη μέχρι να δέσει ρίζα αλλά και γενικά για τον αέρα...
Μεσα στο μυαλο μου εισαι Ανταρτη,ολα αυτα που αναφερεις τα σκεφτηκα και εγω γι'αυτο και τοποθετηκε η γλαστρα...κυριως για τα ποντικια,κουναβια και οτιδηποτε τροκτικο μπορει να προκαλεσει ζημια στον κορμο...Σκεφτομουνα να βαλω και πλεγμα τριγυρω με πασαλους για προσθετη σιγουρια αργοτερα,οταν θα γινουν τα επιπλεον δεσιματα για τον αερα...Η καβατζα ειναι πανω σε ακρη βουνου και τριγυρω δεν υπαρχουν αρκετα μεγαλα δεντρα να τον κοβουν!
 

akorn

Member
Μαγκες κατω απο τ φυλλα κατι σαν ψειρα πρασινο π τρωει τ φυλλα πως την λενε την μαλακια?τ αλλο τ κουφο σε ενος φιλου μ τ δεντρακια πιασαν δορυφορο ειναι σαν την πασχαλιτσα κ τρωει τ φυλλα εγω ηξερα μονο στην πατατα πιανει αυτο τ ν πω.
 

weedolada

Member
Για τον δορυφόρο πες του να ζουληξει εναν δορυφορο μέσα στο φύλλο και αυτό αφήνει τα υγρά του τα οποία είναι σαν σήμα για τους υπόλοιπους δορυφόρους ότι "καραδοκει" θάνατος!:biggrin: σοβαρά!για θριπα ή μελίγκρα πράσινο σαπούνι και καθαρό οινόπνευμα σε ένα λίτρο νερό και ψεκασμό πάνω κάτω τα φύλλα 3-4 μέρες
 

akorn

Member
Ενα ολοκληρι πρασινο σαπουνι?οινοπνευμα ποσο?δωσε μια καλη συνταγη!!!γ τον δορυφορο τον καθαρισαμε με τ χερια
 

antartist

Member
Να πω;
Για μπετόνι απιονισμένου 4 λίτρα...
Βάλε στο μπλεντερ 10 σκελίδες σκόρδο ή και παραπάνω, μερικές κόκκινες, καυτερες πιπεριές και 250ml οινόπνευμα. Καθαρό ή αιθανόλη.
Λιώσ' τα και άστα 2 μέρες στο οινόπνευμα να ζυμωθούν και να βγάλουν τα ζουμιά τους.
Τρίψε μισή πλάκα σαπούνι πράσινο στο μπετόνι με το νερό, σούρωσε το οινόπνευμα από τα κομμάτια και ρίξ' το και αυτό στο νερό.
Είσαι έτοιμος. Κάνε μια δοκιμαστική εφαρμογή σε κάποια χαμηλά φύλλα να δεις αν είναι ασφαλές να το χρησιμοποιήσεις και αν ειναι οκ βάρα.
Συχνά και με επιμονή.
 

weedolada

Member
και αυτό που λέει ο αντάρτης είναι πολύ καλό (αν αντέχεις τις έντονες μυρωδιές:biggrin: ) αλλά αν θέλεις το άλλο που είπα,μια κουταλιά της σούπας πράσινο σαπούνι μια κουταλιά καθαρό οινόπνευμα σε ένα λίτρο νερό και ψεκάζεις..
 

locoezon

Member
Τσουκνίδα και πάλι τσουκνίδα μάγκες μου.

Τόσο καιρό παιδευόμουνα με τα σαπούνια και ήμουν
σχεδόν μέρα παρα μέρα με το ψεκαστηρι στο χέρι...

Τώρα βρήκα την ησυχία μου με την τσουκνίδα και τους εισβολείς!
 

orfeas

Active member
Veteran
Εγώ πάντως δε βρήκα εντελώς την ησυχία μου με τη τσουκνίδα, αν σκεφθείς ότι όλα τα φυτά μου έχουν ενδείξεις παρουσίας του τετράνυχου, αλλά μόνο χαμηλά...
Ωστόσο αν η προσβολή παραμείνει στο επίπεδο που είναι, τότε ναι, η τσουκνίδα είναι ο τρόπος...

