What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ LED

kostas cy

New member
Καλήσπερα παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας για την επιλογή led.Ο χωρος που θελω να καλύψω ειναι 1m x 1m x2.5m υψος αλλα μπορω να μειωσο το ύψος αφου δεν θα εχω προβλημα με την θερμότητα και θα βάλω 2 ή 3 φυτα. Προτιμώ να το πάρω απο ελλάδα παρά online.
 
L

letis

τα μόνα και σίγουρα led Που μπορείς να πάρεις από Ελλάδα και να έχεις και ελληνικό customer support είναι τα Αστήρ. από κει και πέρα τα ελληνικά growshops έχουν κάτι μοντέλα αλλά δεν τα προτείνω... από εξωτερικό έχεις πολλές επιλογές. βλέπω ότι τα αμερικανάκια έχουν ξετρελαθεί με τα ms0004/0006 της GrowNorthern... βγάζει καλά αποτελέσματα αλλά είναι αρκετά watt και δεν θα έχεις μεγάλο κέρδος από κατανάλωση που θα έχεις με τα Αστηρ παράδειγμα..
 

weedolada

Member
τα 8 πάνελ ASTIR καλύπτουν 1 τετραγωνικό μέτρο..αυτά χρησιμοποιώ εγώ..είμαι αρκετά ικανοποιημένος τα φυτά είναι φουλ στο κρύσταλλο και οι παπάδες χοντροί..το τελευταίο g13 σε 14λ γλάστρα μου έδωσε 70 γρ και είχα 5 πάνελ(120w σύνολο) και ο χώρος 60χ60χ100..πρόβλημα με θερμοκρασίες δεν είχα ούτε το καλοκαίρι που μέχρι τέλη Ιουλίου σχεδόν είχα φυτό να μεγαλώνει..για άλλα λεντ δεν γνωρίζω να σου πω..το καλό με τα ASTIR είναι ότι μπορείς να κάνεις και custom πάνελ ότι γουστάρεις..
 

Rondelia

Active member
Άρα για έναν χώρο 1.2χ1.2 θέλουμε 12 πάνελ; Μια 600άρα ps με πόσα πάνελ την αντικαθιστάς για να έχεις την ίδια απόδοση; (300-600gr/600w hps)
 

weedolada

Member
rondelia δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς αλλά θυμάμαι grow του ganja ο οποίος με 400w led είχε βγάλει μια ποσότητα που αντιστοιχούσε αν δεν κάνω λάθος σε 1.2gr/w..στις hps η αναλογία φτάνει στα 1gr(?)/w..με κάθε επιφύλαξη αυτά που σου λέω γιατί πρώτον δεν έχω κάνει ποτέ grow με hps και δεύτερον δεν είμαι και ειδικός να μιλήσω περαιτέρω για τα led..αυτά που βλέπω από το δικό μου προς το παρόν με ικανοποιούν..είμαι και καινούριος grower οπότε ακόμη μαθαίνω από τα λάθη μου..:smokey:
 

orfeas

Active member
Veteran
Το πρόβλημα με τα λεντ, στο ελληνικό τουλάχιστον σαμπ, είναι ότι κανείς δεν έχει δείξει εμπεριστατωμένα τι μπορούν να κάνουν, πάντα σε σχέση W/g.
Εγώ προσωπικά, για να έχω σαφή εικόνα, θα πρέπει να γνωρίζω την απόδοση καθώς και το κόστος του συνολικού εξοπλισμού. Δεν είναι δα και φθηνά τα λαμπάκια...
Κι ευτυχώς που έβαλες ερωτηματικό στο gr. , γιατί σήμερα τα αλάνια χτυπάνε ~1,5γρ/βατ...

Έχω δε την εντύπωση ότι αν η Αστήρ δεν σνομπάριζε(?) το IC, θα έβαζε κάποιον, το Γκάντζα ας πούμε, να παρουσιάζει εμπεριστατωμένες καλλιέργειες για να προωθήσει, εμμέσως πλήν σαφώς, τα προϊόντα της.

