What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Magic Mushrooms Q

D

diuca420

Salut, in primul rand vreau sa imi cer scuze daca am gresit unde postez sau daca e un gresit subiectul dar vreau sa va intreb de unde imi recomandati sa cumpar un kit pentru crescut ciuperci si ce fel de ciuperci imi recomandati ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Nu ai gresit. Ai intrat pe un forum de Cannabis, nu ai citit regulile si nu iti pare deloc rau.

Eu as creste niste boletus edulis, pleurotus ostreatus si lentinula edodes.

Dar pt baieti ca tine niste Amanita ar fi ok. Recomand phalloides, virosa si bisporigera - dupa una din astea nu ai sa bagi alte ciuperci pentru restul vietii tale. GARANTAT!!!
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Ultimele 3 enumerate sunt printre cele mai otrăvitoare de asta nu mai incerca nici una după! Muahaha:D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Hai sa va spun eu una, daca nu v-am mai spus-o. La un moment dat, intr-o excursie prin munti, am cules vreo doua sacose de phalloides. Noroc ca inainte sa le bag in tigaie, am zis hai sa ma mai uit o data pe niste poze, ca aveam eu un sentiment. Ba mai intalnisem si pe unul prin zona care ne intrebase ce facem cu alea, vrem sa murim? Dar semanau cu niste ciuperci bune, nu mai vazusem niciodata pana atunci phalloides.
O ciuperca si esti mort. Eu gustasem deja o bucatica dintr-una pe drum, foarte buna la gust :D

Am facut seara aia numa purgatii si laxatii, ca stiam ca buleala apare cam in trei zile. Exista astfel de metode, oarecum extreme, prin care iti cureti tot tubul digestiv, cap coada. Not funny...
:laughing:

@diuca420: Amanita Muscaria e ok, dar asta nu se creste in casa. Eu personal nu iti recomand "Magic Mushrooms". Amanita Muscaria este altceva, o culegi cu mana ta, spui rugaciuni, ai o atitudine corespunzatoare si, daca esti intelept si o folosesti foarte rar, extrem de rar chiar, si in cantitati mici, observate cu atentie, ar putea chiar sa te ajute.
Daca vrei doar sa te spargi, nu iti recomand. Muscaria este o planta sacra. Ramai pe iarba mai degraba. Ciupercile pot fi periculoase.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
e sacra pt ca te poate duce in prezenta zeului... si apoi te lasa acolo.
 

plm

Member
Diuca tata, aia rosie cu picatele este Amanita, o culegi o mananci si dupaia bagi 2-3 :bow: si speri ca te vei intoarce din "transa" sau mai bine zis coma =))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@plm: Mai multe is Amanite, asta e una dintre cele relativ inofensive. Trebuie sa mananci vreo jumate de kil (neuscate) ca sa crapi. Desigur, nu recomand asa ceva. Maximul meu a fost 13 g uscate, adica vreo 130 ude, si tot a fost un soc, credeam ca nu ma mai trezesc din visul ala (da, in vis stiam ca am bagat Amanita), vi l-am povestit la un moment dat. Sigur ca m-am trezit, si nu se pune problema de coma, nu la cantitati din astea, dar... exista si iresponsabili.
De atunci am fost cuminte, desi cred ca ma duc zilele astea la munte la un cules, numai nu stiu daca a plouat. Cica fiarta, apa aruncata si coaja rosie luata, si poti manca oricat. Nu, nu o sa incerc :D

@gantz: Buna, asta. Nu, nu de asta, dar nu intru in detalii, sunt pentru ... alta grupa. Oricum, cum ziceam, e riscant, fara o pregatire extrem de speciala. Psihoze se pot dezvolta usor, mai ales pe un fond de panica, iar daca cuiva i se pare ca iarba e psihedelica, amanita e mult peste, iar folosirea ei este in realitate mai complexa decat asa, gata, o iau si ma sparg.
Prima mea doza a fost de vreo jumatate de gram uscata, si eram in al noualea cer. Altii nu simt nimic la doza asta. Si chiar si atunci am constatat cat de important e sa stii ce vrei, sa fii intr-un mediu propice, intr-o stare interioara corespunzatoare, si... antrenat.

So... better no.
 

plm

Member
Sa-ti povestesc cum au facut 2 cunostiinte de-ale mele, au mers ei cica "la cules de ciuperci d-alea halucinogene" nu stiu exact ce au luat, dar din spusele lor, experienta a fost ca le-a indus paralizie timp de vreo 4-5 ore, stateau pe spate, nu se puteau misca dar radeau in hohote si incontrolabil...

