What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ LED

ganja3

Member
το να τα κουμαντάρεις είναι εύκολο και το βρίσκει ο καθένας μόνος του ανάλογα με τα πάνελ . έχω δουλέψει μέχρι 16 πάνελ σε διαφορετικά ύψη , δεν ήταν και κάτι τραγικό , ίσα ίσα που κάθε δύο μέρες τα προσάρμοζα με τα φυτά . άλλα στα πλάγια άλλα επάνω ....
ο συνηθισμένος τρόπος είναι ένα πλαίσιο απο ντέξιον που ανεβοκατεβαίνει και εκεί έχεις τα πάνελ . άλλοι έχουν ένα ξύλο που ανεβοκατεβάζουν και επάνω έχουν τα πάνελ . αυτήν την περίοδο εγώ έχω 2 τριάδες ανεξάρτητες επάνω σε ντέξιον βέργα και δύο ανεξάρτητα .
γενικά είσαι ποιο ευέλικτος με τα πολλά , τώρα αν βαριέσαι να ασχολείσθε με το γκρόου πάρτε ένα πλεκτό :)

πάνας δεν χάνουν μόνο το 35 % χάνουν και από την θερμοκρασία , ο φώσφορος που έχουν μέσα αποδίδει καλά σε χαμηλές θερμοκρασίες . τα 3w ανεβάζουν τριπλάσια θερμοκρασία . δεν θα καούν εκτός και αν καεί κανένα φουρφούρι , αλλά θα χάσουν και από εκεί απόδοση . και έχουμε ακόμα ένα παράγοντα , άλλο το φυτό να παίρνει από ένα σημείο φως και άλλο από τρία , οι γωνίες που σχηματίζονται από 3 μονόβατα είναι μεγαλύτερες και έχουμε καλύτερη κάλυψη , .
γιαυτό τα τρίβατα έχουν αποδόσεις στο 0,6 με 1 και τα μονόβατα ξεπερνάνε το 1 γρ.
και δεν είναι σύγουρα μόνο τα βάτ που πρέπει να δούμε . είναι και το φάσμα . εκεί έχουμε το μεγαλύτερο θέμα . ..
 
L

letis

το να τα κουμαντάρεις είναι εύκολο και το βρίσκει ο καθένας μόνος του ανάλογα με τα πάνελ . έχω δουλέψει μέχρι 16 πάνελ σε διαφορετικά ύψη , δεν ήταν και κάτι τραγικό , ίσα ίσα που κάθε δύο μέρες τα προσάρμοζα με τα φυτά . άλλα στα πλάγια άλλα επάνω ....
ο συνηθισμένος τρόπος είναι ένα πλαίσιο απο ντέξιον που ανεβοκατεβαίνει και εκεί έχεις τα πάνελ . άλλοι έχουν ένα ξύλο που ανεβοκατεβάζουν και επάνω έχουν τα πάνελ . αυτήν την περίοδο εγώ έχω 2 τριάδες ανεξάρτητες επάνω σε ντέξιον βέργα και δύο ανεξάρτητα .
γενικά είσαι ποιο ευέλικτος με τα πολλά , τώρα αν βαριέσαι να ασχολείσθε με το γκρόου πάρτε ένα πλεκτό :)

πάνας δεν χάνουν μόνο το 35 % χάνουν και από την θερμοκρασία , ο φώσφορος που έχουν μέσα αποδίδει καλά σε χαμηλές θερμοκρασίες . τα 3w ανεβάζουν τριπλάσια θερμοκρασία . δεν θα καούν εκτός και αν καεί κανένα φουρφούρι , αλλά θα χάσουν και από εκεί απόδοση . και έχουμε ακόμα ένα παράγοντα , άλλο το φυτό να παίρνει από ένα σημείο φως και άλλο από τρία , οι γωνίες που σχηματίζονται από 3 μονόβατα είναι μεγαλύτερες και έχουμε καλύτερη κάλυψη , .
γιαυτό τα τρίβατα έχουν αποδόσεις στο 0,6 με 1 και τα μονόβατα ξεπερνάνε το 1 γρ.
και δεν είναι σύγουρα μόνο τα βάτ που πρέπει να δούμε . είναι και το φάσμα . εκεί έχουμε το μεγαλύτερο θέμα . ..

