What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

ЗА СВЕТЛИНАТА

capsicum

Member
Първо искам да поясня, че бокса ми е 70/50/140см и осветлението е следното:1х250 W CFL(U8 6400k- 19500лм) за вегетация и 250w HPS за цъфтежа. Ами вярно си е , че натриевите отделят много топлина, но тази ЦФЛ , която ползвам поставена в помещение с температура 18 градуса- на 10 см от нея темп. е 30 градуса- ако това му казвате малко топлина... както и да. Тази CFL, купена от еbay за 108лв с доставката, е повече от 2 пъти по-скъпа от 250в натриева 12 лв + 24лв дросел+ 8лв запалка... Преди съм имал по-добри условия, но поради една или друга причина сега не е така. ако имате cool tube, няма как да предпочетете ЦФЛ- пенетрацията на натриевите е далеч по-добра! ако гледате с ЦФЛ долните глави ще са като пуканкипри положение , че източника на светлина ви е над растенията !
 
В момента съм с 2x55w cfl в бокс с размери: 40х60х80 ...температурата ми е голям проблем. 2х120мм за комп изкарват 1 вкарва...чудя се кво да правя, под 30 градуса не може да падне. Ако някой има идей да казва.
Иначе за хпс-а , не казвам че е по зле ,а че с оглед на моментното ми положение с температурата, даже не смея да си помисля за хид като цяло. Това не значи че не искам.
30 градуса е бомба.Моя има почти същите размери.Препоръчвам ти 2 компактни флуо(PLL) по 55 вата.Дълги са 56см с фасонката(тип 2g11,ако решиш да купуваш) и не излъчват почти топлина.Вярно светлината им не прониква много,обаче са идеални за растеж.На сантиметър-два от тях растенията полудяват.Цвета,който ползвам е 865 (Филипс):tiphat:
 
Братлета,недейте така бе майна,и аз бях изперкал по едно време,не си заслужава вярвайте ми,ще мине време и ще съжелявате,че сте взели този спор чак толкова на сериозно,
vgmve
--------
В малкия бокс който ползвам за бебетата,имам същия проблем,ако имаш време можеш да решиш проблема с две кърпи и малко лед,аз правя от едната кърпа вързопче и я пълня с лед после я окачвам така че вентилатора да духа в нея,обаче внимавай с влажноста все пак,малко е лайшки метода но действа!а големия бокс е с климатик няма как човеко,дано съм бил полезен:tiphat:
Избягвай водата(пулверизации,пръскания и др.) вътре в бокса,когато натрийката работи,щото гърми и оставаш без реколта:tiphat:
 

Billy Bones

Active member
Първо искам да поясня, че бокса ми е 70/50/140см и осветлението е следното:1х250 W CFL(U8 6400k- 19500лм) за вегетация и 250w HPS за цъфтежа. Ами вярно си е , че натриевите отделят много топлина, но тази ЦФЛ , която ползвам поставена в помещение с температура 18 градуса- на 10 см от нея темп. е 30 градуса- ако това му казвате малко топлина... както и да. Тази CFL, купена от еbay за 108лв с доставката, е повече от 2 пъти по-скъпа от 250в натриева 12 лв + 24лв дросел+ 8лв запалка... Преди съм имал по-добри условия, но поради една или друга причина сега не е така. ако имате cool tube, няма как да предпочетете ЦФЛ- пенетрацията на натриевите е далеч по-добра! ако гледате с ЦФЛ долните глави ще са като пуканкипри положение , че източника на светлина ви е над растенията !

Здравей, напълно си прав за нагряването при лампите от 250 W. Всяка една ЦФЛ лампа над 100 W отделя значителна температура, което се дължи както на спецификата на самият баласт, така и факта, че трябва да се справя с много по-голямо напрежение. Същото обаче не може да се каже за лампите от 23 до 26 W, при които нагряването е незначително. Мой приятел гледа под 10 Х 26 W CFL, смесен спектър и нагряването е приемливо дори за минимални пространства. Ето и още нещо интересно, оказа се, че лампите от 23 – 26 W дават най-много лумен за ват, а и цената им е съвсем приемлива.

Тhe 200w listed at 9250 lumens for a lumens/watt ratio of 9250/200=46.25

Тhe 150w is listed at 7500 lumens for a l/w ratio of 7500/150=50

Тhe 125w is listed at 6500 lumens for a l/w ratio of 6500/125=52

Тhe 42w are listed for 2700 lumens, l/w ratio of 2700/42=64.28

Тhe 26w are listed for 1800 lumens, l/w ratio of 1800/26=69,23

Една крушка може да се намери между 5 и 7 лв. (дори по-евтино), което за горната конфигурация прави около 60 лв. 10 Х 26 W = общо 260 W или 18000 лумена. Вярно губиш малко лумени, но пък е евтино и не грее. Т.е. не винаги една крушка е по-евтина и дава по-добри резултати от смесената конфигурация на няколко такива. Повечето на брой крушки дават и по-добро разпределение на светлината, което пък подобрява и самата пенетрацията. + фасунги и окабеляване всичко идва максимум 80 лв. Виждал съм резултатите от подобна система и ги намирам за съвсем приемливи.

