What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Σπορά σε propagator και θερμοκρασίες.

Ksaderfo

Active member
Σπορά σε propagator και θερμοκρασίες.

Για σας παίχτες! :)

Σιγά σιγά βγαίνει ο ήλιος και είμαι λίγο ανυπόμονος να ξεκινήσω ένα ωραίο grow για φέτος με τα σποράκια που μου έμειναν από πέρισυ.

Σκοπεύω να πάρω ένα μικρό propagator που χωράει 2 δίσκους σποράς των 24 θέσεων αλλά εγώ θα βάλω μέσα μόνο ένα δίσκο.


Είχα μερικές ερωτήσεις.

1. Θερμοκρασία:

Είναι καλύτερα να ξεκινήσω τα σποράκια μέσα, όπου θα είναι σίγουρα γύρω στους 20 βαθμούς η θερμοκρασία, και μετά να τα βγάλω έξω για να μη στρετσάρουν; Ή θα ήταν καλύτερα να τα βάλω κατευθείαν έξω, όπου το βράδυ η θερμοκρασία μπορεί να πέσει γύρω στους 10 βαθμούς; Πειράζει να κάνω βόλτες το propagator μέσα έξω;


2. Το propagator.

Βρήκα ένα propagator το οποίο χωράει ένα δίσκο των 24άρων plugs για σποράκια και έναν ακόμα ο οποίος χωράει 2 τέτοιους δίσκους. Ο 24άρης είναι πακέτο με κάτι λιπασματα και βιβλιαράκια που δε χρειάζομαι, και οι δύο φάσεις βγαίνουν στα ίδια λεφτά. Πειράζει να είναι λίγο άδειο το propagator; Να προσπαθήσω να βρω κάτι μικρότερο; Δε θα φυτρώσω πάνω από 10 ρίζες.


3. Plugs

Σκεφτόμουν να πάρω μερικά έτοιμα plugs μπας και βγουν όλα τα σποράκια και να μη φάω άγχος να παραγγέλνω... Είδα 3 περιπτώσεις:

1. Πετροβάμβακα
2. Μία μάρκα ονόματι Root!t την οποία λέει το μαγαζί οτί είναι καλή. Βγάζουν δίσκους με έτοιμα σφουγγαράκια για φύτευση. Είναι κάπως σαν χώμα.
3. Να πάρω εγώ γλαστράκια και να τα βγάλω μέσα σε biobizz light mix.

Παίζει τα έξτρα ματζούνια από τα plugs να σοκάρουν τα σπορόφυτα και να κολλήσουν; Επίσης είναι πάρα πολύ μικρά άρα θα παίξει και πιο γρήγορα η μεταφύτευση.


Θενκς γκάιζ!! :)
 

Saker

Member
Prosopika protimao GRODAN petrovamvaka
kai advanced nutrients Voodoo Juice gia sporous k mosxeumata
alla otidoipote skeuasma gia rooting kanei ti douleia!


ena arthraki oxi diko mou apo fb sxetika me sporia k thermokrasies pou isos sou fanei endiaferon k xrisimo, se genikes grammes ta fila akolouthoun ton ilio k oi rizes ti thermotita...


Published by KnowWhat YouEat · 3 February at 14:59 ·
https://www.facebook.com/Know.what.u.eat/

