What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ερωτήσεις, και απορίες σχετικά με το σπορ.

orfeas

Active member
Veteran
Αντιθέτως το γκρόου (άζωτο) θα καθυστερήσει την ανθοφορία... Το μπλουμ (PK) εχει αρκετο αζωτο για την ανθοφορια.

Το κιτρινισμα στα κατω φυλλα κατα την ανθοφορια ειναι 100% φυσιολογικο.

Εγω θα προσθετα να τα "αραιώσεις" λίγο έτσι ώστε να πάρει μέσα φως το φυτό και να αναπτυχθουν ομοιομορφα ολες οι φουντες πριν παει φουλ ανθοφορια.. φαινονται να εχουν αρκετο φυλλωμα ετσι και αλλιως. απλα μην πειραξεις τα φυλλα απο τις φουντες. Μονο τα μεγαλα φυλα με κοτσανι που σκιαζουνε το φυτο.

Οταν κλαδευεις φυλλα κλαδευε καλυτερα με τα δαχτυλα η ενα ψαλιδι που να μην κοβει πολυ καλα γιατι σοκαρεις το φυτο παραπανω. Επισης μην τα κοβεις τελειως απο τη ριζα, αφηνε λιγο κοτσανακι..

αξά, τα θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουν;
Για το ΡΚ δεν λέω τίποτα γιατί ντρέπομαι :biggrin:
Το κιτρίνισμα ΕΙΝΑΙ φυσιολογικό, αλλά μόνο στο τελευταίο στάδιο κι ο μανιτάρης ΔΕΝ βρίσκεται εκεί...

Άντε και καλό μήνα!

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Μου θύμησες τον άλλο μαχαλά όπου όντως τους ξεφεύγουν πολλά και διάφορα... :biggrin:
 

thandee

Active member
αξά, τα θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουν;
Για το ΡΚ δεν λέω τίποτα γιατί ντρέπομαι :biggrin:
Το κιτρίνισμα ΕΙΝΑΙ φυσιολογικό, αλλά μόνο στο τελευταίο στάδιο κι ο μανιτάρης ΔΕΝ βρίσκεται εκεί...

Άντε και καλό μήνα!

:tiphat:Ορφεύς

Υ.Γ. Μου θύμησες τον άλλο μαχαλά όπου όντως τους ξεφεύγουν πολλά και διάφορα... :biggrin:

Συγγνωμη κιολας που επεμβαινω...αλλα ο shroom αρχες Νοεμβρη λες να βρισκεται στο σταδιο της ??
...το πολυ πολυ ο shroom ηδη να εχει αρχισει να καπνιζει τη σοδεια του...και εμεις ασχολιωμαστε με το αν χρειαζονται αζωτο τα φυλλα του....:huggg:
και ασφαλως στην περιοδο της ανθοφοριας το φυτο θελει το ελαχιστο αζωτο γιατι ζητουμενο ειναι η παραγωγη καρπου και οχι φυλλου....θελουμε συντηρηση στα φυλλα και οχι παραγωγη...εκτος και αν θελουμε τσαγακι φυλλο....και αν οι συνθηκες ειναι ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΕΣ 2 εβδομαδες πριν τον τρυγο....αν μαδαμε τα budleafs εχουμε φουσκωμα της φουντας σε ενα ποσοστο 10% περιπου....μελετημενο....τι να τα κανεις μωρε τα φυλλα φουντα θελουμε!:biggrin:
Καλο μηνα σε ολους...
Και εδω μια μανα τσουσκα μαδημενη πριν το harvest με τσουκες ξερεται αυτες τις ψειρες που βλεπεται στα μπαλκονια αλλα σαυτην την περιπτωση οι τσουσκες ειναι mammoth...φαινεται αλλωστε...ετσι για να λυνονται καποιες αποριες!Στην πραξη και οχι στα λογια!
 

Attachments

  • 2017-11-01 10.02.37.jpg
    2017-11-01 10.02.37.jpg
    101.4 KB · Views: 85
  • 2017-11-01 10.03.32.jpg
    2017-11-01 10.03.32.jpg
    107 KB · Views: 81
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Συγγνωμη κιολας που επεμβαινω...αλλα ο shroom αρχες Νοεμβρη λες να βρισκεται στο σταδιο της ??
...

δεν αναφέρομαι στο τώρα αλλά στο τότε που ανέβασε φωτό κι αναρωτιόταν... :biggrin:
 

mushroomxxx

New member
Καλημερα και καλο μηνα,ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας,συμφωνο και με τις δυο αποψεις...Δε μπορω να κρινω τα bio-bizz χωμα η λιπασμα αν ειναι καλα,δεν εχω τετοια εμπειρια...απλα παιζει πολυ marketing γενικα...τωρα για το φυτο κοπηκε ,του χρονου και καλητερα.
 

