What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Sfaturi si scurtaturi pentru outdoor

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dupa ce am pierdut un lung post ce urma sa fie postat in threadul de outdoor 2017, m-am gandit ca e mai bine sa creez un thread separat care sa fie pastrat si peste ani.
Pe scurt, postam si discutam aici metode ori scurtaturi care ne ajuta in cultura outdoor. Chiar daca sunt preluate de undeva sau descoperite din nevoie in timpul culturii, este foarte important sa impartasim doar ce am testat fiecare si a mers (sau nu), iar daca nu a mers sa specificam asta si poate sa si indicam metode alternative care merg.

Incep eu.
-Ajutam acum cateva zile un prieten la transplantarea unor clone out, si cum aveam 6 saci de pamant de carat + cazma + 2 rucksace, am decis sa mai iau din masina inca o lopata si o foaie de cort (prelata groasa) si sa fac o targa pe care sa punem sacii de pamant. E o tehnica foarte buna pentru atunci cand sunt 2 persoane. Nu va recomand sa faceti asta pe langa orase sau unde puteti fi observati deoarece miscarea poate parea foarte suspecta de la distanta. Fara aceasta metoda am fi transportat maxim 2 saci de pamant fiecare, si ar fi trebuit sa mai facem un drum pentru restul de saci si cazma. A fost si mai usor sa tinem de manerele de lemn decat sa tinem de saci si sa ne rupem degetele carandu-i. Cine a carat cate un sac in fiecare mana stie!

-Pentru a sapa mai usor gropi va recomand un sfredel manual ori chiar pe benzina daca zona permite. Se sapa gropi mult mai repede. Dezavantaje: trebuie carat la locul faptei. / total impractic daca solul este foarte tare ori daca exista pietre in el. Pentru aceste situatii recomand o cazma mica, precum cele militare care se strang. Atentie sa fie una de calitate daca este demontabila, altfel la prima folosire se face bucati.

Momentan atat mi-a venit, mai completez cand e cazul. Sper sa faceti si voi la fel intre timp.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
O preluată e greu de târât. E bine să iei o piatra. O pui in colț si infasori coltul in jurul ei. Iei o sfoară si faci un laț in jurul pietrei. Din sfoară faci mânere. Si gata...ai de ce să tragi. Mult mai usor.

Pt săpat

[YOUTUBEIF]kvPK3KOp8VI[/YOUTUBEIF]

Tehnologia salvează meseria.

Sau dacă îți place cazmaua. Am găsit la un magazin de grădinărit o cazma mica de camping. Scoti bolturile si le pui șuruburi. Ansamblezi singur. Sau cumperi capul de la cazma / sapă si deghizezi coada ca un băț de drumeție...

Cand pregătești pt la anu. Adu cu tine ghivece ca cele din care ai sa faci transplant. Eu folosesc pahare de bere. Le pui in mix dupa ce ai pus toți in groapa. Cand faci transplantul, scoti ghiveciul si pui planta direct înăuntru. Are aceeasi forma :))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La videoclipul de mai sus trebuie tinut cont ca ala e un sol de padure super afanat si totusi aproape ii da incheietura omului peste cap la saparea unei gropi de nici 10 cm diametru. Multi dintre noi nici nu au sol asa bun in care sa plantam direct, si nici norocul de un sol asa de usor de sapat. Cum situatia de la fata locului poate sa difere de ce prezinta omul, ar fi bine sa nu va rupeti mainile incercand sa sapati o groapa de aia cu bormasina intr-un sol care ar trebui oricum imbunatatit ca sa ii mearga bine plantei.

Pentru cei ce cresc mai aproape de civilizatie (desi e de evitat datorita riscurilor) recomand sa va asigurati ca orice dispozitiv electronic care poate scoate sunete are sonorul dezactivat sau e oprit. Asta pentru ca un sunet la momentul nepotrivit poate sa insemna ca ati deconspirat locatia sau ati ajuns la parnaie. Telefonul se lasa acasa sau cat mai departe posibil de locul faptei. In caz ca sunteti in cercetare penala atat telefonul oprit (chiar si fara cartela in el) cat si cartela fara telefon in jurul ei pot fi localizate cu o precizie de 10-15 metri, uneori si in zone in care nu exista semnal suficient cat sa puteti apela.

Vegetatia e prietenul vostru. Orice obstacol format din vegetatie vie (tufisuri, arbusti, desis) ori moarta (crengi, vreascuri etc.) poate fi o bariera atat pentru oameni, dar mai ales pentru animale.
 
Last edited:

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
10 cm e deajuns pt un pahar. cine naiba transporta doar 1 ghiveci de 3-4L cand poti transporta 10+ clone in pahare?