:tiphat:Ορφεύς
 

locoezon

Member
Εγώ πάντως δε βρήκα εντελώς την ησυχία μου με τη τσουκνίδα, αν σκεφθείς ότι όλα τα φυτά μου έχουν ενδείξεις παρουσίας του τετράνυχου, αλλά μόνο χαμηλά...
Ωστόσο αν η προσβολή παραμείνει στο επίπεδο που είναι, τότε ναι, η τσουκνίδα είναι ο τρόπος...

:tiphat:Ορφεύς

Και εγώ είχα ενδείξεις από εισβολείς(θρίπα συγκεκριμένα)πριν κάνα μηνα,στην πρώτη καβάτζα που είναι τα 2 μου κοπελια..και εκεί πέρα έχει αρκετούς εισβολείς ακόμα,παρα το ράντισμα!!!!

Ενώ στην καβάτζα που έχω την τσούπρα μονη της,ούτε ίχνος από εισβολείς....

Το τελευταίο μου ράντισμα είχε γίνει πριν 20 μέρες,με εκχύλισμα τσουκνίδας,ελάχιστο neem oil και οινόπνευμα ισα ισα....

Τώρα βεβαια που πιάνουμε 35αρια,χρειάζεται άλλο ένα αυστηρό ράντισμα σε όλα μου τα φυτά!!!
 

locoezon

Member
I need backup my lady,because someone has told me that i've got no balls :laughing::laughing:

Έφυγε για την φύση εκεί που του αρμόζει παρέα με τα αλλα.

ΜΕΤΑΝΟΟΥΜΕ ΟΡΦΕΑ ΜΕΤΑΝΟΟΥΜΕ :smokeit:

 

orfeas

Active member
Veteran
Άμα θες μη μετανοείς!:biggrin:

Εν τω μεταξύ έκανα ένα λάθος ως προς το μήκος της κλάρας κι οφείλω να το διορθώσω!

Το 1,80 το έχει ο αριστερός ψάλτης, κι ο δεξής που τραβάει και το λούκι, (κρατηθείτε!) βρίσκεται στα 2,40! Δε ματάδα τέτοιο πράμα ζωντανά! Μόνο του Bushweed έχω δει, αλλά ψηφιακά:biggrin:

Ευλογείτε!
:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1070548.jpg
    P1070548.jpg
    92.3 KB · Views: 20

akorn

Member
φιλοι μου τα φυτα τα βαλα 31 του μαη θα κανω τιποτα η οχι τι πιστευετε?τωρα εινο αι καπου στο 1,50μετρο αλλα εκανα μια βλακεια πιστευω κλαδευα σχεδον συνεχως τα κατω κλαρια αι εχουν μονο πανω ψωμι και βλεπω οτι θελουν μια ενισχυση στο στηριγμα ελεγα να κανω μια πατεντα με πλεγμα ας παιζουν λιγο αριστερα δεξια τ βασικο ειναι να μην γυρουν πολυ κ σπασουν.τ αλλο τ ακυρο βρηκα εναν λαγο μωρο αναμεσα απο τιςγλαστρες.και κατι αλλο οσο αφορα την μυρωδια παιζει τιποτα?αλλα μυριζουν αλλα οχι κ καποιες φορες μυριζουν στα 15 μετρα αποσταση αυτο που οφειλεται?
 

akorn

Member
Παιδια πολυ νεκρα εχει πεσει στο φορουμ η μου φαινεται απλα τ γραφω εδω καθως εχω κανει τ τελευταιο ποστ κ δεν εχω παρει απαντηση.κατι αλλο αν ενα αρσενικο γονινοποιησει ενα θυληκο θ γινει ερμαφροδιτο δηλαδη φουντα με σπορια τ σπορια θ ειναι ολα θυληκα?
 
Top