What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Super Skunk Sensi Seeds si Critical + Dinafem , OUTODOOR 2018 !

cadavruslos

Well-known member
Salut , ieri am primit coletu de la Sensi Seeds si Dinafem , Respectiv Super Skunk si Critical + , toate feminizate , reg . Dupa germinare le voi pune in paharele de cafea si vor fi puse ziua la soare si cand se insereaza le voi baga intr-un microgrow la lumina a 2 cfl Philips , 7000 Kalvin , lumina rece , dupa ce vor fi transportate la locul magic !
Intrebare : A mai crescut cineva aceste doua strainuri outdoors , cei care cunosc si au crescut sunt rugati sa lase si ei cate ceva din experienta lor cu aceste doua strainuri , in acest thread , poti fi liberi sa posteze orice are legatura cu aceste doua strainuri ! Va multumesc si bn v am regasit !:thank you:
picture.php
 
Last edited:

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Salutare! Bine ai revenit!
Această mutare de la lumina soarelui si apoi sub cfl seara cred că o să le streseze un pic ! Mai bine le-ai tine sub becuri si la două săptămâni să când crezi tu de cuviință le scoți afara dar treptat să se învețe cu lumina soarelui !
Despre semințe nu știu mai nimic am doar niste liste de preturi de la ei!
Sunt de anul trecut(2017)! :tiphat:
 

cadavruslos

Well-known member
First seed popped up is Dinafem ' s Critical + , se vede ca e un pic mai dezvoltata decat cele 5 Super Skunk , asteptam totusi sa vedem cum evolueaza de akm incolo , Super Skunkurile abia au scos capu din pamant !

picture.php
picture.php
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si daca ai doar un bec mai ia vreo 2.. oricum becurile trebuie sa stea la 2-10 cm distanta in functie de intensitate. daca s-au lungit asa sunt mult prea departe.
si ai grija si cu overwateringul, pamantul pare prea ud. gauri ai dat in pahare?
 

cadavruslos

Well-known member
am doua becuri Philips de 60 de wati , pamantu era umed ca doar ce le udasem , o sa pun ceva sub pahare sa le mai ridic un pic sa nu mai fie distanta asa mare intre bec si fete !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce fel de becuri? Esti sigur ca au 60w?
Chiar si puse la distanta mare, daca ar fi cfl sau led, m-as as fi asteptat sa le mearga mult mai bine plantelor. Sa nu fie clasice, cu filament.. sau leduri fara difuzorul ala de lumina de pe ele dat jos, altfel ma gandesc ca ar arata mai bine plantele. Oricum, lucreaza la treaba asta, ca le poti si pierde daca se lungesc prea mult si nu mai isi pot sustine greutatea.
 

cadavruslos

Well-known member
30 de wati phips CFL 7000 Kalvin lumina rece , oricum in curand o sa le scot treptat la lumina solara sa se acomodeze , doar seara ma gandeam sa le bag in grobox , asta ca sa aiba 24 de ore de lumina , ce parere ai , sau le stresez asa ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Le stresezi. Incearca sa le pui cat mai grupate sub becuri si becurile cat de aproape posibil fara sa le arda (testeaza cu spatele palmei sa vezi daca e prea cald). La 5 cm ar trebui sa fie ok pt cfl 30w.
Nu uita sa adaugi si un cooler care sa le miste putin si sa miste aerul proaspat in juril lor.
 

cadavruslos

Well-known member
Am infipt cate o bucata de bat langa ele si le-am legat foarte lejer cu o bucatica de sarma care sa le sustina , akm sper sa nu le fi deranjat radacinile ... Le am bagat cateva carti dedesupt si le am apropiat de becuri la cativa centimetri , urmeaza sa mai adaug un bec doua in cateva ore !
 

cadavruslos

Well-known member
New update :
Deci dupa cum veti vedea in poze am mai adaugat un bec CFL Philips 30 wati , total de 90 3 becuri , am ridicat fetele la vreo 10 cm de becuri si am pus niste mici betisoare de sustinere pentru cele care se lungise prea tare , urmeaza sa mai adaug in fan ceva pentru a circula aerul putin , cu toate ca eu tin usa de la microgrow deschisa si pot spune ca este destul aer proaspat in grow , totodata o sa adaug si un termometru sa vad cum e cu temperatura pe perioada zile cat si a noptii , ma gandesc ca o sa fie mai cald akm din moment ca am mai adaugat un bec , sper sa fie bn !
 

Attachments

  • B.jpg
    B.jpg
    61.1 KB · Views: 30
  • C.jpg
    C.jpg
    49.7 KB · Views: 28

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Parca pare mai bine. Totusi, de ce iei cfl-uri, cand un bec cu led e mai ieftin si nu face atata caldura? Ma rog, mai e si economia la curent data de eficienta sporita, dar sa zicem ca la 3 becuri aia nu ar conta asa mult.
Chiar daca tii usa deschisa, aerul nu circula singur foarte eficient. Pe langa faptul ca fotosinteza e mai eficienta cand planta are aer proaspat, cu suficient co2 in jurul frunzelor, mai sunt si alte beneficii. Planta foloseste mai multa energie cu racirea tesuturilor, si datorita miscarii tulpinile cresc mai sanatoase si mai capabile sa sustina cresterea si dezvoltarea plantei. Temperatura nu e asa o mare problema in cazul tau, fiind plante mici in veg, pot sta si pe la 28+ grade fara probleme, umiditatea e mai importanta.
 

cadavruslos

Well-known member
Man plantele or sa mearga afara in natura , le mai tin o saptamana doua aici , pana se dezvolta un pic , maine o sa merg sa sap gropile ! astept sa vad ca se anunta vreme proasta luna asta , si daca le scot cand nu sunt pregatite mi-e sa nu vina o furtuna ceva sa le rupa !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
tocmai de aia ti-ar trebui cooler sau ceva ventilatie, ca sa le intareasca putin, ca asa ti le culca vantul si s-a terminat. iar faptul ca merg in natura nu e un motiv sa nu cumperi becuri mai bune, mai ales cand sunt mai ieftine decat cflurile.
 

cadavruslos

Well-known member
Cfl astea le aveam prin casa de la un grow anterior , nu le-am cumparat special pentru acest grow , m-am folosit de ceva ce aveam deja ! O sa merg sa cumpar akm un ventilator sau scot un fan de la o veche unitate , akm nu stiu ce sa fac caci vreau sa cumpar un Burgiu pentru pamant cu diametru burghiu :15 cm insa nu stiu daca e suficienta dimensiunea , akm doi ani la ultimu grow outdoor am sapat gropile cu cazmaua , mult mai late decat foreaza acest burghiu , doar 15 cm , ce parere ai ? sau tot cazma ? :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E cam putin 15 cm. Eu am luat unul de 20 si sap 3-4 gauri una langa alta. Daca nu ai multe plante de pus cred ca tot cazmaua e mai practica. Altfel la 15 cm diametru o sa scoti maxim 50-100 grame per planta, orice ai face. Plus ca esti mai suspect cu melcul de sapat in spinare decat cu o simpla cazma.
 
Top