+1
 
L

letis

αυτό που λέει ο ganja είναι κάτι τέτοιο.. 4 στη σειρά. δες πόσο εύκολα λύνεται το πρόβλημα αν κάποια κορυφή προεξέχει στο canopy...

 

panas1

Member
γενικά είσαι ποιο ευέλικτος με τα πολλά , τώρα αν βαριέσαι να ασχολείσθε με το γκρόου πάρτε ένα πλεκτό :)

πάνας δεν χάνουν μόνο το 35 % χάνουν και από την θερμοκρασία ,


χαχααχα δε γαμάς που δε γαμάς.. δε πας για ψάρεμα φάση..

ναι εννοείτε χάνουν κ απο άλλα σημεία.. είπα μόνο για την φωτοσυνθετική απόδοση (μmole/s -περισσότερα φωτόνια) και οπτική ισχύ προς ηλεκτρική ισχύ που βγάζει το λεντ ανεξάρτητα απ άλλους παράγοντες..


+1 σ όσα είπες
 

panas1

Member
Αυτο ειναι που με χαλαει με τα Αστηρ , το οτι θα εχω να κουμανταρω 8-10 πανελς


αυτό ακριβώς έλεγα πριν ανάλογα τι θέλει ο καθένας..

εμένα είναι ακριβώς το αντίθετο..

το οτι θα έχω να παίξω με 8-10πανελ είναι που με φτιάχνει :woohoo:play time
 

Rondelia

Active member
Με τί τα κρεμάτε τόσα πάνελ παιδιά; Αλυσίδες ή τα easy roller ;
Τα κρεμαστικά τους πάνε μαζί με τα πάνελ; Τί βάρος έχει ένα πάνελ περίπου;
 

ganja3

Member
λέτις ωραία φυτά , ρίξε ακόμα καμία φώτο να φτιαχτούμε .

ροντέλια . 2 κιλά είναι το κάθε πάνελ . έχουν ψύκτρα γαϊδούρι:biggrin:, για να μην έχουν θέμα με την θερμοκρασία ακόμα και το κατακαλόκαιρο . έχουν τέσσερα ναυτικά κλειδιά , ένα σε κάθε γωνία . τώρα ο καθένας βρίσκει κάποιον τρόπο να τα κρεμάσει συνήθως με σκοινάκι μικρό οι δύο πλευρές ή αλυσιδίτσα και δύο σκοινιά από επάνω ένα για κάθε πλευρά . έχω δει και φωτογραφία που τα κρέμασε κάποιος με τριχιά από το γαϊδούρι ,

εδώ χύμα στο κύμα .

κάπως έτσι
 

kostas cy

New member
Γεια σας και πάλι.

Ήμουν ετοιμος να παραγγείλω απο DP αλλά απότι κατάλαβα είναι και αύτα απο cidly με δικό τους spectrum ?

Ξέρετε κάποιον που χρησιμοποίει apollo panels απο cidly ?

Τι spectrum μου εισηγείστε να παραγγείλω ?

The following is quote for 1pc Apollo 8 LED Grow Light to Greece for your reference:
GetInline.aspx



The following is quote for 1pc Apollo 10 LED Grow Light to Greece for your reference:
GetInline.aspx



The following is the available LED colors for customizing your Apollo:
GetInline.aspx
 

kostas cy

New member
Eπειδή δεν τα βγάζει έχω να επιλέξω για spectrum :
deep red 660 nm
bright red 620-630 nm
orange 610 nm
yellow 580 nm
green 520 nm
blue 460-470 nm
royal blue 430 nm
white
UV
IR
 
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
Τι spectrum μου εισηγείστε να παραγγείλω ?
[/FONT]
deep red 660 nm
bright red 620-630 nm
orange 610 nm
yellow 580 nm
green 520 nm
blue 460-470 nm
royal blue 430 nm
white
UV
IR

Μολις εξεφρασες το αναπαντητο ερωτημα οσων ασχολουνται με τα led :p
Παιζουνε πολλες αποψεις πανω στο θεμα (απο απλες γνωμες μεχρι τεραστιες αναλυσεις με στοιχεια), αλλα το καλυτερο πιστευω ειναι να διαβασεις (εστω λιγα πραγματα) και να διαμορφωσεις μια δικια σου αποψη.

