What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Οργανική εξωτερική καλλιέργεια.

delicorganic

Well-known member
Οικοσύστημα

Οικοσύστημα

Ένα οικοσύστημα έχει τη δυνατότητα να διατηρείται σε ισορροπία. Οι αυτορρυθμιστικοί μηχανισμοί που διαθέτει επαναφέρουν την ισορροπία ανάμεσα στις σχέσεις των οργανισμών που ζουν σε αυτό, αν αυτή τείνει να διαταραχτεί.
Η ισορροπία είναι ανάλογη της ποικιλότητας. Όσο πιο πολλά διαφορετικά είδη οργανισμών υπάρχουν σε ένα οικοσύστημα, τόσο μεγαλύτερη ισορροπία υπάρχει σε αυτό, καθώς διατίθενται περισσότεροι αυτορρυθμιστικοί μηχανισμοί.
Για παράδειγμα, αν μια μεταβολή περιορίσει τον πληθυσμό ενός είδους, το είδος που τρέφεται από αυτό θα έχει εναλλακτικές επιλογές να τραφεί σε ένα οικοσύστημα με ποικιλότητα και δεν θα κινδυνέψει να εξαφανιστεί, αντίθετα με ένα οικοσύστημα περιορισμένης ποικιλότητας.
Ένα οικοσύστημα δεν έχει συγκεκριμένο μέγεθος. Ο μελετητής του οικοσυστήματος είναι αυτός που καθορίζει την αρχή και το τέλος του. Έτσι, ένα οικοσύστημα μπορεί να αποτελεί ολόκληρη η Γη, ή ακόμα και μια γλάστρα με ένα φυτό, όπου ζουν φυτά, έντομα, μικροοργανισμοί κλπ.
https://el.wikipedia.org/wiki/Οικοσύστημα

Ακόμη και τα οργανικά τυποποιημένα εντομοκτόνα-εντομοαπωθητικά θα πρέπει να αποφεύγονται ή να χρησιμοποιούνται σε πολύ έκτακτες περιπτώσεις.
Υπάρχουν και επικίνδυνα οργανικά λιπάσματα αλλά για τα φυτά μας όχι για εμάς,π.χ.τα οστεάλευρα και τα αιματάλευρα που χρησιμοποιούνται στην οργανική έαν τα ζώα ήταν άρρωστα μπορούν να μεταφερθούν στα φυτά αρρώστιες και να πεθάνουν.(εξαιρετικά σπάνιο)
Επίσης ο φωσφορίτης που προέρχεται απο τον απατίτη συνήθως περιέχει προσμίξεις και θα πρέπει να έχει μετρηθεί σε βαρέα μέταλλα.
 
Last edited:

scourouhi

Member
Καλημέρα delicorganic !
Είχα πολύ καιρό να διαβάσω τόσο καλό θέμα για την καλλιέργεια !
Όλα όσα γράφεις είναι ορθά και κατανοητά . Συγχαρητήρια σύντροφε ,περιμένω τη συνέχεια .

Τα φυτά σου είναι άψογα ! Θα σου δώσουν πολλά λουλούδια .
Είσαι πολύ τυχερός που μπορείς να καλλιεργήσεις δίπλα στο σπίτι σου !

Εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να καλλιεργήσω σε δικό μου χώρο .
Μεγαλώνω τα φυτάκια μου μέχρι το πολύ ένα μήνα στη βεράντα και στη λάμπα και μετά τα πάω στην εξοχή .

Όλα αυτά που γράφεις ,ισχύουν και για την ''αντάρτικη'' καλλιέργεια .
Η φύση είναι γεμάτη από φυτά που μας βοηθάνε ,το κατάλληλο χώμα δάσους είναι εύφορο και ζωντανό , οι θηρευτές καραδοκούν και ο ήλιος φτιάνει δεντρούκλες .