P.S.

Пресен пример за това какво може да се извади от минимално пространство и 126 W CFL.

http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=177439


Така, това е само в случей, че твърдо си решил да гледаш под ЦФЛ и нямаш други опции. Във всеки друг случей съм съгласен, че 70 или 150 W HPS правят чудеса в малки пространства. Като цяло не защититавам отглеждането под CFL, просто някой каза, че с тях не можело да се гледа.... и така....Успех на всички!
 

Opium

Member
ебаси сеира сеира става тука:)само така иначе няма да е БГ секцията :)
кога ще се стигне до развръзката тогава да влезна пак че не ми се четът още 4556767685334567 поста за да разбера дали се разбрахте с коя лампа се изкарва най-много материрал...другото едва ли някои сериозно го интересува...естествено ако гледа...ако не гледа както момчето което подхвана спора е друга тема...аиде със здраве всички
 

capsicum

Member
Billy Bones, може би наистина се получават по-добри резултати през цъфтежа ако се използват голям брой лампи. Добра информация си предоставил с ефективноста при различни ватове ! Сещам се че съм виждал в 420magazine (от BOSS ili 420, не помня точно) да постига изненадващо добри резултати с много на брой (18-20 )лампи. За вегeтацията обаче не мисля, че ще се получи...особено при моят стил на гледане (LST или SCROG)При мен растенията винаги са ниски и пространство около тях не остава. Няма къде да се разположат многобройни малки лампи за да ги осветяват отдолу или отсрани(заради това използвам HPS). Преди да си взема тази лампа(250 CFL), вегитацията ми беше с 8 бр. от 23-26В 6500к - и ги разполагах около растенията , точно за да постигна по- добро разпределение на светлината, но резултатите от 250в с рефлектор над растенията сигурно са с 30-40% по-добри- растат видимо по-бързо .

Тук има доста приятни снимки: http://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=74038
 
бла бла бла
..
3 фосфорна Т8 пура на Силвания-дейлайт де лукс 36вата - 3250лумена муууааахахахаха , същата 70 ватова 5850 лумена :comfort: .Т8 пурите са 2-3 пъти по ефективни от ЦФЛ , но който иска може да гледа и с газоф фенер , ако не е гледал никога индор пак ще е доволен :)
 
C

coco fknbrice

хахахаха хей индъкшън на свещи за панахида дали ще стане нещо хахаха
 

Billy Bones

Active member
Billy Bones, може би наистина се получават по-добри резултати през цъфтежа ако се използват голям брой лампи. Добра информация си предоставил с ефективноста при различни ватове ! Сещам се че съм виждал в 420magazine (от BOSS ili 420, не помня точно) да постига изненадващо добри резултати с много на брой (18-20 )лампи. За вегeтацията обаче не мисля, че ще се получи...особено при моят стил на гледане (LST или SCROG)При мен растенията винаги са ниски и пространство около тях не остава. Няма къде да се разположат многобройни малки лампи за да ги осветяват отдолу или отсрани(заради това използвам HPS). Преди да си взема тази лампа(250 CFL), вегитацията ми беше с 8 бр. от 23-26В 6500к - и ги разполагах около растенията , точно за да постигна по- добро разпределение на светлината, но резултатите от 250в с рефлектор над растенията сигурно са с 30-40% по-добри- растат видимо по-бързо .

Тук има доста приятни снимки: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=74038


Здравей, радвам се, че все пак някой е оценил усилията ми. Добри резултати с ЦФЛ се постигат и това е факт. Проблемът е, че има тънкости, които трябва да се спазват за да може да се извлече максимума дори от обикновени крушки за по 2 – 3 лв. Мисля, че се досещам къде е проблемът ти по време на вегетацията. По време на вегетацията растенията нямат нужда да бъдат осветявани отдолу или острани. Тази техника бе въведена от хора, които не разполагат с рефлектори и най-вече по време на цъфтежа за да могат и долните (т.нар. pop-corn) глави да получават достатъчно светлина и да се развиват. По-време на вегетацията това не е необходимо. Докато се развиват (а и през цъфтежа), растенията поемат светлината най-добре, когато тя идва отгоре, защото там са разположени и самите хлоропласти. Това е и причината да получаваш по-добри резултати с единичната 250 W и добър рефлектор, тъй като вече имаме достатъчно мощна и равномерна разпределена светлина в горните слоеве на листната маса. Със странично разположение можеш да имаш ефект само ако държиш да обереш и пуканките. Затова SCROG е основно правило при отглеждането с ЦФЛ. Дръж плътно разположена конфигурация от лампи над самите растения и няма да имаш никакви проблеми.