-Το καθε φασμα απο τα παραπανω που εγραψες επηρεαζει το φυτο με διαφορετικο τροπο (αν σκεφτεις τη φυση, υπαρχουν ολα).
-Χοντρικα, υπαρχει η μια σχολη που λεει οτι "με κοκκινα και μπλε γινεται δουλεια" (και η νασα αυτο λεει :p) και υπαρχει και η αλλη σχολη που λεει "κατα βαση λευκο και καποια απο τα αλλα, αναλογα με το τι θες"

Εγω ειμαι με τα λευκα, επειδη μου φαινεται πιο λογικο και πιο κοντα στο φυσικο. :) (ελπιζω να βοηθησα :) )
 

LegacyTron

Member
2 κιλά είναι το κάθε πάνελ . έχουν ψύκτρα γαϊδούρι:biggrin:, για να μην έχουν θέμα με την θερμοκρασία ακόμα και το κατακαλόκαιρο . έχουν τέσσερα ναυτικά κλειδιά , ένα σε κάθε γωνία .

Συμφωνώ με τις ψύκτρες τις τεράστιες και πραγματικά γουστάρω την φάση. Προσωπικά θα έβαζα λεντ μόνο για συμπλήρωμα και μετά βλέποντας και κάνοντας με το "μικρόβιο". Δεν θα ήταν τέλειο, όμως, να προσαρμόσεις και μια τριπλέτα μεγάλων ανεμιστήρων υπολογστή (10 εκατοστών τουλάχιστον ο ένας, μήν σου πω 15?) πάνω σε κάθε ψύκτρα; Πιστεύεις η ντουλάπα 1,2*1,2 να παίρνει τέσσερα ή έξι από δαύτα; αν και με 5 στημένα όπως το ζάρι πιστεύω θα ήταν καλά.

Σε σχέση με την 600άρα δηλαδή, κερδίζεις τόσο πολύ αν παίζεις μόνο με τα λεντ;;; παλιοκερατάδες θα με κάνετε να φάω τους ανακλαστήρες μου~! Βέβαια να σου πω και το άλλο τώρα...Ντουλάπα Ντισκοτέκ, 9 - 10 πανελ για να πεις ότι φτάνουμε την 600αρα και μετά το Λύκειο τι; 640 ευρώ δοσμένα;;; Πολλά...μπορεί από next year Ή grow να βάλω δύο κοκκινωπά για συμπλήρωμα στο πλάι τον τελευταίο μήνα της ανθοφορίας. Αν βάλεις μόνο λεντ, τον εξαερισμό κρατάς τον ίδιο και τοποθετημένο ψηλα; Και θες να μου πεις ότι η ντισκοτέκ θα βγάλει περισσότερο από την 600άρα στην ταπεινότατη 1,2*1,2 ντουλάπα; Αναλογία πάνω από 1/1 ? Ζηλεύω... χεχε!! Ίσως τελικά ξεκινήσω κι εγώ με 2 λεντάκια πλαινά από το επόμενο αν έχω αρκετά χρήματα και βλέποντας και κάνοντας....
 

ganja3

Member
οι ψύκτρες είναι μεγάλες για να απορροφούν όλην την θερμοκρασία και να μην θέλουν ανεμιστήρες . είναι τόσο κρύες από κάτω που το φυτό ακουμπάει και δεν παθαίνει τίποτα . ( μόνο όταν ακουμπήσει το φύλλο σε κόκκινο λέντ τότε κάνει ένα κάψιμο σαν κηλίδα εκεί που ακουμπάει και αυτό όχι από θερμοκρασία αλλά από το φάσμα ).. αν βάλεις λέντ , τον εξαερισμό δεν τον χρειάζεσαι πλέον για να κρυώσει τον χώρο , χρειάζεσαι μόνο για ανανέωση του αέρα και για να φεύγουν οι μυρωδιές μέσα από ένα φίλτρο . εγώ έχω κρατήσει αυτόν που είχα απλά τον βάζω και δουλεύει 5 λεπτά κάθε ώρα .
και φυσικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν συμπληρωματικός φωτισμός . η στο τέλος . ή στην αρχή για να μην καις 600 w . ή και παράλληλα για να φωτίσει χαμηλά από το πλάι .
τώρα αν τα 640 είναι πολλά , σκέψου πόσο θα κάψεις με την 600άρα .και σιγά σιγά θα την βάλεις και εσύ στις αντίκες ..
 
