What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

F1 CBD Crew

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Avand intr-o cutie un mix de F1-uri din 3 strainuri de la CBD Crew, am zis ca hai sa vad cum germineaza dupa 4-5 ani: nu prea aveam garantie ca is viabile, nefiind sigur cat de adecvat a fost momentul culesului, viabilitatea F1, etc.
Jalnic! Din 30, au germinat 3!
Au stat afara din prima secunda, si a fost cam frig in perioada de germinare, cel putin noptile, asa ca cine stie, poate si de aia.
Au deja mai mult de o saptamana de veg, poate doua.
Una arata bine, una binisor, si una ca alta minune, dar cred ca recupereaza pana la urma.
Pamantul: din graba (eram intr-o duminica, obosit dupa ce udasem ... ceva copacei), asa ca am luat pamant dintr-o movila de pe acolo. Oarecum de gradina.
Mare greseala! Se facu ca si betonul, da' asta e acuma. Clar trebuia amestecat cu oleaca de ceva mai bun, sau macar perlit, dar aveam ora sexuala (ma... o lene...!).
Urmeaza sa le pun pe un tapsan pe acolo, le mai las maxim o saptamana in ghivece.
Motivul growului:
1. ... cred ca ma mananca pe undeva, plus un experiment interesant.

2. Plus ca cine stie, poate scot niste seminte noi, daca vreunul e un mascul, dar la cat de naspa arata a treia...
3. Sa nu imi fac membershipul icmag de cacao. :D

Poze maine, ca azi uitai sa fac.
Hmmm, oare sa mai pun cateva uikendul asta?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Poi sa mai pui, si sa pui si pozele, sa vedem si noi :D


Da, umplu campul :laughing:





Arata mai bine in realitate, frunzele alea nu is galbene, da iaca asa face tilifonu asta. Plus, azi noapte a plouat de a rupt, is pline de apa, cred ca trebuie sa le adapostesc pe undeva, ca da sa ploua toata saptamana pe aici.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Aiurea, ce era prin pamant, niste inofensive, nu au nici o sansa.
Cat despre aratat, nu am avut nici macar odata plante care sa arate in halu' asta, insa e drept, nici nu am fost vreodata atat de neglijent. Las ca le duc acusi pe langa gard, sa creasca la concurenta cu haldanu', sa vezi ce bine o sa le mearga!
Daca nu, treaba lor...
 
A

Alin

Jtm, man e vreo strategie cu pusul seminței mai în marginea ghiveciului? Sau al lăsat loc sa mai pui și altele?:biggrin:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Chiar am si pus si altele, or fi fost chiar 10 de ghiveci! Au rasarit care au rasarit....
Cum ziceam mai sus, viabilitate scazuta la cross-ul asta.
Lasa ca acusi le vede câmpul, caci fiind izolate, practic pe acoperis... au prins purici. In gradina, daca or vrea sa traiasca, or trai.


Scopul lor in viata este sa ajunga la inflorire, si sa le tai cam pe atunci. In felul asta, o sa iasa o chestie oarecum egala: THCa+CBDa+CBGa.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Auzi mai, cum trece vremea...


No, actually 3 sative. Cu CBD mult, dar sative:






De 2 saptamani stau la umbra unui par, care le protejeaza de razele soarelui. Si de crescut :D
Azi cred ca le vine randul la pus in camp...


BTW: Parca sunteti niste pensionari pe banca in fata blocului ... :biggrin::biggrin::biggrin:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran

Creste trupa. Urmeaza topping-uri, ca deja sunt mai mari decat as vrea.
Na Sativa cu 50% CBD




L.E. Ca tot era luna in crestere, semanai si 5 boabe de OTH. No planning yet...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran

Au germinat toate 5. Ultima se vede ca un punctuletz alb. Maine e pe pozitie...


Totusi, inca nu avem nici un plan de crestere. Ne uitam la ele poate ne vine vreo idee: :tumbleweed:
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Azi am facut supercropping involuntar la una din plantutele de o saptamana. Bine, nu eu am facut, ci o rafala uimitoare de vant, care a luat pe sus ghivecele si le-a intors (pe toate!!!) cu kuru in sus. Una a fost qvasidecapitata de marginea ghiveciului, i-am facut suport, sa vedem ce iese.
Morala: ghivecele mici si usoare (circa 200ml) trebuie expuse cu mare grija, sau protejate la... chestii. Poate nici astea nu ar fi patit nimic, dar mai erau si pe o bucata mare de polistiren, ca sa le izolez de terasa fierbinte. Aia a fost facuta de fapt avion...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar cat de des le uzi man daca le tii afara si au 200 ml? Eu am crescut indoor in 250 ml si in flower ajunsese de trebuiau udate de minim 2 ori pe zi. Fara sa aiba 40-50 grade podeaua..
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
O data pe zi. Is seedlinguri, ce puii mei, doar ce se evapora pur si simplu, nu apuca sa consume.

Da stai sa vezi: dupa ce le-a ciufulit vantul, le-am lasat la soare. In veci nu mai las seedlinguri la soare mai devreme de doua saptamani! Doua din ele erau deja putin arse de prea multa lumina! Am zis si eu ca is ecuatoriale.
Ecuatoriale my ass! Seedlingul il tii afara numai primavara in primele doua saptamani. Am mai invatat o lectie.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Acusi depinde, orice planta se arde daca o scoti de la lumina slaba sau unbra direct in soare. Dar daca supravietuieste frunzele noi ce dau dupa sunt deja obisnuite cu soarele, raman arse doar cele ce nu erau pregatite pentru asa ceva.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Pare corect, dar... daca supravietuieste! Le-am trecut la umbra de copac din nou pana mai cresc. Nu voiam sa se intinda...
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
De mai bine de o saptamana schimbai OTHurile in ghivece mari, ca sa repar problemele care le aveau.
Fiind in niste cuiburi de 200 mL maxim, si din cauza ploilor aubndente care le-au prins de cateva ori, au ramas fara nutrienti, asa ca incepura sa se ingalbeneasca.
Asa ca luai niste pamant proaspat si niste ghivece de 4-5 litri, si le mutai.
Ca sa le dau nutrienti controlat, am folosit niste BioFlor pentru rasaduri.
Interesant pamant, la prima vedere suspect: pute de te indoaie ca namol de statie de epurare. Nu as fi folosit ever asa ceva, dar ... il luai si de lene sa ma intorc cu el, plus ca rupsesem sacul acasa, il folosii asa.
Pamantul are un asortiment usor de nisip si pietricele fine. La plante se comporta excelent, ia apa cat trebe, o tine bine, si in acelasi timp dreneaza.
Daca nu ar fi fost mirosul ala ciudat, as fi zis ca e pamantul suprem. Oricum, mirosul i s-a dus in timpul asta, probabil or inceput procesele biologice normale in el.


Fix la prima udare am udat cu un ingrasamant sintetic, Compo pentru plante verzi, bine echilibrat, cu microelementele scrise clar. Fac treaba buna astia de la Compo... Plantele l-au simtit imediat si si-au revenit.
De acum, o sa primeasca Agro Natura si, spre deosebire de surorile de la CBD Crew, mai meditez daca or sa ajunga in câmp.


Poze maine.
 
Top