Achizitie recenta: o foarfeca de vie. Taie multe - pana la 20 mm :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca plantezi in sol prost degeaba pui o clona in un pahar de bere. Nu ii va merge bine. De aceeasi trebuie sapat mai mult ca sa ii asiguri si spatiul pentru radacini si un pamant potrivit. O planta mare se obisnuieste mai usor cu schimbari de ph si drenaj prost de la solul local, de aceea e bine sa se loveasca de acest sol cat mai tarziu. O planta mare isi intinde radacinile cat poate. Daca uneia ii sapi 10 cm si uneia 50 cm diferenta intre acele 2 plante va fi observabila de la distanta, in sensul ca pe una o vezi si pe una nu. (Asta in sol prost, desi si solul bun merita sa stai sa il sapi ca sa afanat si mai usor de strapuns de catre radacinile plantei.)

Alt sfat legat de pamant si plantare, nu folositi produse organice derivate din produse ce unii pradatori locali le pot considera hrana. Mirosul le va atrage si va veti trezi cu o groapa mai mare decat cea sapata la plantare in locul plantei.
 

iceiceice

Member
Legat de gropi ,am incercat si eu cu cazma militara dinaia pliabila si e greu de sapat cu ea ,cu cat ajungi mai jos cu cat e mai greu.Cel mai usor mi se pare cu o cazma medie.

In continuare 2 topicuri care nu au fost discutate pe romania ,pe care nu le-am incercat dar sper sa ajung sa le pun in practica :

Ram Pump este o pompa ce poate impinge apa la deal.Pai bine ,dar asta poate sa faca orice pompa nu? Pai da dar asta nu are nici un power source.Ram pump sau cum am gasit in romana -pompa cu lovituri de berbec- se foloseste de gravitate , mai exact pe presiunea apei.Video explicativ:

https://www.youtube.com/watch?v=Zk9zs0EQIQ8

In schimb , ce nu este foarte ninja la pompa asta este faptul ca face multa galagie.

Trail Camera sau camera de vanatoare este pentru cei ce vor sa doarma mai bine noaptea.Aceasta este o camera cu un senzor care cand detecteaza miscare face o poza.Exista camere care au si 4g si in care daca bagi o cartela cu optiune de internet poate sa iti trimita poza in real-time pe mail.Bineinteles ca nu recomand acest tip de camera fiindca daca este gasita poti sa iti furi singur caciula si nu stiu de voi da mie imi place caciula mea.
In schimb cochetez cu ideea de a-mi cumpara o camera de vanatoare normala care are doar un card in ea.Se gasesc si in Romania insa nu stiu cat sunt de bune.

 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ram pump e foarte galagioasa si mare daca vrei sa ai si ceva debit (avand in vedere ca maxim 10% din apa ce trece prin ea ajunge "la deal", asta insemnand 5-10 m peste nivelul pompei.
O varianta mult mai buna este plantarea plantelor mai la vale fata de locul de captare al apei, si atunci ne putem folosi de gravitatie fara probleme, silentios si stealth.
Imi imaginez ca daca cineva gaseste un ram pump in salbaticie va fi fascinat de aceasta constructie o vreme si apoi se va intreba cum si de ce a ajuns acolo. E foarte probabil ca va urma furtunul ca sa vada unde duce. Captarea apei pe baza gravitatiei se poate face sub malul de pamant/piatra al lacului/paraului/raului, si atunci ingroparea furtunului la mica adancime lasa malul apei exact asa cum era si inainte sa tragi apa.
Daca zona e chiar asa salbatica incat sa bagi un ram pump ma gandesc ca poti la fel de bine sa pui un panou solar si o pompa de putere mica care sa iti urce apa incet si sigur atat timp cat primeste soare panoul. Costurile sunt asemanatoare cu cele pentru un ram pump.
Cat despre camere de vanatoare, daca esti dispus sa dai mii de lei gasesti in romania inclusiv hd. Foarte bune, dar daca ti-o fura din primul an e cam trista situatia. In state sunt mai ieftine daca are cine sa iti trimita. Cu 300-500 usd iei ceva bun. Una vga in state e sub 100 dolari, dar nu vezi mare lucru. Acusi na, distingi daca ii om sau animal, dar nu ai detaliile necesare sa banuiesti ce cauta omul ala pe acolo. Eu mi-am pus una in curte, dar ca sa ma asigur ca nu mi-o fura am deghizat-o in o casuta pentru pasari (printre alte 10 casute pentru pasari care au pasari in ele si nu camere). In natura am mai vazut casute pentru pasari, dar tot asa daca vede cineva una la mama naibii in padure, s-ar putea sa investigheze si sa iti descopere camera.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Creste direct in pamant. Tot ce e in ghiveci/galeata, va folosi toata apa mai repede si va trebui sa treci pe acolo sa uzi din ce in ce mai des - mai ales cand e cald rau si planta e mare.
 

