What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar nu ai si zburatori? intreb asta pentru ca au un ciclu de viata destul de scurt, iar daca nu vezi si adulti, aproape sigur ca alea nu sunt larve de fungus gnats si sunt nematozi.

DACA ai identificat sigur ca sunt fungus gnats, cea mai buna solutie e sa lasi solul pana se usuca foarte bine primii 3 cm (asta le limiteaza capacitatea de dezvoltare pana la stadiul de adult) si reduce infestatia treptat. daca nu scapi de ei asa, poti folosi http://www.amazon.com/Valent-Gnatrol-WDG-60-grams/dp/B003E7BGTU, e safe si organic, se foloseste in mai toate serele comerciale (pentru legume).
 
S

Spartanul

short ryder 4 saptamani.o sa fie lasata 12/24 la un hps 250 timp de aprox 2 sapt.apoi trebuie sa o mut(necesitate).si intrebarea mea pentru voi este sa fie lasata pe balcon la lumina soarelui sau sa o pun la 2 cfl-uri?(1 cfl =40 w aprox)
ce ziceti?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
short ryder 4 saptamani.o sa fie lasata 12/24 la un hps 250 timp de aprox 2 sapt.apoi trebuie sa o mut(necesitate).si intrebarea mea pentru voi este sa fie lasata pe balcon la lumina soarelui sau sa o pun la 2 cfl-uri?(1 cfl =40 w aprox)
ce ziceti?

Ma dar ai un stil de exprimare de ne pui logica la treaba rau de tot. La ce bun sa o ti in veg sub un HPS de 250W daca mai tarziu o bagi la intuneric sub doar 2 CFL-uri ? Cu atat mai rau daca cele 4 saptamani sunt de floare si nu de veg si un dezastru total daca dupa ce a stat la 12/12 o scoti pe balcon.

Ai inteles ceva ?
 
S

Spartanul

@hempfield am inteles ce ai vrut sa zici dar nu m`ai ajutat cu nimic.intrebaarea mea era daca e mai bine sa o pun la lumina solara dupa 6 saptamani de viata (un autoflower) sau sa o pun la 2 cfl-uri.cum ar fi mai bine pentru ea?pe balcon sau la cfl-uri.lumina solara bate direct in balcon de cand rasare soarele pana pe la 2 pm apoi ramane mai in umbra :p.

deci cum e mai bine?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ideea este ca orice varianta ai folosi, rezultatele nu vor fi tocmai bune, deoarece exact in mijlocul si finalul perioadei de inflorit ai nevoie de lumina mai intensa pentu o recolta decenta si o calitate/potenta buna.

in functie de cat de luminat e balconul, s-ar putea sa fie tot aia sau putin mai bine pe balcon, dar daca cumva exista si riscul sa o vada cineva, mergi pe varianta becurilor.

oricum, trebuia sa te gandesti la treburi de genul asta dinainte sa bagi samanta in pamant.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca tot o scoti afara si ai pomenit de balcon, de ce nu o scoti chiar pe bloc ? O pui frumos pe casa liftului (daca stii ca nu o sa treaca nimeni in urmatoarea luna pe acolo) si ii duci apa din cand in cand.

Nu ma lua 100% in serios, tocmai ce am dovedit un cuisor. :joint:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Atata timp cat polenul nu va fecunda florile femela (ceea ce este exclus sa se intample intre indivizi din specii diferite) nu este cu nimic daunator. Problema apare cand polenul provine de la orice tip de planta de canabis (asa e ca nu ti-au placut orele de biologie ?).
 

fenomeno_djo

Active member
Atata timp cat polenul nu va fecunda florile femela (ceea ce este exclus sa se intample intre indivizi din specii diferite) nu este cu nimic daunator. Problema apare cand polenul provine de la orice tip de planta de canabis (asa e ca nu ti-au placut orele de biologie ?).

Stiu ca stau prost cu biologia, dar nici chiar asa. Nu cred ca sunt "retoric idiot" Cu toate ca a fost interpretabil post-ul meu, eu ma refeream daca e mai prost smoke-ul daca cumva sare niste polen pe flori. I s-a intamplat cuiva chestia asta ? Outgrowerii sa sara cu raspunsul
 

greenrookie

Member
A incercat cineva sa puna coaja de portocala uscata in timpul curingului ? Am auzit ca ar da aroma buzilor :dance013:
Daca bag nasu' in borcan miroase foarte bine :good: , ceva gen lamaie/ananas dar individual nu au un miros la fel de interesant/puternic.
Data viitoare cu siguranta o sa imi iau si niste strainuri recunoscute ca fiind puturoase , for the love of smoke :biggrin:

A , si am auzit ca mai nou dilarasii baga o substanta ca sa faca treaba sa miroase mai bine , si cred ca am dat si eu de asa ceva cand am fost la niste amici , dupa ce fumasera mirosea in orice colt al casei foarte puternic , si smoke-ul nu a fost deloc spectaculos nici ca gust/potency.Bleah :moon:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca e vorba de mult polen, iar plantele tale sunt in flower si foarte sticky, posibil sa se simta putin inecacios fumul, dar asta se intampla si de la praf. De aceea e bine sa ai ceva plante mai inalte in zona care sa le apere de praful si polenul adus de vant. Iar salata se culege inainte sa dezvolte flori si polen.
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
daca e vorba de mult polen, iar plantele tale sunt in flower si foarte sticky, posibil sa se simta putin inecacios fumul, dar asta se intampla si de la praf. De aceea e bine sa ai ceva plante mai inalte in zona care sa le apere de praful si polenul adus de vant. Iar salata se culege inainte sa dezvolte flori si polen.

Nu si salata lasata pentru samanta :biggrin:

Cred ca intradevar poate fi o problema pentru cei alergici la polen. Dar prin ardere polenul se descompune si efectul cred ca se schimba.

Dar pana sa infloreasca o marioara afara, orice salata si-a scuturat de mult semintele (asta doar daca nu e vorba de o auto - nu salata, ci marioara).
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
se poate muta in cazul asta, salata nu are radacina extinsa in laterale, cu o cazma sapand cat de adanc poti din toate directiile o poti muta f usor. (asta daca e cumva foarte aproape, daca nu, aia e, polen e si in aer.)
dar cum se face ca va loviti de probleme de genul asta doar cand sunt deja plantate? alegeti locul mai cu grija pe viitor..
 

fenomeno_djo

Active member
Nu si salata lasata pentru samanta :biggrin:

Cred ca intradevar poate fi o problema pentru cei alergici la polen. Dar prin ardere polenul se descompune si efectul cred ca se schimba.

Dar pana sa infloreasca o marioara afara, orice salata si-a scuturat de mult semintele (asta doar daca nu e vorba de o auto - nu salata, ci marioara).

Pai exact despre asta e vorba..2 marioare auto in solar
Salata e pentru samanta..ai ghicit :p
Innecacios ? Hm..
Concluzia este: Salatele vor fi saltate !

Merci de raspunsuri

l.e: marioarele pot fi mutate din solar, ca sunt plantate in ghiveci-uri dar...stii, mai bine mut salata din solar si las marioarele pt simplul motiv ca solarul e singurul loc in care le pot creste fara probleme :)
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Daca as fi in locul tau as baga ceva photo in solar, de preferabil mai sativa... Si mare grija la "ghiveci-uri" : ))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cred ca se refera la strainuri regulare, ce infloresc in functie de fotoperioada. nu-i chiar academic.
 
Top