What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

cadavruslos

Well-known member
Ai incercat u sa trimiti iarba din olanda intr-un colet prin posta olandeza si nu ti-a ajuns in romania sau ce ? De ai ajuns la concluzia ca asa se pierd coletele cu iarba ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Isi comanda de pe net si probabil nu i-au ajuns toate. Se mai intampla. Eu stiam ca daca e ceva ilegal ti-l scoate si iti baga notice ca a fost scos. Dar poate ei prefera sa nu declare ce au gasit si sa se foloseasca de continut.
 

cadavruslos

Well-known member
Eu totusi cred ca daca era ceva ilegal vb ta il oprea acolo, ca doar nu or face politia olandeza sau belgiana acuma o ancheta ca sa ma caute pe mine sa vada daca cresc iarba sau nu , si mai ales atata timp cat nu sunt pe teritoriu lor nu prea cred ca ai intereseaza pe ei , si pentru 5 seminte de cannabis ... daca mai gaseau cateva zeci de grame de cox poate era altceva , sau sa intre in contact cu politia romana sa ma dea pe mine in primire ca urmeaza sa primesc un colet cu 5 seminte , nesttind cu siguranta daca datele de pe colet sunt cu adv ale mele sau sunt unele false...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde unde este verificat coletul, de exemplu in Germania sunt ilegale semintele. Aia ar putea sa faca ceva dar probabil nu stau ei pentru niste seminte in posta sa se agite. Daca te prinde cu ele la aeroport atunci da, au interes, ca iti da amenda mare si au si ei bonusuri de performanta.
Oricum ar fi, poate asta e un semnal ca ar trevui sa mergi pe safety first si sa nu comanzi niciodata la adresa personala sau cea de grow. Si asa scapi de orice dubiu.
 

deceneu

Member
Bai fratii mei, se merita sa scot fetele astea out ?
Au stat in grow si din cauza mirosului de lac de la osb s-au ingalbenit frunzele.
Sau sa pun altele ? Pentru ca mai am cateva seminte .

picture.php


picture.php


picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Merge sa le scoti, numai sa le intaresti putin inainte ca asa sunt usor de omorat de orice animalutz sau chiar si de vremea nefavorabila.
 

deceneu

Member
O sa le leg de niste bețe dupa ce le plantez.
Ma gandeam sa le acopar cu bidoane de 5L taiate pe jumatate, pana cresc unpic si pe urma sa le inconjor cu sarma impletita sa nu poata sa le manance vreo caprioara sau ceva.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai bine le tii 1-2 saptamani la lumina ok indoor (chiar si 2 neoane de 36W daca nu ai bani de becuri led). atat sticlele alea cat si sarma atrag atentia. in plus, montarea de dispozitive de tip capcana ce pot ranii un trecator reprezinta inca o fapta penala (indiferent daca e pe terenul tau sau al altuia). pedeapsa e mai mare decat la crescutul de iarba din ce stiu. oricum caprioarele sunt foarte gratioase si stiu si sa sara, asa ca se descurca cu tot cu sarma daca chiar vor.
 

deceneu

Member
Momentan pana le duc acolo o sa las pe balcon, pentru ca in growbox miroase prea tare a lac de la osb-ul ala si imi e frica sa nu moara detot plantele.
Cat despre sarma aia ma refeream la plasa de sarma. Am tot vazut ca foloseau uni la out. Aia nu cred ca ar rani pe nimeni plus de asta gropile le-am facut intre niste tufe de spini, acolo nu prea ai cum sa ajungi decat foarte greu.
 
A

Alin

ia frate o cutie de 3 l de lavabila alba mata si vopseste osb-ul si baga ventilatoare in cutie
 

deepstate

Member
Mai e o faza, ca daca nu cresti in gradina orice sarma sau galeata va atrage atentia, si poate omul n-ar observa planta fiind printre altele la fel de verzi, dar un gard in jurul ei prin mijlocul salbaticiei...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aia ziceam si eu, mai bine plantez 3 spoturi separate si ma astept decat la o planta din 3, decat sa ma risc sa ingrijesc una si sa o fac mai usor de observat. Eu oricum sunt din ce mai multumit cu plante mai multe si mici, desi primii ani nu eram neaparat de acord cu metoda. Dar e si risc mai mic si varietatea mai mare.
 

cadavruslos

Well-known member
Care ati patiit ma frate asa ceva , am pus semintele la germinat de vineri , sa spart coaja ,a iesit un pic da nu continua sa creasca in continuare radacina , parca a stacnat de 2 zile e in acelasi stadiu , nu am mai patit pana akm asa ceva , le-am bagat in pamant in ghivece azi , am udat solu pentru umiditate si am pus un doom deasupra ...
 

bublle

Member
Povestea merge mai departe
:)
 

Attachments

  • 20190601_094859.jpg
    20190601_094859.jpg
    71.2 KB · Views: 10
  • 20190601_094904.jpg
    20190601_094904.jpg
    80.1 KB · Views: 10
  • 20190601_094915.jpg
    20190601_094915.jpg
    83.9 KB · Views: 7
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Care ati patiit ma frate asa ceva , am pus semintele la germinat de vineri , sa spart coaja ,a iesit un pic da nu continua sa creasca in continuare radacina , parca a stacnat de 2 zile e in acelasi stadiu , nu am mai patit pana akm asa ceva , le-am bagat in pamant in ghivece azi , am udat solu pentru umiditate si am pus un doom deasupra ...
Aparent ai avut probleme la germinat, sau ceva de genul, si ti le-au papat niste mucegaiuri/bacterii.
De aia germinatul in pamant e sfant, daca ai seminte viabile.
Acuma, daca le mai lasi cateva zile, pana germineaza urmatoarele, nu pierzi nimic.
Cum pamantul e deja umed in ghivece, fa o gaurica de 5mm maxim, pune seminte noi oleaca mai departe de cele vechi, niste pamant peste, spray cu apa, si ... vezi care rasare prima.


A, si ca sa iti raspund: am mai patit eu si alte cateva mii de groweri...




@gantz: e hipnotica faza cu tzigara! Ma uit si nu pot sa imi cred ochilor... :))
 

Latest posts

Latest posts

Top