P.S.

След всичко изписано реших най-после и аз да се присъединя към индоор клуба. Правя го както от любопитство, така и за да мога да участвам със собствен снимков материал и резултати.

:smoke out:
 

capsicum

Member
..
3 фосфорна Т8 пура на Силвания....





Как ми напомни само- направо бях забравiл: един познат направи перфектен (SCROG) с тях (сорта беше pineapple express- 2 расрения). Видях резултатите на живо и се замислих дали да не сменям HPS-а...! Определено и аз мисля ,че са по-добри от CFL - поне според неговите резултати... След това, този мой познат, пробва и (SOG), но не зная сорта, и каза, че имал още по-добри резултати. Аз това не съм го виждал с очите си , но бих му повярвал...
И така: и аз се замислям за този вариант-но в моите мини условия ще трябва да взема от по-малките пури ! Но само не си спомням колко топлина отдаваха- някой ако може да ме светне , че да не ровя из нета.? А и какво означава 3 фосфорна, че не съм наясно?
 
C

coco fknbrice

прилагам една статия която намерих в нета струва ми се полезна за интересуващите се


Нов поглед към светлината: построй си спектрометър


Вземи едно CD и една бисквитена кутия, и какво имаш? С малко помощ от Марк Тиеле Вестра- твой собствен спектрометър! Време eда изследваме удоволствията от цветовете, скрити в най-прозаичния обект.
Бялата светлина всъщност не е бяла – тя се състои от много различни цветове. Състава на светлината – нейния спектър – се изучава с помоща на инструмент наречен спектрометър. В тази статия, ние разкриваме как можете да си построите напълно функциониращ спектрометър с помоща на компакт диск и бисквитена кутия. Ние ще използваме този “Направи си сам” инструмент за да се наслаждаваме на чудесния свят на скритите цветове зад най-обикновенни всекидневни предмети като електрически крушки, флуоресцентни лампи, компютърни монитори и свещи!
Да започнем!
Как да разделим светлината?
Има няколко начина да се разцепи бялата светлина на съставящите я различни цветове. Един от начините е да се използва призма, както Нютон е направил. Благодарение на вариациите в рефракционния индекс, различните цветове следват различен път през призмата, което е причина за разделянето им.
Друг начин е т.н. дифракционна решетка, която се състои от голям брой миниатюрни бразди, паралелни една на друга, както е показано на снимката долу.
Интеракцията на тези бразди със светлинните вълни води до отразяване на различните цветове в различни посоки.
issue4spectrometer14.jpg

Призма разцепва бялата светлина на съставящите я цветове
Снимка представена от Марк Тиеле Вестра
issue4spectrometer15.jpg

Увелиение от 6250 пъти на повърхността на компакт диск
Снимка от Марк Тиеле Вестра За щастие всеки има у дома висококачествена дифракционна решетка: Компакт диск (CDs). Прекрасните цветове които се виждат когато светлината рефлектира от повърхността на CD-то са ясна индикация че той действа като дифракционна решетка. Но защо? Илюстрацията по-горе показва как едно силно увеличение на повърхността на CD би изглеждало. Музиката е кодирана като кратки и дълги канали, които са разположени в един дълъг спирален канал на повърхността на CD. Тези канали, които са разположени само на 1.6µm (1600 nm) един от друг, действат като решетка.
Конструиране на спектрографа
issue4spectrometer12.jpg

Конструиране на спектрометъра. CD се разполага под ъгъл от 600 спрямо дъното на кутията
Снимка от Марк Тиеле Вестра Можем да използваме тази домашна дифракционна решетка за конструиране на нашия спектрометър. Той се състои от два важни елемента: едно CD, което разделя светлината на различните съставящи я цветове, и тесен процеп на противната страна на кутията който продуцира тесен лъч светлина.
Процепа е на едната страна на кутията, направен с помоща на дебела хартия и скоч. Малко по-луксозен модел може да се направи от две бръснарски ножчета, които се залепват със скоч едно срещу друго, както е показано на снимката. Ако процепа е много широк, спектъра ще бъде малко замъглен, но ако е много тесен, спектъра ще бъде тъмен. Широчина от 0.2 мм изглежда най-добре, но вие може да експериментирате. Качеството на спектъра е зависим от качеството на процепа, така че трябва да се направи много внимателно.
На другата страна на кутията, едно CD (авторът е използвал празно CD) е монтирано под ъгъл 600 на дъното на кутията. Отгоре има дупка през която може да се наблюдава CD-то. Разсеяна светлина се изолира като се покрият всички дупки и процепи с черно тиксо.
За да се наблюдава спектъра, процепа е разположен срещу източник на светлина (колкото по-близко по-добре), и наблюдателя гледа през дупката отгоре. Движи кутията леко да добиеш чувство на какво да обърнеш внимание. Снимки могат да се направят с проста дигитална камера, с макро за предпочитане, закрепена с тиксо или гумена лента. Добре би било да е камера с мануален фокус, тъй като би било трудно да се направи добра снимка на ауто-фокус.
issue4spectrometer2.jpg

