What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

despre becuri

sznake

jarhead
Pai nu, ca din grafic nu e evidenta.. daca te iei dupa grafic ai zice ca un CFL daylight la 6500K (am vazut din asta pe ebecuri, marca Silvana) e mai bun decat un MH daylight la 5500K.

Dar mai este si intensitatea luminoasa de luat in considerare.
 

tricky1

Member
Nu prea am chef sa scriu, dar am obs. ca de lumeni vb prea putin, desi sunt foarte importanti, asa ca dau un copy/paste, dar e in engleza.
How much light is needed for growing?
Depends on the size of plant you are trying to grow. I'll try to answer this "in general" instead of being specific to one size plant. Light seen and perceived with the human eye is measured in Lumens. There is an ideal amount of lumens for growing and a minimum amount of required lumens. The very minimum amount of light required for smaller sized plants grown is around 3000 lumens per square foot. Let me put emphasis on "minimum amount" of light. However, that's not 100% exactly accurate, since although you may have a 10,000 lumen light, the amount of light that reaches the plant varies with the distance between the light and plants, and the reflectivity of the grow area. The ideal amount is somewhere around 7000-10,000 lumens per square foot for average sized plants. As long as the plants do not show burn, as much light can be used as you want to use. (Note, the sun produces about 10,000 lumens per square foot, on a sunny mid summer day). Contracy to "talk" you CAN have too much light.

[FONT=&quot]Approximate[/FONT][FONT=&quot] light production:[/FONT][FONT=&quot]
Incandescents: 17 lumens/watt
Mercury vapor: 45-50 lumens/watt
Fluorescents: 60-70 lumens/watt
Metal halide: 90 lumens/watt
High pressure sodium: 107 lumens/watt

[/FONT]
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Foarte bun ce ai pus, lista aia de la sfarsit arata eficienta diferitelor tipuri de lumini, asa vom intelege toti ca un w de curent e mai bine folosit de unele becuri decat de altele.
Daca mai luam in calcul si ca in timp intensitatea luminoasa a unui bec scade.. deci trebuie schimbate din cand in cand, acest thread contine toate informatiile necesare pentru cei care inca nu stiu cu ce se mananca partea de iluminare.
Succes! :wave:
 

sznake

jarhead
Multumim tricky! si bine ai venit!

Mda, eu cand calculasem 12 lumeni/watt la un bec economic cu consum de 20W luasem in cons cei 100W echivalenti, dar astia n-au relevanta. Intr-adevar, daca iei cei 1200 lumeni pe care ii avea becul si ii imparti la 20W iti da 60 lumeni/watt.

Oricum, valorile din lista lui tricky nu sunt de referinta generala pentru fiecare categorie de bec de acolo. Pe siturile cu becuri pe care m-am uitat am vazut si HPS-uri cu 80 lumeni/watt, nu cu 107 cum e in lista. Depinde de producator cred. Cand iti cumperi becuri trebuie sa te uiti la specificatii ca sa stii exact.
 

sznake

jarhead
Eu as vrea sa-mi fac un mic grow box cu cfl-uri. Stie cineva pe unde sa ma uit? Ca pe net la noi nu prea am gasit, si la ce am gasit zice "lumina alba" sau sunt philipsuri de 50 de wati si 1 milion. Si ultima intrebare ca hijack- cati lumeni imi trebuie pe m2 minim?

CFL-urile alea mai scumpe is bune. Ia-ti fie Philips, fie ceva nemtesc (Silvana). Cu alea chinezesti am avut rezultate dezamagitoare. Nu mai stiu exact cat costa alea bune, undeva intre 26 si 38 RON este unul de 20W (1200 lumeni). Se gasesc la orice hipermarket.

Conform postului lui tricky1, autorul textului in engleza recomanda un minim de 32 275 lumeni (treizecisidoua de mii) pt un metru patrat (convertim picior patrat in metru patrat). Deci inchipuie-ti cate cfl-uri de 1200lumeni (20W) iti trebuie..

Eu, pe de alta parte zic ca asta este cantitatea minima IDEALA si nu cantitatea minima NECESARA. Un calcul de bun simt demonstreaza:

La outdoor, soarele ofera 107 584 lumeni/metru patrat in PUNCTUL MAXIM al zilei. Intensitatea luminoasa se diminueaza odata cu lasarea serii si creste treptat incepand cu rasaritul soarelui. Deci dimineata chiar inainte de rasarit intensitatea = 0, la pranz (pnct maxim) = 107 584, iar la apus = 0. Folosind ca estimare media aritmetica, obtinem ca de-alungul zilei, soarele ofera si el (0 + 107584 + 0)/3 = 35 861 lumeni/m2 in medie.

Diferenta dintre outdoor si indoor este ca la out intensitatea ciclului de lumina este inconstanta si la indoor intensitatea ciclului de lumina este constanta. Deci in esenta, la outdoor primesti in medie 36000 lumeni/m2 de-alungul zilei (cantitate ideala pt indoor). Asadar, cantitatea recomandata in postul lui tricky este mai apropiata de cea ideala si nu de cea minim necesara. Este posibil sa obtii rezultate ok si cu 15-16 mii lumeni/m2.

Binenteles, compromisurile in materie de conditii de indoor se reflecta direct in calitatea budului.

Vezi in galeria mea veche de poze, grow-ul meu de Jack Herer la scrog (bine, mai mult o tentativa de scrog, ca nu mi-a iesit uniform). Am avut in total cam 200w de neoane tubulare/cfl. Deci cam 12 000 lumeni la o suprafata de jumatate de m2. Rezultatele se vad in poze.

