What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ LED

Labros fountas

New member
και αυτά που βάζουν οι φορτηγατζήδες κάνουν ,
επαγγελματικά εργαλεία δεν είναι
έχω αγοράσει τροχό που μου κάηκε στο πρώτο πλακάκι , έχω και τροχό που δουλεύει 28 χρόνια τώρα .
σε πολλά πάνελ που βλέπω , αν καεί ένα ανεμιστιράκη πήρες φωτιά .
σε πολλά ,τα led είναι 2w . χάνει το μισό στο δρόμο για το φυτό .
το φάσμα τους είναι ακόμα πολύ πίσω . έχουν ακόμα πολλά 2βατα κόκκινα και μπλέ σε στόκ μάλλον .
τώρα για το πόσα θέλεις στο τετραγωνικό ? η απάντηση είναι πόσο βάρος θέλεις από 1 τετραγωνικό . με 2 πάνελ στο 1χ1 θα πάρεις 50 γραμμ. . με 10 πάνελ θα πάρεις 200 . ανάλογα και με το φυτό βέβαια , αλλά απλά μετατρέπουμε τα βατ σε βάρος και όχι σε τετραγωνικά . εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με θερμοκρασίες που μας περιορίζουν , αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει και 30πάνελ σε 1 τετραγωνικό 720 w . ιδανικό για εμένα είναι 8-9 πάνελ το τετραγωνικό .έχω δουλέψει και με 16 σε 1,2 χ 1,2 με απόδοση κοντά στα 400 γρ. .

Αυτές η αποδόσεις που λες ειναι και ανα φυτο?η όσα και να μπόρεσης να βάλεις στο τετραγωνικό πάλι g per watt θα πάρεις?
 

ganja3

Member
το θέμα είναι να καλύψεις το τετραγωνικό .
εάν βάλεις μια γλάστρα με 8 εβδομάδες ανάπτυξη και την κορφολογήσεις κατάλληλα , ή 4 γλάστρες με 2 εβδομάδες ανάπτυξη . δεν νομίζω ότι θα έχεις και μεγάλη διαφορά .
και μιά που το φως μετατρέπεται σε g . όσα και να βάλεις στο τετραγωνικό πάλι g per waat θα πάρεις . αρκεί να καλύψεις το τετραγωνικό και να μην πηγαίνει καθόλου φως χαμένο .
 

dopeonelove

New member
Χαίρεται...ganja Θα μπορουσες να μου στείλεις τα λινκ με τα εξαρτηματα για να φτιάξω πανελ ή πως να τα ψάξω μονος;
 

ganja3

Member
η ψήκτρα είναι 20 χ 15 και έχει περίπου 20 ευρώ
 
Last edited:

Labros fountas

New member
Η απόδοσης σε g ειναι ετιμοπρος κατανάλωση η μολις το κοψης .και γενικα η αποδόσεις που λένε η τράπεζες σπόρων ειναι σε ξερή η σε υγρή μορφή.??αυχαριστω εκ των προτέρων !
 

atma

Member
Oι αποδοσεις που δινουν οι τραπεζες ειναι οταν τα κοβεις...δηλ φρεσκαδουρα και οχι ξεραμενο...και εννοειται πως θελει πανω απο 1 1/2 βδομαδα για να το ξερανεις και να παρεις μια πρωτη γευση απο τους καρπους σου..
 

-neo-

Member
plaka kanis etsi me tous kleftes tis astir akou 80 euro ta 7,5 watt !!!! kai 250 ta 65 kai to kalitero kapiws prepi na tous eksigisi oti ta leds pou vazoun einai gia fotismo kai exoun mperdefti me ta lumens anti na kitane ta spectrum akou eki 8ermo lefko kai krio hahahhahahahahhhhah
 

-neo-

Member
ena led markas oxi astir bebea (den milaw gia gelies kataskebes ) sta 250w exi pano apo 200e mia lampa hps + balast +reflector exi sta idia watt exi 80-90e max kai h lampa 15e kane ta math monos sou kai pes mou pio sinferi makropro8esma kai mesopro8esma
 

-neo-

Member
και αυτά που βάζουν οι φορτηγατζήδες κάνουν ,
επαγγελματικά εργαλεία δεν είναι
έχω αγοράσει τροχό που μου κάηκε στο πρώτο πλακάκι , έχω και τροχό που δουλεύει 28 χρόνια τώρα .
σε πολλά πάνελ που βλέπω , αν καεί ένα ανεμιστιράκη πήρες φωτιά .
σε πολλά ,τα led είναι 2w . χάνει το μισό στο δρόμο για το φυτό .
το φάσμα τους είναι ακόμα πολύ πίσω . έχουν ακόμα πολλά 2βατα κόκκινα και μπλέ σε στόκ μάλλον .
τώρα για το πόσα θέλεις στο τετραγωνικό ? η απάντηση είναι πόσο βάρος θέλεις από 1 τετραγωνικό . με 2 πάνελ στο 1χ1 θα πάρεις 50 γραμμ. . με 10 πάνελ θα πάρεις 200 . ανάλογα και με το φυτό βέβαια , αλλά απλά μετατρέπουμε τα βατ σε βάρος και όχι σε τετραγωνικά . εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με θερμοκρασίες που μας περιορίζουν , αν κάποιος θέλει μπορεί να βάλει και 30πάνελ σε 1 τετραγωνικό 720 w . ιδανικό για εμένα είναι 8-9 πάνελ το τετραγωνικό .έχω δουλέψει και με 16 σε 1,2 χ 1,2 με απόδοση κοντά στα 400 γρ. .