Φέτος παλεύω σε μια κονίστρα που βρίσκεται σε απότομη πλαγιά λόφου . Νερό από πηγή ,10 μέτρα πιο χαμηλά . Ηλιοφάνεια 10 έως 5 .
Απόμεινα με 2 Malawi x Panama fem και ένα θηλυκό Σατόρι .
Πρόσφατα φύτεψα και 4 αυτόματα FastBuds και θα βάλω 4 Sweet HashPlants .



Είμαι πολύ τυχερός που βρήκα την πηγή . Τους ρίχνω 20-30 λίτρα κάθε 3 ημέρες . Όσο μεγαλώνουν τα φυτά ,διευρύνω και το λάκκο τους περιμετρικά με μια πιρούνα .
Του χρόνου θα πάω οργανικά και με αυτοματοποιημένο σύστημα ποτίσματος . Μου φυγε η ψυχή φέτος τον Αύγουστο ...
Κάθε 3 μέρες κάνω καταδρομική από τα χαράματα .


Καλή συνέχεια στα φυτά σου σύντροφε !
Συνέχισε να γράφεις μακροσκελή και ενδιαφέροντα άρθρα .
I am subbed !
 

delicorganic

Well-known member
Καλημέρα delicorganic !
Είχα πολύ καιρό να διαβάσω τόσο καλό θέμα για την καλλιέργεια !
Όλα όσα γράφεις είναι ορθά και κατανοητά . Συγχαρητήρια σύντροφε ,περιμένω τη συνέχεια .

Τα φυτά σου είναι άψογα ! Θα σου δώσουν πολλά λουλούδια .
Είσαι πολύ τυχερός που μπορείς να καλλιεργήσεις δίπλα στο σπίτι σου !

Εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να καλλιεργήσω σε δικό μου χώρο .
Μεγαλώνω τα φυτάκια μου μέχρι το πολύ ένα μήνα στη βεράντα και στη λάμπα και μετά τα πάω στην εξοχή .

Όλα αυτά που γράφεις ,ισχύουν και για την ''αντάρτικη'' καλλιέργεια .
Η φύση είναι γεμάτη από φυτά που μας βοηθάνε ,το κατάλληλο χώμα δάσους είναι εύφορο και ζωντανό , οι θηρευτές καραδοκούν και ο ήλιος φτιάνει δεντρούκλες .

Φέτος παλεύω σε μια κονίστρα που βρίσκεται σε απότομη πλαγιά λόφου . Νερό από πηγή ,10 μέτρα πιο χαμηλά . Ηλιοφάνεια 10 έως 5 .
Απόμεινα με 2 Malawi x Panama fem και ένα θηλυκό Σατόρι .
Πρόσφατα φύτεψα και 4 αυτόματα FastBuds και θα βάλω 4 Sweet HashPlants .

[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=66633&pictureid=1640003&thumb=1]View Image[/URL]

Είμαι πολύ τυχερός που βρήκα την πηγή . Τους ρίχνω 20-30 λίτρα κάθε 3 ημέρες . Όσο μεγαλώνουν τα φυτά ,διευρύνω και το λάκκο τους περιμετρικά με μια πιρούνα .
Του χρόνου θα πάω οργανικά και με αυτοματοποιημένο σύστημα ποτίσματος . Μου φυγε η ψυχή φέτος τον Αύγουστο ...
Κάθε 3 μέρες κάνω καταδρομική από τα χαράματα .


Καλή συνέχεια στα φυτά σου σύντροφε !
Συνέχισε να γράφεις μακροσκελή και ενδιαφέροντα άρθρα .
I am subbed !