Binteinteles, reactia mea a fost de genul " bai dobitocilor care sunteti, voi cine stie ce specie de ciuperca otravitoare ati prins, de ati ingerat vreun tip de neurotoxina de va afectat sistemul nervos si d-aia erati paralizati... "

Iar culmea, concluzia lor finala era ca " mama frate iti dai seama?! ne-a paralizat 5 ore? mama ce misto!!! "

Iti dai seama ce fripti daca le-a placut asa ceva:tumbleweed:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Interesant era daca stiau si ce ciuperci au cules. Asta cu paralizia nu am mai auzit-o, mai ales daca nu le-a fost si rau.
La o adica, s-au relaxat si ei... :D

Lui Diuca420 ori i-a trecut de ciuperci, ori i-a pus Gantz capac. Ce stil mai are si Gantz, e adorabil! :))
 
D

diuca420

Nu mi-a trecut doar ca nu ma grabesc cu ele :)) Am luat doar o data ciuperci dar nu stiu ce fel de ciuperci sunt ... stie cineva cum se numesc , as vrea sa cresc unele la fel sau asemanatoare .
 

Attachments

  • IMG_1770.jpg
    IMG_1770.jpg
    23.6 KB · Views: 40
  • IMG_1772.jpg
    IMG_1772.jpg
    45.3 KB · Views: 43

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ar putea sa fie liberty caps (psilocybe semilanceata) , care se gasesc in romania in natura.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Dar cum de le-ai cunoscut așa repede explo??? Bag de seama că și tu ai consumat!!! Sau poate fi psilocybe cubensis dar acestea au pălăria mai rotundă un pic ! Dar pare a fi ce a zis explo mai degrabă! Că și. Eu in poză parcă le-am văzut mai lunguiețe!!
 

plm

Member
Si eu tot pe cubensis as fi mers, dar cele care le-am luat eu erau crude, proaspete, nu uscate ca astea, deci aratau altfel.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Anu trecut crescuseră in fața blocului cubensis!!! Cred că a fost in jur de 200 g ude proaspete! Dar nu mă tentaseră deloc!! Ce noroc au alti!!! :D
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Macar o Muscaria, stii ce e, nu ai cum sa o confunzi, din astea nu as avea curaj sa culeg...
Sugestia mea draga tinere (zisei eu sfatos), este: lasa ciupercile. Daca ai intentii, si mai ales studii de psihonaut, ca sa zic asa, e una, am tacut. Daca vreo doar sa te spargi, lasa-le. Nici iarba nu e buna (scuze baieti, zic si eu ca-n filme, n-am vrut sa sune asa nasol :D), dar macar e mai putin periculoasa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
adevarul e ca si cu field guide-ul in mana sunt totusi semne mari de intrebare. de altfel si expertii se mai intoxica din cand in cand cautand ciuperci comestibile pe care le cunosc de zeci de ani, asa ca nu poti fi sigur niciodata.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Noroc ca, cel putin pentru experti, amanitele sunt clare. Fiind mortale pana la pleonasm (adica foarte mortale, cele care sunt foarte mortale, desigur :D). Restul intoxicatiilor, eh, mai trec, o voma, 3 laxatii, silimarina, chestii...
Oricum ar fi, eu unul nu culeg chestii gen psilocybe. Nici macar ciuperci de roua nu culeg, din motivul asta. psylocibe azurescens seamana prea bine la o vedere superficiala, de exemplu.
Raman pe Muscaria, daca am chef de ciuperci jmekere.
Insa si mai bine, daca ma intreaba cineva, raman pe vineciori (sau painisoare, fierte, cu usturoi), piciorul caprioarei snitel, hribi, prajiti la tigaie, cu mujdei usturoi (doar palaria), ghebe zacusca. Mut mai safe si sanatos, si gustos.
 
D

diuca420

Cum se manifesta intoxicatiile de la ciuperci ?
Parca m-au innebunit putin ciupercile alea , am inceput sa fiu bipolar , intr-un moment o vad pe fosta mea cum pune poze cu gagicuso pe facebook si vreau sa iau o sticla de tarie , cand ajung la magazin ma intorc cu chipsuri pregatit sa fac un cui mic sa ma uit la film ...
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
stai sa vad daca inteleg corect

faptu ca fosta ta, asupra careia nu ai nici o putere sau drept, a gasit pe careva care sa o faca sa zambeasca si sa se simta bine, te face sa vrei sa iti faci rau cu bautura?

fericirea altei persoane te face sa o dai pe droguri?

faptul ca cineva e fericit, dar nu cu tine... e ceva nasol?

ce fel de ganduri sunt astea?
 
D

diuca420

gantz tocmai ca nu gandesc normal si sunt constient de asta, oricum mi-am facut o programare la psiholog sa vad ce se intampla, poate ma ajuta
 
Top