eno tou astir se posa watt einai ??????
 

-neo-

Member
Τα Astir ειναι 1watt/led νομιζω ... Αυτο σημενει οτι πρεπει να το εχεις οσο πιο κοντα γινεται στο φυτο?? Της Dutch Passion ειναι 3watt/led. Δεν θα ηταν καλυτερα 2 πανελ απο Dutch Passion παρα 10 πανελ απο Astir ?

8a i8eles to astir na exi 1w leds ala h ali8ia einai far far away OLO TO PANEL EXI 7,5 WATT
 

-neo-

Member
εξαρτάται τι θέλεις..αν δεν έχεις μεγάλο χώρο τα ASTIR είναι ότι πρέπει..αν δεν απατώμαι πρέπει να ετοιμάζουν και μεγαλύτερα πάνελ για μεγαλύτερους χώρους..

NAI EXOUN BGALI OLOKLIRA 65 WATT STA 250E HAAHHHAHAHAHAHAHAHH
 

-neo-

Member
κανονικά τα πάντα
σχεδόν όλη η τεχνογνωσία του αστηρ ;)

open source mothafuckars!


--
bazz ναι κανονικά στην πρίζα κατευθείαν.. δε θέλει μπάλαστ


για τα 3βατα τα πε μια χαρα ο γκαντζα κ τα λεει κ ακομα καλύτερα το θρεντ στο αλλο φορουμ
όαο για το μέγεθος κτλ αν θέλω πχ σε ενα χώρο 1-1.5τμ να κάνω scrog τότε τα μικρότερα σου δίνουν ευελιξία

αν δε πας σκρογκ κ το αφησεις απλως να ψηλωσει κ να παει μόνο του τα dutch ίσως να ναι καλυτερα.. αν κ πάλι μετα την 5-6βδομάδα στα χαμηλά δε θα φτάνει κ πολυ (οπότε ακόμα κ εδω θα μπορούσες με μικρότερα καλύτερα.. πχ 2-3 επάνω και 2-3 περιμετρικά κ χαμηλότερα)

εξαρτάται γενικά απ το τι θες να κάνεις..
το μόνο σίγουρο είναι οτι έχουμε να δούμε θαυματάκια τα επόμενα χρόνια στο χώρο των λεντ που ακόμα και οι πιο χαρντκοράδες hps maniacs θα αλλαξοπιστήσουν :p

8A DITE 8ABMATA STA EPOMENA XRONIA TO 8A TO SERNOUME ))))))) PLAKA PLAKA OPION SOVARO GROWER KIAN KITAKSIS OLOI MA OLOI EXOUN HPS OSO GIA TA LED AFINW TON GKOUROU NA MILISI GIA MENA https://www.youtube.com/watch?v=P31l6tImo0A
 

-neo-

Member
οι ψύκτρες είναι μεγάλες για να απορροφούν όλην την θερμοκρασία και να μην θέλουν ανεμιστήρες . είναι τόσο κρύες από κάτω που το φυτό ακουμπάει και δεν παθαίνει τίποτα . ( μόνο όταν ακουμπήσει το φύλλο σε κόκκινο λέντ τότε κάνει ένα κάψιμο σαν κηλίδα εκεί που ακουμπάει και αυτό όχι από θερμοκρασία αλλά από το φάσμα ).. αν βάλεις λέντ , τον εξαερισμό δεν τον χρειάζεσαι πλέον για να κρυώσει τον χώρο , χρειάζεσαι μόνο για ανανέωση του αέρα και για να φεύγουν οι μυρωδιές μέσα από ένα φίλτρο . εγώ έχω κρατήσει αυτόν που είχα απλά τον βάζω και δουλεύει 5 λεπτά κάθε ώρα .
και φυσικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν συμπληρωματικός φωτισμός . η στο τέλος . ή στην αρχή για να μην καις 600 w . ή και παράλληλα για να φωτίσει χαμηλά από το πλάι .
τώρα αν τα 640 είναι πολλά , σκέψου πόσο θα κάψεις με την 600άρα .και σιγά σιγά θα την βάλεις και εσύ στις αντίκες ..