Πως να ξεκινήσετε σωστά τα σπόρια σας για την καινούρια σεζόν
Μπορεί να έχετε επενδύσει χρήματα σε ορισμένους σπόρους, να έχετε ψάξει παντού για τους πιο ψαγμένους “παραδοσιακούς” σπόρους, να περιμένετε πολύ καιρό για να τους δείτε να ανθίζουν και να “ξεπροβάλλουν” ή να έχετε μπει σε πολύ μεγάλο κόπο για να τους αποκτήσετε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο!
Για να αποφύγετε την αναμονή και να είναι πιο επιτυχημένη η βλάστηση γύρω σας, υπάρχει μόνο ένα πράγμα να λάβετε υπόψη σας, που συχνά όμως παραβλέπεται: η κατάλληλη θερμοκρασία του εδάφους! Τα ποσοστά φύτρωσης και βλάστησης των δενδρυλλίων κάθε φυτού εξαρτόνται εξαιρετικά από τη θερμοκρασία! Τα περισσότερα σπορόφυτα, χρειάζονται υψηλότερες θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια της ημέρας και κρύο το βράδυ!
Μερικοί σπόροι προτιμούν το θερμότερο και μερικοί το λίγο πιο δροσερό περιβάλλον. Η ντομάτα για παράδειγμα προτιμά μια θερμοκρασία εδάφους 30° C για τη βλάστησή της. Οι σπόροι του καλαμποκιού και του αγγουριού χρειάζονται 35° C και έχουν πρόβλημα να αναπτυχθούν κάτω από περίπου 12° C, ενώ αντίθετα οι σπόροι από σπανάκι είναι πιο άνετα στους 21° C , αλλά μπορεί ακόμα να φυτρώνουν και στους 1.5° C. Όλα τα φυτά γενικότερα χρειάζονται περισσότερο χρόνο για να βλαστήσουν όταν το κλίμα είναι ψυχρό, και κρατώντας τις θερμοκρασίες άνω των 23° C θα πρέπει να κρατήσει το χρόνο της βλάστησης τους κάτω από το διάστημα μίας εβδομάδας.
Ένα ακόμα θέμα προς εξέταση είναι η θερμοκρασία τη νύχτα. Ψυχρότερες νύχτες σε περίπου 15° C είναι κατάλληλες τόσο για τα σπορόφυτα όσο και για τα ώριμα φυτά.
Για να βοηθήσετε στην προώθηση ενός καλού περιβάλλοντος βλάστησης, προσπαθείστε να έχετε μία λάμπα πάνω από τα σπορόφυτά σας κατά τη διάρκεια της ημέρας και να παρακολουθείτε την θερμοκρασία με ένα θερμόμετρο. Λαμπτήρες πυρακτώσεως ή λάμπες υψηλής πίεσης νατρίου θα παράγουν θερμότητα και θα ζεστάνουν άφθονα τα σπορόφυτά σας, ενώ οι λάμπες φθορισμού και οι λάμπες LED δεν θα παράγουν αρκετή θερμότητα. Σε περίπτωση που οι σπόροι σας βρίσκονται σε δωμάτιο που πιάνει χαμηλές θερμοκρασίες το βράδυ, απενεργοποιώντας το τεχνητό φως θα εκπληρώσει την ανάγκη των φυτών σας για ένα δροσερό νυχτερινό περιβάλλον.

:tiphat:
 

Ksaderfo

Active member
Τhanks!! :)

Λοιπόν η θερμοκρασίες θα είναι κάπως πιο χαμηλές από αυτές έξω... Θα είναι περίπου 20 την ημέρα και θα πέφτουν περίπου στους 10 το βράδυ άρα μάλλον να περιμένω λίγο ε;

Τον είδα και τον πετροβάμβακα που λες. Είναι πολύ καλή περίπτωση και τα πουλάνε και με το κομμάτι άρα μπορώ να πάρω ακριβώς όσα χρειάζομαι και να τα απλώσω πάνω σε λίγο περλίτι στο propagator..

Αυτά τα ζουμιά που λες τα είδα και είναι πάρα πολύ ακριβά... Ειδικά για το rooting που είναι μία εβδομάδα το χρόνο.

By the way, τα advanced nutrients τα έχει ένας τύπος που έχει ένα όνομα που ακούγεται λίγο Ελληνικό και κόβει βόλτες με 7 φρικιά γκόμενες πέρα δώθε σε ένα τζετ.. :D Είναι λέει ένας από τους λίγους που δεν προσποιούνται ότι τα προιόντα του δεν είναι εξειδικευμένα για κάνναβη...

Μόλις το google-αρα για να βρω το άρθρο και βρήκα ότι ένας από τους άλλους ιδρυτές την εταιρείας συλήθφηκε για εγκλήματα σεξουαλικού τύπου και λέει ότι είναι και ναρκο-μαφιόζος... :D

Michael Straumetis:
http://www.dailymail.co.uk/news/art...antily-clad-ladies-private-jets-cannabis.html

Αυτό πολύ ενδιαφέρον που είπες όμως, ότι οι ρίζες πάνε προς την θερμότητα... Για τα φύλλα για το φως το ήξερα αλλά οι ρίζες δεν ήξερα πως πάνε...
Νομίζω ότι έχω κάπου ξεχασμένο ένα heat mat από ένα ενυδρείο που είχα κάποτε από ένα "grow" με σαύρες.. :D

10 βαθμούς το βράδυ πολύ λίγο ε; :/
 

Saker

Member
Το heat mat είναι καλή ιδέα!
Στη φύση οi ρίζες πάνε πρός τη θερμότητα της γής και τα φύλλα ακολούθουν τον ήλιο!