L

letis

πάρτε ένα πανελ Αστηρ και πετάξτε το από 40-50 ποντους κάτω.... θα εκπλαγείτε. ακόμη και με τα led να πέσει κάτω μπορεί και να μην πάθει ζημιά κανένα λαμπάκι... μετά κάντε το ίδιο με τα άλλα που έχουν μέσα ανεμιστηράκια, πλακέτες, κουμπάκια σκατουλάκια και τα λοιπά....

Σε σχέση με την 600άρα δηλαδή, κερδίζεις τόσο πολύ αν παίζεις μόνο με τα λεντ;;; παλιοκερατάδες θα με κάνετε να φάω τους ανακλαστήρες μου~! Βέβαια να σου πω και το άλλο τώρα...Ντουλάπα Ντισκοτέκ, 9 - 10 πανελ για να πεις ότι φτάνουμε την 600αρα και μετά το Λύκειο τι; 640 ευρώ δοσμένα;;; Πολλά...μπορεί από next year Ή grow να βάλω δύο κοκκινωπά για συμπλήρωμα στο πλάι τον τελευταίο μήνα της ανθοφορίας. Αν βάλεις μόνο λεντ, τον εξαερισμό κρατάς τον ίδιο και τοποθετημένο ψηλα; Και θες να μου πεις ότι η ντισκοτέκ θα βγάλει περισσότερο από την 600άρα στην ταπεινότατη 1,2*1,2 ντουλάπα; Αναλογία πάνω από 1/1 ? Ζηλεύω... χεχε!!

όλα σχετικά είναι φίλε μου... κατά βάση πλέον τα καλά μοντέλα led ξεπερνάνε με άνεση το 1 γρμ/watt. από κει και πέρα αν εγώ ο grower κάνω λαλακίες, ακόμα και με την σουπερ γαμάω και δερνω 100000000 watt HID, τα @@@ μου θα πάρω... τα led έχουν άλλη λογική από τις νατρίου. το κακό είναι ότι όλοι ακόμη τα βλέπουν καχύποπτα για αυτό και οι περισσότεροι κατασκευαστές ναι μεν βγάζουν καινούργια μοντέλα συνέχεια, αλλά δινουν λίγη βάση στο να κάνουν δικά τους tests και ακολουθούν το κλασσικό και καλά "επιτυχημένο" φάσμα κόκκινο/μπλε.
 

panas1

Member
όταν σκοτώσουμε τον αμερικάνο μέσα μας που όλα τα θέλει τζάμπο θα φύγει και η καχυποψία
 

weedolada

Member
το θέμα είναι ότι όποιος τώρα ξεκινάει να την ψάχνει για λεντ πρέπει να την ψάξει αρκετά..εγώ και άλλοι μαζί είχαν την ευκαιρία να τα δούμε να "εκτινάσσονται" μέσα από το παλιό φόρουμ και τον ναύτη ο οποίος πραγματικά "δίδασκε" γνώσεις όχι μαλακίες και είδαμε τι κάνουν τα λευκά λεντ..το ίδιο έγινε και σε ξένο φόρουμ όπου το θέμα του είχε γίνει τόπος έλξης μυαλών επάνω στα λεντ και υπήρχε αλληλεπίδραση..τώρα ο astir κάνει αυτό που τόσο καιρό ο ναύτης προσπαθούσε να πει και να ανοίξει τα μάτια κάποιων..όποιος κατάλαβε κατάλαβε όποιος θέλει να τα σκάσει σε φρου φρου και αρώματα τα σκάει εκεί..κάποιος είπε σε αυτό το θέμα ότι αν θέλεις ένα εργαλείο δυνατό και όχι φρου φρου πάρε Astir..πόσα ακόμη να πούμε για τα λευκά λεντ αναρωτιέμαι..εγώ ξαναπαραθέτω και όποιος αντέχει την σύγκριση λευκών και χρωματιστών λεντ διαβάζει και κρίνει..εδω
 