TO OTI OLES DESPERANCIES STIN AMERIKI XRISIMOPIOUN OLES HPS DEN SAS LEH TPT TO OTI OLI H SOVARI GROWERS POU BGAZOUN XRIMA NOMIMA APO TIN KANABI (TA LEFTA EINAI TO 8EMA)KAI AFTI KANOUN KRA GIA IKONOMIA) BAZOUN OLI HPS PALI DEN SAS LEH TPT E OUTE OTI OLOI H GKOUROU EXOUN HPS PX ROSENDAL-KUSHMAN-NICO-ETC PALI DEN SAS LEH TPT E ALA TI NA KSEROUN AFTA TA GATAKIA ESIS KSERETE PARAPANO ETSI DEN EINAI
 

-neo-

Member
το θέμα είναι ότι όποιος τώρα ξεκινάει να την ψάχνει για λεντ πρέπει να την ψάξει αρκετά..εγώ και άλλοι μαζί είχαν την ευκαιρία να τα δούμε να "εκτινάσσονται" μέσα από το παλιό φόρουμ και τον ναύτη ο οποίος πραγματικά "δίδασκε" γνώσεις όχι μαλακίες και είδαμε τι κάνουν τα λευκά λεντ..το ίδιο έγινε και σε ξένο φόρουμ όπου το θέμα του είχε γίνει τόπος έλξης μυαλών επάνω στα λεντ και υπήρχε αλληλεπίδραση..τώρα ο astir κάνει αυτό που τόσο καιρό ο ναύτης προσπαθούσε να πει και να ανοίξει τα μάτια κάποιων..όποιος κατάλαβε κατάλαβε όποιος θέλει να τα σκάσει σε φρου φρου και αρώματα τα σκάει εκεί..κάποιος είπε σε αυτό το θέμα ότι αν θέλεις ένα εργαλείο δυνατό και όχι φρου φρου πάρε Astir..πόσα ακόμη να πούμε για τα λευκά λεντ αναρωτιέμαι..εγώ ξαναπαραθέτω και όποιος αντέχει την σύγκριση λευκών και χρωματιστών λεντ διαβάζει και κρίνει..εδω


ALO LEFKA LEDS 8ERMOU KAI KRIOU KAI ALO SUNLIGHT SPECTRUM LED EINAI DIO ENTELOS DIAFORETIKA PRAMATA H LETE O SPECTRUM KING NA IDE TO POST KAI NA TA EKANE HAHHAHAHHAHH AMA PIA AFTI H ABANTA ME TA ASTIR AKOU EKI PARE 12 PANEL TON 80E TO KA8ENA GIA NA KALIPSIS IPO8ETIKA TO YIELD TIS 600ARAS
 

-neo-

Member
Εγώ, μερικές φορές, απορώ που μερικοί ακόμα ψάχνουν για λεντ σε απατεώνες Ολλανδούς ή στον κάθε τυχάρπαστο στο ίντερνετ, ενώ μπορούν να πάρουν λεντ χειροποίητα, μελετημένα με τεράστιο μεράκι, με τα καλύτερα υλικά και με σέρβις(που δεν θα χρειαστούν) εντός Ελλάδας.
Να μην αναφέρω επίσης ότι αγοράζοντας ένα λεντ από εδώ, βοηθάς και τον άλλον έτσι, που έχει οικογένεια και παιδιά να ζήσει, και δεν τα δίνεις στους αποκοιοκράτες του κώλου Ολλανδούς που το μόνο που κάνουν είναι ενστάσεις στο ευροκυνοβούλιο κατά της Ελλάδας.
Ναι μεν μας γαμάνε καθημερινά θα διαλέγουμε και τα προϊόντα τους ;
Δεν παν να γαμηθούνε λέω γω.

H OLANDI DEN XREONOUN TA 7.5 WATT 80E AFTA KAI PERASTIKA
 

-neo-

Member
:D εγω το πα αυτό με τα φρου φρου κ αρώματα..
έτσι το νιώθω.. πιάνω το πάνελ του αστηρ στα χέρια μου και το αισθάνομαι σαν εργαλείο.. μια ψύκτρα ΝΑ.. στιβαρό.. λιτό και απέριττο
κ δε ξέρω όταν βλέπω κάτι να πωλείτε 10-20 ευρώ πάνω απ το κόστος του και οχι 1000% πάνω.. ε κάπως με τραβάει αυτό.. κάτι μου λέει γι αυτούς που το φτιάχνουν..

και ειδικά στο χώρο της κανναβοκαλλιέργειας (και γενικά της κάνναβης) παίζουν στα προϊόντα τρελά κέρδη..

KSANA 7.5 WATT 8OE KAI TO 8EWRIS OXI KLEPSIA !!!!!!!! PARTE HPS MAGKES DOKIMASMENI TEXNOLOGIA ME IPARKA YIELD KAI OXI IPO8ETIKA
 
Top