Αυτός ο Big Mike φοβερός τύπος!!! k to mansion tou...

https://www.youtube.com/watch?v=8JpFQfYg7Ss

Αυτό που λές νομίζω έγινε στη Βουλγαρία και αν δεν κάνω λάθος αυτός της εταιρείας που συλήθφηκε για εγκλήματα σεξουαλικού τύπου έφυγε από την advanced k μπήκε στο distribution team tou Remo nutrients της Eυρώπης...

Tα προιόντα της advanced δεν είναι σίγουρα τα πιο φτήνα αλλά έχουν φοβερά αποτελέσματα και γιαυτό είναι πρώτη επιλογή στους περισσότερους pro-growers, συνήθως οτι πληρώνεις πέρνεις αλλα υπάρχουν και άλλες εταιρίες με πιο φτήνα προιόντα, οτι είναι για rooting θα την κάνει τη δουλεία, και μπόρεις να χρησιμοποιησεις το roots σου και τις πρώτες εβδομάδες της ανθοφορίας και κανέι διαφορά στην μετά απόδοση γιατί μπορούν να αποροφούν περισσότερα αργότερα...

To Grodan μπορείς να το βάλεις και κατευθείαν στο καρτελάκι του χωρίς άργιλο και μετά απλά πέρνεις το plug και το τοποθετείς, πολύ ωραιο υλικό και κρατάει πολυ ωραιά ισοροπία αερισμού-υγρασίας...

http://www.grodan.com/solutions/propagation+products/grodan+plugs
 

Ksaderfo

Active member
Hey Fanks! :)

Αυτός ο Big Mike ξέρει καλά τι κάνει... και τη "μελό" ιστορία του έχει που βγήκε από το γκέτο, και τις γκόμενες και απ'όλα! Έτοιμος να φάει τα φράγκα κάθε φοιτητή που έκανε ένα μπάφο και λέει να το πάει στο next level...

Tα προιόντα της advanced δεν είναι σίγουρα τα πιο φτήνα αλλά έχουν φοβερά αποτελέσματα και γιαυτό είναι πρώτη επιλογή στους περισσότερους pro-growers

Σε αυτό θα διαφωνίσω λόγω του ότι μηχανικός γαρ και είναι ψιλό η δουλειά μου να κάνω τα πράγματα φτηνότερα... :D Βασικά οι ταμπέλες της εταιρείας όντως είναι πάρα πολύ χαβαλέ, σαν εκείνες τις κιτς διαφημήσεις στα πανηγύρια, αλλά ότι επειδή είναι πανάκριβα πολύ αμφιβάλω ότι κάνουν και τόσο πια καλύτερη δουλειά... Μάλλον τα πιτσιρίκια πάει να σφάξει ο τύπος...

Επίσης είναι φουλ συνθετικά μάλλον. Στο μαγαζάκι του τρόμου που ψωνίζω που τα πουλάει και αυτά, (έφερε και Remo τώρα, άλλος αυτός, έχει κανάλι στο youtube και βγάζει βιντεάκια συνέχεια να πίνει μπάφους με τα άλλα τα ρεμάλια), μου το είπε κάπως έτσι όταν έψαχνα για κάνα λίπασμα που μπορώ να δουλέψω με ηρεμία, : "Aυτά άστα δεν είναι βιολογικά"...

Δεν είμαι pro grower και η διαφορά που θα μου κάνουν σε 7 φυτά δεν δικαιολογεί την τιμή τους... Άσε που μάλλον είναι κάτι τύποι σαν τον Mike που έχουνε πάει 17ευρώ το γραμμάριο... Το ψώνιο θα είναι ψώνιο...

Παίζει λέει αυτόν να του την στήσαν για δυσφημίσουν την εταιρεία... Ή παίζει να το έκανε και ο ίδιος για να τη διαφημίσει ακόμα παραπάνω.. Πάντως η ατάκα που λέει η guardian ότι δεν είναι θέμα του "αν" αλλά του "πότε" θα αποποινικοποιηθεί το κόρτο για χρήση χαβαλέ μπορεί να κάνει κάποιους με καλή αρχή ήδη σαν τον big mike και τον remo πολύ πλούζιους... ;)

Το να αποροφούν πιο γρήγορα είναι κάτι άλλο που με προβληματίζει μιας και το νερό μας εδώ είναι ph 7.5-8.0... λίγο πρόβλημα αυτό... Ειδικά με πολλές ρίζες όπου δεν τη βγάζεις με εμφιαλωμένο... Αλλά το χώμα Biobizz που έβαλα στο μάτι λέει διορθώνει το ph του μόνο του... Είδωμεν... Πέρισυ δεν πήγε άσχημα με πολύ πιο άσχετα πράγματα...

