What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

2xUnknown Seeds LED

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai mucegai e cel mai probabil daca nu se curata si nu miroase, ceea ce e nasol. Exista solutii de impregnat care sigileaza. Nu e sanatos nici in casa, d'apai in growspace.
 

garuzy

Active member
Pai mucegai e cel mai probabil daca nu se curata si nu miroase, ceea ce e nasol. Exista solutii de impregnat care sigileaza. Nu e sanatos nici in casa, d'apai in growspace.

Poi, si ce sa i fac? Ce solutii de curatere/sigilare sa folosesc?
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Pai cum să îți zic să înțelegi??
Mucegaiul Este o ciupercă, ele se dezvoltă foarte repede in medii cu umiditate mare , deci acelor ciuperci nu le va conveni un mediu uscat , ele vor suferi, nu se vor simți bine, deci pentru a le elimina trebuie să ții un mediu uscat și fierbinte, ele se vor usca, vor înceta să se mai înmulțească, deci mergem pe drumul cel bun? Tu ce crezi? Aerisirea e la fel un punct foarte important! Cum stau in bătaia vântului , vor depune eforturi și vor transpira , deci vor slabi, și așa scapi!
Și o soluție de urgență cum spunea și Gantz în câteva posturi , o aspirina dizolvată într-un jumate de litru de apa, și stropit pe zonele afectate!

L.E: ce spart pot sa fiu uneori!
:muahaha:
 
Bă ce faine îs, bravo, o să încerc și eu să le leg să am mai multe topuri, nu am făcut niciodată antrenamente pe plantele mele sper să-mi iasă ca la tine. Ai făcut și topping, adică ai tăiat moțul, de câte ori dacă da?

Dă-i cu jmirgăl pe perete tragi el fă gaură :)))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Poi, si ce sa i fac? Ce solutii de curatere/sigilare sa folosesc?

Cauta solutii mucegai, si citeste pe ele sa nu fie pentru curatare ci pentru sigilare si preventie. In general au rasini epoxidice sau ceva similar in continut. Vezi ca pateaza, asa ca nu da pe unde nu e cazul sau pe haine/podele/covoare etc. Si na, nu incerca sa il freci sau ceva fara masca de protectie a cailor respiratorii, sau cu plantele pe acolo. De fapt nici n-ar trebui sa stai in camera aia fara masca de protectie. Dar daca il agiti se va umple aerul de spori.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Am uitat să îți zic că dacă e in floare nu stropi cu nimic! Riști să prindă și mai mult mucegai!
Și grijă! Și din acea plantă culegi ce va fi fără mucegai, te uiți cu o lupa sau un microscop, și dacă nu are le fumezi , și din părțile afectate fa edibles!
Mucegaiul e periculos pentru om!
Grija mare!
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
In principiu, daca suprafetele permit, cu precautii la respiratie, se poate folosi cu succes penru mucegai perhidrol, cu concentratia peste 10%. Cu cat mai mult, cu atat mai bine.
Totusi:
1. Nu prea se gaseste - nici nu prea e voie sa fie comercializat persoanelor fizice (se pot face chestii, bombe)
2. E periculos. Arde. Rau. Daca iti intra o picatura sub unghie te pisi pe tine o saptamana de durere. Deasemenea, trebuie ventilatie, sau ventilatie si mai buna. Va dati seama ca nu e prietenos inspirat.



Cu toate precautiile insa, merge foarte bine, si rade orice spor. Si e eco. Daca se poate aplica, daca gasiti...
 

garuzy

Active member
@jtm
Apa oxigenata adica, teoretic pot sa fac rost, ca maicamea e cadru medical, dar nu stiu sigur ce concentratie are "marfa" de la farmacie
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aia de la farmacie nu ai nevoie de pile sa o cumperi, dar are 3% concentratie.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ar trebui sa inervi sa o tii cam sub 80 cm inaltime, ca ledurile alea au penetrare cam de 50 cm, si atunci cand cresc mai inalte ai juma de planta care nu prea primeste lumina. Pe langa ca scade cantitatea si calitatea (si cam pierzi o parte din timpul petrecut vegentandu-le), creste riscul si de mucegaiuri si fungi.
 

garuzy

Active member
Cam asta incerc @exploziv , probabil or sa se lungeasca la 90cm pana in final... dar e bine, cam toate ramurile s au intins spre top si jos nu e mai nimic
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@jtm
Apa oxigenata adica, teoretic pot sa fac rost, ca maicamea e cadru medical, dar nu stiu sigur ce concentratie are "marfa" de la farmacie


Ne, cauta pe net, gasesti ceva perhidrol 30-35%. Iti mai trebuie un atomizor ceva, manusi de cauciuc bune si nesparte, ochelari din aia de flex (just in case) si MULTA, MULTA AERISIRE.
 

Latest posts

Latest posts

Top