Emailat

Member
In mare parte la outdoor este simplu plantele devin mai puternice si le creste rezistenta da asta nu le schimba cu mult tot este sensibila , conteaza si de soi si de pamantul folosit si de mediu , se dezvolta mult mai bine in exterior , eu cred ca ce mai mare problema pe care o poti intampina sunt insectele , eu personal din 5 incercari outdoor am.avut problema cu 4 din cauza lor zi al 5-lea este in desfasurare .Un remediu natural pentru insecte este : doi pumni de cenusa (cenusa arsa din lemn de preferat )imprastiati 1-2 metri in jurul plantei dar nu exagera la ploaie repeti asta este in special pt melci cine are problema apoi mai este maceratul de urzici il strecori bine printr-un ciorap de dama este fin si torni intr-un fas-fas apoi tot perimetrul unde ai planta il uzi bine la 1-2 saptamani chiar si planta dar nu o uda in perioada de floare si mai sunt cele chimice care uni le zic ,,organice " stai linistit sunt chimice am dat eu cu unu ,,organic " odata ma durut ochi 4 zile :)) am fost la urgente ..si mai este si acela cu usturoi ,ceapa , tutun , sapun si ulei extra virgin de cocos parca nu mai tin mine sigur este foarte bun si asta ! , nu ii recomand ghiveciul va trebui sa cari mult apa , timp , risc etc etc , o mare problema este caldura excesiva la puieti eu am pus 35 dupa 10 zile de indoor destul de maricele pt 10 zile au ramas doar 5 ... in 2 zile le-a culcat cu totul , iar una din recomandarile mele este atunci cand sapi droapa lasa 7-8 cm fata de sol in adancime iar atunci cand mai creste putin foloseste un carton alb cu gauri in el gen sa acoperi dar nu tot pamantul trebuie sa respire asta va ajuta mult mult sa nu faci 1000 de drumuri pana sa fac asta udam la 3-4 zile acum lejer 5-6 zile soarele nu este direct expus pe pamant iar pamantul se usuca mai greu asta este un sfat este propia invenite..:))success tuturor !!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Ideea cu cartonul am avut o si eu. Apare in sheet mulching si in lasagna gardens. Functioneaza. Opreste buruienile si uzi mai rar. Problema e ca limacsilor le place sub cartonul ăla umed si răcoros.
 

enricco

Member
recomand folosirea unui pretext(airsoft, offroad 4x4, ciclism, pescuit etc), in filmul de NINJA pentru a vizita o potentiala locatie, ideal ar fi sa incepeti scouting-ul din primavara si sa mergeti cel putin de 2 ori pe saptamana inclusiv in weekend-uri pana se face luna iunie, tocmai bine si slabiti dupa atatea munchies depuse peste iarna.
Nu folositi haine de camuflaj atunci cand mergeti la plantatie, e usor ca sa va vada vreun paznic de vanatoare si sa creada ca faceti braconaj. Cele mai bune haine de purtat sunt cele de tip outdoor sau de tip sport specifice activitatii fake pentru care va aflati in acea locatie. Ca si modalitate de sapat, daca aveti de facut 2-3 gropi puteti folosi o sapaliga mica de mana, se gasesc la magazinele de bricolaj si costa in jur de 20 RON, nu luati din aceea de 8 RON ca o sa va treziti in mijlocul pustietatii ca se rupe. Ca sa carati pamantul cat mai usor puteti sa il carati in rucsac, va trebui oricum sa faceti mai multe drumuri pana aduceti toate la un loc, nu plecati la drum si cu plantele si cu pamantul dupa voi, le puteti aduce in zile diferite, chiar si gropile le puteti face azi si a doua zi doar plantat. Pentru cei care mergeti cu masina, ideal ar fi sa aveti grija cum ascundeti plantele in masina, cel mai bine stau intr-o cutie de carton inchisa si fara sa se balangane ceva. Folositi o ora de deplasare catre locatie care sa nu coincida cu orele in care politia rutierea actioneaza (de evitat deplasarile pe timpul noptii sau dimineata devreme) incercati ruta aproximativa cu WAZE dar nu luati telefonul cu voi, puteti incerca si pe live map de pe un PC.
 

plm

Member
Thread-ul asta e o mina de aur! Dat fiind faptul ca nu am mai bagat niciodata out, o sa ma ajute enorm la anul pentru primul meu grow pe plaiurile mioritice:))
Mii de multumuri celor care au contribuit cu pareri si sfaturi, you rock!
 
Top