Aυτά τα advanced είναι που τα πουλάνε και με την "ph perfect" κλαρινιά ε; Τεσπα, το λίπασμα είναι λίπασμα. Χασικλίδες είμαστε αλλά είπαμε ρε φίλε, γιατί να τόσο πρόζα πια; Πόσο πιο καλά να απορροφάει δλδ το φυτό; Το pH είναι απλά πρόσθεση αφαίρεση έτσι και αλλιώς.. (κάτι καφρο-growers βάζαν οξύ μπαταρίας στο νερό... πολύ οργκάνικ φάση... :D )

Λοιπόν:

Θα δοκιμάσω ένα Grodan με τα "φτηνά" τα σπόρια και τα άλλα θα βάλω πρώτα τα μισά στο Root!t... και βλέπουμε... Ζουμιά δε θα βάλω με τπτ στις ρίζες... Με τπτ όμως...

Στην ανθοφορία θα παίξει biobloom πάλι... Δεν είμαι για flush... δεν είμαι καθόλου όμως... και με αυτό κατάφερα να κάνω nute-burn σε ένα φυλαράκι από φιντάνι widow πέρισυ...
 

orfeas

Active member
Veteran
Μπλα-μπλα-μπλα δημοκρατία μπλα-μπλα-μπλα μ' εκλέξανε (Λάμαχος) ...
Τράβα άνθρωπέ μου σε κάνα κήπο/πάρκο/χωράφι και γιόμω καμιά σακούλα χωματάκι να κάνεις τη δουλειά σου αφού σε βλέπω να σκέφτεσαι οικονομικά...είσαι και μηχανικός...τι αντβανς και πράσινα άλογα...
Κι οι προ-καλλιεργητές ασχολούνται με πιο προχωρημένα ζουμιά κι όχι με αντβανς...

:tiphat:Ορφευς
[YOUTUBEIF]aj69B7zQsgI[/YOUTUBEIF]
 

Ksaderfo

Active member
Μπλα-μπλα-μπλα δημοκρατία μπλα-μπλα-μπλα μ' εκλέξανε (Λάμαχος) ...
Τράβα άνθρωπέ μου σε κάνα κήπο/πάρκο/χωράφι και γιόμω καμιά σακούλα χωματάκι να κάνεις τη δουλειά σου αφού σε βλέπω να σκέφτεσαι οικονομικά...είσαι και μηχανικός...τι αντβανς και πράσινα άλογα...
Κι οι προ-καλλιεργητές ασχολούνται με πιο προχωρημένα ζουμιά κι όχι με αντβανς...

:tiphat:Ορφευς
[YOUTUBEIF]aj69B7zQsgI[/YOUTUBEIF]


Από το πάρκο ανανεώνω τις μέντες και τις λεβάντες μου κάθε χρόνο... Να ναι καλά ο δήμαρχος.. Κάθε φορά που μου τα βλέπω τον θυμάμαι. :D Φέτος τα ρήμαξε όλα το χιόνι και θα έχω πολύ άπλα για καινούρια.. Τον Ιούλιο έχω σταμπάρει και ένα εκκλησάκι με μία άγρια μέντα άλλο πράμα... Μυρίζει τρελά... Αλλά πολύ μικρό και σκληρό φύλλο... Κάτι μικρά μωβ λουλουδάκια. Ούτε μεγαλώνει πολύ αλλά μυρίζει παντού!

Για χώμα δε το ρισκάρω λόγω εντόμων. Το biobizz το light mix είναι 10 ευρώ τα 50λιτ έτσι και αλλιώς. 2 τέτοια θα πάρω, ένα περλίτι, ένα all-mix 10λιτ άλλα 5 ευρώ, σπόρια έχω από το κωριό, κάνα biobloom, άντε και κάνα bio grow ή καμιά κοπριά αποστειρωμένη, θα γίνω πάλι καμιά 400αριά τζι με 30 ευρώ.. :D

Πάντως το νταβατζιλίκι (excuse my Greek) που παίζει με τα αγροτικά προιόντα είναι τρομερό... Όχι μόνο στα λιπάσματα αλλά και στη γεννετική.