Спектрометъра конструиран от автора. Снимката долу дясно показва процепа конструиран от бръснарски ножчета
Снимка от Мрак Тиеле Вестра Наблюдения
issue4spectrometer7.jpg

Спектър от електрическа лампа с гореща жичка
Снимка от Марк Тиеле Вестра Време за екперименти! Първият опит е да се наблюдава спектъра на обикновенна електрическа крушка. Резултата е показан по-долу.
Виждаме една хубав, непрекъснат спектър, с всички цветове на дъгата. В този вид лампи светлината се продуцира от много гореща метална жичка.
След това ние поглеждаме към две различни флуоресцентни лампи, които излъчват бяла светлина.
Първата, която е обикновенна флуоресцентна лампа, показва няколко отчетливи линии на фона на непрекъснат спектър. Тези емисионни линии (виж текста по-долу) са продуцирани от живачни изпарения с ниска концентрация. Живакът продуцира също така ултравиолетова светлина, която се превръща в непрекъснат спектър от видима светлина посредством тънък слой от фосфор намазан от вътрешната страна на тръбата.
issue4spectrometer5.jpg

Спектър от обикновенна флуоресцентна лампа
Снимка от Марк Тиеле Вестра Втората флуоресцентна лампа (виж по-долу) показва много различен спектър. Причината е че производителят може да варира цвета на светлината като използва различни комбинации от фосфор. Илюстрираната лампа използва фосфор който емитира непрекъснат спектър, но този тип използва т.н. трицветен фосфор: комбинация от три типа фосфор всеки от който има свой комплект от емисионни линии. Ние виждаме смесицата от цветове като бяла.
issue4spectrometer6.jpg
Спектър от флуоресцентна лампа използваща трицветен фосфор. Поради преекспониране на камерата, някои от линиите изглеждат с различен цвят от реалния. Ярката жълта линия в червената част на спектъра би трябвало да е също червена
Снимка от Марк Тиеле Вестра Една малка част от екрана на лаптопа показваща бял документ продуцира спектъра показан долу. Триточковите цветове които образуват този имидж – червен, зелен и син – са ясно очертани.
issue4spectrometer8.jpg
 

Astral

Member
След това ние поглеждаме към две различни флуоресцентни лампи, които излъчват бяла светлина.

Първата, която е обикновенна флуоресцентна лампа, показва няколко отчетливи линии на фона на непрекъснат спектър. Тези емисионни линии (виж текста по-долу) са продуцирани от живачни изпарения с ниска концентрация. Живакът продуцира също така ултравиолетова светлина, която се превръща в непрекъснат спектър от видима светлина посредством тънък слой от фосфор намазан от вътрешната страна на тръбата.

Спектър от обикновенна флуоресцентна лампа
Снимка от Марк Тиеле Вестра

Втората флуоресцентна лампа (виж по-долу) показва много различен спектър. Причината е че производителят може да варира цвета на светлината като използва различни комбинации от фосфор. Илюстрираната лампа използва фосфор който емитира непрекъснат спектър, но този тип използва т.н. трицветен фосфор: комбинация от три типа фосфор всеки от който има свой комплект от емисионни линии. Ние виждаме смесицата от цветове като бяла.
За повече инфо можете да погледнете статията

@ Господин грам на ват..не мисля че си много градивен с постовете си въпреки знанията:ying:
 
C

coco fknbrice

ето в предпоследния абзац разглеждат спектъра на въпросния вид лампа с трицветен фосфор
 

Billy Bones

Active member
:) нека Били обясни какво е ?

Не знам приятелю, за пръв път чувам за подобни технологии. Иначе съм съгласен, пръчките са екстра за гроуинг.

P.S.

В сравнение с компактните, нагряването при пурите е незначително. Проблемът е, че са по 120 см. и се нуждаят от баласт и рефлектор, но явно за "грам на ват" това е допълнителен бонус.
 

Latest posts

Latest posts

Top