* Το Γκάντζα τον αναφέρω επειδή είναι ο μόνος που δείχνει καλλιέργειες με τα λεντ των συγκεκριμένων.
 

tjo

life gardener
Veteran
rondelia δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς αλλά θυμάμαι grow του ganja ο οποίος με 400w led είχε βγάλει μια ποσότητα που αντιστοιχούσε αν δεν κάνω λάθος σε 1.2gr/w..στις hps η αναλογία φτάνει στα 1gr(?)/w..με κάθε επιφύλαξη αυτά που σου λέω γιατί πρώτον δεν έχω κάνει ποτέ grow με hps και δεύτερον δεν είμαι και ειδικός να μιλήσω περαιτέρω για τα led..αυτά που βλέπω από το δικό μου προς το παρόν με ικανοποιούν..είμαι και καινούριος grower οπότε ακόμη μαθαίνω από τα λάθη μου..:smokey:

αυτα τα τζι τα ειδες πανω σε ζυγι?? αν οχι,to INTERNET ειναι εδω...

εdit
μια φωτογραφια απο ενα γκροου που ΔΕΝ επιασε τζι/βατ
https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=27128&pictureid=658497
βεβαια θα μπορουσα να πω οτι επιασα και 1.5.δεν συμφωνεις?
 
Last edited:

kostas cy

New member
Ευχαριστώ για τισ απαντήσεις σας.Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω astir γιατι τα είδα πιο φτηνά αλλά για να πάρω τουλάχιστον 5 ειναι περίπου οι ίδιες τιμές με εκεινα των 120w στα growshop.
Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτο http://www.hydroponics.eu/lighting-...s-s-298/sonlight-apollo-led-4-130w-10022.html


τα 8 πάνελ ASTIR καλύπτουν 1 τετραγωνικό μέτρο..αυτά χρησιμοποιώ εγώ..είμαι αρκετά ικανοποιημένος τα φυτά είναι φουλ στο κρύσταλλο και οι παπάδες χοντροί..το τελευταίο g13 σε 14λ γλάστρα μου έδωσε 70 γρ και είχα 5 πάνελ(120w σύνολο) και ο χώρος 60χ60χ100..πρόβλημα με θερμοκρασίες δεν είχα ούτε το καλοκαίρι που μέχρι τέλη Ιουλίου σχεδόν είχα φυτό να μεγαλώνει..για άλλα λεντ δεν γνωρίζω να σου πω..το καλό με τα ASTIR είναι ότι μπορείς να κάνεις και custom πάνελ ότι γουστάρεις..

2 απορίες για σένα φιλε αρχικά γιατι σίγουρα θα ακολουθήσουν κι' άλλες :biggrin:
Πόσο καιρό τα χρησιμοποιείς? και αν μπορούν εύκολα να μεταφερθουν ?
 

weedolada

Member
2 απορίες για σένα φιλε αρχικά γιατι σίγουρα θα ακολουθήσουν κι' άλλες :biggrin:
Πόσο καιρό τα χρησιμοποιείς? και αν μπορούν εύκολα να μεταφερθουν ?
τώρα είναι το 5 grow που κάνω με αυτά..2 αυτόματα 2 κανονικά και τώρα έχω ένα white widow σε ανάπτυξη..εννοείται ότι μεταφέρονται εύκολα..είναι μικρά πάνελ και ειδικά αν τα ενώσεις όπως τα έχει ο ganja https://www.icmag.com/ic/showpost.php?p=6149410&postcount=110

τότε τα βγάζεις και βόλτα αν θέλεις..:biggrin:
επειδή εγώ έχω θέμα γιατί μπαινοβγαίνουν συγγενείς και μουσαφίρηδες στο σπίτι και θέλω ανά πάσα στιγμή να μπορώ να τα εξαφανίζω όλα έχω κάνει όλο το box τέτοιο σχέδιο ώστε να μπορεί να διαλυθεί και να μεταφερθούν όλα γρήγορα αλλού..οπότε ναι μεταφέρονται πολύ εύκολα..
 

weedolada

Member
αυτα τα τζι τα ειδες πανω σε ζυγι?? αν οχι,to INTERNET ειναι εδω...