Αυτή τη στιγμή λέει ότι στο Γιου Ες of Ει είναι ίσως και πιο κερδοφόρα καλιέργεια. Να ναι καλά τα παιδιά. Μας πήγανε στην εποχή της πέτρας (η εποχή του Παοκ) πρώτα με τον Νίξον και τώρα θα μας πουλάνε και λιπάσματα από πάνω. Και σπόρια. Και μην ξεχάσουμε τις ιδιωτικές φυλακές μετά. Τι να κλ@σει και η Ελληνική φαρμακοβιομηχανία που το κρατάει παράνομο... Ή ο Παοκ, δεν είμαι σίγουρος ακόμα... :biggrin:

Για να μην πούμε για τα LED τώρα... 1700 ευρώ λάμπες... Λιγότερη λίγο απόδοση από τις HPS αλλά γλιτώνεις ρεύμα για να πάρεις το άλλο με τις ζωγραφιές απ'εξω της advanced...

Για εντρυφή στο θέμα "η εκμετάλευση του ψώνιου στη σύγχρονη οικονομία" προτείνω ενασχόληση με το θέμα του ποδηλάτου... "Τα κόκκινα είναι πιο γρήγορα..." και τα πάντα πλέον από την Apple.

Ωραίο τραγούδι... ;)
 

Saker

Member
Μπλα-μπλα-μπλα δημοκρατία μπλα-μπλα-μπλα μ' εκλέξανε (Λάμαχος) ...
Τράβα άνθρωπέ μου σε κάνα κήπο/πάρκο/χωράφι και γιόμω καμιά σακούλα χωματάκι να κάνεις τη δουλειά σου αφού σε βλέπω να σκέφτεσαι οικονομικά...είσαι και μηχανικός...τι αντβανς και πράσινα άλογα...
Κι οι προ-καλλιεργητές ασχολούνται με πιο προχωρημένα ζουμιά κι όχι με αντβανς...

:tiphat:Ορφευς
[YOUTUBEIF]aj69B7zQsgI[/YOUTUBEIF]

ti ζουμί δουλεύουν οι προ δήμαρχε???
 

Saker

Member
Η δουλειά γίνεται και χώρις καθόλου ζουμί,

μπορεί να είναι χημικό, οργανικό, βιολογικό βεγκάνικό εντελώς απλό η οσο πιο περίπλοκο και τεχνικό θες να το κάνεις...

για μένα το σύστημα είναι voodoo k grodan στην αρχή και έχω καταλήξει
εκεί μέσα από μπόλικο πειραματισμό κ back to back testing υλικών και ζουμιών...

κ for the record Den eimai fan tis Advanced k
δεν είναι η No1 επιλογή μου στον full kυkλο!
 

orfeas

Active member
Veteran
ti ζουμί δουλεύουν οι προ δήμαρχε???

Εν τα θυμάμαι γιατί εν με κόφτει...άμα θες όμως τράβα ρώτα το waldgeist που είναι προ σε δαύτα...
[YOUTUBEIF]DaJgSv7K4Ss[/YOUTUBEIF]

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
Η δουλειά γίνεται και χώρις καθόλου ζουμί,

μπορεί να είναι χημικό, οργανικό, βιολογικό βεγκάνικό εντελώς απλό η οσο πιο περίπλοκο και τεχνικό θες να το κάνεις...

για μένα το σύστημα είναι voodoo k grodan στην αρχή και έχω καταλήξει
εκεί μέσα από μπόλικο πειραματισμό κ back to back testing υλικών και ζουμιών...

κ for the record Den eimai fan tis Advanced k
δεν είναι η No1 επιλογή μου στον full kυkλο!


Α όχι... Χωρίσαμε με τη Βέγκαν... Δεεεεεεν... Εγώ δεεεεεεν...