Γειά σου και σε σένα scourouhi-ήρωα!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια..
Πολύ όμορφα τα κορίτσια σου,χαρά στο κουράγιο σου,σε καταλαβαίνω φίλε μου,έχεις φτύσει αίμα όλο το καλοκαίρι,ελπίζω να ανταμειφθείς με τα καλύτερα.
Απο ποικιλίες έχεις επιλέξει πολύ καλή ποιότητα και ανθεκτικά υποθέτω στο κλίμα μας,δεν βλέπω να έχει ξεκινήσει κάποιο ανθοφορία όμως?
ελπίζω να μην σε ταλαιπωρήσουν περισσότερο με αργή ανθοφορία.Εγώ τον νοέμβρη δεν τον αποφεύγω με το παναμά και το haze το οποία μόλις ξεκινήσαν δειλά δειλά να ανθοφορούν.
Λόγω του ότι τραβιέσαι συνεχώς και καταδρομικά για πότισμα θα σου συνιστούσα να βάλεις άχυρο ή κατι άλλο που δεν τραβάει το μάτι για εδαφοκάλυψη στην ρίζα,θα γλιτώσεις πολύ νερό.

Καλή συνέχεια φίλε,εύχομαι ο κόπος σου να ανταμειφθεί επάξια..
:comfort:
 
Last edited:

scourouhi

Member
Thanks mate !

Στην αρχή είχα ξεκινήσει με μια Ζαμαντέλικα fem αλλά άρχισε να ανθοφορεί από τα τέλη Απρίλη . Στις 28 Μαίου συνέχιζε να ανθοφορεί και την ξεκώλωσα επειδή ήθελα μεγάλο δέντρο . Μεγάλη μαλακία έκανα ,θα είχε τελειώσει στα μέσα Ιούλη .

8 Μαίου .

Το Σατόρι και το ένα Μ χ P βρίσκονται σε ανθοφορία 2 βδομάδες περίπου ,η δεύτερη M x P είναι ακόμα στην ανάπτυξη .
Δεν με προβληματίζει όσο και αν αργήσουν . Οι βροχές είναι σπάνιες στα μέρη μου πριν τα μέσα Νοέμβρη και η ηλιοφάνεια σχεδόν καθημερινή .

Θα βάλω και χειμερινά όταν τελειώσουν αυτές . Θα πειραματιστώ με 3 Purple Paro Valley fem της Mandala και μερικά Wild του Esbe.
Το χειμώνα θα προετοιμάσω άλλες 2 καβάτζες ,μια ποταμίσια και μια παραθαλάσσια .
 

Mister52-34

New member
geia sou man!

geia sou man!

Thanks mate !

Στην αρχή είχα ξεκινήσει με μια Ζαμαντέλικα fem αλλά άρχισε να ανθοφορεί από τα τέλη Απρίλη . Στις 28 Μαίου συνέχιζε να ανθοφορεί και την ξεκώλωσα επειδή ήθελα μεγάλο δέντρο . Μεγάλη μαλακία έκανα ,θα είχε τελειώσει στα μέσα Ιούλη .

https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=66633&pictureid=1598670View Image 8 Μαίου .

Το Σατόρι και το ένα Μ χ P βρίσκονται σε ανθοφορία 2 βδομάδες περίπου ,η δεύτερη M x P είναι ακόμα στην ανάπτυξη .
Δεν με προβληματίζει όσο και αν αργήσουν . Οι βροχές είναι σπάνιες στα μέρη μου πριν τα μέσα Νοέμβρη και η ηλιοφάνεια σχεδόν καθημερινή .

Θα βάλω και χειμερινά όταν τελειώσουν αυτές . Θα πειραματιστώ με 3 Purple Paro Valley fem της Mandala και μερικά Wild του Esbe.
Το χειμώνα θα προετοιμάσω άλλες 2 καβάτζες ,μια ποταμίσια και μια παραθαλάσσια .
Geia sou file! an eixes ksekinisei apo mesa thn jamaldelica mou akougete logiko na ksekinise otan to evgales apeksw.. me tha ksanagyrnage se veg. dld tha ekane re-veg.. kai meta se flowering kanonika.. kai tha telione telh noemvriou! :p bye!
 

orfeas

Active member
Veteran
Thanks mate !

