What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Inceput de incepere indoor

A

Alin

Exemplu, simplu.
 

Attachments

  • IMG_20190516_195941.jpg
    IMG_20190516_195941.jpg
    77.3 KB · Views: 48

a:rpia:r

New member
ALin. am inteles e fix ce imi trebuie sa imi dau seama :)).. si gen o sa ruleze toate becurile la capacitate maxima ?
 

garuzy

Active member
Da man, e acelas principiu de functionare ca la beculetele de brad, sunt legate in serie. Toate primesc 220, nu se imparte :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Intrebarea e pe langa rau, dar poate nu e formulata corect. O sa incerc totusi sa iti raspund cat de simplu se poate. Atat timp cat cele 2 fire de la priza, adica faza si nul, de obicei colorate in albastru si maro ating conexiunile de la o dulie ( care evident sunt conectate la fasungul becului), acel bec se va aprinde. Nu conteaza cate dulii sunt conectate, atat timp cat nu depasesti capacitatea circuitului, care de obicei are siguranta de 16 amperi (16 x nominalul de 230 w = u deva in jur de 3800 W din ce imi amintesc). Acum, asta e pentru un consum de scurta durata, pentru mers continuu se recomanda incarcare de 80%, care inseamna 3000W sau pe acolo. Ca sa fii safe si in cazul in care ai fire subdimensionate ori vechi (din aluminiu etc.) E bine sa mergi pe o incarcare de 8-10 amperi, care i inseamna 2000-2400 W. Asta e consumul recomandat pe tot circuitul respectiv, deservit de o siguranta, daca ai 2 sau mai multe prize pe acelasi circuit.. totalul acestora se ia in calcul. Asa ca, vreo 100-200 becuri poti baga fara probleme, doar sa folosesti fir de 2.5 mm2 daca vrei sa bagi mai mult de 1000-1500W, altfel merge si de 1.5 mm2. Am nimerit?
 

a:rpia:r

New member
si la cele 25 de becuri care mi au fost recomandate.. jumate reci jumate calde.. leg cate 12/13 la stecher nu ? sau toate 25:))
 

a:rpia:r

New member
nu am vazut postul tau exploziv.. am inteles tot acum mersi frumos. vreo 500-700w vreau.. deci e ok si safe.. ms
PS: edit nu pot da la post?
 
A

Alin

nu am vazut postul tau exploziv.. am inteles tot acum mersi frumos. vreo 500-700w vreau.. deci e ok si safe.. ms
PS: edit nu pot da la post?
Fugi la dede ca e la oferta Philips alb rece la 17.99 lei fata de 22 lei am luat azi 7 becuri.
Fa și tu la fel ia 10 lumina rece ce ai nevoie în vegetație și pe parcurs mai cumperi.
 

a:rpia:r

New member
ALin. mersi de pont. daca am drum iau.. ideea e ca nu ma grabesc... in fix 1 luna trb sa ma mut deja si nu vreau sa ma vin cu 25 de becuri acasa:))
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
picture.php
picture.php


sau asa...

am folosit conectori wago. simplu, rapid, safe.

le-am facut pt o cutie ce nu a fost folosita...inca...
 
Top