Ksaderfo

Active member
αξά, τα θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουν;
Για το ΡΚ δεν λέω τίποτα γιατί ντρέπομαι :biggrin:
Το κιτρίνισμα ΕΙΝΑΙ φυσιολογικό, αλλά μόνο στο τελευταίο στάδιο κι ο μανιτάρης ΔΕΝ βρίσκεται εκεί...

Άντε και καλό μήνα!

Υ.Γ. Μου θύμησες τον άλλο μαχαλά όπου όντως τους ξεφεύγουν πολλά και διάφορα... :biggrin:

Ε καλά δεν του είπα να τα βάλει και 2 μέρες στο φως... :biggrin: Το bloom ειναι 2-7-6 NPK ή κάτι τέτοιο... Δε φτάνει το 2 για άζωτο;;

Αυτά και τα 2 τα χώματα έχουν λίγο άζωτο έτσι και αλλιώς... Υποτίθεται ότι ψιλο-συμμαζεύουν και το ph τους...

Σου μοιάζει strange που κιτρινίζουν τα φύλλα; Θα τα έδινες άζωτο σε αυτή τη φάση;; Μαλιαρούτσικα είναι ήδη...

Πάντως το αραίωμα γίνεται σίγουρα στο πρώτο στάδιο της ανθοφορίας.. :biggrin:

Ααα το έκοψες; My bad... είδα το τελευταίο ποστ για τα λιπάσματα και μου φάνηκε ότι ήταν και η φωτογραφία κάπου εκεί χρονικά...

Πως πήγε τελικα;;


Ποιον μαχαλα;; Τον ξενόγλωσσο; :biggrin: Ήταν μία Καναδεζα μια φορα που ειχε γινει κατι χορτα μωβ... και ελεγε οτι ειναι να να δες μωβ και ετσι.. Ελπιζω να ηταν απο κρυο και οχι απο χρωστικες... ελπιζω..
 

orfeas

Active member
Veteran
Ε καλά δεν του είπα να τα βάλει και 2 μέρες στο φως... :biggrin: Το bloom ειναι 2-7-6 NPK ή κάτι τέτοιο... Δε φτάνει το 2 για άζωτο;;

Αυτά και τα 2 τα χώματα έχουν λίγο άζωτο έτσι και αλλιώς... Υποτίθεται ότι ψιλο-συμμαζεύουν και το ph τους...

Σου μοιάζει strange που κιτρινίζουν τα φύλλα; Θα τα έδινες άζωτο σε αυτή τη φάση;; Μαλιαρούτσικα είναι ήδη...

Πάντως το αραίωμα γίνεται σίγουρα στο πρώτο στάδιο της ανθοφορίας.. :biggrin:

Ααα το έκοψες; My bad... είδα το τελευταίο ποστ για τα λιπάσματα και μου φάνηκε ότι ήταν και η φωτογραφία κάπου εκεί χρονικά...

Πως πήγε τελικα;;


Ποιον μαχαλα;; Τον ξενόγλωσσο; :biggrin: Ήταν μία Καναδεζα μια φορα που ειχε γινει κατι χορτα μωβ... και ελεγε οτι ειναι να να δες μωβ και ετσι.. Ελπιζω να ηταν απο κρυο και οχι απο χρωστικες... ελπιζω..

έγραφες ΡΚ κι όχι ΝΡΚ :biggrin:

τον άλλο μαχαλά εννοώ το 420...

:tiphat:Ορφεύς
 

Ksaderfo

Active member
έγραφες ΡΚ κι όχι ΝΡΚ :biggrin:

τον άλλο μαχαλά εννοώ το 420...

:tiphat:Ορφεύς

Το μπλουμ (PK) εχει αρκετο αζωτο για την ανθοφορια


ε ναι.. το μπλουμ (που ειναι κυριως PK) κτλ κτλ...

Με στεναχωρεις! Δεν ήμουν και μεθυσμενος.. :biggrin:

Α στο 420 δε με μπλόκαραν ακόμα... :biggrin:


[YOUTUBEIF]2lllT0FYSTY[/YOUTUBEIF]
 

thandee

Active member
Ευχαριστω ορφε και thandee...οντως ειδη το καπνιζω : )

γεια σου shroom και καλα πιωματα...τι απο αυτα που εκοψες σου αρεσαν και θα ξαναβαζες για να καπνισεις...και απτα indica και απτα sativa?
Καλη συνεχεια!
 

mushroomxxx

New member
γεια σου shroom και καλα πιωματα...τι απο αυτα που εκοψες σου αρεσαν και θα ξαναβαζες για να καπνισεις...και απτα indica και απτα sativa?
Καλη συνεχεια!

Αγαπητε μου than..παει καιρος..λογο οτι δεν ειμαι εμπειρος δε μποω να σου απαντησω με ειληκρηνια...μμου αρεσε το σουπερ Σιλβερ haze..το Amnesia μου κατσε λιγο βαρυ..καλα να περνας ανθρωπεε μου κ σ'ευχαριστω κ παλι για την τοτε βοηθεια σου
 
Top