Στην αρχή είχα ξεκινήσει με μια Ζαμαντέλικα fem αλλά άρχισε να ανθοφορεί από τα τέλη Απρίλη . Στις 28 Μαίου συνέχιζε να ανθοφορεί και την ξεκώλωσα επειδή ήθελα μεγάλο δέντρο . Μεγάλη μαλακία έκανα ,θα είχε τελειώσει στα μέσα Ιούλη .

[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=66633&pictureid=1598670&thumb=1]View Image[/URL] 8 Μαίου .

.

Στη Ζαμαλντελίκα εμφανίζονται(που και που) ημι-αυτόματοι φαινότυποι, οπότε μην είσαι σίγουρος ότι θα τέλειωνε τότε, ούτε θα έκανε reveg...αν θυμάσαι μια δικιά μου προπέρσινη, άρχισε ν' ανθοφορεί μες τον Ιούνη και τέλειωσε Νοέμβρη...
Είμαι περίεργος να δω αυτές οι Μ χ Ρ πότε θα τελέψουν...

Εν τω μεταξύ, Ντελίκο, μας γκάβωσες με τη πρασινάδα! :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

scourouhi

Member
Φίλε Ορφέα ,η συχωρεμένη άρχισε την ανθοφορία 13 Απρίλη και όχι τέλη Απρίλη που έγραψα πιο πάνω .
Στις 28 Μαίου που την ξεκώλωσα ,οι φούντες της είχαν αυτή την εξέλιξη .


Γι'αυτό λοιπόν υποστηρίζω ότι θα ήταν έτοιμη σε ενάμιση μήνα ,ίσως και νωρίτερα . Έκανα όμως την μαλακία και μείναμε με την απορία ...

Έχω άλλο ένα σπόρι ,του χρόνου θα ξανακάνω την ίδια διαδικασία ,στις ίδιες ημερομηνίες για να δούμε τι θα γίνει .
 
G

Guest

Να μη βασκαθούν αδερφέ!Κανά τσάκισμα στην ψηλή δεν το σκέφτεσαι;Ή μήπως θα κάνεις προέκταση στην καλαμωτή; :biggrin:Μπράβο και πάλι!
 

delicorganic

Well-known member
Να μη βασκαθούν αδερφέ!Κανά τσάκισμα στην ψηλή δεν το σκέφτεσαι;Ή μήπως θα κάνεις προέκταση στην καλαμωτή; :biggrin:Μπράβο και πάλι!

Να' σαι καλά αδερφέ,Δεν ματιάζονται με τπτ,προσπαθώ,όλο στα γλυκόλογα τις έχω και στα κοπλιμέντα!!Για τσάκισμα το σκέφτηκα πολλες φορές αλλά αφού το είχα ανοίξει στο δίχτυ όσο με έπαιρνε(scrog),κατέληξα να κάνω 3 φορές προέκταση στην καλαμωτή..
Επίσης κάθε φορά που περνάει την πίσω καλαμωτή το χτυπάει φάτσα-κάρτα η λάμπα του δρόμου και αυτό είναι επικίνδυνο θέμα,καθώς πολλοί έχουν ερμαφροδιτήσει(hermie) απο λάμπες δρόμου.(μετράει και η σταθερότητα της ποικιλίας σε αυτή την εξέλιξη).

https://www.youtube.com/watch?v=nMbyHqrokYQ
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
κάποιες σημαντικές διευκρινήσεις..

κάποιες σημαντικές διευκρινήσεις..