εdit
μια φωτογραφια απο ενα γκροου που ΔΕΝ επιασε τζι/βατ
https://www.icmag.com/ic/album.php?albumid=27128&pictureid=658497
βεβαια θα μπορουσα να πω οτι επιασα και 1.5.δεν συμφωνεις?

τώρα είδα ότι έγρψες tjo..τα είδα πάνω σε ζύγι σε φωτογραφία(στο ιντερνετ βέβαια) αλλά πιο πρίν είχα δει τα δέντρα στο χώρο τους και γενικά ξέρω τι δέντρα βγάζει ο ganja..στο θέμα ότι στο ίντερνετ ότι θέλεις λες δεν διαφωνώ καθόλου αλλά του ganja τα έχω δει και βγάζει πάντα θηρία..με τα led δεν θυμάμαι να έπεσε κάτω απο 1g/w..
 

panas1

Member
και γω εχω δει πάνω σε ζύγι.. απόδοση πάνω απο 1gr/watt... αλλα και τι να λέει?
και γω στο ιντερνετ το λεω..

ορφέα.. δε νομίζω φίλε να ναι θέμα σνομπισμού ρε συ..
φαντάζομαι θα ναι "περίεργο" για μια ελληνική ομάδα να προωθήσει έτσι "χύμα" την καλλιέργεια..
(συμμετείχαν πάντως στο legalise it για οτι μπορεί να λέει αυτο..)

αλλα πιστεύω (και ελπίζω) στη μέρα οπου πλέον δε θα κρυβόμαστε όλοι πίσω απ το δάχτυλο μας για το τι και πως..
 

Rondelia

Active member
1γρ το watt με 300w led δηλαδή είναι σαν να έβγαζε 0.5γρ το watt με 600w hps,
(που είναι το μίνιμουμ φυσιολογικό yield που περιμένεις από μια 600αρα hps).
Εγώ πες έχω σαν στόχο με την 600αρα μου να βγάλω 1 γρ/watt,
(έχω πετύχει ως τώρα 0.74gr/watt με ένα φυτό dwc).
Aυτή την απόδοση μπορώ να την περιμένω στάνταρντ και από 300w LED όση δηλαδή περιμένω από μια 600w HPS;
(0.5-1γρ/watt περιμένω περίπου από HPS τουτέστιν 1-2γρ/watt με τα LED, με, εννοείται, σωστές συνθήκες, EC και ph)

Κατά τα άλλα kostas cy εννοείται, αν πάρεις LED, να προτιμήσεις τα ΑΣΤΙΡ, που είναι φτιαγμένα από δικά μας παιδιά, με τα καλύτερα υλικά και με πολύ ψαγμένο φάσμα χρώματος και να τους πείς τι LED θέλεις να σου φτιάξουν.
 

ganja3

Member
:tiphat:καλησπέρα
ότι έχω και φαν κλάμπ δεν το ήξερα:biggrin:

ορφέα εγώ δεν σνομπάρω κανέναν , ούτε τα παιδιά του Αστήρ νομίζω ,. μην ξεχνάτε ότι ο Αστήρ στήθηκε μέσα από ένα παρόμοιο φόρουμ , από παιδιά που απλά είπαν , δεν γαμιέται θα συναντηθώ με αυτόν που γράφει πίσω από την μάσκα γιατί τον γουστάρω και είμαι σίγουρος για πάρτη του . έχουν μελετήσει πολύ το φάσμα και στο χαρτί και στην πράξη ,. έχουν τιμές που αγγίζουν στα κοστολόγια για να μπορέσει ο καθένας να αποφύγει την αισχροκέρδεια ,. τα πάνελ τα δουλεύω 2 χρόνια τώρα . αποδόσεις πήρα από 1,1 εως 1,4 το w έκανα και μικρά και μεγάλα γκρόου , και έκαναν και άλλοι , νομίζω αυτήν την στιγμή είναι τα καλύτερα στην αγορά . το κόστος για Ελλάδα 65 ευρώ + πφα .
και κάτι ακόμα τα φυτά μου τα έχουν δει πολλά άτομα ,και στην ζυγαριά είναι πάντα παρόντες . μετά έχει και μεζέ :biggrin:
πέρα από το βάρος ανά βάτ που εκεί θα πρέπει να δούμε το συνολικό κόστος σε ρεύμα , μια που τα λέντ δεν τα ανάβεις από την αρχή , πρέπει να δούμε και την ποιότητα και τις εναλλακτικές που έχουμε να παίξουμε με το φως επάνω στο φυτό . θα πρέπει να δούμε και το κόστος από τον εξαερισμό της λάμπας , και το κόστος για την ψύξη του χώρου το καλοκαίρι , καθώς και 40 πόνους ύψος στην τέντα επιπλέον . υπάρχει βέβαια και ο χρόνος αντικατάστασης της λάμπας και του μπάλαστ , που θα πρέπει και αυτά να μπουν στο κοστολόγιο , υπάρχει και ο κίνδυνος να σπάσει η λάμπα και να πετάξεις το φυτό . μικρότερη εξάτμιση στο χώρο , λιγότερα ποτίσματα , μεγαλύτερο εύρος καλύψεις και ευελιξία ως προς το στήσιμο , . και φυσικά τα αρώματα , και τον κρύσταλλο . στην παρέα μου καλλιεργούν αρκετά άτομα . αυτήν την στιγμή ξέρω ότι σκουριάζουν σε μία αποθήκη αρκετές 400άρες και 600άρες μαζί με τα μπάλστ τα απλά και τα ηλεκτρονικά . δεν τις βάζει κανείς , το κόστος από το ρεύμα είναι πλέον αρκετά καθοριστικός παράγοντας στις μέρες μας .

μάγκες το λεμόνι τα σπάει , ούτε ξέρω από που ξεκίνησα , ελπίζω να μην έθιξα κανέναν , πάντα με αγάπη για εσάς και για τα φυτά μας
 

kostas cy

New member
Καλησπέρα ganja. Τα πλεονεκτήματα του led ειναι πολλα έχεις δικαιο. Αλλα οσο το ψάχνω περισσοτερο βλέπω οτι υπάρχουν πολλά που δεν κάνουν καλη δουλειά.

Για το χώρο μου που τον μείωσα σε 1.5τμ πόσα πάνελ astir θα χρειαστώ ?

Γνωρίζεις αν κάποιο απο αυτά http://www.dutch-passion.nl/en/cannabis-seeds/product/led-grow-light/ http://www.hydroponics.eu/lighting-...s-s-298/sonlight-apollo-led-4-130w-10022.html αξίζει την επένδυση ?
 
L

letis

το πανελ της dutch passion το είδα και Live σε grow στο εξωτερικό και είναι αρκετά καλό.. το θέμα είναι τι θέλεις. ο Αστηρ έχει τελείως διαφορετική νοοτροπία και λογική από όλα τα υπόλοιπα πανελ της αγοράς... ειναι ξεχωριστό για αυτό και ίσως κάποιοι να το βλέπουν καχύποπτα.. δεν είναι βλέπεις φανταζί, με πολλά λαμπάκια και διάφορους άχρηστους διακόπτες.. είναι ένα εργαλείο... δεν είναι φωτιστικο. ειναι grow light. οι αποδόσεις του εγγυημένα είναι πάνω από 1 γρμ/w φτάνει ο grower να ξέρει τι του γίνεται... και επειδή όλα τα ζύγια από φωτογραφία τα βλέπουμε, όποιοι έχουν δει με τα μάτια τους αποτυχημένο grow με led Αστηρ ας εκφράσουν γνώμη.... εγώ προσωπικά έχω δει και έχω κάνει πολλά back to back hps/led grows και έχω δει τη διαφορά...

για τα "σνομπαρίσματα" δεν έχω να πω κάτι. ίσως αν το icmag ήταν πιο ανθρώπινο site να μην υπήρχαν αυτές οι "παρεξηγήσεις"


και τώρα στο προκείμενο.. για να καλύψεις 1 τ.μ χρειάζεσαι 6-8 πανελ. για 1,5 τ.μ 9-12..
 