Βασικά εγώ θέλω να είναι εύκολο, φτηνό και ασφαλές... τώρα εκείνα που λέει πάλι ο mike με τα ενισχυτικά αρώματος... Άλλος πειρασμός... Ντε μπειράζει, θα τα βάλω δίπλα στην άγρια μέντα για επικονιάση και θα το πασάρω για "Girlscout Mint Cookies".. Bio brah! 19,5$ το γραμμάριο... Στο Οντάριο!!!!!!! :artist:

Καλά voodoo και Grodan? Σα να βάζεις Κέτσαπ σε Αστακό! :D Πάρε κάνα plug 5 ευρώ το κομμάτι να πούμε... :D

Θα το δοκιμάσω το grodan γιατί όντως φαίνεται αεράτο... Το φοβάμαι λίγο όμως έτσι όπως το βλέπω μη τα "γρατζουνίσει" ή μην καούνε ψιλό... Το άλλο είναι σαν χωματάκι κάπως και είναι και σε πλαστικό με τρύπα από κάτω πάνω σε δίσκο... και παίζει να έχει και κατοιτίς να πάρουνε μπρός πριν τα φυτεύσεις... Είδωμεν... Από βδομάδα ζεσταίνει... :bis:


"You can't miss! :biggrin: "

[YOUTUBEIF]BdjdpoqITXk[/YOUTUBEIF]
 

Saker

Member
Α όχι... Χωρίσαμε με τη Βέγκαν... Δεεεεεεν... Εγώ δεεεεεεν...

Βασικά εγώ θέλω να είναι εύκολο, φτηνό και ασφαλές... τώρα εκείνα που λέει πάλι ο mike με τα ενισχυτικά αρώματος... Άλλος πειρασμός... Ντε μπειράζει, θα τα βάλω δίπλα στην άγρια μέντα για επικονιάση και θα το πασάρω για "Girlscout Mint Cookies".. Bio brah! 19,5$ το γραμμάριο... Στο Οντάριο!!!!!!! :artist:

Καλά voodoo και Grodan? Σα να βάζεις Κέτσαπ σε Αστακό! :D Πάρε κάνα plug 5 ευρώ το κομμάτι να πούμε... :D

Θα το δοκιμάσω το grodan γιατί όντως φαίνεται αεράτο... Το φοβάμαι λίγο όμως έτσι όπως το βλέπω μη τα "γρατζουνίσει" ή μην καούνε ψιλό... Το άλλο είναι σαν χωματάκι κάπως και είναι και σε πλαστικό με τρύπα από κάτω πάνω σε δίσκο... και παίζει να έχει και κατοιτίς να πάρουνε μπρός πριν τα φυτεύσεις... Είδωμεν... Από βδομάδα ζεσταίνει... :bis:


"You can't miss! :biggrin: "

[YOUTUBEIF]BdjdpoqITXk[/YOUTUBEIF]
Kali k i menta de leo,
Amerikania BLT me astako k Ketchup fasi alla douleuei gia mena
kai agapame oti exei cookies mesa !!!
 

Ksaderfo

Active member
Kali k i menta de leo,
Amerikania BLT me astako k Ketchup fasi alla douleuei gia mena
kai agapame oti exei cookies mesa !!!

Eχω τρελλαθεί με αυτά τα pit-beef sandwich που τρώνε εκειπέρα... παίζει να είναι ωραία φάση...

Αλλα είναι μανίκι να τα ετοιμάσεις μόνος σου... Χρειάζεται πολύ κάρβουνο και πολύ ώρα και πολύ μοσχαράκι!!!

pioneer-pit-beef-sandwich-medium-well-woodlawn-maryland.jpg



Tα root!t είναι αυτά... και τώρα που τα βλέπω παίζει να βγαίνουν και πιο φτηνά από τα Grodan...

http://www.propagateplants.com/?q=node/13

main-rooting-sponge-tray1.png



και τα πουλάνε και με ένα μικρό propagator...

http://www.propagateplants.com/?q=node/6

main-propagation-kit1.png
 

Ksaderfo

Active member
Αν βάλω και texas smoker στο μπαλκόνι θα με εξοστρακίσουνε!!! :D

Ωραίο φαίνεται αυτό το pulled pork.. Λέει ότι δεν το κάνεις με μπουτάκι όμως.. Τι φάση είναι; Στο bbc food λέει ότι το κάνεις από ομωπλάτη... Αλλά παίζει να γίνεται και από λαιμό σαν το γύρο;

Χμμμ, όλα έτοιμα επομένως... Λίγο καιρό να μας κάνει τώρα και πρόσω ολοταχώς.. :pirate:
 

Saker

Member
ξεκινάμε!! θερμοκηπάκι εξω ή κ λαμπίτσα και οπου ναναι η σεασόν
είναι εδω δεν αργεί!!!

:dance013:
 
Top