Η κομποστοποίηση(μαγείρεμα)του χώματος για 1-2 μήνες(ανοιξη-καλοκαιρι)και 3-4(φθινόπωρο-χειμώνα)πριν την χρήση του ειναι επίσης καθοριστική στην αποτελεσματικότητα του αλλα και στην νοστιμιά του καρπού,καθώς έτσι σιγουρεύουμε πως ο δολομίτης έχει αρχίσει να διασπάται και το χώμα μας δεν είναι αρκετά όξινο,επίσης σιγουρεύουμε πως δεν θα υπάρχουν πολλές αδιάσπαστες τροφές που θα κάνουν το χώμα μας καυτό,επηρεάζοντας έτσι και τα γευστικά χαρακτηριστικά της ποικιλίας.
Το μαγείρεμα γίνεται ανοιχτό στον ήλιο τις εποχές με κρύα,σε σκιερό σημείο την εποχή του καλοκαιριού δίνοντας λίγη υγρασία και ανακατεύοντας το χώμα καλά.
Καλό θα ήταν να μην βάλουμε φυτά μικρότερα του μηνός σε αυτό το δυνατό χώμα αν δεν έχει προλάβει να μαγειρευτεί αρκετά.
Μετά απο αυτήν την διαδικασία δεν έχουμε ένα απλό χώμα στύλ biobizz,έχουμε ζωντανό οργανικό χώμα που θα αποδόσει τα μέγιστα στα φυτά που θα μεγαλώσουν εκεί.:peacock:
ΠΡΟΣΟΧΗ στην καλή καβάτζα γιατί αυτό που θα δεί κάποιος που μεγαλώνει το φυτό του σε ενα τέτοιο ζωντανό χώμα(200+λίτρα) έχοντας αφθονο και "καλό" νερό και πολύ ήλιο είναι πολύ πάνω σε απόδοση,ποιότητα και ανθεκτικότητα απο οποιοδήποτε τρόπο καλλιέργειας.(ταπεινή μου άποψη)
https://www.youtube.com/watch?v=XbdK3K-KzGA

Η φύση είναι η αιώνια πηγή γνώσης και εμείς οι αιώνιοι μαθητές της.:)

https://www.youtube.com/watch?v=-B1Z6mWTz8Y
 
Last edited:

bathory

Member
πως την ποτιζεις ρε μεγαλε αυτην την ζουγκλα,κανοντας ερπινγκ????μπραβο μπραβο,αξιος!!!
 