Μια ολοκαινουργια HPS (πχ Philips Son Agro 430w(link), δεν ξερω αν γενικα θεωρειται καλη ετσι την εβαλα :p) αποδιδει 30% πραγματικο φως. (132πραγματικα watt στα 430). Συν του οτι αυτο το ποσοστο μειωνεται οσο "γραφει η λαμπα".(χοντρικο αποτελεσμα(link), απο 36% αρχικα, μετα απο 12 μηνες σε 12/12 επεσε στο 29.5%).
Και αποσο ξερω μετα απο μερικα grow (4-5-6?? βοηθηστε οι HPS growers) θελει αλλαγη η λαμπα γιατι χανει παρα πολυ σε αποδοση.

Τα led (πχ τα chip της bridgelux) αποδιδουν γυρω στα 420mW φως/watt (42%) μεσο ορο (καποια chip αποδιδουν και 480mW και οι τοπ εταιριες λεντ εχουν χτυπησει ακομα μεγαλυτερα νουμερα). Στα λευκα λεντ αυτο το ποσοστο πεφτει στο 40% (παραπεμπω παλι εδω για τα στοιχεια :p) (Καπου εκει αποδιδουν και τα ASTIR)

Aρα εχουμε μια χοντρικα 30% καλυτερη αποδοση (172w εναντι 132w) αναμεσα σε Son Agro και απλα, φτηνα led (οχι ολο το πανελ, μονο τα λεντ. Το κοστος του συστηματος ψυξης καθοριζει κατα πολυ την τιμη του πανελ).

Επιπλεον μια HPS εχει 16.000 ωρες ζωης. Ενω τα led 50.000 ωρες πριν υπαρξει πτωση 85% στην αποδοση. Η CREE π.χ σε ιδανικες συνθηκες (θερμοκρασια,υγρασια,μεταχειριση) υποσχεται(link) unlimited life.

Συνοπτικα τα συμπερασματα μου:
-Τα led δουλευουν αψογα (για καλυτερα ή χειροτερα απο HPS δεν ξερω να πω. Οτι βολευει τον καθενα, εγω μονο με led εχω κανει grow :p )
-Μειονεκτουν στο αρχικο κοστος εναντι των HPS (σε βαθος χρονου ειναι πιο φτηνα)
-Προσφερουν χαμηλοτερες θερμοκρασιες (για οποιον τις θελει, πχ καπου μπορει να χρειαζεται η εξτρα θερμοκρασια της HPS).
-Ειναι ιδανικα για scrog (μεγιστη εκμεταλευση του φωτος)
-Εχουνε σκαλωτικο μπουρδελε χρωμα

υγειες :)
:joint:
 

ganja3

Member
και αυτά που βάζουν οι φορτηγατζήδες κάνουν ,
επαγγελματικά εργαλεία δεν είναι
έχω αγοράσει τροχό που μου κάηκε στο πρώτο πλακάκι , έχω και τροχό που δουλεύει 28 χρόνια τώρα .
σε πολλά πάνελ που βλέπω , αν καεί ένα ανεμιστιράκη πήρες φωτιά .
σε πολλά ,τα led είναι 2w . χάνει το μισό στο δρόμο για το φυτό .
το φάσμα τους είναι ακόμα πολύ πίσω . έχουν ακόμα πολλά 2βατα κόκκινα και μπλέ σε στόκ μάλλον .
τώρα για το πόσα θέλεις στο τετραγωνικό ? η απάντηση είναι πόσο βάρος θέλεις από 1 τετραγωνικό . με 2 πάνελ στο 1χ1 θα πάρεις 50 γραμμ. . με 10 πάνελ θα πάρεις 200 . ανάλογα και με το φυτό βέβαια , αλλά απλά μετατρέπουμε τα βατ σε βάρος και όχι σε τετραγωνικά . εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με θερμοκρασίες που μας περιορίζουν , αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει και 30πάνελ σε 1 τετραγωνικό 720 w . ιδανικό για εμένα είναι 8-9 πάνελ το τετραγωνικό .έχω δουλέψει και με 16 σε 1,2 χ 1,2 με απόδοση κοντά στα 400 γρ. .
 

Latest posts

Latest posts

Top