Rondelia

Active member
Εγώ, μερικές φορές, απορώ που μερικοί ακόμα ψάχνουν για λεντ σε απατεώνες Ολλανδούς ή στον κάθε τυχάρπαστο στο ίντερνετ, ενώ μπορούν να πάρουν λεντ χειροποίητα, μελετημένα με τεράστιο μεράκι, με τα καλύτερα υλικά και με σέρβις(που δεν θα χρειαστούν) εντός Ελλάδας.
Να μην αναφέρω επίσης ότι αγοράζοντας ένα λεντ από εδώ, βοηθάς και τον άλλον έτσι, που έχει οικογένεια και παιδιά να ζήσει, και δεν τα δίνεις στους αποκοιοκράτες του κώλου Ολλανδούς που το μόνο που κάνουν είναι ενστάσεις στο ευροκυνοβούλιο κατά της Ελλάδας.
Ναι μεν μας γαμάνε καθημερινά θα διαλέγουμε και τα προϊόντα τους ;
Δεν παν να γαμηθούνε λέω γω.
 

panas1

Member
:D εγω το πα αυτό με τα φρου φρου κ αρώματα..
έτσι το νιώθω.. πιάνω το πάνελ του αστηρ στα χέρια μου και το αισθάνομαι σαν εργαλείο.. μια ψύκτρα ΝΑ.. στιβαρό.. λιτό και απέριττο
κ δε ξέρω όταν βλέπω κάτι να πωλείτε 10-20 ευρώ πάνω απ το κόστος του και οχι 1000% πάνω.. ε κάπως με τραβάει αυτό.. κάτι μου λέει γι αυτούς που το φτιάχνουν..

και ειδικά στο χώρο της κανναβοκαλλιέργειας (και γενικά της κάνναβης) παίζουν στα προϊόντα τρελά κέρδη..
 

weedolada

Member
όταν κάποιος ψάχνει για λεντ και κοιτάει αυτά με τα πολύχρωμα φωτάκια,τα οποία είναι πράγματι εντυπωσιακά (για φωτιστικά το βράδυ) και έχει δει και κάνα 2-3 grow με τέτοια και 500-600w εντυπωσιάζεται και τα βρίσκει σούπερ αποδοτικά..το θέμα όμως είναι να καταλάβεις την λογική που κρύβεται πίσω από την τεχνολογία λεντ,η οποία είναι αυτή που λέμε τόσες φορές σε αυτό το θέμα..λιγότερα βατ,λιγότερη θερμότητα,λιγότερο πότισμα,μικρότερος λογαριασμός,μικρότεροι χώροι,αλλά περισσότερη ποσότητα και δύναμη φυτού με τα ανάλογα βατ..δεν θα πάρεις όμως 400w λεντ όπως οι hid θα πάρεις λιγότερα οπότε θα έχεις όλα αυτά τα οφέλη..τι άλλο να πούμε δηλαδή..το ζητούμενο είναι να καταλάβεις γιατί θέλεις τα λεντ και να μην τα πάρεις γιατί αρχίζει και γίνεται μόδα σιγά σιγά..
 
L

letis

όταν κάποιος ψάχνει για λεντ και κοιτάει αυτά με τα πολύχρωμα φωτάκια,τα οποία είναι πράγματι εντυπωσιακά (για φωτιστικά το βράδυ) και έχει δει και κάνα 2-3 grow με τέτοια και 500-600w εντυπωσιάζεται και τα βρίσκει σούπερ αποδοτικά..το θέμα όμως είναι να καταλάβεις την λογική που κρύβεται πίσω από την τεχνολογία λεντ,η οποία είναι αυτή που λέμε τόσες φορές σε αυτό το θέμα..λιγότερα βατ,λιγότερη θερμότητα,λιγότερο πότισμα,μικρότερος λογαριασμός,μικρότεροι χώροι,αλλά περισσότερη ποσότητα και δύναμη φυτού με τα ανάλογα βατ..δεν θα πάρεις όμως 400w λεντ όπως οι hid θα πάρεις λιγότερα οπότε θα έχεις όλα αυτά τα οφέλη..τι άλλο να πούμε δηλαδή..το ζητούμενο είναι να καταλάβεις γιατί θέλεις τα λεντ και να μην τα πάρεις γιατί αρχίζει και γίνεται μόδα σιγά σιγά..


μη μου συγχυζετε τον weedolada... :biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:
 

Latest posts

Latest posts

Top