delicorganic

Well-known member
Ο κυριότερος παράγοντας επιβάρυνσης του
περιβάλλοντος με νιτρικά, είναι η γεωργική
πρακτική με το πλήθος των αζωτούχων
λιπασμάτων που χρησιμοποιεί.Η συσσώρευση νιτρικών συμβαίνει όταν ο ρυθμός
απορρόφησής τους από τα φυτά είναι μεγαλύτερος
από το ρυθμό αφομοίωσής τους. Η συσσώρευση εξαρτάται από:
• 1. τη θερμοκρασία
• 2. τη φωτοπερίοδο
• 3. την ένταση του φωτός
• 4. το γενετικό υπόβαθρο του φυτού.
• 5. την παροχή νερού
• 6. τη λίπανση(ποσότητα και σύσταση της αζωτούχου λίπανσης, χρήση βιορυθμιστών κ.α.)
•Σε περιοχές με εντατικές μορφές γεωργίας,
η συγκέντρωση των νιτρικών στο έδαφος είναι
αυξημένη 5-10 φορές από γειτονικές δασικές
περιοχές.
• Σε μελέτες στην Ε.Ε., σχεδόν το 1/3 της
ποσότητας του αζώτου που χορηγείται ως χημικό
λίπασμα, δε χρησιμοποιείται από την καλλιέργεια.
• Τα νιτρικά είναι φυσικό συστατικό των φρούτων
και των λαχανικών. Επίσης τα νιτρικά βρίσκονται
στο πόσιμο νερό και προστίθενται ως συντηρητικό, σε μορφή ΝΟ2,σε μερικά προϊόντα κρέατος και ψαριού.
• Όμως η είσοδος μεγάλων ποσοτήτων νιτρικών
στον ανθρώπινο οργανισμό, μέσω της διατροφής,
έθεσε την ανθρώπινη υγεία σε κίνδυνο.
Υπάρχουν ενδείξεις ότι υψηλές συγκεντρώσεις
νιτρικών στο πόσιμο νερό και τρόφιμα
σχετίζονται με τα εξής προβλήματα υγείας:
• Αυξημένη συχνότητα λεμφώματος και καρκίνου
• Αποβολή βρέφους
• Αύξηση της συχνότητας μεταλλάξεων στα ανθρώπινα λεμφοκύτταρα
•Mεθαιμοσφαιριναιμία : blue baby syndrome
Τα νιτρικά και νιτρώδη άλατα έχουν κατηγορηθεί
ότι προκαλούν καρκίνο στο στομάχι, έντερο και
άλλα όργανα χωρίς όμως να γνωρίζουμε το
μηχανισμό της δράσης τους, αν αυτός βέβαια
υφίσταται. Οι ενδείξεις προέρχονται από:
• Επιδημιολογικές μελέτες τα αποτελέσματα των
οποίων δεν είναι πάντοτε καταφατικά.
Για παράδειγμα η συχνότητα του καρκίνου π.χ. του εγκεφάλου ή του εντέρου είναι υψηλότερη σε
περιοχές με υψηλά επίπεδα νιτρικών.
•Ο σχηματισμός καρκινογενών νιτροζαμινών γίνεται στο
στομάχι από την αναγωγή νιτρικών σε νιτρώδη και στη συνέχεια σε νιτροζαμίνες.
Τα νιτρικά επίσης φέρονται να βλάπτουν και την
υγεία των κατοικίδιων ζώων.
Τα ζώα φέρονται να κινδυνεύουν από την πόση
νερού που περιέχει υψηλή συγκέντρωση νιτρικών
καθώς και αν τραφούν με φυτά τα οποία περιέχουν
υψηλή συγκέντρωση νιτρικών.
Ιδιαίτερα ευαίσθητα είναι τα μηρυκαστικά και
κυρίως οι αγελάδες και τα πρόβατα .
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
Μόνο Μέλια..

Μόνο Μέλια..

Κατά την αποψή μου,στην εξωτερική καλλιέργεια απο απόδοση,απο ποιότητα, αλλά και απο πλευράς περιβαντολλογικής ρύπανσης και ανθρώπινης υγείας ο δρόμος είναι ένας-αυτός της οργανικής καλλιέργειας.
Η μικρή εμπειρία μου στην καλλιέργεια μου λέει πως η κάνναβη(ανεξαρτήτως ποικιλίας)με το απαραίτητο οργανικό χώμα,χωρίς φυτοφάρμακα και συνθετικά λιπάσματα και με την κατάλληλη αποξήρανση-μέστωμα(curing) βγαίνει Μέλι πραγματικό στο κλίμα μας.
Θα ήθελα πολύ να ακούσω και την άποψη των υπολοίπων και των παλαιοτέρων εδώ..

:thank you:
 
Last edited:

scourouhi

Member
Συμφωνώ μαζί σου ,η φύση και τα ζώα μας προσφέρουν απλόχερα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζονται τα φυτά μας για να γίνουν τεράστια και μελάτα .
Θέλει να κουνήσουμε τον κώλο μας ,να βγούμε στην εξοχή και να προετοιμάσουμε την καβάτζα μας από τον χειμώνα κιόλας .
Να κουβαλήσουμε κοπριά ,στάχτη ,φύκια , ζεόλιθο κλπ , να ανακατέψουμε με το ντόπιο χώμα ,να τα ποτίσουμε με νερό και μελάσα και να φυτέψουμε κάποιο ψυχανθές ,το οποίο θα κόψουμε πριν ανθίσει και θα καλύψουμε το υπόστρωμα .

Εγώ φέτος χρησιμοποιώ Grow - Bloom Biobizz ,δεν πρόλαβα να φτιάξω το χώμα μου όπως θα ήθελα .
 
Top