Cu toate acestea, s-a simtit ca produsul final nu era la potentialul sau maxim in ceea ce priveste taria si cantitatea de tricomi. E drept, budul fresh arata f cristalin, dar odata uscat tricomii s-au micsorat si nu mai arata chiar atat de cristalin budul. Am tras concluzia ca rasina era un pic "apoasa". La grow-urile cu HPS, rasina devine mai consistenta, groasa si in consecinta produsul este net superior.

In concluzie, precum a spus si VanVulpen nu prea merita sa cresti cu neoane/cfl-uri. Este mai eficient din toate punctele de vedere sa cresti cu becuri cu descarcare luminoasa de intensitate mare (mh, hps).

Un HPS de 400w are undeva pe la 30 000 lumeni, exact cam cat iti trebuie pentru un metru patrat in mod ideal. Daca ai spatiu mai mic de un m2, sunt si HPS-uri de 70/120/250w.

Spor la treaba!
 

haomaru

New member
Multumesc pentru sfaturi. Deocamdata este in standby micul proiect de gradinarit interior , dar o sa ma uit la hps-uri micute. Cel mai mult ma sperie partea electrica, balastul and shit fiind peste capacitatea mea de intelegere actuala(ce-i drept nici nu m-am interesat) si d-aia cfl-urile mi se pareau varianta (mai) usoara.

Faptul ca o sa am inaltime de 1m si un pic total in grow box ar trebui sa ma faca sa inclin mai mult pentru un anumit tip de iluminare?
 
S

soulles

Multumesc pentru sfaturi. Deocamdata este in standby micul proiect de gradinarit interior , dar o sa ma uit la hps-uri micute. Cel mai mult ma sperie partea electrica, balastul and shit fiind peste capacitatea mea de intelegere actuala(ce-i drept nici nu m-am interesat) si d-aia cfl-urile mi se pareau varianta (mai) usoara.

Faptul ca o sa am inaltime de 1m si un pic total in grow box ar trebui sa ma faca sa inclin mai mult pentru un anumit tip de iluminare?
Doua cuvinte iti zic: cool tube
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dupa parerea mea neoanele ar fi mai ieftine si mai fiabile, impartind lumina mult mai egal si putand fi puse mult mai aproape de plante. sznake daca nu ma inseal a facut ceva de genul asta cu niste jack herrer.
 

haomaru

New member
Chestia spre care oscilam(cand spatiul pe care-l "aveam" era chiar mai mic - H -70cm si cam 1 sqft) era dr bud shit(lung thread btw). Tinand insa cont ca nu mi s-a imbunatatit situatia prea mult tot pe acolo sunt. O sa ma interesez despre hps-uri.
 

sznake

jarhead
Asta e ce-am obtinut eu cu ~200w de neoane tubulare + 1cfl.

Practic am avut 160w de neoane tubulare + 1 cfl de 38w. Neoanele tubulare nu stiu daca au acelasi nr de lumeni ca cfl-urile de aceeasi putere. Dar cred ca au mai putin.

Asadar, nu cred ca am avut 12000 lumeni acolo cum am intuit initial, mai degraba as zice undeva pe la 6000 lumeni intr-un spatiu (orizontal) de jumatate de m2.

14308baque_002ccc.jpg




14308bushinga_009cc.jpg


14308bushinga_007cc.jpg


14308chakka_002.jpg






Inainte de recoltare:

14308w5w6_018.jpg



Buzi proaspat recoltati:

14308harvy_003cc.jpg


14308harvy_004cc.jpg






Aproximativ toata recolta pusa la borcan dupa uscare:

14308cury_0051_c.jpg



Un bud care arata mai bine, dupa maturare de vreo 2 luni:




Un blunt facut cu JH-ul meu:

143089_bblunt_009c.jpg


143083_bblunt_005c.jpg


143085_bblunt_006c.jpg
 

VanVulpen

Well-known member
Veteran
Mai Sznake, JH-ul ala pare dat in pizda masii... imi curg balele la modu admirativ, se vede ca stii ce faci acolo, e seed-ul original ori f2? :rasta:
 

sznake

jarhead
Ms man.

Nu frate, era F2-ul de la Willy Jack seeds, seedbank canadian care nu mai este.

Prima data cand l-am crescut am avut un fenotip unic, mirosea a piersici de ziceai ca nu-i adevarat. Mirosea exact a guma Turbo daca mai tii minte, cu aroma de piersici. High-ul era un pic "racy", te lua de cap si te impacienta un pic daca bagai mai mult de 6-7 fumuri.

Fenotipul asta de mai sus a fost mai slabut la high, la calitati mai Hazey, mai acru si mult mai "citric" la inceput, dupa recoltare. In schimb, niste buzi micuti, recoltati cu 2 sapt mai tarziu si pe care i-am uitat intr-un borcanel mic mai mult de un an de zile, cand l-am deschis, miroseau si astia f dulce. Iar high-ul de la astia lasati mai mult a fost net superior.

Planta in sine a fost destul de tricky. La fel ca un Haze. Ti-am mai spus ca am cam luat tzeapa cu recoltatul. Am recoltat la 10 saptamani de floare si ar fi trebuit sa-l mai las vreo 3 sapt. De-abia atunci ar fi fost si aroma si high-ul maxim.

Si sa-l fi crescut pe asta cu 30 000 lumeni/m2 in loc de 12 000..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Man in cate persoane ai ars bluntul ala? ala pare a blunt care poate nenoroci de la 4-5-6 oameni in sus..
eu le fac doar putin mai groase ca o tigara... adica 1.5-2 (rar de tot se intampla sa bag cat incape adica in jur de 3.5 gr) dar compacte si lungi. chiar si unul de 0.6 gr. omoara 2 persoane lejer insa.
 
Top